مقالات عمومی

هش ریت بیت کوین و ارتباط آن به حمله هکر ها و اجتماع گاوها !

علت احساسات گاوی ماینر های بیت کوین چیست؟ پادشاه کریپتو هفته گذشته رکورد جدیدی را ثبت کرد. هش ریت (Hash rate) بیت کوین برای اولین بار در تاریخ خود به ۱۰۲ میلیارد هش بر ثانیه رسید و از پایین ترین حد خود در سال ۲۰۱۸ که ۳۱ هش بر ثانیه بود بهبود یافت. برای کسانی که نمی دانند، هش ریت اندازه گیری کلی قدرت پردازش شبکه بیت کوین است. این سرعتی است که در آن یک دستگاه ماینینگ عملیاتی را در کد بیت کوین انجام می دهد.

قدرت هش ریت

دلیل کاهش هش ریت بیت کوین

طی فرآیند ماینینگ، بلاک های اطلاعات تراکنش های تائید شده قبل از اضافه شدن به بلاک چین هش می شوند. برای هش کردن تراکنش ها، ماینر ها باید یک معمای ریاضی دشوار را حل کنند. بنابراین هش ریت اندازه گیری این است که شبکه  چند بار در ثانیه برای حل این معماها تلاش می کند. هرچه هش ریت بیشتر باشد، ماینینگ بهتر می شود زیرا این امر توانایی یک ماینر را برای پیدا کردن بلوک بعدی و دریافت پاداش افزایش می دهد. به همین دلیل، هش ریت اغلب معیار اصلی اعتماد به نفس یک ماینر است.

از این گذشته، این نشان می دهد که اگر ماینر فکر کند که قیمت صعودی است منابع بیشتری را صرف جست و جو های فشرده می کند و اگر انتظار افت قیمت داشته باشد، عملیات را کاهش می دهد. به همین خاطر هر وقت قیمت بیت کوین افزایش یابد هش ریت نیز افزایش خواهد داشت و هر وقت قیمت بیت کوین افت کند، هش ریت نیز کاهش می یابد.

همچنین باید بدانیم که هر چه هش ریت بالاتر باشد حمله هکرها به شبکه سخت تر می شود. به طور فرض، هکر ها باید کنترل ۵۱ درصد هش ریت گواه اثبات کار (PoW) بلاک چین را به دست بگیرند تا حمله ای را به راکد کردن سیستم ترتیب دهند، از تائید تراکنش ها جلوگیری کنند یا از هزینه های اضافی بهره ببرند. برای یک حمله، هکر ها نه تنها باید از پاداش قانونی عملیات ماینینگ چشم پوشی کنند بلکه باید ماینر ها را نیز بخرند. هر چه ماینر های بیشتری در شبکه سرمایه کنند، هزینه یک مهاجم نیز بیشتر است.

در زمان نوشتن این مقاله، هش ریت شبکه بیت کوین از ۱۰۲ میلیارد هش بر ثانیه گذشته است و میانگین هش دو هفته ای بیت کوین را به عبور از آستانه دیگر هدایت می کند. با دستیابی به ۸۵ هش در ثانیه، سختی شبکه ماینینگ به رکورد جدید نزدیک به ۱۲ تریلیون رسید که از ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹ حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است. ماینر ها کاملا آگاه هستند که رکورد جدید هش ریت در نهایت به رقابتی شدیدتر برای پاداش بلاک منجر می شود (یعنی هزینه بیشتر عملیات)، با این حال تعداد ماینر های تازه کار در حال افزایش است و طبق اطلاعات داده شده از استخر ماینینگ کریپتو BTC.com، بیش از ۶۰۰ هزار دستگاه جدید قدرتمند در سه ماه گذشته آنلاین شدند.

چرا ماینر ها اینقدر درباره افزایش قیمت بیت کوین مطمئن هستند؟

اجتماع مجدد هودل کننده ها و گاو

احساسات گاوی از برنامه ریزی هاوینگ بیت کوین در سال آینده نشات می گیرد. در کمتر از یک سال، سومین هاوینگ بیت کوین در ماه می سال ۲۰۲۰ اتفاق می افتد و پاداش ماینینگ را از ۱۲/۵ BTC به ۶/۵ BTC در هر ۱۰ دقیقه کاهش می دهد، زیرا بیت کوین کمیاب تر می شود. تا آن زمان، ماینر ها همان مقدار پول را برای پاداش کم شده هزینه می کنند. منطقی است که آنها از قبل بیت کوین جمع کنند و آنها را در برابر تقاضای بالاتر اجتماع گاو ها بفروشند. همانطور که قبل از شروع هاوینگ در بازار دیده ایم، علاقه ماینر به هودل کردن نوسان بازار را کم تر می کند و امکان ثبات و صعود قیمت را فراهم می آورد.

وقتی ماینر ها از سود دراز مدت مطمئن باشند و تصمیم به هودل کردن کنند، بازار بیت کوین با فشار فروش کمتری روبرو خواهد شد و باعث می شود تقاضا به طرز چشمگیری افزایش یابد. از آنجا که پیش بینی می شود تعداد معدنچیان بیشتری در ماه های قبل از هاوینگ به بازار بیایند، فقط زمان لازم است تا دوباره شاهد حمله گاوها باشیم.

نکته: این موارد نباید به عنوان مبنایی برای تصمیم گیری در زمینه سرمایه گذاری در نظر گرفته شوند و همچنین به عنوان توصیه ای برای مشارکت در سرمایه گذاری تعبیر نشود. تجارت دارایی های دیجیتال بالایی دارد و می تواند منجر به از دست رفتن سرمایه شما شود. شما باید اطمینان حاصل کنید که ریسک های این کار را کاملاً درک کرده و سطح تجربه، اهداف سرمایه گذاری خود را در نظر گرفته اید و در صورت لزوم به دنبال مشاوره مالی مستقل باشید.

منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا