کریپتو کده

شبکه Lukso چیست؟ معرفی لاکسو و توکن‌های LYX و LYXe

نسل جدیدی از بلاکچین‌ها در حال ظهور است،‌ شبکه‌هایی که بر اساس نیازها و ویژگی‌های یک حوزه خاص طراحی می‌شوند. لاکسو را که مختص حوزه مد،‌ طراحی و سبک زندگی است، می‌توان پیشروی آن‌ها دانست. در گذشته نمود صنعت مد و لایف‌استایل در محیط‌های واقعی صورت می‌گرفت، اما در حال حاضر بیشتر در محیط‌های دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی شاهد فعالان این حوزه‌ها هستیم و افراد انتظار دارند با برندها و محصولات تعامل کنند؛ بنابراین این حوزه به زودی دیجیتالی‌سازی خواهد شد و این امر نیازمند یک بستر با ویژگی‌های مناسب است. هدف لاکسو ارائه همین بستر است. در این مقاله در مورد این که شبکه Lukso چیست، هدف و نحوه کار، نقشه راه، تیم، سرمایه‌گذاران و مشارکت‌های آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. همچنین توکن این شبکه یعنی LYX و LYXe، کیف پول و صرافی مناسب آن را نیز بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

شبکه Lukso چیست؟

شبکه Lukso چیست
منبع: techtipsnreview.com

لاکسو نسل بعدی بلاکچین‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم و مبتنی بر الگوریتم اجماع Casper PoS است که شیوه تعامل برندها، سازندگان و کاربران در وب ۳ را متحول می‌کند. Lukso خود را یک لایه پایه دیجیتال برای اقتصادهای خلاق و مدرن معرفی می‌کند. این پروژه بستر و فضا را برای حوزه‌های مد (Fashion)، سبک زندگی (Lifestyle)، رسانه و طراحی فراهم می‌کند تا خلاقیت بیشتری را در کارهای آتی خود به کار ببرند.

پروژه لاکسو هماهنگی سازندگان با پروژه‌ها و جوامع و درگیر شدن (Engage) مصرف‌کنندگان و همکاران را تسهیل می‌کند، تعاملات آن‌ها را اتوماتیک کرده و اعتماد را برای تراکنش‌هایشان ایجاد می‌کند. شبکه لاکسو به مجموعه‌ای از خدمات دیجیتال از پیش تعریف‌شده محدود نمی‌شود. این پروژه یک زیرساخت شفاف، انعطاف‌پذیر و پایدار است که سازندگان را قادر می‌سازد تا تعداد بی‌نهایتی از برنامه‌های کاربردی و نوآورانه را بر بستر بلاکچین آن طراحی و اجرا کنند.

لاکسو پیشروی نسلی جدید از بلاکچین‌ها است که به آن Domain-Specific می‌گویند؛ Domain-Specific یعنی برای یک حوزه خاص سفارشی‌سازی شده و دارای قابلیت‌های ویژه‌ای برای آن حوزه است. همانطور که گفتیم لاکسو بر اساس نیازهای خاص حوزه لایف استایل و فشن طراحی شده است.

هدف شبکه لاکسو چیست؟

هدف شبکه لاکسو
منبع: proprofsproject.com

امروز اکثر فعالان و دنبال‌کنندگان حوزه سبک زندگی با فناوری و فضای دیجیتال آشنا هستند و به زودی همه درگیر این فضا خواهند شد. فضای دیجیتال امکان مقایسه، تعامل و اظهار نظر را ایجاد می‌کند و اقتصاد این حوزه، نیاز به یک تحول دیجیتال واقعی دارد.

برای سازمان‌ها و صنایع، بین دو کلمه دیجیتالی شدن (Digitization) و دیجیتالی‌سازی (Digitalization) تفاوت وجود دارد. Digitization صرفا تبدیل داده‌‌ها و فرآیندها به فرمت دیجیتال است. این موضوع در جایی که از فرمت دیجیتالی داده‌ها برای خودکارسازی فرآیندها و امکان دسترسی بهتر استفاده می‌شود مزایایی ایجاد می‌کند، اما فرآیندها یا داده‌ها بهینه نمی‌شوند.

Digitalization تحولی کامل را توصیف می‌کند که در آن فناوری اطلاعات دیجیتال برای مهندسی و تصویر مجدد فرآیندهای کسب‌وکار به کار گرفته می‌شود. موسسه گارتنر Digitalization را این چنین تعریف می‌کند:

استفاده از فناوری‌های دیجیتال برای تغییر مدل کسب‌وکار و ایجاد درآمد و فرصت‌های تولید ارزش جدید؛ این فرآیند انتقال به یک بیزینس دیجیتالی است.

تفاوت این دو کلمه از دیدگاه SAP نیز در این جمله خلاصه شده است: «در Digitization یک داکیومنت و در Digitalization یک کارخانه دیجیتالی می‌شود». Digitalization در آینده تمام حوزه لایف‌استایل را تحت پوشش قرار می‌دهد. شکل‌گیری این آینده مستلزم یک لایه دیجیتال است که همه مشارکت‌کنندگان آن بتوانند به روشی قابل اعتماد با یکدیگر تعامل، همکاری و معامله داشته باشند. این لایه دیجیتالی برای گرد هم آوردن عناصر این صنعت که عمدتا از هم جدا هستند، برای ایجاد پل‌های ارتباطی  محکم بین سازندگان و مصرف‌کنندگان و همچنین بین عناصر فیزیکی و دیجیتالی لازم است.

ماموریت راه‌اندازی یک اکوسیستم دیجیتال سه اصل کلیدی دارد که دست‌یابی به آن‌‌ها با پیشرفت‌های اخیر در تکنولوژی بلاکچین امکان‌پذیر شده است. اکوسیستم لاکسو بر اساس همین سه اصل ساخته شده است.

 • باید هویت‌های دیجیتالی منحصر به فرد و قابل تعامل برای همه مشارکت‌کنندگان و اشیاء را ایجاد کنیم تا بتوانند در سیستم‌ها و پلتفرم‌‌های مختلف با هم ارتباط برقرار کنند.
 • در تولید و مصرف در حوزه سبک زندگی،‌ باید به طور کامل از فرآیندهای مجازی استفاده شود تا بتوان تجربیات دیجیتالی را به اشتراک گذاشت.
 • با توکنیزه کردن جوامع اجازه جریان آزادانه ارزش بین مشارکت‌کنندگان را بدهیم. در اینجا اقتصاد توکن می‌‌تواند تجارب، تعهدات و روابط مشتریان را تقویت کند.

پروژه لاکسو چطور کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم لاکسو یک بلاکچین سازگار با EVM است و به طور خاص، متناسب با نیازها و ماهیت کامیونیتی‌های مد، طراحی و لایف‌استایل طراحی شده است. شبکه تستی این پروژه ابتدا بر پایه مکانیزم اجماع اثبات اعتبار ایجاد شد. برای شبکه اصلی تصمیم لاکسو استفاده از مکانیزم اثبات سهام نیابتی (DPOS) است؛ بنابراین افراد با استیک کردن توکن این شبکه،‌ می‌توانند به عنوان اعتبارسنج‌های آن فعالیت کنند. در صورت اقدام متقلبانه نیز از میزانی سپرده آن‌ها کسر شده و جریمه می‌شوند.

دو الگوریتم POS متن باز وجود دارد: تندرمینت و Casper. لاکسو قصد دارد تا به یک شبکه مبتنی بر Casper تبدیل شود که اجازه استفاده از شاردینگ را می‌دهد. آن‌ها همچنین می‌خواهند پل‌هایی به سایر زنجیره‌‌ها مثل اتریوم به منظور افزایش قابلیت همکاری ایجاد کنند.

Casper یک مدل پیاده‌سازی اثبات سهام است که در نهایت اتریوم را به یک بلاکچین مبتنی بر POS تبدیل می‌کند. Casper دارای دو نسخه است که اولی CBC نام دارد و ابتدا توسط ولاد زامفیر (Vlad Zamfir) از محققان اتریوم پیشنهاد شد. نسخه دوم FFG است که تحقیقات روی آن به سرپرستی ویتالیک بوترین خالق اتریوم انجام می‌شود. هر دو نسخه کسپر برای اتریوم توسعه داده شده بود، اما سایر بلاکچین‌ها نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

لاکسو همچنین تگ‌های NFC که تراشه‌هایی سخت‌افزاری هستند، خواهد ساخت که برای پیوند اشیاء فیزیکی به اشیاء دیجیتالی روی بلاکچین و مالکیت آن‌ها استفاده خواهد شد. این تگ‌ها از نظر رمزنگاری ایمن هستند و از امضای ECDSA استفاده می‌کنند؛ همان الگوریتمی که ساتوشی ناکاماتو در ابتدا برای بیت کوین در نظر گرفته بود. برندها می‌توانند از این تگ‌ها برای دیجیتالی و قابل شناسایی کردن محصولاتشان روی بلاکچین استفاده کنند.

سرویس Token Generator لاکسو به هر برند، طراح،‌ هنرمند،‌ اینفلوئنسر یا هر شخص حقیقی اجازه می‌دهد تا توکن‌های سفارشی خودش را ایجاد کند و آن را بین دنبال‌کنندگان خودش توزیع کند. از این توکن‌ها می‌توان برای پرداخت پاداش یا ابزار پرداخت استفاده کرد.

در ساختار شبکه LUKSO سه عنصر مهم دیگر نیز وجود دارند که در ادامه در مورد هر کدام توضیحاتی ارائه می‌کنیم.

طرح‌های استاندار لاکسو (لاLSP)

منبع: medium.com

پیشنهادهای بهبود لاکسو (LUKSO Improvement Proposals) برای بهبود این شبکه مطرح می‌شوند و در صورت تایید به یک استاندارد (LUKSO Standard Proposals) تبدیل می‌شوند که در پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

به کمک این استانداردها توسعه‌دهندگان می‌توانند اپلیکیشن‌هایی روی شبکه بلاکچینی بسازند که قابلیت تعامل با هم را دارند. در حال حاضر ۱۰ استاندارد روی لاکسو وجود دارد که هرکدام برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استاندارد ERC725

همانطور که می‌دانید قراردادهای هوشمند پس از استقرار قابل تغییر یا توسعه نیستند. خالق لاکسو که در بخش معرفی بنیانگذاران بیشتر در موردش حرف می‌زنیم، استاندارد ERC725 که برای قراردادهای هوشمند ماژولار است را پیشنهاد کرد.

این استاندارد پروفایل‌های مبتنی بر قرارداد را برای انسان‌ها، ماشین‌ها،‌ سازمان‌ها و به طور کلی هر چیزی که به هویت نیاز دارد،‌ معرفی می‌کند. این پروفایل‌ها را می‌توان به روز کرد و رویکرد ماژولار آن‌ها،‌ امکان توسعه آتی را فراهم می‌سازد. 

این استاندارد برای دائوها، پروفایل‌های شخصی، فروشگاه‌های آنلاین، دستگاه‌های IOT و سرویس‌هایی که به KYC نیاز دارند به خوبی کار می‌کند. استاندارد ERC725 پایه بیشتر LSPها است و به دو استاندارد فرعی تقسیم می‌شود. ERC725X می‌تواند هر تابعی از هر قرارداد هوشمند دیگری را فراخوانی کند، اسمارت کانترکت‌ها را مستقر کند و امکان انتقال توکن را فراهم کند. ERC725Y نیز ذخیره‌سازی اطلاعات را امکان‌پذیر می‌کند. سرویس‌ها می‌توانند هر داده‌ای را ضمیمه کنند و مجموعه داده‌های ذخیره‌شده را به‌روزرسانی کنند.

پروفایل‌های جهانی (Universal Profiles)

پروفایل‌های جهانی مبتنی بر بلاکچین هستند و دسترسی به هویت‌های قابل تایید را در دنیای دیجیتال فراهم می‌کنند. در حال حاضر در هر شبکه اجتماعی یا برنامه‌ای ما باید یک پروفایل با در نظر گرفتن نام کاربری و رمز عبور بسازیم که به خاطر سپردن این اکانت‌ها برای اغلب افراد چالش برانگیز است. پروفایل‌های جهانی به شما هویت مجازی قابل تایید می‌دهد که به کمک آن می‌توانید به راحتی به وب ۳ ورود کنید. این موضوع دسترسی،‌ امنیت و عملکرد را برای کاربران،‌ برندها و سازندگان بهبود می‌بخشد.

نمونه‌هایی از کاربردهای لاکسو

اولین کاربردی که لاکسو برای طراحان و فعالان حوزه مد و لایف استایل می‌تواند داشته باشد،‌ برگزاری ICO با توکن خاص خودشان برای تامین مالی پروژه‌ها است. کاربرد دومی که می‌توان به آن اشاره کرد،‌ بررسی منبع اصلی یک طرح یا محصول است. این روزها افراد بیشتری به این موضوع اهمیت می‌دهند که تولید محصولات مورد علاقه‌شان مشکلاتی مثل آسیب‌های زسیت‌محیطی یا حیوان‌آزاری نداشته باشد. تولیدکنندگان می‌توانند با استفاده از زیرساخت لاکسو در مورد محصولات و کارهایی که انجام می‌دهند، شفافیت ایجاد کنند.

مالکیت معنوی هوشمند سومین کاربرد لاکسو است. افراد می‌توانند حقوق مالکیت معنوی را با آثار فیزیکی، دیجیتالی و مجازی خود ترکیب کنند. مورد چهارم استفاده از هویت دیجیتال برای محصولات فیزیکی است. این امر به کمک تگ‌های NFC رخ می‌دهد.

روی بلاکچین LUKSO می‌توان آیتم‌های دیجیتال را قالب توکن‌های بی‌همتا (NFT) ایجاد و در برنامه‌های مختلف از آن‌ها استفاده کرد. همچنین مارکت‌پلیس برای خرید و فروش این آیتم‌ها نیز وجود خواهد داشت.

معرفی بنیانگذاران لاکسو

بنیانگذاران لاکسو
منبع: lukso.network

فابیان ووگلستلر(Fabian Vogelsteller) یکی از فعالان قدیمی حوزه بلاکچین است که عضوی از بنیاد اتریوم در روزهای اولیه آن بود. او از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ به شکل‌‌گیری اکوسیستم اتریوم کمک زیادی کرد. کیف پول رسمی اتریوم که اولین مرورگر غیرمتمرکز وب ۳ بود و ابزارهایی مانند web3.js که پرکاربردترین کتابخانه جاوا اسکریپت در فضای بلاک چین امروزی است، ساخته فابیان هستند. در نوامبر ۲۰۱۵ او ERC 20 را پیشنهاد کرد، استاندارد توکنی که موج ICO و جنبش DeFi را آغاز کرد.

مارجوری هرناندز (Marjorie Hernandez) یک متخصص چند وجهی نوآوری و محصول، کارآفرین و طراح است. او معمار، استراتژیست، مشاور نوآوری و متولد کاراکاس است که قبل از تاسیس LUKSO، آزمایشگاه نوآوری EY را در برلین ساخته و رهبری کرده است. مارجوری قبل از اینکه خود را به عنوان استراتژیست برند برای برندهای سوئیسی و آلمانی معرفی کند، در بخش Art Direction در سراسر اروپا تجربه کار داشته است.

بررسی نقشه راه LUKSO

در بررسی‌های صورت گرفته در زمان نگارش مقاله، نقشه راه مدونی برای لاکسو نه در وایت‌پیپر و نه در سایت و داکیومنت‌های این پروژه پیدا نکردیم. در مورد زمان لانچ مین‌نت یا شبکه اصلی LUKSO در مدیوم این پروژه مطالبی آورده شده است. ابتدا قرار بود شبکه اصلی لاکسو در اواخر سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شود، اما در آپدیت ارائه‌شده، زمان لانچ پروژه نیمه اول سال ۲۰۲۲ عنوان شده است. در همین مطلب تاکید شده که لانچ شبکه اصلی کار آسانی نیست و پیش‌نیاز‌های زیادی دارد؛ بنابراین امکان تاخیر مجددوجود دارد و اکنون که در میانه‌های فصل سوم ۲۰۲۲ هستیم، هنوز مین‌نت لاکسو لانچ نشده است.

پروژه LUKSO چه سرمایه‌گذارها، مشارکت‌ها و مشاورانی داشته است؟

با وجود این که لاکسو فروش خصوصی نیز داشته است، اما تاکنون نه در وبسایت و شبکه‌های اجتماعی پروژه و نه در وبسایت‌هایی همچون کرانچ‌بیس اطلاعاتی در مورد مبلغ سرمایه‌گذاری‌شده و همین‌طور سرمایه‌گذاران آن منتشر نشده است.

LUKSO چندین مشارکت داشته است که عبارتند از:

 • Arianee: همکاری با این پروژه یکی از اولین مشارکت‌های لاکسو است. Arianee استاندارد گواهی دیجیتال برای کالاهای با ارزش ارائه می‌دهد و می‌خواهد از بستر LUKSO استفاده کند.
 • FANZONE: فانزون یک پلتفرم تجربه طرفداران نوآورانه را توسعه می‌دهد که کارت‌های معاملاتی دیجیتال را با گیم‌پلی جذاب روی بلاکچین ترکیب می‌کند. در این پلتفرم کاربران می‌توانند کارت‌‌های ورزشکاران مورد علاقه خود را در بازی‌های مختلف خرید،‌ ترید یا جمع‌اوری کنند. Forward31 که شرکت سازنده Porsche است، از شرکای استراتژیک فانزون است.
 • HappyBlock: این شرکت خدمات بازاریابی یکپارچه با کیفیت بالا را برای صنعت بلاک چین ارائه می‌کند. همکاری HappyBlock با لاکسو قرار است در زمینه‌های بازاریابی، تولید محتوا، روابط عمومی، توسعه جامعه و غیره باشد.

لاکسو دارای مشاوران زیادی است که در بین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Berndt Hauptkorn رئیس بخش اروپای CHANEL و مدیر سابق در گروه مشاوران بوستون
 • Péter Szilágyi از توسعه دهندگان اصلی اتریوم
 • Caroline Drucker رئیس سابق مشارکت‌های استراتژیک اینستاگرام
 • David Fischer بنیانگذار و مدیرعامل Highsnobiety
 • Daniel Heaf معاون تجارت دیجیتال جهانی نایک

بررسی توکن‌های LYX و LYXe

توکنومیکس LYX
منبع: Medium.com

رمزارز بومی بلاکچین لاکسو LYX است و حداکثر عرضه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده، ۱۰۰ میلیون واحد است. طبیعتا تا زمان راه‌اندازی شبکه اصلی LUKSO، توکن LYX در دسترس نخواهد بود و می‌توان توکن معادل آن روی شبکه اتریوم یعنی LYXe را تهیه کرد. کاربران پس از لانچ شبکه اصلی، قادر به تبدیل توکن LYXe به LYX‌ خواهند بود. به طور کلی نحوه توزیع توکن‌‌های LYX مطابق عکس فوق و به شرح زیر برنامه‌ریزی شده است:

 • ۴۰ درصد برای ساخت اکوسیستم
 • ۱۰ درصد برای فروش خصوصی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد.
 • ۱۰ درصد برای  فروش عمومی مرحله اول
 • ۱۰ درصد برای فروش عمومی مرحله دوم
 • ۱ درصد برای عرضه اولیه صرافی کوکوین
 • ۵ درصد برای دائوی جامعه
 • ۵ درصد برای برنامه کمک‌های مالی
 • ۹ درصد برای استخر ذخیره
 • ۵ درصد برای توسعه آتی
 • ۵ درصد برای بنیانگذاران و همکاران

توکن LYXe به میزان ۱۵ درصد از کل میزان LYX عرضه شده که از این مقدار ۸ درصد به فروش و هزینه‌‌های مارکتینگ، ۶ درصد به فروش عمومی و ۱ درصد به عرضه اولیه صرافی کوکوین اختصاص پیدا کرده است. با توجه به آن که همه توکن‌ها در Public Sale فروخته نشدند،‌ این پروژه مرحله دومی را برای فروش عمومی برگزار نکرد و توکن‌های باقی‌مانده به استخر ذخیره اضافه شدند. تیم لاکسو همچنین اعلام کرده ممکن است که بخشی از عرضه کل ۱۰۰ میلیونی هیچ‌وقت در آینده آزاد نشود.

طبق پیشنهاد فابیان ووگلستلر برای فروش عمومی LYXe از عرضه اولین کوین برگشت‌پذیر (Reversible Initial Coin Offering) استفاده شد. این امر به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا توکن‌های LYXe را با قیمت مشخص طی یک بازه زمانی ۸ ماهه خریداری کنند، بدون اینکه تعهدی برای شرکت در کل فرآیند ۸ ماهه داشته باشند. آن‌ها هر زمان بخواهند می‌توانند از ادامه فرآیند انصراف داده و مقدار باقی‌مانده از اتر خود را دریافت کنند. بر اساس rIOC توکن‌ها به تدریج در شبکه اتریوم باز می‌شوند که برای خریداران منصفانه‌تر و برای شبکه محافظت‌کننده است.

قیمت ابتدایی در نظر گرفته شده برای rICO در سال ۲۰۲۰ معادل با ۰.۰۰۱۲ اتر بود که با زیاد شدن تقاضا،‌ افزایش پیدا می‌کرد؛ به این صورت که در ازای فروش هر ۵۰۰٬۰۰۰ توکن قیمت ۰.۰۰۰۱ اتر افزایش می‌یافت.

رمزارز LYX دارای دو کاربرد اصلی در شبکه لاکسو است و البته بسته به شرایط و نیاز پروژه، ممکن است کاربردهای بیشتری هم برای آن تعریف شود. دو کاربرد LYX عبارتند از:

 • کارمزد تراکنش‌ها: هزینه برای تراکنش‌ها از اسپم شبکه جلوگیری می‌کند و به تولیدکنندگان بلاک (که پاداش بلاک و کارمزد تراکنش را دریافت می‌کنند) انگیزه می‌دهد. هر تراکنش در شبکه مستلزم پرداخت مقدار مشخصی LYX است و میزان این هزینه، بسته به پیچیدگی محاسباتی یک تراکنش متفاوت است.
 • استیک کردن: ایجادکنندگان بلاک بر اساس وزن استیکشان انتخاب می‌شوند و کارمزد تراکنش‌ها و پاداش بلاک را کسب می‌کنند. هر چه توکن بیشتری استیک کرده باشند، شانس بیشتری برای انتخاب شدن دارند و در صورت شناسایی هر گونه تقلب، مجازات شده و از توکن‌‌های استیک شده آن‌ها کسر خواهد شد. از آن جایی که از مکانیزم اجماع DPOS استفاده می‌شود،‌ کسانی که میزان کمتری سرمایه دارند نیز می‌توانند آن را به یک نود قدرتمند اختصاص داده و در پاداش بلاک و کارمزدها سهیم شوند.

به گزارش میهن بلاکچین در زمان نگارش این مقاله قیمت LYXe حدود ۶ دلار و ارزش بازار آن نزدیک به ۹۳ میلیون دلار است؛ از این حیث این رمزارز در جایگاه ۲۹۴ ام در بین تمام ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. از میزان ۱۰۰ میلیون واحد توکن LYXe تعداد ۱۵٬۲۰۵٬۹۱۵ رمزارز در گردش است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته ۱.۲ میلیون دلار بوده است. ۴۱.۱۸ دلار بالاترین قیمت ثبت‌شده برای LYXe در تاریخ ۱۳ آبان ۱۴۰۰ و ۰.۲ دلار پایین‌ترین قیمت تاریخی آن در ۲۸ تیر ۱۳۹۹ بوده است.

اگر با توکن LYXt مواجه شدید، بدانید که این رمزارز برای تست‌نت لاکسو مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ ارزشی ندارد. برای دریافت این توکن می‌توانید به فاست‌های شبکه تست‌نت مثل این سایت مراجعه کنید.

LYXe را از کدام صرافی بخریم؟

در حال حاضر برای خرید و فروش توکن LYXe به صرافی‌های متمرکز کوکوین، گیت،‌ بیت مارت، Bitkub و BKEX می‌توان مراجعه کرد. هم‌چنین برای این توکن در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ نیز نقدینگی وجود دارد.

کیف پول مناسب LYXe‌چیست؟

با توجه به این توکن LYXe بر بستر شبکه اتریوم و با استاندارد ERC20 ایجاد شده است، تمام کیف‌پول‌هایی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند برای نگهداری از آن مناسب هستند. در بین این کیف پول‌ها می‌توان به والت سخت‌افزاری لجر و کیف‌پول‌های مای‌ اتر والت، متامسک، سیف پل و تراست والت اشاره کرد. 

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • شبکه LUKSO چیست؟
  لاکسو نسل جدیدی از بلاکچین‌ها است که با توجه به نیازها و ویژگی‌های حوزه مد، طراحی و لایف استایل طراحی شده است. این بلاکچین با ماشین مجازی اتریوم سازگار است و از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می‌‌کند. بنیان‌گذار این پروژه یکی از توسعه‌دهندگان قدیمی اتریوم است که استاندارد ERC20 را پیشنهاد داده بود.
 • فرق توکن LYX و LYXe چیست؟
  تا زمان لانچ شبکه اصلی لاکسو و فعالیت این پروژه روی تست‌نت،‌ توکن LYXe که روی شبکه اتریوم ایجاد شده در دسترس است. پس از راه‌اندازی مین‌نت،‌ این توکن‌ها به LYX تبدیل خواهند شد.

جمع‌بندی

یکی از راه‌های افزایش مقیاس‌پذیری بلاکچین می‌تواند شبکه‌هایی باشد که برای حوزه‌های خاص طراحی شده و قابلیت تعامل را هم داشته باشند. بلاکچین لاکسو با همین منظور به عنوان بستری برای دیجیتالی سازی صنعت مد، طراحی و سبک زندگی طراحی شده است و با ماشین مجازی اتریوم نیز سازگار است. یکی از ویژگی‌های این شبکه،‌ امکان ایجاد هویت‌‌های دیجیتالی قابل تایید است. اساس قراردادهای هوشمند لاکسو نیز استاندارد ERC725 است که پیشنهاد بنیان‌گذار همین پروژه بوده است. در این مقاله به این که شبکه Lukso چیست، نحوه کار و هدف آن، بنیان‌گذاران، مشارکت‌ها و نقشه راه این پروژه پرداخته شد. همچنین توکن این پروژه یعنی LYX، صرافی و کیف پول مناسبش نیز بررسی شدند. نظر شما در مورد بلاکچین Lukso و به طور کلی بلاکچین‌های مخصوص یک حوزه چیست؟

منبع
lukso.network

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا