کریپتو پدیا

توکن بث (BETH) چیست؟ کسب درآمد از اتریوم در صرافی بایننس

توکن BETH نسخه توکنیزه‌شده از اتریوم سپرده‌گذاری شده در صرافی بایننس است. در حقیقت این توکن روشی ساده برای شرکت در فرایند سپرده‌گذاری اتر در بیکن چین (Beacon Chain) اتریوم ۲.۰ است. شما می‌توانید با نگهداری توکن بث از سپرده‌گذاری در اتریوم ۲.۰ سود کسب کنید. همچنین می‌توانید این توکن را به‌روش‌های دیگری در پلتفرم بایننس و بایننس اسمارت چین استفاده کنید.

بیکن چین اتریوم که در دسامبر سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد، قدم اول از مجموعه به‌روزرسانی‌هایی است که قرار است تحت عنوان اتریوم ۲.۰ عرضه شود و مقیاس‌پذیری اتریوم را بهبود بخشد. به‌عنوان بخشی از برنامه‌های فاز صفر این به‌روزرسانی، کاربران می‌توانند اتریوم خود را در نسخه جدید سپرده‌گذاری یا به‌اصطلاح استیک کنند. توکن بث به شما این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه در برداشت اتریوم خود محدودیتی داشته باشید، بتوانید در فرایند استیکینگ اتریوم شرکت کنید.

توکن BETH چیست؟

توکن beth چیست

توکن بث نسخه توکنیزه‌شده اتریوم‌های استیک شده است و هر توکن BETH با یک اتریوم سپرده‌گذاری شده در بایننس برابری می‌کند. درست است که اتریوم فعلاً از مکانیزم اجماع اثبات کار (Proof of Work) بهره می‌برد اما قرار است به‌عنوان بخش مهمی از پروژه اتریوم ۲.۰، این مکانیزم اجماع به اثبات سهام (Proof of Stake) تغییر یابد.

به دلیل پیچیدگی‌های خاص این به‌روزرسانی، قرار است تا اتریوم ۲.۰ در چندین مرحله پیاده‌سازی شود. اولین قدم راه‌اندازی بیکن چین بود. قرار است پس از اجرای کامل شاردینگ‌ها (Sharding)، بیکن چین به‌عنوان هسته اصلی اتریوم ۲.۰ عمل کند. بیکن چین در دسامبر سال پیش (آذر ۱۳۹۹) راه‌اندازی شد و تا ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹)، بیش از ۳.۵ میلیون اتر در آن سپرده‌گذاری شده است.

اما قرارداد سپرده‌گذاری بیکن چین یک‌طرفه کار می‌کند. این بدان معنی است که کاربران تنها می‌توانند اتریوم خود را به این قرارداد واریز کنند و تا راه‌اندازی کامل نسخه دوم اتریوم که ممکن است سال‌ها طول بکشد، نمی‌توانند دارایی خود را برداشت کنند. علاوه بر این، حداقل میزان اتریوم لازم برای استیک کردن ۳۲ واحد است؛ بنابراین افراد عادی با تعداد اتریوم کمتر نخواهند توانست در این فرآیند شرکت کنند.

تمامی اتریوم‌های استیک شده در بیکن چین تا امروز سود قابل‌توجهی دریافت کرده‌اند. اما سؤالی که پیش می‌آید این است که در صورت عدم داشتن ۳۲ اتر یا تمایل به برداشت زودتر از موعد اترها برای شرکت در فرآیند استیکینگ چه‌کاری باید انجام داد؟

برای این کار شما می‌توانید به یکی از استخرهای سپرده‌گذاری (Staking Pools) مانند بایننس بپیوندید.

شما می‌توانید با مراجعه به بایننس، اترهای خود را با نسبت یک‌به‌یک به توکن بث (BETH) تبدیل کرده و سود حاصل از سپرده‌گذاری در بیکن چین اتریوم ۲.۰ را دریافت کنید.

همچنین درصورتی‌که تمایل داشتید سرمایه سپرده‌گذاری شده را در جای دیگر استفاده نمایید، می‌توانید در بایننس توکن‌های BETH خود را به اتریوم تبدیل و از اصل سرمایه خود استفاده کنید.

چگونه از توکن بث استفاده کنیم؟