کریپتو کده

معرفی کامل شبکه ماسک و توکن حاکمیتی MASK

شبکه ماسک (Mask Network) یک پورتال غیرمتمرکز است که به کاربران امکان می‌دهد پیام‌های رمزنگاری شده را به صورت یکپارچه به دیگران ارسال کنند. در واقع این شبکه خود را یک اینترنت باز معرفی می‌کند که شما می‌توانید پیام‌ها و گپ‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی رمزگذاری کنید و فقط به دوستانتان اجازه رمزگشایی دهید.

Mask.io به شما اجازه خواهد داد تا پیام‌های خود را در هر کجا رمزگذاری کنید و فقط کسانی که به آنها اجازه بدهید می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و حتی توسعه‌دهندگان این شبکه هم به آن دسترسی نخواهند داشت. در ادامه به بررسی این شبکه خواهیم پرداخت و با توکن حاکمیتی آن یعنی MASK بیشتر آشنا خواهیم شد.

شبکه ماسک چیست؟

شبکه ماسک چیست؟

شبکه ماسک پروتکلی است که به کاربرانش امکان ارسال پیام‌های رمزگذاری شده از طریق توییتر و فیسبوک را می‌دهد. در اصل به عنوان پلی بین اینترنت و یک شبکه غیرمتمرکز که در روی آن اجرا می شود، عمل می‌کند. شبکه Mask در ژانویه ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و اولین مورد استفاده از آن، اجازه دادن به کاربران فیسبوک و توییتر برای رمزگذاری پست‌ها در رسانه‌های اجتماعی بود. این پروژه ۲ میلیون دلار در یک جمع‌آوری کمک مالی در نوامبر سال ۲۰۲۰ با همکاری HashKey و Hash Global انجام داد و ۳ میلیون دلار دیگر در فوریه ۲۰۲۱ با مشارکت گروه Digital Currency و Fundamental Labs جذب سرمایه کرد.

در حال حاضر شبکه ماسک توانایی تأمین اعتبار برنامه‌های Gitcoin را به طور مستقیم از توییتر دارد و همچنین برنامه‌هایی برای ارائه پرداخت‌های همتا به همتا و عملکرد ذخیره‌سازی غیرمتمرکز ارائه می‌دهد.

شبکه Mask یک پورتال غیرمتمرکز است که به کاربران امکان می‌دهد از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) مانند پرداخت‌های رمزنگاری، امور مالی غیرمتمرکز (Defi)، ذخیره سازی غیرمتمرکز، تجارت الکترونیکی (کالاهای دیجیتال/NFTها) و سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی موجود استفاده کنند، که آن را یک اکوسیستم غیرمتمرکز Applet (DApplet) می‌نامند.

شبکه Mask از سیستم ITO (عرضه اولیه توییتر) استفاده می‌کند و این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند مستقیما در صدور توکن‌های جدید در Twitter مشارکت کنند. این نوع جذب سرمایه کاملا جدید است و نمونه آن تاکنون مشاهده نشده است.

تیم توسعه شبکه Mask

پلتفرم ماسک یک استارت آپ مستقر در شانگهای چین است که سوجی یان (Suji Yan) آن را تأسیس کرده است. یان پیش از تأسیس شبکه ماسک، Dimension.im را تاسیس کرده بود که یک سری از محصولات با هدف حمایت از آزادی اجتماعی در جنبش سایفرپانک، به ویژه “حق رمزنگاری و آزادی تفسیر” است. شبکه Mask توسط یکی از قوی‌ترین تیم‌های وب ۳.۰ ساخته شده است. اعضای تیم از ابتدا در رشد پروتکل ماسک تاثیرگذار بودند و برای موفقیت مداوم آن نیز مهم هستند.

امکان ترید در Uniswap از طریق توییتر

شبکه ماسک ابزاری را راه اندازی کرده که به کاربران توییتر اجازه می‌دهد بدون خروج از بستر اجتماعی، دارایی‌های رمزنگاری مبتنی بر اتریوم را با Uniswap معامله کنند. با استفاده از یونی‌سواپ و کوین مارکت‌کپ، ابزار جدید Mask پنجره‌ای را با داده‌های بازار و یک رابط برای ترید در یونی سواپ، در زمانی که کاربران نشانگر ماوس را روی علامت‌گذاری دارایی رمزنگاری در پست قرار می‌دهند، ایجاد می‌کند.

شبکه Mask (که قبلا با عنوان Maskbook نیز شناخته می‌شد) در یک توییت اعلام کرد که امیدوار است ابزار جدید خدمات را به سایر سایت‌های معروف رسانه‌های اجتماعی مانند Facebook و همچنین پروتکل‌های دیگر در