پیشرفته کریپتو پدیا

عرضه دینامیک کوین چیست؟ با روش جدید جذب سرمایه آشنا شوید

عرضه دینامیک کوین (Dynamic Coin Offering) که به اختصار به آن DYCO نیز می‌گویند روش جدیدی برای فروش توکن است که توسط DAO Maker ساخته شده است. این روش به میزان قابل توجهی خطر در خرید و سرمایه‌گذاری بر روی رمز ارزها را کاهش می‌دهد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

این روش برای حفظ امنیت سرمایه‌گذاران طراحی شده است به گونه‌ای که اگر خریداران تا ۱۶ ماه پس از زمان خرید توکن خود از آن راضی نبودند، بتوانند مبلغ پرداختی خود را دریافت کنند. این روند تیم‌ها را به تحقق وعده‌های خود سوق می‌دهد و همچنین فرصت سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر را در توکن‌های جدید ایجاد می‌کند. DAO Maker و شرکای آن برای تشویق پروژه‌ها برای اتخاذ این چارچوب، برای پروژه‌هایی که واجد شرایط هستند، کمک های مالی زیادی را ارائه می‌دهند.

در ادامه با عرضه دینامیک کوین بیشتر آشنا می‌شویم و به بررسی تاریخچه روش‌های جذب سرمایه و اولین پروژه‌ای که از روش DYCO استفاده کرده است، خواهیم پرداخت.

نگاهی کوتاه به تاریخچه جذب سرمایه در دنیای رمز ارزها

جذب سرمایه ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹

فرایند جذب سرمایه در دنیای ارزهای دیجیتال، بسیار عجیب بوده است. این کار با عرضه اولیه کوین (ICO) آغاز شد، که با محبوبیتی باورنکردنی شروع به کار کرد و در اواخر سال ۲۰۱۷ و اوایل سال ۲۰۱۸ به موفقیتی در مقیاس بسیار بزرگ تبدیل شد. درست در زمانی که شاهد صدها عرضه اولیه کوین در ماه بودیم.


بیشتر بخوانید : عرضه اولیه کوین چیست؟ همه چیز درباره جذب سرمایه با ICO


بعد از آن سرمایه‌گذاران فهمیدند که ICO‌ها تا حد زیادی ریسک بی اساس دارند و بنابراین پایدار نیستند. بسیاری از پروژه‌های آن زمان مبلغ هنگفتی را جمع آوری کردند اما نتوانستند چیزی با ارزش ارائه دهند، شاید به این دلیل که آنها فقط با یک برنامه حتی یک مدرک از مفهوم یا نمونه اولیه کار خود توانستند انبوهی از پول نقد را جمع کنند. یعد از آن نوبت عرضه اولیه صرافی‌ها یا IEO بود که جای ICO‌ها را بگیرد.

صرافی‌ها، پروژه‌هایی را که به دنبال جمع آوری سرمایه بودند معرفی می‌کردند و به آنها بستری برای میزبانی فروش توکن خود می‌دادند. ایده کلی این موضوع این بود که توکن‌هایی که در IEO عرضه می‌شدند، حداقل تا حدی قبل از ارائه به مردم بررسی می‌شوند.  این روش نیز تا حد زیادی شکست خورده است، زیرا ده‌ها صرافی بی‌اعتبار، بازار را با پروژه‌های غیرمجاز خود تحت فشار قرار دادند. و از آنجا که صرافی‌ها در موفقیت این پروژه‌های نقشی نداشتند، کمتر وضعیت صلاحیت پروژه‌ها را بررسی می‌کردند و بیشتر در صدد ارائه پروژه‌های بیشتر به منظور خرید و فروش در صرافی خود بودند.

یک روش جذب سرمایه دیگر با نام IDO یا عرضه اولیه دیفای نیز با رونق گرفتن فضای دیفای به وجود آمد. این روش که بیشتر توسط صرافی‌های غیرمتمرکز اجرا می‌شد هم نتوانست آنطور که باید کاربران را به خود جذب کند. از این سه روش می‌توان گفت که IEO و ICO‌ تقریبا از بین رفته‌اند و تنها IDO است که هنوز برای جذب سرمایه استفاده می‌شود.


عرضه اولیه دیفای (IDO) چیست؟ جمع‌آوری سرمایه به صورت غیرمتمرکز !


