اخبار اتریوم

هشدار ویتالیک بوترین: اجماع اتریوم «شکننده» است، آن را پیچیده نکنید

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار اتریوم، به تازگی یک پست وبلاگی را منتشر کرده که در آن در مورد خطر استفاده از لایه اجماع اتریوم برای کارکرد‌هایی فراتر از اعتبارسنجی بلاک‌ها و ایمن‌سازی شبکه هشدار داده است.

به گزارش کوین تلگراف، بوترین در یک پست وبلاگی در تاریخ ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت) با عنوان «اجماع اتریوم را دچار اضافه‌بار نکنید» هشدار داد که استفاده از لایه اجماع شبکه اتریوم برای کارکردهای متفرقه می‌تواند «خطرات سیستماتیک بالایی برای اکوسیستم داشته باشد و باید از آن جلوگیری کرد و در برابر آن ایستاد». به عبارتی،‌ او اساسا حفظ حالت مینیمال بودن بلاکچین را توصیه می‌کند.

اجماع اتریوم فرآیندی است که در آن بلاک‌های بلاکچین توسط مکانیزم گواه اثبات سهام (POS) تأیید می‌شوند. این مکانیزم در سپتامبر ۲۰۲۲ با آپدیت مرج (Merge) از اثبات کار به اثبات سهام تبدیل شد.

بوترین خاطرنشان کرد که در طول این سال‌ها، ایده‌هایی مثل اوراکل‌های داده و قیمت، طرح‌های ری‌استیکینگ (re-staking) و استفاده از سافت فورک‌‌های لایه ۱ برای بازیابی پروژه‌های لایه ۲ (در صورت بروز مشکل) مطرح شده که استفاده از لایه اجماع اتریوم برای اهداف متفرقه را پیشنهاد می‌دهند. او نوشت:

یک میل طبیعی برای استفاده از اصل بلاکچین برای کارکردهای بیشتر وجود دارد، زیرا اصل بلاکچین دارای بیشترین وزن اقتصادی است و بزرگ‌ترین کامیونیتی آن را تماشا می‌کند، اما هر یک از این کارکردهای اضافی خود هسته را شکننده‌تر می‌کند.


بوترین گفت که بخش خاصی از این تکنیک‌ها می‌تواند خطرات سیستماتیک بالایی را برای اکوسیستم به همراه داشته باشد، مانند باگ یا حمله ۵۱ درصدی. وی در این خصوص اظهار داشت:

یک مثال پرخطر ساخت اوراکل‌های قیمت اتریوم (ETH/USD) است، چرا که می‌توان به هولدرهای اتر یا اعتبارسنج‌ها رشوه داد تا به یک اوراکل خاص رای دهند، که در صورت عدم توافق ممکن است به فورک شدن و بیرون انداختن سرمایه بازیگران بد منجر شود.


ویتالیک توضیح داد در صورت سقوط استراتژی‌های این چنینی تا زمانیکه ضررهای وارده به ولیدیتورها و کاربران محدود باشد، آن را می‌توان یک استراتژی با ریسک پایین در نظر گرفت؛ اما در صورتی که این استراتژی به نحوی باشد که شبکه اصلی اتریوم برای حل یک مشکل این‌چنینی یا سازماندهی مجدد شبکه به یک فورک احتیاج داشته باشد، آن را می‌توان با ریسک بالا دسته‌بندی کرد. ویتالیک عقیده دارد که باید به شدت در برابر این استراتژی‌ها مقاومت کرد.

با این حال، او نیاز به اوراکل‌های بهتر را تایید کرد و یک رویکرد «مورد به مورد» را پیشنهاد کرد زیرا مشکلات مختلف ذاتا با یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

به طور کلی، بوترین گفت که هرگونه گسترش «وظایف» اجماع اتریوم با خطر افزایش هزینه‌ها، پیچیدگی‌ها و افزایش خطرات اجرای یک اعتبارسنج در شبکه همراه است.

او گفت که با اقداماتی که خطر گسترش دامنه اجماع بلاکچین به هر چیزی غیر از تایید قوانین اصلی پروتکل اتریوم را دارند، باید با احتیاط برخورد شود و خلاصه کرد:

ما باید مینیمالیسم بودن (ساده بودن) زنجیره را حفظ کنیم، از طرح‌های ری استیکنیگ که به نظر نمی‌رسد خطر زیادی برای اجماع اتریوم به حساب آیند حمایت کنیم و به توسعه‌دهندگان کمک کنیم تا استراتژی‌های جایگزین برای دستیابی به اهداف امنیتی خود پیدا کنند.


مکانیسم اجماع اتریوم در سپتامبر سال گذشته از اثبات کار به اثبات سهام (گواهی سپرده) تغییر کرد. علاوه بر این، برداشت و آزاد‌سازی‌ اتر‌‌های سپرده‌گذاری شده همین اواخر با آپدیت شاپلا (Shapella) در ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) فعال شد. همین وقفه ۲ ساله برای برداشت سپرده‌ها، دلیل زیر ذره‌بین قرار گرفتن اعتبارسنج‌ها و توجه به خطرات امنیتی در بزرگ‌ترین شبکه قرارداد هوشمند جهان را توضیح می‌دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا