مبتدی مقالات عمومی

آیا استفاده از اکانت‌های وریفای‌شده پولی در صرافی‌ها توصیه می‌شود؟

احراز هویت برای کاربران قانونمند ارزهای دیجیتال، فرآیند پرزحمتی است. آنها باید اطلاعات شخصی زیادی از جمله آدرس منزل، اسکن کارت شناسایی و عکس یا سلفی‌های ویدیویی ارائه کنند. مجرمان با استفاده از هویت جعلی به راحتی این فرآیند را دور می‌زنند. در این مطلب بررسی می‌کنیم که این افراد از چه راه‌هایی به اکانت‌های فیک دسترسی پیدا می‌کنند.

برای مجرمان، این فرآیند بسیار ساده است. بررسی‌های کوین‌دسک نشان می‌دهد، آن‌ها برای یک حساب آماده و تاییدشده که متعلق به شخص دیگری در صرافی‌های کوین بیس پرو، بایننس آمریکا، کراکن یا بسیاری از صرافی‌های دیگر است، حداقل ۱۵۰ دلار در بازار سیاه دریافت می‌کنند. در ادامه به این می‌پردازیم که آیا این اکانت‌ها قابل اعتماد هستند یا خیر.

این بررسی توسط سایت کوین دسک (Coindesk) انجام شده و تیم میهن بلاکچین آن را ترجمه کرده است.

منظور از اکانت‌های وریفای‌شده پولی چیست؟

دور زدن احراز هویت در اکانت‌های فیک

در این مطلب، «تاییدشده» یا «وریفای‌شده» به معنای قانونی بودن نیست. فروشندگان زیرزمینی این حساب‌ها را با هویت افراد دیگر یا با نام‌های مستعار ایجاد می‌کنند و صرافی‌ها را فریب می‌دهند که آنها را به عنوان کاربران معتبر تایید کنند. سپس این افراد، حساب‌های تایید شده را برای فروش، در انجمن‌های اینترنتی و تلگرام تبلیغ می‌کنند.

علاوه‌بر صرافی‌های رمزارزها، این اتفاقات در حوزه درگاه‌های پرداخت بزرگ مانند Transferwise نیز اجتناب‌ناپذیر است. یکی از اپراتورهای این سرویس‌ها در مصاحبه‌ای از طریق اپلیکیشن تلگرام به کوین‌دسک گفت:

 هر ماه ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ حساب تاییدشده جعلی در سیستم ایجاد می‌شود.

یکی از گزارش‌کنندگان کوین‌دسک، نمونه‌ای از حساب‌های ارزهای دیجیتال و درگاه‌های پرداخت را که از چندین فروشنده بازار سیاه خریداری شده بود، بررسی کرد. این بررسی نشان داد، این فروشندگان در بسیاری از موارد، از اطلاعات حساس افرادی سوء استفاده می‌کنند که احتمالا خودشان نمی‌دانند اطلاعات آنها به سرقت رفته است.

در ادامه گزارش آمده، افرادی که به هر دلیلی نمی‌خواهند هویت واقعی‌شان را فاش کنند و تایید شوند، چگونه می‌توانند فرآیند بررسی مشتری را دور بزنند. در حالی که اندازه‌گیری حجم این بازار دشوار است، به هر حال مجرمان معمولا درآمد خود را منتشر نمی‌کنند و به نظر می‌رسد، انجام این قبیل کارها در حال افزایش است.

اندرو گان (Andrew Gunn)، تحلیلگر ارشد ZeroFox، یک شرکت امنیت سایبری مستقر در بالتیمور، می‌گوید:

تعداد بسیار زیادی از مجرمان را مشاهده کرده‌ایم که برای صرافی‌های ارزهای دیجیتال و خدمات درگاه‌های پرداخت، حساب‌های جعلی را تبلیغ و دلالی می‌کنند.

گان اضافه می‌کند:

در ۱۲ ماه گذشته، ZeroFox بیش از یک میلیون پست در انجمن‌ها و حساب‌های تبلیغاتی گروه‌های اپلیکیشن تلگرام برای فروش پیدا کرده است.

این واقعیت که شما می‌توانید یک هویت دیجیتالی جعلی را با قیمت حدود ۲۰۰ دلار بخرید، سوالات جدیدی را در پیرامون اثربخشی سیاست‌های فرآیند KYC ایجاد می‌کند. در حالی که کاربران اغلب مجبورند اطلاعات یکسانی را چندین‌بار برای تایید مجدد ارسال کنند و هفته‌ها یا ماه‌ها منتظر بمانند که پول خود را برداشت کنند، مجرمان می‌توانند به راحتی این فرآیند را دور بزنند.

بازار سیاه اکانت‌های فیک

اکانت‌های جعلی در دارک وب

بازارهای سیاه هم در دارک وب (از طریق مرورگر ناشناس تور ) و هم در وب معمولی قابل دسترس هستند. این بازارها در فضایی که هر روز با آن سروکار داریم، در حال رشد است.

بریو با استفاده از ویژگی‌های تور (Tor)، برای کاربران بیشتری امنیت فراهم می‌کند

در یک نگاه ساده، تالارهای گفتگوی متعددی شامل هکرهای خبره، کلاه‌برداران و فروشندگان کالاهای غیرقانونی وجود دارند. به عنوان مثال، انجمن‌های روسی زبان مانند Ver.sc (مخفف تایید‌شده) و CCCC.sb روی خدمات غیرقانونی مرتبط با هویت از جمله Carding (قاچاق شماره‌های کارت اعتباری سرقت‌شده یا جعلی) تمرکز کرده‌اند.

در این پلتفرم‌ها، می‌توان به راحتی حساب‌های جعلی برای استفاده در صرافی‌های رمزارز مختلف و درگاه‌های پرداخت پیدا کرد. علاوه‌بر این اکانت‌های فیک برخی از پلتفرم‌های معاملاتی از Localbitcoins گرفته تا محل معاملات حرفه‌ای کوین‌بیس پرو و خدمات پرداخت اصلی CashApp ،Transferwise و Revolut به فروش گذاشته شده‌ است.

قیمت‌های فروش که عمدتا بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار است، در چت خصوصی به خریدار احتمالی گفته می‌شود یا در یک فهرست قیمتی پست می‌شوند. برای خرید یک حساب کاربری، باید با یک فروشنده (اغلب از طریق تلگرام) در تماس باشید، با کریپتو (معمولا بیت کوین) پرداخت کنید و اطلاعات حساب درخواستی را دریافت کنید.

گاهی اوقات حساب‌ها در اصل توسط مشتریان قانونی ثبت‌شده و توسط هکرها به سرقت رفته‌اند. (برای خریدار چنین حسابی، همیشه این ریسک وجود دارد که مالک واقعی آن متوجه شود و آن را به مدیر پلتفرم اطلاع دهد). گاهی اوقات فروشندگان با استفاده از داده‌های دزدیده‌شده یا جعلی حساب‌هایی را ایجاد می‌کنند. گاهی اوقات کاربران حساب‌هایی را به نام خود ثبت می‌کنند و سپس آنها را برای فروش به فروشندگان تحویل می‌دهند.

با توجه به پست‌های موجود در انجمن‌ها و گفتگو با برخی از فروشندگان، آنها فرآیند تایید صرافی‌ها را برای افتتاح حساب طی می‌کنند و حساب‌ها را تا زمانی که فروخته شوند، کنترل می‌کنند. افرادی که اطلاعات آنها برای ثبت‌نام در سرویس‌ها استفاده می‌شود، ممکن است حتی از وجود این اکانت‌ها بی‌اطلاع باشند.

در همان انجمن‌هایی که برخی از فروشندگان این حساب‌های جعلی را ارائه می‌کنند، برخی دیگر به دنبال استفاده از افرادی هستند که مایلند هویت خود را برای ثبت حساب امانت دهند. به این کار در اصطلاح Drop می‌گویند.

چهره‌ات را به من قرض بده

احراز هویت در اکانت‌های فیک

کار فردی که Drop می‌کند با گفتگوی اخیر یکی از کاربران در ماه جولای (تیر ماه) در انجمن CCCC.sb اینگونه توضیح داده شده است:

به دنبال شغلی به عنوان پولشویی هستم، پیشنهادات خود را در چت خصوصی برایم ارسال کنید.

یک کاربر دیگر در پاسخ به پست جواب داد:

به عنوان یک Drop، فقط چهره شما مورد نیاز است. برای ارسال تایید تصویری از طریق واتساپ، ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ روبل (۲۰ تا ۲۸ دلار) دریافت خواهید کرد. همچنین می‌توانید چندین تایید در روز انجام دهید. وظیفه شما این است که در یک صرافی در زمان مشخص تایید تصویری ارسال کنید. می‌توانید از پاسپورت یا گواهینامه رانندگی یا گذرنامه خود استفاده کنید. همچنین باید سلفی بگیرید. پس از تایید موفقیت آمیز، ۵۰۰ روبل (حدود ۷ دلار) دریافت می‌کنید.

در پست دیگری در انجمن Bhf.im آمده است که یک فرد جویای کار فقط باید نام کامل و تاریخ تولد را ذکر کند و سپس روی لینک ارسال شده کلیک کند.

اغلب، فروشندگان قیمت‌های دقیقی برای چنین خدماتی اعلام نمی‌کنند؛ بلکه آنها را به صورت تک به تک از طریق چت ارسال می‌کنند.

برخی از فروشندگان به‌عنوان واسطه عمل می‌کنند و کاربران را به Dropها یا افراد جویای کار وصل می‌کنند. درست مانند اپلیکیشن‌های واسطه‌ای که خریدار را به فروشنده وصل می‌کنند.

گاهی اوقات حتی برای تایید یک حساب به اطلاعات شخصی واقعی کسی نیاز ندارید. فروشنده‌ای که با کوین‌دسک صحبت می‌کرد گفته است شما می‌توانید اطلاعات نادرست وارد کنید. این مسئله یکی از آسیب پذیری‌های فرآیند KYC است. کسانی که می‌دانند چگونه داده‌های مصنوعی تولید کنید، به راحتی از آن استفاده می‌کنند.

استفاده از فولز یا اطلاعات به سرقت‌رفته قربانی

خریداران می‌توانند حساب‌های ثبت‌شده را با هر نامی که فروشندگان موجود دارند، بخرند یا حساب‌های سفارشی را بر اساس داده‌های شخصی (Fullz) که خودشان به هر وسیله‌ای به دست آورده‌اند، سفارش دهند. برخی از فروشندگان تعهد می‌دهند که تمام تحقیقات لازم مانند بررسی اعتبار و پیشنه را در مورد افراد واقعی که اطلاعات آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد، انجام دهند.

ساخت اکانت فیک با اطلاعت جعلی

فروشندگان در پست‌های تبلیغاتی می‌گویند، اگر حتی هیچ روشی جواب‌گو نباشد، آنها آماده هستند افرادی را با نام‌های مشابه پیدا کنند؛ حتی اگر فردی که از نام او استفاده می‌شود بیش از ۹۰ سال سن داشته باشد.

یکی از فروشندگان در یک پست تلگرامی نوشته است:

همکاری با ما به این معنی است که تمام تلاش خود را برای تایید حساب‌ها انجام می‌دهیم؛ جستجوی نام‌ها، انتخاب شخصی با سن مناسب و تلاش برای دستیابی به نتیجه.

در پست دیگری، فروشنده از نرم‌افزاری صحبت می‌کند که امکان ایجاد سلفی‌های جعلی از جمله ویدیو را فراهم می‌کند. همین فروشنده در انجمن پولی Ver.sc به شکل زیر تبلیغ می‌کند:

ما سلفی‌های زنده می‌گیریم. فضاسازی سه بعدی برای ما امکان‌پذیر است. با کارت شناسایی عکس می‌گیریم، اسناد لازم را پرینت می‌کنیم و در نهایت می‌توانیم همان فردی باشیم که شما می‌خواهید.

برخی از این فروشندگان،‌ فقط زمان‌هایی پست ارسال می‌کنند که اکانت‌های خوبی برای فروش دارند یا قصد خرید اکانت دارند. برخی دیگر که حتی تیم پشتیبانی تلگرامی دارند، در هر زمان اکانت آماده برای فروش دارند. پست این افراد معمولا توسط مشتریان قبلی که رضایت داشتند، تصدیق و تایید می‌شود.

ردگیری اکانت‌های فیک

ردگیری اکانت های جعلی

کوین‌دسک به عنوان نمونه برخی از اکانت‌های فیک را در صرافی‌های بایننس آمریکا، کوین بیس پرو، کراکن و خدمات پرداخت Cash App و Wirex که برای خرید در بازار سیاه استفاده می‌شدند، بررسی کرده است. این حساب‌ها توسط چندین فروشنده مختلف برای فروش گذاشته شده بودند. قیمت این اکانت‌ها ۱۷۰ تا ۲۵۰ دلار بود و همگی با بیت کوین پرداخت شده‌اند.

با توجه به اطلاعات ورود به حساب که توسط صاحبان آن‌ها اعلام می‌شود، به نظر می‌رسید همگی ساکنان واقعی ایالات متحده یا اتحادیه اروپا باشند. این اطلاعات شامل تاریخ تولد و آدرس خیابان می‌شد. برای ساکنان ایالات متحده، علاوه‌بر موارد گفته شده، شماره تامین اجتماعی نیز وجود داشت. اکثر حساب‌ها برای استفاده از سرویس‌ها، از VPN برای پنهان کردن آدرس IP استفاده می‌کردند که صرافی فکر کند کاربر به جای مسکو، مثلا از میامی وارد می‌شود.

پس از بررسی حساب‌ها، کوین‌دسک با صرافی‌های ارز دیجیتال و خدمات پرداخت تماس گرفت تا صحت آنها را بررسی کند. هیچ یک از شرکت‌ها نمی‌گویند که آیا حساب‌ها واقعی هستند یا خیر. توضیحشان این است که نمی‌توانند در مورد حساب‌های فردی اطلاعات بدهند.

بایننس آمریکا ایمیلی به کوین‌دسک ارسال کرد و اکانت مورد بررسی کوین دسک را جعلی اعلام کرد. این صرافی به سوال بعدی پاسخ نداد که آیا منظور از «جعلی» این است که مالک واقعی اکانت وجود ندارد یا به طور تقلبی ایجاد شده است.

کوین‌دسک با جستجوی پایگاه‌های اطلاعاتی آنلاین مانند Spokeo ،SearchPeopleFree و ClustrMaps چهار نفر را پیدا کرد که نام‌، سال‌ تولد و شهرهای اعلام شده از طرف آن‌ها با حساب‌های موجود در بازار سیاه مطابقت داشت. دو نفر از این افراد حتی آدرس‌های یکسان داشتند.

تلاش برای تماس با این افراد و سایر افرادی که نامشان در حساب‌های بازبینی‌شده از طریق تلفن، ایمیل و رسانه‌های اجتماعی وجود داشت، ناموفق بود. کوین‌دسک ایمیل‌هایی برای آنها ارسال کرده است که به آنها هشدار دهد اطلاعات آنها احتمالا مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

فروش اکانت‌های جعلی

فروشنده‌ای در صحبت با CoinDesk می‌گوید:

ارزیابی حجم کل این بازار بسیار سخت است؛ زیرا ما احتمالا تنها نمونه عمومی کوچک از چنین تجارتی هستیم.

تعداد زیادی از فروشندگان حتی قیمت‌ها را به سطوح بسیار معقول کاهش داده‌اند (از ۵۰ تا ۳۰۰ دلار برای هر حساب، باتوجه به صرافی یا سرویس مورد نظر).

تحقیقات در اروپای شرقی نشان می‌دهد، حساب‌های سرقت‌شده، هک‌شده یا به صورت فیک ایجاد‌شده، در سرویس‌های پرداخت یا صرافی ارزهای دیجیتال در سراسر جهان به چندین زبان تبلیغ و فروخته می‌شوند.

آن‌ها می‌توانند به مشتریان خود کمک کنند با فروش داده‌های شخصی به خطر افتاده یا ارائه پشتیبانی در طول هر مرحله از فرآیند راستی‌آزمایی، از جمله ارائه دیجیتالی چهره‌ها برای تایید عکس و ویدیو که صرافی‌های ارزهای دیجیتال عمده به آن نیاز دارند، حساب‌های جعلی را ثبت کنند.

روی لینک ارسال‌شده، کلیک کنید!

فرآیند احراز هویت در بازار سیاه

گان (Gunn) گفت که ZeroFox حداقل یک مورد را شناسایی کرده است که گروهی، افراد را در یک پلتفرم مستقل برای ایجاد و تایید حساب و سپس تحویل آن حساب‌ها به مبلغ ۵ تا ۱۰ دلار برای هر تایید، استخدام می‌کردند. گان می‌گوید: این گروه دستورالعمل‌های دقیقی را به افرادی که مایل به انجام این کار بودند، می‌دادند: «به اینجا بروید، روی آن کلیک کنید، از این شناسه استفاده کنید».

او گفت تحقیقات بیشتر نشان داد که این گروه موفق به ایجاد و فروش هزاران حساب تایید شده در یک پلتفرم شده است. گان از ذکر نام این پلتفرم امتناع کرد. به گفته گان، برای سرویس‌های مختلف، یافتن و بستن اکانت‌های فیک می‌تواند بسیار مشکل باشد.

برخی از این حساب‌ها تا زمانی که پول از طریق آن‌ها جابه‌جا نشود، غیر فعالند و اگر یک شخص واقعی آنها را تایید کند، چگونه می‌توان آنها را تشخیص داد. با اینکه اقدامات امنیتی اجرا شده توسط پلتفرم‌ها بسیار مفید است، اما همیشه راهی برای دور زدن وجود دارد.

مشخص نیست این حساب‌ها تا چه زمانی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و چه موقع یک سرویس متوجه فعالیتشان شده و آنها را غیر فعال می‌کند. یک فروشنده بازار سیاه به کوین‌دسک گفت که طول عمر یک حساب به نحوه استفاده از آن بستگی دارد.

یکی از فروشندگان این نوع اکانت‌ها افزود:

ما حسابی ارائه می‌کنیم که اساسا با اکانتی که شما ایجاد می‌کنید، تفاوتی ندارد. آنها کاملا با الزامات KYC مطابقت دارند، با این تفاوت که کاملا ساختگی و جعلی هستند.

پلتفرم‌ها اقدامات امنیتی خود را دارند

رصد اکانت‌های پولی در صرافی‌ها

برخی از پلتفرم‌هایی که کوین‌دسک با آنها تماس گرفت تایید کردند که از بازار سیاه حساب‌های خود آگاه هستند.

سخنگوی کراکن از طریق ایمیل به کوین‌دسک گفت:

ما تیمی داریم که به نظارت بر دارک وب برای حساب‌های سرقت شده از طریق بدافزار یا فیشینگ می‌پردازد. بسته به شرایط، می‌توانیم حساب را به مالک واقعی بازگردانیم یا آن را فورا غیرفعال کنیم و در صورت لزوم اقدام مناسب را اتخاذ کنیم.

جاکلین سیلز (Jaclyn Sales) مدیر ارشد ارتباطات صرافی کوین بیس، به کوین‌دسک گفت:

در کوین‌بیس یک تیم امنیتی بازارهای دارک وب و دیگر انجمن‌های مجرمان سایبری را زیر نظر دارد. مانند هر موسسه مالی دیگری، کوین‌بیس اقداماتی را برای محافظت از حساب‌ها در برابر کلاهبرداری‌ها اتخاذ می‌کند. به دلایل امنیتی، ما جزئیات این اقدامات را فاش نمی‌کنیم؛ زیرا نمی‌خواهیم اطلاعاتی را در اختیار کلاهبرداران قرار دهیم که می‌تواند برای دور زدن این کنترل‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

نماینده مطبوعاتی بایننس ایالات متحده به کوین‌دسک گفت:

این شرکت به دقت نحوه ورود و خروج کاربران از حساب‌ها و فعالیت آنها را زیر نظر دارد. سیستم مدیریت ریسک ما طیف گسترده‌ای از سیگنال‌ها را در حین باز کردن حساب، ورود به سیستم و در حین استفاده از سرویس جمع‌آوری می‌کند و از این سیگنال‌ها برای شناسایی اکانت‌های مشکوک یا فعالیت‌های مرتبط و جلوگیری از رفتارهای مخرب استفاده می‌کنیم.

یکی از سخنگویان CashApp گفت:

این شرکت رفتار کاربران را برای کشف کلاهبرداری‌ها زیر نظر دارد. علاوه‌بر اطلاعات استاندارد مشتری و برنامه‌های راستی‌آزمایی، ما برای کنترل فعالیت‌های مشکوک، از سیگنال‌های رفتاری مختلف، اطلاعات ارائه شده توسط مشتریان و همچنین الگوهای تراکنش‌ها استفاده می‌کنیم.

لوتی ولز (Lottie Wells)، مدیر ارتباطات Wirex نیز به کوین‌دسک گفت:

شرکت ZeroFox گان به برنامه پرداخت Wirex کمک می‌کند تا جعل هویت برای Wirex و آن کاربرانی را که ادعا می‌کنند حساب‌های Wirex را در دارک وب می‌فروشند، ردیابی و حذف کند.

وی افزود:

ما همچنین با رگولاتورها همکاری نزدیک داریم تا خطرات تصاحب حساب را کاهش دهیم و در صورت لزوم آن‌ها را گزارش کنیم. هر اکانتی که ممکن است به خطر بیفتد به سرعت مسدود و محافظت می‌شود.

یک واقعیت تلخ در مورد اکانت‌های فیک

کلاهبرداری ارز دیجیتال

گان می‌گوید که مخاطبین هدف اکانت‌های جعلی، افرادی هستند که در فعالیت‌های مجرمانه دیگر مشارکت دارند.

گان در ادامه گفت:

افرادی که اکانت‌های جعلی و تایید شده را خریداری می‌کنند، از آن‌ها برای اهداف مجرمانه استفاده می‌کنند؛ اهدافی مانند فروش بدافزار یا کلاهبرداری از کارت‌های هدیه. این بخشی از فرآیندی است که به آن‌ها کمک می‌کند به جای داشتن اکانت‌های حقیقی، در آن صرافی‌ها به صورت ناشناس عمل کنند.

فروشنده‌ای که با کوین‌دسک صحبت می‌کرد از زبان ظریف‌تری استفاده کرد و گفت که کاربران از این اکانت‌ها برای فرار مالیاتی استفاده می‌کنند.

به گفته گان، از آنجایی که آژانس‌های مجری قانون در سراسر جهان نرم‌افزار ردگیری بلاکچین را اتخاذ می‌کنند، برای مجرمان منطقی‌تر است که با خرید و فروش رمزارز از طریق حساب‌هایی که به نام دیگران ثبت شده‌اند، ردپای خود را پاک کنند.

 Sergey Mendeleev، بنیان‌گذار صرافی ارز دیجیتال Garantex و مدیر عامل پلتفرم سرمایه‌گذاری InDeFi، به کوین‌دسک توضیح داد که چگونه می‌توان از این حساب‌ برای پنهان کردن ارتباط بین رمزارز و مالک واقعی آن استفاده کرد:

اگر مونرو بخرید، سپس آن را برداشت و سپس در حساب دیگری واریز کنید، می‌توانید آن را برای خرید بیت کوین بفروشید و بیت‌کوینی دریافت کنید که به تراکنش‌های قبلی متصل نبوده و تقریبا قابل ردیابی نیست. این طرح بسیار محبوب است و ده‌ها روش دیگر نیز برای دور زدن هویت وجود دارد.

چرا تقاضا برای اکانت‌های فیک افزایش یافته است؟

تحریم رمزارزها توسط چین

دلیل دیگری که تقاضا را برای اکانت‌های جعلی افزایش می‌دهد، مربوط به افرادی است که در کشورهایی زندگی می‌کنند که ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده‌اند و نمی‌توانند با نام واقعی خود در صرافی‌های ارز دیجیتال ثبت نام کنند.

Sergey Zhdanov، مدیر عملیات EXMO صرافی رمزارز در لندن، به کوین‌دسک گفت که شرکت او برخی از کاربران را که اطلاعات KYC خود را جعل می‌کنند، دستگیر کرده است. او می‌گوید کاربران توضیح دادند که در مناطق تحت تحریم‌های بین المللی مستقر هستند؛ بنابراین نمی‌توانند با شناسه واقعی خود ثبت نام کنند.

برخی از کاربران صادقانه اعتراف کردند که در DNR (منطقه مورد مناقشه در جنوب شرقی اوکراین) یا کره شمالی مستقر هستند؛ بنابراین برای ثبت نام در صرافی،‌ اسناد خود را خریداری کردند. Zhdanov گفت که ما چنین حساب‌هایی را مسدود می‌کنیم.

به نظر می‌رسد چین، که به شدت رمزارزها را سرکوب می‌کند، بازار رو به رشد جدیدی برای تجارت شناسه‌های جعلی است. Dovey Wan، بنیانگذار صندوق کریپتویی Primitive Ventures، به کوین‌دسک گفت که بازار اکانت‌های تایید شده برای کاربران چینی شدیدا رو به افزایش است.

سخنی با کاربران میهن بلاکچین

همان‌طور که با مطالعه این مقاله متوجه شدید، صرافی‌های متمرکز اکانت‌های معاملاتی را به‌طور مرتب رصد و ردیابی می‌کنند. حتی در صورت استفاده از ابزارهایی مانند VPS ممکن است حساب‌هایی که خلاف مقررات صرافی‌ها، در این پلتفرم‌ها افتتاح حساب کرده باشند، شناسایی شود.

در صورتی که سیستم صرافی‌ها متوجه وجود حساب‌های جعلی شوند، با توجه به قوانین و مقرراتشان، حساب‌های معاملاتی را فریز خواهند کرد. در صورتی که یک حساب معاملاتی فریز شود، کاربر به حسابش دسترسی نداشته و تمام دارایی او نزد صرافی باقی خواهند ماند.

توصیه تیم میهن بلاکچین به کاربران این است که به‌هیچ‌عنوان از حساب‌های وریفای‌شده پولی و فیک استفاده نکنند. اگر به هر دلیلی کاربری می‌خواهد ریسک استفاده از این روش را به‌واسطه امکانات صرافی‌هایی مانند بایننس قبول کند، توصیه بعدی ما این است که هیچ‌گاه تمام سرمایه خود را در کیف پول صرافی‌ها نگهداری نکند.

پیشنهاد مطمئن‌تر و جدی ما استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز و صرافی‌های ایرانی است. در ارتباط با مورد اول، باید بگوییم که با توجه به قانون‌گذاری کشورهای مختلف در زمینه ارزهای دیجیتال و الزام آن‌ها مبنی‌بر احراز هویت با توجه به قوانین مبارزه با پولشویی، صرافی‌های غیرمتمرکز که در حال گسترش نیز هستند، انتخاب مناسبی به حساب می‌آیند. این پلتفرم‌ها بدون نیاز به ارائه مدارک هویتی، خدمات و سرویس‌های متنوع و جالبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

مورد آخر، استفاده از صرافی‌های ایرانی است. در چند سال اخیر پلتفرم‌های ایرانی که خدمات مالی در زمینه ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند، افزایش پیدا کرده‌اند. استفاده از این صرافی‌ها با توجه به پشتیبانی از زبان فارسی، راحت‌تر بوده و دردسر کمتری دارند. برای انتخاب صرافی ایرانی مناسب، می‌توانید از صفحه مقایسه قیمت صرافی‌ها بازدید کنید.

پرسش و پاسخ متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • اکانت وریفای‌شده بایننس چیست؟ آیا می‌توان به آن اعتماد کرد؟

اکانت وریفای‌شده به اکانتی گفته می‌شود که احراز هویت شده باشد. به دلیل محدودیت‌های صرافی بایننس، امکان احراز هویت برای تمام کاربران وجود ندارد. برخی از افراد سودجو برای اینکه بتوانند از این شرایط کسب درآمد کنند، با استفاده از اطلاعات اشخاصی که شاید خودشان هم اطلاع نداشته باشند، اقدام به افتتاح حساب و وریفای آن می‌کنند. کاربری که از این حساب‌ها استفاده می‌کند، سرمایه خود را در معرض ریسک قرار می‌دهد؛ زیرا کسی که آن حساب را ایجاد کرده، به اطلاعات دسترسی دارد و می‌تواند دارایی‌هایش را سرقت کند.

  • آیا می‌‌توان از پاسپورت فیک یا پاسپورت آشنایان برای احراز هویت استفاده کرد؟

استفاده از پاسپورت افراد دیگر همواره ریسک حساب معاملاتی را افزایش می‌دهد. از طرفی ممکن است صرافی متوجه این موضوع شود و حساب را مسدود کند؛ بنابراین دارایی‌های شما برای همیشه نزد صرافی باقی خواهند ماند. از طرف دیگر ممکن است کسی که اطلاعاتش را در اختیار شما قرار داده، دارایی‌های شما را به کیف پول خود انتقال دهد.

  • ریسک استفاده از اکانت وریفای شده پولی در صرافی‌ها چیست؟

با توجه به قوانین صرافی‌ها، استفاده از اکانت‌هایی که با اطلاعت شخص دیگری وریفای شده‌اند، خلاف مقررات است. اگر آن‌ها متوجه این موضوع شوند، حساب معاملاتی را بسته و دارایی‌های آن را فریز خواهند کرد و کاربر به داریی‌هایش دسترسی نخواهد داشت.

  • آیا استفاده از پاسپورت فیک برای احراز هویت در صرافی‌ها توصیه می‌شود؟

استفاده از پاسپورت فیک یا جعلی، کاری پرریسک بوده و اکیدا توصیه نمی‌شود. صرافی‌های متمرکز به‌دلیل الزامی بودن احراز هویت، روی این مساله حساس هستند و دائما حساب‌ها را رصد می‌کنند. توصیه می‌شود به‌عنوان جایگزین، از صرافی‌های غیرمتمرکز یا صرافی‌های ایرانی استفاده کنید.

 جمع بندی

در این مطلب در مورد اکانت‌های وریفای‌شده پولی صحبت کردیم . فروشندگان زیرزمینی از طریق روش‌های مختلفی اقدام به فروش آنها می‌کنند. این فروشندگان قیمت‌های مختلفی را برای این حساب‌ها پیشنهاد می‌کنند. امروزه فقط با ۲۰۰ دلار می‌توان به حساب‌های تایید شده ساختگی دسترسی پیدا کرد. همان‌طورکه گفته شد، این اکانت‌ها یا با اطلاعات غیرواقعی ساخته می‌شوند یا از اطلاعات افراد حقیقی داوطلب برای ساخت این اکانت‌ها استفاده می‌شود یا از اطلاعات شخصی به سرقت رفته افراد در ایجاد اکانت‌ها استفاده می‌شود.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا