مبتدی کریپتو پدیا

جومو چیست؟ راهکارهای تبدیل رنج FOMO به لذت JOMO

دنیای مالی و ارزهای دیجیتال مملو از اصطلاحاتی است که همه کاربران در طول فعالیت خود بارها و بارها آن‌ها را تجربه می‌کنند. حتما با عباراتی مانند فومو (FOMO) و فاد (FUD) به معنای «ترس از دست دادن» و «ترس، عدم قطعیت و تردید» آشنا هستید. اما اصطلاح جومو (JOMO) چیست؟ جومو  مخفف عبارت “Joy Of Missing Out” و به معنای «لذت از دست دادن» است. به همین علت آن را متضاد فومو می‌دانند. با میهن بلاکچین همراه باشید تا اصطلاح جومو را بیشتر موشکافی کنیم و ببینیم راهکارهای تبدیل FOMO به JOMO چیست.

جومو (JOMO) چیست؟

جومو (jomo) در بازار ارزهای دیجیتال چیست
منبع:Inquirer.Com

جومو (JOMO) در واقع «احساس شادی سرمایه‌گذار به‌ خاطر پیش‌بینی و عملکرد درست خود نسبت به رفتار بازار و فرار از یک معامله نامطلوب و زیان‌های فاجعه‌بار» است. در حالت فومو سرمایه‌گذار به خاطر ترس جاماندن از قافله و از دست دادن فرصت خرید، به صورت احساسی و هیجانی در قله‌های قیمت اقدام به خرید می‌کند. بالعکس در حالت جومو، تریدر از پیروی رفتار سایر سرمایه‌گذاران امتناع می‌کند و از بابت تصمیم درست خود ابراز رضایت و شادی دارد.

جومو در حوزه کریپتو و ارزهای دیجیتال به معنای امتناع از پیروی رفتار گله (سایر سرمایه‌گذاران) و اجتناب از ضررهای قابل‌توجه بالقوه است. به طور مثال روندهای مکرر صعودی بیت کوین در بازار گاوی فاصله ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ (۱۳۹۹-۱۴۰۰) افرادی را که منتظر صعود بیشتر بودند به خرید بیت کوین در بالاترین سطح قیمتی اغوا کرد.

بسیاری از مفسران مطرح بازار از جمله تحلیل‌گران بانک چند ملیتی استاندارد چارترد (Standard Chartered) و موسسه خدمات مالی جی پی مورگان (JPMorgan Chase) پیش‌بینی کردند که قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ به سقف ۱۰۰ هزار دلاری می‌رسد. همچنین مدل انباشت به جریان (Stock-to-Flow Model) و سابقه دقت این مدل در اکثر چرخه‌های نزولی و صعودی قبلی بیت کوین، بر استدلال‌های تداوم روند صعودی بیت کوین مهر تایید زد.

با وجود همه استدلال‌ها، بیت کوین پیش از رسیدن به اوج ۱۰۰,۰۰۰ دلاری، سرانجام در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) در سقف ۶۹,۰۰۰ دلار متوقف شد و از آن زمان تاکنون کاهشی حدودا ۶۰ درصدی را تجربه کرده است.

نمودار قیمت بیت کوین
منبع: Cointelegraph.Com

بنابراین تریدرهای جومو که در آن رالی صعودی بر خلاف سایرین، دارایی‌ بیت کوین خود را فروختند یا اقدام به خرید نکردند، برنده این بازی بودند. همچنین بسیاری از سرمایه‌گذاران در برهه‌هایی از بازار کریپتو مانند ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) که بیت کوین به پایین‌ترین سطح قیمتی خود رسید، با اجتناب از احساس فومو، فریب ورود در سطوح پایین‌تر را نخوردند و سرمایه خود را حفظ کردند.

احساس جومو پس از اوج قیمت بیت کوین

مایکل گوگول (Michael Gogol)، ناظر بازار، یکی از معدود تریدرهای جومو بود که پیش‌بینی‌های بیش‌از حد خوشبینانه در مورد قیمت بیت کوین تا اواخر سال ۲۰۲۱ را نپذیرفت. او یک ماه قبل از آنکه بیت کوین به بالاترین سقف قیمت برسد، معاملات کریپتویی خود را کاهش داد. مایکل در ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) در توییتی بابت این تصمیم ابراز خرسندی کرد.

در مقابل، تریدر دیگری اعلام کرد که به خاطر پذیرفتن استدلال‌های مربوط به ضد تورمی بودن بازار، بیت کوین را در اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۳۹۹) به قیمت ۶۰,۰۰۰ دلار خریده است. او در این مورد گفت:

بالاخره تورم کار خودش را کرد. ترسیدم و تقریبا در بالاترین سقف ۶۹ هزار دلاری وارد شدم. حس بدی دارم. بعد از ساعت‌ها تحقیق و بررسی دچار سردرگمی هستم.

راهکارهایی برای تبدیل فومو به جومو

راهکارهای تبدیل FOMO به JOMO در بازار کریپتو
منبع: Vecteezy.Com

احساس فومو ناشی از تمایل سرمایه‌گذار برای کسب درآمد سریع است. بسیاری از معامله‌گران و تریدرها بر این باور هستند که می‌توانند با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، سرمایه خود را در عرض چند روز، هفته یا ماه دو یا سه‌ برابر کنند.

معمولا تریدرهایی که دچار فومو می‌شوند بدون استدلال یا یک استراتژی مشخص، در طول روز چندین بار پوزیشن‌های معاملاتی خود را باز می‌کنند یا می‌بندند. این نوع معاملات پرخطر از نظر روحی نیز تریدر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حتی منجر به استرس یا کم‌خوابی می‌شود.

برای تبدیل فومو به جومو، چهار راهکار وجود دارد:

  • تدوین یک طرح معاملاتی
  • ترسیم یک ژورنال معاملاتی با هدف نظارت بر الگوهای معاملاتی
  • آنالیز معاملات با استفاده از معیارهای متعدد از قبیل تحلیل تکنیکال و فاندامنتال
  • نادیده‌گرفتن احساسات، پیروی از برنامه‌های معاملاتی مشخص‌ و تنظیم معاملات بر همان اساس

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
جومو (JOMO) چیست؟

مخفف عبارت Joy of Missing Out و بیان‌گر لذت ناشی از رفتار و انتخاب سرمایه‌گذار در پیش‌بینی و فرار از موقعیتی نادرست است.

چطور می‌توان فومو را به جومو تبدیل کرد؟

با تدوین یک استراتژی معاملاتی، استفاده از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال و همچنین نادیده گرفتن احساسات می‌توان از موقعیت‌های مخرب و زیان‌بار رهایی پیدا کرد و به لذت جومو دست یافت.

سخن پایانی

جومو (JOMO) یکی از اصطلاحات رایج در بازارهای مالی و به ویژه دنیای کریپتو و ارزهای دیجیتال است. در شرایط فومو (FOMO) سرمایه‌گذار به خاطر ترس از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری، تصمیم‌های هیجانی می‌گیرد. اما در حالت جومو سرمایه‌گذار لذت از دست دادن فرصت را تجربه‌می‌کند. به عبارت دیگر تریدر با تشخیص درست خود از پیروی رفتار سایر سرمایه‌گذاران امتناع می‌کند و سپس بابت تصمیم خود ابراز شادی و رضایتمندی دارد. فعالان بازار ارزهای دیجیتال باید برای تبدیل احساس فومو به جومو تلاش کنند. اقداماتی مانند ایجاد طرح معاملاتی، نظارت بر الگوهای معامله، استفاده از آنالیزهای متعدد و نادیده گرفتن احساسات راهکارهایی برای تجربه جومو هستند. نظر شما در مورد حس خوشایند جومو در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ برای تبدیل FOMO به JOMO پیشنهاد شما چیست؟

منبع
cointelegraph.com

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا