مبتدی مقالات عمومی

هاپی (HAPI) چیست؟ پلتفرمی برای شناسایی هکرها در حوزه رمز ارزها

هاپی (HAPI) یک ارائه‌‌دهنده زیرساخت امنیتی برای پروژه‌های ارز دیجیتال و دیفای است. این پروژه که توسط شرکت مشاوره امنیت سایبری اکراینی Hacken Foundation توسعه یافته و توسط دونا مارا (Dona Mara) تاسیس شده است در صدد تحول در امنیت ارزهای دیجیتال است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

مفهوم هاپی تقریبا ساده است. این پروژه  اطلاعات مربوط به تمام هک‌های انجام‌شده در این صنعت را جمع‌آوری کرده و تمام آدرس‌های هک‌شده و لو رفته را ثبت می‌کند. سپس این اطلاعات را به عنوان اوراکل امنیتی قابل اطمینان به نهادهای خواهان این اطلاعات ارائه می‌دهد که معمولا شامل صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز هستند. در نتیجه، هر تراکنش مشکوکی را می‌توان بلافاصله مسدود کرد و عوامل خرابکار نمی‌توانند دارایی‌های سرقتی را نقد کنند.

نحوه عملکرد HAPI چگونه است؟

هاپی در ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹) از طریق IDO (عرضه اولیه در صرافی غیرمتمرکز) در دسترس عموم قرار گرفت. می‌توان از توکن‌های HAPI برای پرداخت هزینه دسترسی به اطلاعات اوراکل این پلتفرم استفاده کرد.

هاپی مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند بین زنجیره‌ای است که می‌توان به منظور بهبود و ارتقای امنیت در محصولات دیفای از این پلتفرم استفاده کرد. سیستم‌های اوراکل و سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) هاپی، نرم‌‌افزارهای سرویس محور (SaaS) را در محیط دیفای ارائه می‌دهند تا از فعالیت‌های مرتبط با هک جلوگیری به عمل آید.

توکن HAPI یک توکن چند زنجیره‌ای است. این توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 بوده و در بلاک چین اتریوم صادر شده است. همچنین این رمز ارز به صورت BEP-20 نیز در بایننس اسمارت چین (BSC) در دسترس است. یکی از کاربردهای مهم توکن هاپی، ایجاد ارتباط ارائه‌دهندگان اطلاعات با اوراکل‌های امنیتی است. 

طبق نقشه راه این پروژه، پس از ایجاد DAO در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱، گام‌های بعدی شامل توسعه اوراکل‌ها، قراردادهای هوشمند محافظت‌شده و رابط‌های برنامه‌نویسی (API) است تا به صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز بر بستر اتریوم و BSC امکان دسترسی به هاپی را فراهم سازد. تا ماه می ۲۰۲۱، تیم توسعه‌دهنده این پروژه هیچگونه محصولی عرضه نکرده است.

همزمان با توسعه این پلتفرم، هاپی با ایجاد همکاری‌های استراتژیک در صدد افزایش حضور خود در صنعت ارزهای دیجیتال است.

توکن HAPI چیست؟

در این بخش به بررسی ابعاد اقتصاد توکن HAPI می‌پردازیم. کل موجودی توکن HAPI برابر با یک میلیون توکن است. از این مقدار، فقط ۷۸,۰۰۰ توکن از روز اول در دسترس قرار دارد که توزیع آن به شرح زیر است:

  • ۲۴ درصد توکن‌ها در اختیار تیم توسعه‌دهنده و شرکای آنها است.
  • ۴۳ درصد به فروش خصوصی این توکن اختصاص یافته است.
  • ۳ درصد به فروش عمومی این توکن اختصاص یافته است.
  • ۱۲ درصد در استخر نقدینگی قرار گرفته است.
  • ۱۸ درصد به عنوان پاداش فارمینگ در نظر گرفته شده است.

استخر نقدینگی به صورت استخر HAPI/ETH یونی‌سواپ است که یک سال مسدود شده است. پاداش فارمینگ عملکرد متفاوتی دارد: کاربران به ازای استیکینگ توکن HAI که یکی دیگر از توکن‌های Hacken Foundation است تا سه سال توکن HAPI دریافت خواهند کرد. 

توکن‌ها طبق منحنی ۱۰ ماهه زیر عرضه خواهد شد:

توزیع  توکن hapi

توکن HAPI به غیر از استیکینگ و عملکردی که به عنوان واسطه مبادلاتی دارد، در رای‌گیری و نظارت DAO نیز استفاده می‌شود. بدین ترتیب، این نکته که ۶۷ درصد توکن‌های HAPI در دستان سرمایه‌گذاران اولیه و تیم توسعه‌دهنده است به نگرانی امنیتی بالقوه تبدیل شده است.

قیمت توکن HAPI در زمان نگارش این مقاله در محدوده ۶۷.۵ دلار معامله می‌شود. ارزش بازار این ارز دیجیتال معادل ۱۳ میلیون دلار بوده و از این نظر در رتبه ۷۸۱ بازار قرار گرفته است. ۲۰۰ دلار بالاترین قیمت و ۴۳ دلار پایین‌ترین قیمتی است که این ارز دیجیتال ثبت کرده است.

دلیل منحصربه‌فرد بودن هاپی چیست؟

قرارداد هوشمند HAPI

Hapi به توکنیزه کردن حسابرسی‌های امنیتی می‌پردازد و در صدد آن است که این موضوع را به استاندارد رایجی در قراردادهای هوشمند، صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز و برنامه‌های دیفای تبدیل کند. توکن HAPI تنها ابزار پرداخت در این اکوسیستم است. ثبت اطلاعات، درخواست اوراکل، گزارش‌های حسابرسی و تمام تراکنش‌ها به توکن HAPI نیاز خواهند داشت.

هاپی مدعی است به دلیل رابطه‌ای که با هکرهایی که آسیبی به شبکه‌ها وارد نکرده و صرفا خطاهای موجود را نمایان می‌کنند، دارد، از تخصص برتر و ویژه‌ای در زمینه هک و امنیت برخوردار است. این هکرها افراد حرفه‌ای امنیت سایبری هستند که از مهارت‌های هکری خود برای اهداف خوبی استفاده می‌کنند و حسابرسی‌های امنیت سایبری، بهبود استانداردهای امنیتی و افزایش آگاهی درباره تهدیدات سایبری را ارائه می‌دهند.

هاپی اولین محصول امنیت سایبری Hacken Foundation نیست. از سال ۲۰۱۸ تاکنون، تیم توسعه‌دهنده به سرپرستی دیما بودورین (Dyma Budorin) وبسایت CER.live را در اختیار دارند که به رتبه‌بندی صرافی‌های ارزهای دیجیتال از لحاظ امنیت می‌پردازد. این وبسایت توانسته است در این صنعت، جایگاه مناسبی را برای خود ایجاد کند و با Coingecko و چین لینک همکاری کند. هم‌چنین چانگ پنگ ژائو مدیرعامل بایننس نیز به این وبسایت اشاره کرده است.

توکن HAPI یک ماه پس از عرضه، ارتباط قابل ذکری را با بازار ارزهای دیجیتال نشان نداده است. در بلندمدت، این موضوع می‌تواند بیانگر آن باشد چه امنیت و احتکار در عرصه ارزهای دیجیتال  ارتباط معناداری با هم ندارند.

خطرات متمرکزسازی

علیرغم مزایایی که HAPI ارائه می‌دهد، ایده اصلی این پروژه مبنی بر تنها نهاد امنیتی برای صنعت ارزهای دیجیتال می‌تواند جای نگرانی داشته باشد. اگر روزی HAPI به اوراکل امنیتی پیش‌فرض اکثر صرافی‌ها و بخش جدانشدنی قراردادهای هوشمند تبدیل شود، می‌تواند به گلوگاه امنیتی و هدف بسیار محتمل حملات خرابکارانه تغییر ماهیت دهد.

مقایسه HAPI با رقبای خود

هاپی اولین اوراکل امنیتی در بازار نیست. پروژه مشابهی به اسم CertiK در سال ۲۰۲۰ عرضه شده و توانسته است تا ماه می ۲۰۲۱ به ارزش بازار ۱۰ برابری HAPI دست یابد. برخلاف HAPI، پروژه CertiK ب بر حسابرسی امنیتی همزمان معطوف است و بر بستر بلاک چین گواه اثبات سهام وکالتی (DPoS) خود اجرا می‌شود. این پروژه شامل برنامه CertiKShield است که یک سیاست بیمه‌ای در مقابل تمام تهدیدات امنیتی موجود در بلاک چین است. اگر کاربر تحت محافظت این برنامه، طی حمله هکرها، دارایی‌ها یا دسترسی به کلید خصوصی خود را از دست بدهد، هزینه آن توسط CertiKShield جبران می‌شود. استخر دارایی‌ها توسط ارائه‌دهندگان وثیقه (Collateral Providers) پشتیبانی می‌شود که در ازای دریافت پاداش، توکن‌های خود را سهام‌گذاری می‌کنند. برخلاف CertiK، پروژه HAPI متن باز نبوده و شامل وایت پیپر دقیق یا مخزن عمومی گیت‌هاب نیست و هنوز نمی‌تواند به همکاری‌های استراتژیک در اندازه صرافی هیوبی ست یابد.

سخن پایانی

هرچند، پروژه هاپی توانسته است توجه بخشی از جامعه ارز دیجیتال نظیر خبرگزاری‌های این صنعت را به خود جلب کند. از اینها گذشته، یک نکته کاملا مشهود است: هیچکس نمی‌تواند لوگوی خلاقانه این پروژه را نادیده بگیرد. پروتکل Hapi تمرکز خود را بر روی تامین امنیت پروژه‌ها در حوزه دیفای معرفی کرده است. توکن کاربردی این پروژه با نماد HAPI عرضه شده و برای استفاده از اوراکل این پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع
coinmarketcap

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا