متوسط مقالات

۵ کوین حریم خصوصی برتر سال ۲۰۲۱ که هر شخص باید بشناسد

با شروع سال ۲۰۲۱ و آغاز چرخه صعودی ارزهای دیجیتال، پرایوسی کوین‌ها یا همان کوین‌های حریم خصوصی (Privacy Coin) بار دیگر به میدان بازگشته‌اند.

کوین‌هایی حریم خصوصی مانند مونرو (XMR) در سال ۲۰۲۱ عملکرد بسیار چشمگیری داشته‌اند. XMR در این سال از کف قیمتی صد دلاری تا ۲۵۰ دلار صعود کرد. ارزهای دیجیتال دیگری مانند PIVX حتی بیشتر از این رشد کردند.

با این حال، کوین های حریم خصوصی به نظر می رسد که در سال ۲۰۲۱ با چالش‌هایی رو به رو باشند. از آنجا که صرافی‌های بیشتری تصمیم گرفته‌اند تا با قانون‌گذاران مالی و قوانین حاکم سازگار شوند، کوین‌های حریم خصوصی، از لیست این صرافی‌ها حذف شده‌اند. موضوعی که باعث کاهش قیمت مونرو و سایر کوین‌های حریم خصوصی شده است.

در این مقاله ما به ۵ کوین حریم خصوصی برتر سال ۲۰۲۱ که پتانسیل جلب توجه سرمایه‌گذاران را دارند می‌پردازیم. پرایوسی کوین‌ها یا همان کوین حریم خصوصی نوآوری‌های مهمی در صنعت ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. این کوین‌ها پس از انجام تراکنش‌ها، هیچ اثری از آن ها باقی نمی‌گذارند. در حقیقت بیشتر معاملات در بلاکچین قابل ردیابی است اما پروتکل‌های مربوط به این کوین‌ها آدرس‌های طرفین معامله را غیرقابل ردیابی می‌کند.

مونرو (XMR)

مونرو

مونرو قدیمی‌ترین کوین حریم خصوصی بازار است و بر اساس الگوریتم استخراج CryptoNote ساخته شده است. این رمزارز از سال ۲۰۱۴ به عنوان بخشی از خانواده کوین‌های CryptoNote به جامعه ارزهای دیجیتال عرضه شد.

پروژه اصلی تیم مونرو، بایت کوین(Bytecoin) نام داشت. اما این پروژه حاشیه‌های زیادی را به دنبال داشت. پس از رسوایی‌هایی در مورد کوین‌های از پیش استخراج شده و پخش آن میان تیم توسعه دهنده، این پروژه رفته رفته اعتبار خود را از دست داد.

مونرو در حقیقت از زمان پیدایش، به یکی از موفق ترین کوین‌های حریم خصوصی بازار تبدیل شده است. تیم توسعه‌ دهنده مونرو یک تیم بسیار قدر است. یکی از اصلی‌ترین توسعه دهندگان آن، ریکاردو اسپاینی(Riccardo Spagni) است که سابقه درخشانی در کریپتوکارنسی دارد.

اما همانند سایر پروژه‌ها، مونرو نیز ناکامی‌هایی را به دنبال داشت. برای مثال، شبکه مونرو در ابتدا ماینرهایی با دستگاه‌های استخراج قدرتمند را به خود جذب کرد که به سرعت شروع به گرفتن پاداش هر بلاک کردند و به نوعی ویژگی غیرمتمرکز بودن شبکه را زیر سوال بردند چرا که قدرت تنها در دست یک عده خاص بود.

پس از این اتفاق، تیم توسعه دهنده مونرو تصمیم گرفت تا در الگوریتم استخراج تغییری ایجاد کند که باعث شد بار دیگر، ماینرهایی با دستگاه‌های استخراج معمولی به میدان بازی برگردند.

اما حذف از صرافی‌های Bittrex و Bitfinex و بعضی از صرافی‌های دیجیتال کره‌ای و ژاپنی بزرگترین ضربه به مونرو تا به اینجای کار بوده است.

زی کش (ZCASH)

بروز رسانی جدید زی کش

زی کش (ZEC) کوین حریم خصوصی است که به طور خاص، برای تراکنش‌های غیرقابل ردیابی و ناشناس در سال ۲۰۱۶ تولید شده است. این کوین پس از عرضه به صورت گسترده در جامعه کریپتو مورد استقبال قرار گ