در اواخر سال ۲۰۱۹ ، DAO Maker، یک شرکت ارائه دهنده SaaS و برنامه‌های استراتژی بلاک چین، تحقیقاتی را منتشر کرد که به طرز شگفت آوری تأکید بر فروش توکن، با وجود همه کلاهبرداری‌ها و انتشارهای ناموفق گذشته، با بازدهی بهتری نسبت به سایر روش‌های تأمین مالی جمعی ارائه داده است. بر اساس نتیجه‌گیری این تحقیق، همراه با ارزیابی عوامل محرک موفقیت صدور توکن‌ها و نیاز قریب الوقوع برای افزایش اعتبار در توکن‌ها، این شرکت چارچوب جدیدی برای انتشار توکن‌ها به نام عرضه دینامیک کوین (DYCO) ایجاد کرد.

عرضه دینامیک کوین (DYCO) چیست؟

عرضه دینامیک کوین چیست

DYCO یک روش جمع آوری کمک مالی است که توسط DAO Maker طراحی شده است. این برنامه برای افزایش کارایی رویدادهای جذب سرمایه برای توکن‌ها طراحی شده است. این مدل شفافیت و موفقیت تیم را تضمین می‌کند، زیرا اگر اینگونه نباشد، خریداران فقط با ضرر ناچیزی، امکان دریافت سرمایه‌ خود را خواهند داشت. اساساً، DYCO مدل جدیدی است که شامل سطح بالایی از حمایت از سرمایه‌گذاران است.


بیشتر بخوانید : روشی نوین برای تامین سرمایه اولیه در راه‌اندازی پروژه ارزهای دیجیتال


در ۱۶ ماه اول پس از توزیع توکن، کل عرضه در گردش توسط توکن USDC پشتیبانی می‌شود. ۸۰٪ وجوه جمع آوری شده در ابتدا برای خرید توکن از دارندگان ناراضی اختصاص داده می‌شود.

هیچ تعهدی برای دارندگان برای فروش توکن خود وجود ندارد، اما این گزینه را برای دارندگان فراهم می‌کند که اگر تیم نتواند به اهداف خود دست یابد، توکن‌های خود را بفروشند که این امر همچنین می‌تواند تیم را برای بهبود عملکرد خود تحت فشار قرار دهد. در واقع، این سیستم به این معنی است که در صورت عدم موفقیت پروژه، سرمایه‌گذاران می‌توانند ۸۰٪ از سرمایه اولیه خود را پس بگیرند.

این تیم ادعا دارد که ۲۰ درصد یکی از عادی‌ترین انتخاب‌های برای تعیین حد ضرر است. البته اینکار فرصت‌های سرمایه گذاری پرریسک را با حداقل سطح ریسک امکان‌پذیر می‌کند. با این حال ، DYCO بیست درصد جایزه نیز در اختیار خریداران قرار می‌دهد و خرید اولیه را بسیار جذاب‌تر می‌کند. تیم پروژه توضیح می‌دهد که این سیستم باعث می‌شود سرمایه‌گذاران اولیه با ارزش باشند. این اصل بیشتر تقویت می‌شود زیرا عرضه دینامیک کوین اطمینان می‌دهد كه آدرسهای مشاركت حامیان اولیه برای امتیازات مادام العمر در اكوسیستم مورد حمایت خود در لیست سفید قرار این پروژه دارند.

در مورد سیستم بازخرید باید گفت که در سه مرحله ۹ ماه، ۱۲ ماه و ۱۶ ماه پس از جمع آوری کمک مالی انجام می‌شوند. هر یک از شرکت کنندگان  در DYCO می‌تواند در طی این سه مرحله، توکن‌های خود را به فروش بگذارند و سرمایه خود را دریافت کنند. در واقع، شرکت کنندگان در DYCO حتی می‌توانند در بازار ثانویه توکن بخرند و آن را پس بدهند. این امکان وجود دارد زیرا هر توکن در گردش، در طول دوره بازپرداخت، توسط یک شرکت کننده DYCO خریداری شده است و بنابراین دارای وضعیت پشتوانه پول است. هنگامی که یک شرکت کننده در DYCO یک توکن می‌فروشد، وی همچنین حق بازپرداخت آن را نیز تحویل می‌دهد.

بنابراین، اگر قیمت توکن به زیر مقدار بازپرداخت کاهش یابد، می توان توکن‌ها را برای کسب سود آربیتراژ بدون خطر بازپرداخت کرد. توکن‌های بازپرداخت شده سوزانده می‌شوند، که در نتیجه می‌تواند منبع گردش را حتی به صفر برساند.

پشتوانه USDC به گونه ای طراحی شده است که پشتیبانی توکن را در مرحله نوپایی آنها فراهم می‌کند و به همین ترتیب، با گذشت زمان به تدریج پشتیبانی از آن کاهش می‌یابد. یکی دیگر از ویژگی های جالب اینکار این است که اطمینان می‌دهد توکن‌های تیم، بازاریابی، مشاوران و سایر افراد تا بعد از دوره ۱۶ ماهه قفل شده باشند.

اوریون ؛ اولین پروژه‌ای که از DYCO استفاده کرده است

پروتکل اوریون (Orion Protocol) اولین DYCO است. این پلتفرم با جمع آوری نقدینگی کل بازار کریپتو در یک صرافی غیرمتمرکز، یکی از بزرگترین مشکلات در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را حل می‌کند.. تیم DAO Maker به طور علنی اظهار داشت که Orion پس از ماه‌ها و با دقت لازم انتخاب شده است، آنها ادعا می‌کنند سطح توجه آنها مانند پروژه‌های گذشته آن، از جمله شبکه LTO و شبکه Elrond است.


همه چیز درباره توکن ERD ، شبکه Elrond و راه حل‌های کاربردی این شبکه!


این تیم اظهار داشت که آنها احساس می‌کنند پروتکل اوریون برای انجام اینکار واجد شرایط است زیرا پروژه توسط خالق صرافی غیرمتمرکز Waves هدایت می‌شود که جزو بهترین صرافی‌ها از نظر حجم معاملات در آن است. علاوه بر این، از آنجا که این تیم از سال ۲۰۱۸ توسعه خود را تا حد زیادی تأمین كرده است، سطح تعهد آن سطح معمول بازار کریپتو بیشتر است.

پروتکل اوریون در عرضه دینامیک کوین خود موفق شد بیش از ۳.۴۰۰ میلیون USDC جمع‌آوری کند که رقمی بسیار قابل توجه است. البته این پروژه شاهد یک فروش عمومی کوچک در آینده نزدیک نیز است.

عرضه دینامیک کوین چه چیزی ارائه می‌دهد؟

DYCO

عرضه دینامیک کوین اولین فرصت سرمایه‌گذاری بر روی توکن‌ها در مراحل اولیه است که کف قیمت را در بازار ثانویه ایجاد می‌کند، بنابراین از سرمایه‌گذاران بدون هیچ گونه محدودیتی محافظت می‌کند.

عرضه دینامیک کوین دارای پنج شرکت کننده اصلی در بازار است که شامل شرکت‌کنندگان DYCO، معامله‌گران مه براساس FOMO وارد شدند، تریدرهای آربیتراژ، معامله‌گران بنیادی و سرانجام خزانه داری بازخرید پروژه است. این شرکت کنندگان برای تولید حجم مداوم و نقدینگی توکن‌های فروخته شده از طریق DYCO به طور استراتژیک طراحی شده‌اند. نکته‌ای که باید درباره این توکن‌های تولید شده از طریق این روش روشن شود این است که آنها استیبل کوین نیستند در حالی که دارای صفات مشابه هستند. با این حال، آنها توکن‌های سودمندی هستند که مستعد افزایش ارزش قبل از راه اندازی هستند و همچنین پس از عرضه محصول نیز تحت تأثیر مقدار سودمندی قرار می‌گیرند.

هنگامی که یک سرمایه گذار در فروش توکن شرکت کرد، آدرس بلاک چین وی برای اهداف ادعای باز خرید در لیست سفید قرار دارد. این کار برای علامت‌گذاری آدرس‌های واجد شرایط برای بازگشت سرمایه انجام می‌شود. اگر قیمت بازار کمتر از قیمت توافق شده باشد، این اطمینان به شرکت کنندگان داده می‌شود که از مزیت انحصاری فرصت‌های آربیتراژ برخوردار شوند.

و به دلیل اینکه میزان ضرر در این روش نهایتا ۲۰ درصد است، احتمالا سرمایه‌گذاران بیشتری برای جذب سرمایه اولیه کوین حاضر به شرکت در آن خواهند شد.

بروزرسانی و ورژن ۲ DYCO

ورژن ۲ DYCO

بازپرداخت‌های تأیید شده عرضه دینامیک کوین در ایجاد یک محیط امن برای خریداران بازار اولیه بسیار موثر است. با این حال، بازار ثانویه نیز مهم است، به ویژه هنگامی که این پروژه به سمت رشد حرکت می‌کند. بازار ثانویه باید به حقانیت قیمت یک توکن اعتماد داشته باشد. کشف قابل قبول قیمت ممکن است زمان ببرد، زیرا برنامه‌های اولیه خریداران، عرضه را به آرامی کاهش می‌دهند. عرضه دینامیک کوین، در وضعیت فعلی خود قادر به ایجاد اطمینان برای خریداران اصلی است. DYCO v2 برای جلب اعتماد در بازار اصلی و بازار ثانویه طراحی شده است.

برنامه عرضه ورژن ۲ DYCO به لطف بازار ثانویه “انعطاف پذیر” است. شرکت کنندگان در یک DYCO متعهد به یک برنامه انتشار توکن هستند که برخی از آن در TGE و سپس انتشارهای کوچکتر در طی چندین ماه است. در ورژن ۲ DYCO، قرارداد کارفرمایی که توکن‌ها را به خریداران توزیع می‌کند به عنوان پل برای گرفتن عوارض (Toll Bridge) عمل می‌کند. شرکت کنندگان DYCO می توانند کل تخصیص خریداری شده خود را در روز ۱ ، روز ۱۰۰ یا هر روز دیگر به انتخاب خود مطالبه کنند. اساساً، آنها می‌توانند نسبت به انتشار طولانی مدت توکن متعهد بمانند یا می‌توانند کارها را کوتاه کنند، اما با عوارض.

Toll Bridge به خریداران اصلی که خواهان انتشار فوری هستند نیاز دارد تا بخشی از تخصیص خود را بسوزاند. این سوزاندن هر روز کاهش می‌یابد و با اتمام توزیع  نهایی ۰٪ می‌شود. مزیت این سیستم این است که خریداران اصلی که فقط علاقه مند به سود کمتری هستند و می‌خواهند از آن خارج شوند می‌توانند با سوزاندن زودتر از موقعیت‌های خود خارج شوند. این به دلیل برآورده شدن افزایش تقاضای بازار ثانویه با خریداران اصلی است که می‌خواهند از خرید خود سریعتر استفاده کنند و نوسانات شدید قیمت را کاهش می‌دهد. در همین حال، دارندگان می‌توانند به برنامه آزادی طولانی مدت خود نیز پایبند بمانند.

مزیت این کار این است که قیمت بازار هرگز نمی‌تواند به شدت از قیمت هدف خروجی خریداران اولیه تغییر کند. با استفاده از Toll Bridge، اطمینان زیادی وجود دارد که قیمت‌های بازار از نسخه‌های آینده آن کمتر نباشد، زیرا خریداران اصلی برای فروش نیازی به انتظار ندارند. اگر قیمت از قبل برای اهداف شخصی آنها جذاب باشد، آنها می‌توانند به میل خود بفروشند.

کلام آخر

در ایم مقاله سعی کردیم نگاهی به یکی از جدیدترین روش‌های جذب سرمایه در دنیای رمز ارزها یعنی عرضه دینامیک کوین بپردازیم. همانطور که می‌دانید استفاده از روش‌های جذب سرمایه در گذشته چندان موفق نبوده است و معمولا پس از گذرندان یک دوره موفق به دلیل سواستفاده برخی از پروژه‌ها و همچنین نبود اطاعات کافی کاربران با شکست مواجه شده است. حالا باید دید که آیا DYCO که روشی بسیار جدید و کم خطر‌تر نسبت به روش‌ّ‌های گذشته است می‌تواند در این راه موفق باشد یا خیر. البته تا کنون استقبال پروژه‌ها به خاطر شرایط ویژه آن چندان زیاد نبوده است. پس باید منتظر ماند و دید که آیا این روش می‌تواند به عنوان یک روش مطمئن و کارآمد به بقای خود ادامه دهد.

منبع
thedailychaincoinspeakermedium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا