کریپتو کده

پلتفرم Bifrost چیست؟ همه چیز درباره بای فراست و توکن BFC

حتما شما هم تجربه سردرگم شدن بین شبکه‌ها و برنامه‌های مختلف در بلاک چین را داشته‌اید. با توسعه تکنولوژی بلاک چین و کاربردی شدن آن، برنامه‌ها و شبکه‌های مختلفی با اهداف و کارایی‌های مختلف در بلاک چین ساخته شد. این موضوع باعث شد که کاربران برای دریافت خدمات در بلاک چین با تعداد زیادی از شبکه‌ها و برنامه‌ها روبه‌رو شوند. همچنین توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیر‌متمرکز (DApp) نیز نتوانند از تمام ظرفیت‌های بلاک‌ چین استفاده کنند. بای فراست (Bifrost) با هدف یکپارچه‌سازی بلاک چین ساخته شد. بای فراست یک پلتفرم میان‌افزار (Middleware) در بلاک چین است. این پلتفرم از تکنولوژی چند زنجیره‌ای برای استفاده در بلاک‌چین‌های مختلف به منظور ساده‌سازی استفاده از برنامه‌های گوناگون بلاک چینی برای کاربران و توسعه‌دهندگان بهره می‌برد. در ادامه مقاله به این می‌پردازیم که پلتفرم Bifrost چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی دارد، توکن BFC چیست و پس از آن به بررسی تیم توسعه‌دهنده، نقشه راه پروژه، نحوه خرید، فروش و نگهداری ارز دیجیتال BFC می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

پلتفرم Bifrost چیست؟

پلتفرم Bifrost چیست؟

بای فراست یک پلتفرم میان‌افزار چند‌زنجیره‌ای است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیر‌متمرکز (DApp) خود را در چند بلاک چین مختلف ایجاد کنند. Bifrost به یک بلاک چین محدود نیست و با ایجاد محیطی باز در پلتفرم خود اجازه می‌دهد توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های مختلفی را در شبکه‌های مختلف عرضه کنند. به کمک پلتفرم Bifrost توسعه‌دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند را برای پروتکل‌های متعدد بلاک چین در یک محیط یکپارچه بنویسند. آن‌ها به راحتی بلاک چین مورد نظرشان را انتخاب می‌کنند و کدهای مربوط به آن را می‌نویسند سپس بای فراست کدهای نوشته شده توسط آن‌ها را به یکباره Translate Compiler یا Transpile ( تبدیل کد منبع یک زبان برنامه‌نویسی به کد منبع یک زبان برنامه‌نویسی دیگر) می‌کند. به عبارت ساده‌تر توسعه‌دهندگان با نوشتن کد برنامه مورد نظرشان و ارسال آن در پلتفرم Bifrost، اپلیکیشن‌های خود را در شبکه‌های بلاک چینی موردنظرشان تحویل می‌گیرند. با استفاده از بای فراست توسعه‌دهندگان می‌توانند به سادگی DApp‌های خود را اجرایی کرده و با ظهور بلاک چین‌های سریع‌تر و کارآمدتر، برنامه‌های خود را به این شبکه‌ها نیز انتقال دهند.

هدف و ایده پلتفرم Bifrost چیست؟

با گسترش استفاده از بلاک چین قابلیت‌های مختلفی به آن اضافه شد. یکی از این قابلیت‌های ساخت و توسعه DAppهای مختلف بر بستر بلاک چین است. توسعه‌دهندگان مدت‌ها از بستر قرارداد هوشمند شبکه اتریوم برای ساخت برنامه‌های خود استفاده می‌کردند؛ اما با افزوده شدن تعداد زیادی از این برنامه‌ها و هجوم کاربران برای استفاده از آن‌ها، شبکه اتریوم توانایی پاسخگویی به این حجم از درخواست‌ها را نداشت. از این رو با مشکلاتی همچون مقیاس‌پذیری، سرعت پایین تراکنش‌ها و کارمزد بالای آن‌ها مواجه شد. به همین دلیل شبکه‌های بسیاری برای برطرف کردن مشکلات اتریوم ایجاد شدند. با معرفی شبکه‌های جدید بلاک چینی بسیاری از توسعه‌دهندگان برنامه‌های خود را بر بستر این شبکه‌ها ایجاد کردند. این امر باعث شد بسیاری از کاربران مجبور به استفاده از DApp‌ها بر بستر یک شبکه بلاک چینی شوند و از مزایای بقیه برنامه‌ها در شبکه‌های دیگر بی‌بهره بمانند. 

پلتفرم Bifrost با هدف یکپارچه‌سازی بلاک چین‌های مختلف و ارائه اپلیکیشن‌ها در یک بستر واحد ایجاد شد. این پلتفرم در تلاش است تا توسعه‌دهندگان به وسیله استفاده از خدمات آن بتوانند برنامه‌های خود را در شبکه‌های مختلف بلاک چینی ارائه کنند و همزمان کاربران بتوانند از مزایای این برنامه‌ها در شبکه‌های مختلف بهره‌مند شوند.  

پلتفرم Bifrost چگونه کار می‌کند؟

تکنولوژی چند زنجیره‌ای پروتکل Bifrost امکان ساخت DApp‌هایی سریعتر و ارزان‌تر را فراهم می‌کند. توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز با استفاده از این تکنولوژی می‌توانند سرعت تراکنش‌ها در پلتفرم خود را به بیش از ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه افزایش دهند و کاربران برای استفاده از آن‌ها تا ۷۵ درصد کارمزد کمتری پرداخت کنند. پروتکل Bifrost دارای اجزای متعددی است که امکان اتصال یکپارچه بین تمام بلاک چین‌ها را فراهم می‌کند. این اجزا عبارتند از:

 • Recipe یا دستورالعمل، یک برنامه کاربردی در پلتفرم بای فراست است که زبان برنامه‌نویسی را برای DApp‌های مختلف تعریف می‌کند و کدهای قرارداد هوشمند را در شبکه‌های بلاک چینی مختلف تولید می‌کند.
 • Linker سیستمی است که کاربر را به قسمت‌های مختلف بای فراست متصل می‌کند و یکپارچه‌سازی در بلاک چین را انجام می‌دهد.
 • Builder محیط توسعه یکپارچه (IDE) در پلتفرم Bifrost است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای ساخت برنامه‌های خود استفاده کنند. Builder ابزار‌هایی همچون ویرایشگر متن، ویرایشگر پروژه، نوار ابزار و نمایشگر خروجی را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد و آن‌ها می‌توانند توسط این برنامه، محیط و کدهای اپلیکیشن‌های خود را تهیه کنند.
 • Gourmet محیط تست خودکار برای ارزیابی خدمات و قراردادهای هوشمند ارائه شده توسط بای فراست است که پروژه‌ها را پیش از انتشار در این محیط تست می‌کنند.
 • Scan محیطی است که نمایی کلی از فرایند‌های داخلی بای فراست و طرز عملکرد شبکه‌های بلاک چینی را در قالب نمودار به توسعه‌دهندگان نمایش می‌دهد. 

توسعه‌دهندگان با مراجعه به پلتفرم Bifrost، می‌توانند درخواست خود را مبنی بر ساخت، توسعه و راه‌اندازی پروژه مدنظرشان در این پلتفرم ثبت کنند. توسعه‌‌دهندگان بلاک چین‌هایی که قصد پیاده‌سازی برنامه‌های خود را در آن‌ها دارند به پلتفرم بای فراست اعلام می‌کنند و نسخه نهایی و آماده استفاده خود را از این پلتفرم تحویل می‌گیرند. نحوه کار پلتفرم Bifrost به شرح زیر است:

 • ثبت درخواست ساخت برنامه با ویژگی‌های درخواستی توسط توسعه‌دهندگان.
 • ساخت برنامه‌ها در بلاک چین‌های مختلف با ویژگی‌های درخواستی توسعه‌دهندگان توسط پلتفرم Bifrost.
 • راه‌اندازی اپلیکیشن و سایت در شبکه‌های مختلف در قالب یک پلتفرم توسط بای فراست برای استفاده کاربران.
پلتفرم Bifrost چگونه کار می‌کند؟

سرویس‌های پلتفرم Bifrost چیست؟

پلتفرم بای فراست با ساخت و توسعه اپلیکیشن‌های مختلف در چندین بلاک چین، سرویس‌ها و خدمات مختلفی را به کاربران ارائه می‌دهد. از جمله این سرویس‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرافی غیر‌متمرکز BIFI

صرافی غیرمتمرکز BIFI توسط پلتفرم Bifrost ساخته و عرضه شده است. کاربران می‌توانند در این صرافی که از شبکه‌های اتریوم، بایننس اسمارت چین، آوالانچ و Klaytn پشتیبانی می‌کند، اقدام به استیکینگ (Staking)، وام دادن و وام گرفتن کنند. در حال حاضر ارزش کل قفل شده (TVL) در این پلتفرم بیش از ۱۰۴ میلیون دلار است. کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری دارایی‌های دیجیتال خود به صورت کوین‌های BTC ،ETH ،BNB ،AVAX و استیبل کوین USDT در صرافی BIFI در شبکه‌های مختلف کسب سود کنند. تفاوت مدل سرمایه گذاری در این پلتفرم با سایر پلتفرم‌های دیفای (Defi) در این است که کاربران محدود به یک شبکه بلاک چینی نیستند و می‌توانند توکن‌ها و کوین‌های خود را در شبکه‌های بومی خود نگهداری و در این پلتفرم سپرده‌گذاری کنند. 

صرافی bifi چیست

سرویس BIFI X

این سرویس برای دریافت وام‌ سریع (Flash Loan)، وام دهی و وام گیری و معاملات لوریج است. کاربران با مراجعه به این پلتفرم می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند. این سرویس‌ها در حال حاضر فقط بر روی شبکه اتریوم موجود است.

سرویس ChainRunner

یکی دیگر از صرافی‌های غیر‌متمرکز در حوزه دیفای است که توسط پلتفرم Bifrost راه‌اندازی شده است. کاربران در این پلتفرم نیز می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را سپرده‌گذاری کنند و توسط سرویس سواپ در آن دارایی‌های دیجیتال خود را به سایر ارز‌های دیجیتال تبدیل کنند.

کیف پول Biport

والت رسمی پلتفرم Bifrost است که به کاربران امکان دسترسی به حساب‌های خود در برنامه‌های مختلف این پلتفرم را می‌دهد. کیف پول Biport غیر حضانتی است و کلید خصوصی کاربران را در اختیار خودشان قرار می‌دهد.

توکن BFC چیست؟

BFC توکن بومی پلتفرم Bifrost است. این توکن در بستر شبکه اتریوم و مبتنی بر استاندارد ERC-20 ساخته شده است. توکن بیفای کاربردهای متفاوتی در پلتفرم بای فراست دارد که عبارتند از:

 • توکن حاکمیتی برای رای‌ دادن به تغییرات، به‌روز‌رسانی‌ها و ارائه پیشنهادات و پرپوزال‌ها در پلتفرم Bifrost.
 • پرداخت کارمزد در برنامه‌های مختلف بر بستر پلتفرم بای فراست.
 • سپرده‌گذاری و کسب درآمد.
 • پرداخت هزینه خدمات در پلتفرم Bifrost.

در مجموع ۳,۹۶۸,۵۸۴,۰۷۴ توکن BFC وجود خواهد داشت که به شرح زیر توزیع می‌شود:

 • ۱۵ درصد به تیم سازنده اختصاص دارد.
 • ۱۵ درصد به خزانه بای فراست تعلق می‌گیرد.
 • ۲۰ درصد به منظور پاداش‌دهی به سپرده‌گذاران توکن‌های BFC و BIFI در نظر گرفته شده است.
 • ۴۰ درصد برای رشد و توسعه شبکه به منظور تشویق کاربران برای استفاده از پلتفرم Bifrost منظور شده است.
 • ۵ درصد در عرضه اولیه صرافی یونی سواپ به فروش رسید.
 • ۵ درصد چهار هفته پس از راه‌اندازی بای فراست به تامین‌کنندگان نقدینگی داده شد. 
توکنومیکس توکن bfc

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۳,۹۶۸,۵۸۴,۰۷۴ واحد است که از این مقدار حدود ۱,۰۸۶,۸۰۶,۲۴۱.۵۴ واحد BFC در گردش است. در زمان نگارش این مقاله قیمت BFC برابر با ۰.۲۰۷۱ دلار است. توکن BFC از نظر ارزش بازار، رتبه ۲۹۳ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن بیش از ۲۲۵ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۵ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۱۴ دی ۱۳۹۹ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۰۱۶ دلار و در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ بیشترین قیمت خود یعنی ۰.۷۷ دلار را ثبت کرده است.

نقشه راه پلتفرم Bifrost چیست؟

نقشه راه پلتفرم Bifrost چیست

در سال ۲۰۱۹ تیم پلتفرم Bifrost تصمیم گرفت پروژه‌ای با قابلیت پشتیبانی از شبکه‌های مختلف دیفای راه‌اندازی کند. این پروژه برای رسیدن به اهداف خود نقشه راه خود را به شکل زیر ترسیم کرده است.

 • ۳ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰

راه‌اندازی برنامه‌های غیر‌متمرکز با قابلیت پشتیبانی از چند شبکه ورژن ۱

 • ۳ ماه سوم سال ۲۰۲۰

ارتقا و توسعه برنامه‌های ساخته شده

 • ۳ ماه سوم سال ۲۰۲۱

اسکریپت‌نویسی در حوزه دیفای

 • ۳ ماه چهارم سال ۲۰۲۱ 

راه‌اندازی بخش رابط اینترنتی دیفای

 • ۳ ماه اول سال ۲۰۲۲

را‌ه‌اندازی صندوق‌های چند شبکه‌ای در حوزه دیفای

 • ۳ ماه دوم سال ۲۰۲۲

راه‌اندازی پلتفرم توسعه فضای دیفای در شبکه‌های بلاک چینی

 • ۳ ماه سوم سال ۲۰۲۲

راه‌اندازی پلتفرم توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه‌های بلاک چینی

پلتفرم Bifrost با چه شرکت‌هایی همکاری داشته است؟

پلتفرم Bifrost با چه شرکت‌هایی همکاری داشته است؟

پلتفرم Bifrost با شرکت‌ها و پروژه‌های بزرگی همکاری داشته است. تعدادی از آ‌ن‌ها عبارتند از:

PlasmaPay یک شرکت بزرگ در زمینه ساخت کیف پول‌ ارزهای دیجیتال است. این شرکت خدمات خود را به پلتفرم‌های مختلف با ساخت و راه‌اندازی کیف پول‌ در نسخه‌های دسکتاپ و موبایل عرضه می‌دارد. یکی از ویژگی‌های پلاسما پی (PlasmaPay) ارتباط آن با موسسات مالی و بانک‌های مختلف است. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق کیف پول‌های پلاسما پی بتوانند دارایی‌های خود را به پول فیات تبدیل کنند. این شرکت در زمینه ساخت و راه‌اندازی کیف‌پول با پلتفرم Bifrost همکاری داشته است.   

Chain Link یکی از بزرگترین و کارآمدترین اوراکل‌های بازار کریپتو است. چین لینک دنیای ارز‌های دیجیتال را به دنیای واقعی نزدیک می‌کند و همچون پلی بین این دو دنیا عمل می‌کند. حاصل همکاری پلتفرم بای فراست با شبکه چین لینک ارائه قیمت‌های مطمئن و قابل اعتماد در اپلیکیشن‌های دیفای این پلتفرم است. این همکاری باعث می‌شود تا کاربرانی که در پلتفرم Bifi اقدام به گرفتن وام می‌کنند، از امنیت وثیقه‌های خود در مقابل نوسانات بازار اطمینان داشته باشند.

Master Ventures یک صندوق سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلاک چینی است. این شرکت بر روی پروژه‌هایی که در بحث زیر‌ساخت‌های بلاک چین فعالیت می‌کنند، سرمایه‌گذاری می‌کند و به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران اصلی در پلتفرم Bifrost حضور داشته است.

Quest Capital یک شرکت سرمایه‌گذاری است که در زمینه‌های هوش مصنوعی، فناوری‌های پیشرفته و بلاک چین سرمایه‌گذاری می‌کند. این شرکت به عنوان سرمایه‌گذار در پلتفرم بای فراست حضور داشته است.

معرفی تیم سازنده پلتفرم Bifrost

تیم سازنده پلتفرم bifrost چه افرادی هستند

پلتفرم Bifrost در ۱۴ مارس ۲۰۱۶ (۲۴ اسفند ۱۳۹۴) توسط موسسه PiLab راه‌اندازی شد. این موسسه با توجه به پتانسیل بالای بلاک چین به دنبال رفع ایرادات و کاربردی کردن فضای ارزهای دیجیتال بود. با توجه به محدودیت‌های بلاک چین و گستردگی فضای آن PiLab تصمیم گرفت پلتفرمی در راستای یکپارچه‌سازی بلاک چین ایجاد کند. اکنون پلتفرم Bifrost متشکل از یک تیم ۳۰ نفره با افرادی متخصص در زمینه امور مالی و کامپیوتری است. اعضای اصلی سازنده بای فراست عبارتند از:

 • دوهیون پاک (Dohyun Pak) به عنوان مدیرعامل و بنیان‌گذار بای فراست فعالیت می‌کند. دوهیون تحصیلات خود را در رشته مهندسی مالی در مقطع دکتری در دانشگاه میشیگان (Michigan University) به پایان رسانده است. او پیش از فعالیت در پلتفرم Bifrost به عنوان دانشیار در دانشگاه گچون (Gachon) مشغول به کار بوده است.
 • جونگ هیوپ لی (JongHyup Lee) نیز به عنوان مدیرعامل و بنیان‌گذار بای فراست فعالیت می‌کند. جونگ تحصیلات خود را در رشته علوم کامپیوتر در مقطع دکتری در دانشگاه گچون (Gachon University) به پایان رسانده است. او نیز پیش از فعالیت در بای فراست به عنوان دانشیار در دانشگاه گچون مشغول به کار بوده است.
 • چانگیون یو (Changhyun yoo) به عنوان مدیر ارشد عملیات و بنیانگذار در پلتفرم Bifrost فعالیت می‌کند. او در رشته علوم کامپیوتر در مقطع کارشناسی و در دانشگاه KAIST تحصیل کرده است. جانگیون پیش از پیوستن به بای فراست به عنوان برنامه‌نویس در شرکت Digital Dream Studios که در زمینه بازی‌های کامپیوتری فعالیت می‌کند، مشغول به کار بوده است.
 • سوسو Soso مدیر مارکتینگ و یکی از بنیان‌گذارن Bifrost است. سوسو در مقطع کارشناسی و در رشته پزشکی تحصیلات خود را به پایان رسانده است. او پیش از این به عنوان بنیان‌گذار شرکت Soso Lab که در ارائه خدمات شبکه‌های عمومی فعالیت می‌کند، مشغول به کار بوده است.

توکن BFC را از کجا بخریم؟

 توکن BFC را می‌توان از صرافی‌های متمرکز بیترکس، Bithump ،Gate.io و Upbit خریداری کرد. همچنین این توکن در صرافی‌های غیر‌متمرکز همچون یونی سواپ و سوشی سواپ نیز قابل خریداری است.

کیف پول‌های مناسب برای نگهداری از توکن BFC کدامند؟

توکن BFC را می‌توان در کیف پول‌های نرم‌افزاری متامسک، تراست ولت و دیگر والت‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند، نگهداری کرد. همچنین کیف پول Biport کیف پول رسمی پلتفرم Bifrost است که کاربران می‌توانند توکن‌های BFC خود را در آن ذخیره کنند.

جمع بندی

حوزه دیفای و اپلیکیشن‌های غیر‌متمرکز یکی از پر‌استفاده‌ترین و کاربردی‌ترین تکنولوژی‌هایی است که به لطف قراردادهای هوشمند به دنیای بلاک چین وارد شد. با گسترش روزافزون استفاده از این حوزه برنامه‌های گوناگونی برای دریافت و اعطای وام، صرافی‌های غیرمتمرکز و غیره به دیفای وارد شد. هر کدام از این برنامه‌ها در شبکه‌های بلاک چینی مختلفی ایجاد شدند و کاربران برای استفاده از آن‌ها مجبور به انتخاب یک شبکه بودند. پلتفرم Bifrost با هدف یکپارچه‌سازی‌ دیفای در تمام شبکه‌های بلاک چینی و ایجاد یک برنامه واحد برای استفاده کاربران شکل گرفت. همچنین توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز توانستند از طریق این پلتفرم، اپلیکیشن‌های مورد نظر خود را ساخته و در چندین شبکه بلاک چینی پیاده‌سازی کنند. در این مقاله به این پرداختیم که پلتفرم Bifrost چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی دارد، توکن BFC چیست و پس از آن به بررسی تیم توسعه‌دهنده، نقشه راه پروژه، نحوه خرید، فروش و نگهداری ارز دیجیتال BFC پرداختیم.

منبع
bifrost

رضا پورمظفری

تو سال ۲۰۱۷ و زمانی که اولین بار اسم بیت کوین رو شنیدم و تا حدودی با نحوه کارش آشنا شدم، حس کردم تکنولوژی بلاکچین میتونه آینده دنیا رو تغییر بده. تو همون سال سرمایه‌گذاری‌های متعددی رو انواع توکن‌ها داشتم و هر روز حس می‌کردم که بیشتر باید این تکنولوژی و بازاری که پیرامونش ایجاد شده رو یاد بگیرم. در نهایت تو سال ۲۰۲۱ رشته عمران و کار ساختمون رو گذاشتم کنار و وارد حوزه آموزش بلاکچین شدم. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اهدافم اینه که بتونم مطالب حوزه بلاکچین رو به خوبی یاد بگیرم و به کاربرای این حوزه انتقال بدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا