اخبار خارجی

قیمت بیت کوین چه حمایت‌ها و مقاومت‌هایی را در پیش‌رو دارد؟

قیمت بیت کوین به روند نزولی خود ادامه می‌دهد، اما اگر این رمزارز بتواند به سطح قیمت ۴۰,۰۰۰ دلار برسد، رمزارزهای لئو، مانا، KLAY و تزوس (XTZ) ممکن است اولین رمزارزهایی باشند که بازیابی می‌شوند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، اعزام نیرو و تجهیزات نظامی روسیه به مرز اوکراین، ترس از حمله نظامی احتمالی طی چند روز آتی را افزایش داده است. این موضوع ممکن است باعث افزایش فشار فروش بیت کوین شود. قیمت بیت کوین در حال حاضر به کمتر از سطح حمایتی مهم ۳۹,۶۰۰ دلار رسیده است.

در بین این احساس بدبینی، نقطه امیدی برای سرمایه‌گذاران کریپتو وجود دارد زیرا اطلاعات گلس‌نود نشان می‌دهد که بیش از ۶۰٪ موجودی بیت کوین، بیش از یک سال است که در هیچ تراکنشی استفاده نشده است. این موضوع نشان می‌دهد که هولدرهای بلندمدت در روند نزولی، دارایی خود را نمی‌فروشند.

مایک مک‌گلون (Mike McGlone) استراتژیست ارشد کالاها در شرکت Bloomberg Intelligence هشدار داده است که ممکن است بیت کوین هفته سختی را پیش رو داشته باشد و بعید است که نرخ تورم کاهش یابد. هرچند، وی انتظار دارد که بیت کوین روند قوی‌تری در سال جاری داشته باشد.

در ادامه به بررسی ۵ رمزارزی می‌پردازیم که می‌توانند بازیابی قیمتی شوند و روند صعودی داشته باشند. 

این مطلب تنها ترجمه خبر منبع است و به هیچ عنوان توصیه خرید، فروش و سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها نیست.

تحلیل تکنیکال بیت کوین (BTC)

عدم موفقیت خریداران در خصوص دفاع از سطح حمایتی مهم ۳۹,۶۰۰ دلار نشان می‌دهد که بیت کوین هم‌چنان با فروش زیاد خرس‌ها مواجه است. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۴۱,۱۹۳ دلار) رو به کاهش است و شاخص قدرت نسبی (RSI) به محدوده نزولی وارد شده است. این شرایط نشان می‌دهد که خرس‌ها کنترل بازار را در دست دارند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین (BTC-USDT)
نمودار روزانه قیمت بیت کوین (BTC/USDT)

اگر قیمت بیت کوین کمتر از ۳۹,۶۰۰ دلار باقی بماند، ممکن است فشار فروش افزایش یابد و قیمت بیت کوین به محدوده حمایتی ۳۶,۲۵۰ الی ۳۵,۵۰۷ دلار کاهش یابد. انتظار می‌رود که گاوها به شدت از این محدوده دفاع کنند زیرا در صورتی که این محدوده قیمت نیز از دست برود، مسیر ریزش به کف قیمت ۳۲,۹۱۷ دلار که در روز ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) به دست آمده است، هموار می‌شود. هرچه مدت زمان بیشتری قیمت بیت کوین کمتر از ۳۹,۶۰۰ دلار باقی بماند، احتمال روند نزولی بیشتر می‌شود.

در طرف مقابل، اگر قیمت رمزارز BTC از سطح کنونی افزایش یابد و به بالاتر از ۳۹,۶۰۰ دلار برسد، به معنای وضعیت انباشت در سطوح قیمتی پایین خواهد بود. سپس گاوها قیمت را به بالاتر از EMA بیست روزه می‌رسانند.

گاوها باید از سطح مقاومتی ۴۵,۸۲۱ دلار عبور کنند تا روند صعودی جدیدی را آغاز کنند.

نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین

در صورتی که گاوها نتوانند قیمت این رمزارز را به بالاتر از ۳۹,۶۰۰ دلار برسانند، می‌توان گفت که این موضوع به معنای عدم تقاضا در سطوح قیمت بالاتر است و در نتیجه، خرس‌هایی که قیمت را به کمتر از ۳۹,۶۰۰ دلار رسانده‌اند، جسورتر خواهند شد.

شاخص RSI ریزش شدیدی داشته و به محدوده اشباع فروش وارد شده است. این شرایط به معنای روند صعودی اندک یا تثبیت قیمتی در کوتاه مدت است.

اگر خرس‌ها در افزایش قیمت بعدی بتوانند از سطح مقاومتی دفاع کنند، ممکن است فشار فروش افزایش یابد و قیمت بیت کوین به ۳۶,۰۰۰ دلار برسد. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالاتر از ۴۱,۰۰۰ دلار برسانند، سناریوی نزولی در کوتاه مدت منتفی خواهد بود.

تحلیل تکنیکال لئو (LEO)

لئو (LEO) پس از ثبت رکورد قیمت ۸.۱۴ دلار در تاریخ ۸ فوریه (۱۹ بهمن) در روند اصلاح قیمت قرار گرفته است. خرس‌ها قیمت این رمزارز را به کمتر از سطح اصلاحی فیبوناچی ۵۰٪ در قیمت ۵.۷۴ دلار رسانده‌اند، اما گاوها به شدت در حال دفاع از EMA بیست روزه (۵.۴۵ دلار) هستند.

نمودار روزانه قیمت لئو
نمودار روزانه قیمت لئو

افزایش EMA بیست روزه و قرار گرفتن شاخص RSI در محدوده مثبت بیانگر آن است که گاوها نسبت به خرس‌ها اندکی برتری دارند. اگر خریداران قیمت این رمزارز را به بالاتر از ۶.۲۴ دلار برسانند، ممکن است روند صعودی ادامه یابد. در این صورت قیمت لئو می‌تواند به ۷ دلار برسد.

در مقابل، اگر گاوها نتوانند سطح قیمت کنونی را حفظ کنند، خرس‌ها از این فرصت استفاده کرده و تلاش می‌کنند تا قیمت لئو را به کمتر از EMA بیست روزه برسانند. در این صورت، احساس معامله‌گران ممکن است منفی و بدبینانه شود و قیمت به سطح اصلاحی فیبوناچی ۶۱.۸٪ در قیمت ۵.۱۸ دلار برسد.

نمودار ۴ ساعته قیمت لئو - قیمت رمزارز
نمودار ۴ ساعته قیمت لئو

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که قیمت این رمزارز در محدوده ۵.۵۲ الی ۶.۲۴ دلار قرار دارد. میانگین متحرک نمایی EMA20 و میانگین متحرک ساده MA50 با شیب خنثی در روندی ثابت قرار دارند و RSI نزدیک به نقطه میانی واقع شده است. این شرایط گویای توازن بین عرضه و تقاضا است.

اگر خرس‌ها قیمت را کمتر از ۵.۵۲ دلار حفظ کنند، این توازن به نفع آنها تغییر می‌کند. در این صورت قیمت لئو ممکن است به سمت میانگین متحرک ۲۰۰ دوره‌ای کاهش یابد.

در مقابل اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالاتر از MA50 برسانند، قیمت لئو می‌تواند به ۶.۲۴ دلار افزایش یابد. گاوها باید از این مانع عبور کنند تا نشان دهند که کنترل بازار را در دست گرفته‌اند.

تحلیل تکنیکال مانا (MANA)

دیسنترالند (MANA) در تاریخ ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) پس از نزدیک شدن به خط روند نزولی خود دچار کاهش قیمت شد. این موضوع گویای آن است که احساس معامله‌گران منفی است و در حال فروش و مستحکم‌تر کردن سطوح مقاومتی هستند.

نمودار روزانه قیمت دیسنترالند - قیمت رمزارز
نمودار روزانه قیمت MANA

خرس‌ها قیمت مانا را به کمتر از SMA پنجاه روزه (۲.۸۳ دلار) رسانده‌اند. این موضوع، شرایط را برای کاهش قیمت به سطح حمایتی مهم ۲.۴۴ دلار و میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه (۲.۲۰ دلار) فراهم می‌سازد.

در طرف مقابل اگر قیمت افزایش یابد و از این سطح فراتر برود، گاوها بار دیگر تلاش می‌کنند تا قیمت مانا را به خط روند نزولی برسانند. گاوها باید از این مانع عبور کنند تا بتوانند روند صعودی جدیدی را آغاز کنند.

در صورتی که خرس‌ها قیمت را کمتر از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه حفظ کنند، ممکن است فشار فروش افزایش پیدا کند و قیمت مانا به ۱.۷۰ دلار کاهش یابد.

نمودار ۴ ساعته قیمت دیسنترالند - قیمت رمزارز
نمودار ۴ ساعته قیمت MANA

در تایم فریم ۴ ساعته خرس‌ها قیمت مانا را به کمتر از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ دوره‌ای رسانده‌اند. اگر قیمت کمتر از این سطح باقی بماند، ممکن است تا خط حمایتی کانال نزولی کاهش داشته باشد. عبور از این کانال می‌تواند قیمت مانا را به ۲.۴۴ دلار برساند.

اگر قیمت از سطح کنونی افزایش یابد، گاوها تلاش می‌کنند تا قیمت را بالاتر از MA200 برسانند. این اقدام، اولین نشانه‌ای است که گاوها در صدد بازگشت هستند. عبور از سطح EMA200، احتمال رشد قیمت تا خط مقاومتی کانال را افزایش می‌دهد.

تحلیل تکنیکال کلایتن (KLAY)

قیمت رمزارز بومی کلایتن (Klaytn) به اسم KLAY در تاریخ ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) از خط روند نزولی کاهش یافته و گویای آن است که خرس‌ها به فروش خود ادامه می‌دهند.

نمودار روزانه کلایتن
نمودار روزانه کلایتن

نکته اندکی مثبت در این رابطه این است که گاوها اجازه نداده‌اند که قیمت به کمتر از EMA بیست روزه (۱.۲۳ دلار) برسد.

اگر قیمت افزایش یابد و بالاتر از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱.۲۷ دلار) باقی بماند، گاوها بار دیگر تلاش می‌کنند از مانع موجود در خط روند نزولی عبور کنند. در صورت تحقق این موضوع، احتمال تغییر روند وجود دارد. در نتیجه، قیمت KLAY ممکن است به ۱.۵۰ دلار برسد.

در مقابل، کاهش قیمت به کمتر از EMA بیست روزه گویای آن است که خرس‌ها قدرت بیشتری نسبت به خریداران دارند. این شرایط می‌تواند قیمت را به ۱.۱۰ دلار کاهش دهد.

نمودار ۴ ساعته قیمت کلایتن - قیمت رمزارز
نمودار ۴ ساعته قیمت کلایتن

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که خرس‌ها به شدت در حال دفاع از سطح مقاومتی ۱.۳۶ دلار هستند. قیمت KLAY از این سطح مقاومتی کاهش یافته است اما گاوها اجازه نداده‌اند که به کمتر از SMA50 برسد.

اگر قیمت از سطح کنونی افزایش یابد، خریداران در صدد عبور از سطح مقاومتی ۱.۳۱ و ۱.۳۶ دلار خواهند بود. عبور از این سطوح می‌تواند شرایط را برای افزایش قیمت به ۱.۵۰ دلار فراهم سازد.

تحلیل تکنیکال تزوس (XTZ)

قیمت تزوس (XTZ) در تاریخ ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) از خط روند نزولی برگشت خورد. این موضوع بیانگر آن است که خرس‌ها هم‌چنان در حال فروش هستند. خرس‌ها اکنون در صدد این هستند تا قیمت را به خط روند صعودی برسانند.

نمودار روزانه تزوس
نمودار روزانه تزوس

خط روند صعودی از ماه مارس (اسفند) ۲۰۲۰ تاکنون به عنوان سطح حمایتی مهم عمل کرده است. در نتیجه، گاوها احتمالا به شدت از خط روند صعودی دفاع می‌کنند. اگر قیمت تزوس از این سطح حمایتی افزایش یابد، خریداران قیمت این رمزارز را به بالاتر از خط روند نزولی (رنگ سبز در نمودار فوق) می‌رسانند.

در صورت موفق شدن گاوها، ممکن است شاهد تغییر روند در قیمت تزوس باشیم. در صورتی که قیمت به پایینتر از خط روند صعودی برسد، این دیگاه صعودی منتفی خواهد شد. در چنین شرایطی ممکن است مسیر برای روند نزولی بیشتر هموار شود.

نمودار ۴ ساعته تزوس
نمودار ۴ ساعته قیمت تزوس

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد قیمت تزوس در کنترل خرس‌ها است. قیمت این رمزارز به سطح اصلاحی فیبوناچی ۶۱.۸٪ بر روی قیمت ۳.۳۲ دلار کاهش یافته است که سطح مهمی برای گاوها محسوب می‌شود. شکست این سطح حمایتی، احتمال کاهش قیمت به سطح اصلاحی فیبوناچی ۷۸.۶٪ در قیمت ۲.۹۸ دلار و سپس به خط روند صعودی را افزایش می‌دهد.

اولین نشانه مثبت، عبور قیمت به بالاتر از EMA20 است. در این صورت، ممکن است فشار فروش کاهش یابد. در صورت عبور از میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای، احتمال تغییر روند کوتاه‌مدت وجود دارد.

به نظر شما آیا بیت کوین و آلتکوین‌ها می‌توانند بازیابی قیمتی شوند و خرس‌ها را به دام بیاندازند؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا