اخبار آلتکوین

چند ساعت تا هاوینگ سوم لایت کوین؛ بررسی آینده LTC و خطر بزرگی که آن را تهدید می‌کند

ساعاتی دیگر، سومین هاوینگ لایت کوین در ۱۲ سال حیات این رمزارز انجام خواهد شد و به دنبال آن پاداش استخراج این شبکه از ۱۲.۵ واحد LTC به ۶.۲۵ واحد کاهش می‌یابد. چنین اتفاقی باعث کاهش عرضه لایت کوین به بازار شده و ممکن است در صورت ثابت ماندن تقاضا، به افزایش قیمت منجر شود. اما داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که یک خطر بزرگ در کمین لایت کوین است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بر اساس داده‌های وب سایت litecoinblockhalf، به صورت تقریبی، هاوینگ لایت کوین ساعت ۱۸:۴۶ عصر امروز به وقت تهران اجرا خواهد شد.

سومین چرخه لایت کوین امروز شروع می‌شود

چارلی لی (Charlie Lee)، خالق لایت کوین در سال ۲۰۱۱ مقاله‌ای در رابطه با بیت کوین و استفاده از آن در بازار دارک وب سیلک رود مطالعه کرد و متوجه شد با شاهکاری در زمینه مالی آشنا شده است؛ شاهکاری که هیچ روش پرداخت سنتی در آن زمان نمی‌توانست کار آن را انجام دهد.

او آنقدر تحت تاثیر بیت کوین قرار گرقت که بعدا تصمیم گرفت با الهام از کد این بلاکچین، پروژه بلاکچینی خود را راه‌اندازی کند. کد شبکه لایت کوین تا حد زیادی به کدی که ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین نوشته است شباهت دارد و برخی از ویژگی‌های اصلی آنها مثل داشتن هاوینگ یکسان است. هاوینگ فرآیندی است که هر ۴ سال یکبار رخ می‌دهد و طی آن با کاهش ۵۰ درصدی پاداش بلاک‌ها، سرعت استخراج ارزهای جدید کاهش می‌یابد.

این سومین هاوینگ لایت کوین از زمان آغاز به کار این شبکه بلاکچینی در سال ۲۰۱۱ است. لی هفته گذشته در لایو استریمی در توییتر خاطرنشان کرد چنین فرآیندی ضد تورمی به پذیرش گسترده شبکه لایت کوین بدون قربانی کردن امنیت شبکه کمک می‌کند.

لایت کوین هم مثل بیت کوین، از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. این الگوریتم بر فعالیت ماینرها و تخصیص قدرت پردازشی آنها به شبکه متکی است و بدین شکل امنیت شبکه را تامین می‌کند. به دنبال فعالیت ماینرها، با اضافه کردن هر بلاک به شبکه، ماینرها مقداری ارز دیجیتال که ترکیبی از کارمزدها و پاداش بلاک است را دریافت می‌کنند. فرآیند هاوینگ هر ۴ سال یکبار یا به عبارتی هر ۸۴۰،۰۰۰ بلاک یکبار رخ می‌دهد و پاداش بلاک را نصف می‌کند.

هدف هاوینگ این است که در نهایت، دیگر پاداش بلاک از منبع درآمد ماینرها حذف شود و آنها صرفا از کارمزدها درآمد کسب کنند.

لی در این لایو استریم گفت:

ساتوشی هاوینگ را ۴ سال یکبار انتخاب کرد تا شبکه زمان کافی برای رشد را داشته باشد و در نهایت، کارمزدها جای پاداش بلاک را بگیرند. ایده اصلی این است که با صفر شدن پاداش بلاک، تقاضای کافی در شبکه وجود خواهد داشت و کارمزد دریافتی برای ترغیب ماینرها به تامین امنیت شبکه و ادامه فعالیت کافی خواهد بود.

اما در حال حاضر، تلاش بر این است تا همزمان با کاهش پاداش استخراج، ماینرها همچنان انگیزه برای فعالیت داشته باشند. لی معتقد است از آنجایی که مقدار ارز کمتری پس از هاوینگ به بازار عرضه می‌شود، قیمت باید افزایش پیدا کند. در این صورت انگیزه ماینرها برای تداوم فعالیت در شبکه افزایش می‌یابد.

خالق لایت کوین در این رابطه گفت:

قیمت به واسطه عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. در صورتی که عرضه به نصف کاهش یابد و تقاضا همچنان ثابت بماند، قیمت‌ باید افزایش یابد.

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد و با توجه به اهمیت آن، اغلب به عنوان مهم‌ترین ارز دیجیتال بازار از آن یاد می‌شود. تریدرها معمولا هاوینگ بیت کوین و تاثیر آن روی قیمت را زیر نظر دارند و به خوبی از الگوی قیمتی قبل و بعد از هاوینگ مطلع‌اند. بازارهای صعودی معمولا یک سال پیش از هاوینگ بیت کوین آغاز می‌شوند و دو سال بعد با فروش شدید به پایان می‌رسند.

لی افزود:

قبلا هم گفته‌ام، بیشتر این پرایس اکشن یک پیش‌گویی خود تحقق‌بخش است. تنها به این دلیل که مردم فکر می‌کنند هاوینگ باعث افزایش قیمت یک ارز می‌شود، آنها را پیش از هاوینگ یا حتی بلافاصله پس از آن خریداری می‌کنند.

وی در آخر گفت:

در مورد بیت کوین و لایت کوین، قیمت گاهی اوقات قبل از هاوینگ افزایش می‌یابد و گاهی بعد از آن. گاهی اوقات هم واقعا تاثیر زیادی ندارد. همه چیز به واکنش بازار به هاوینگ بستگی دارد.

خطری بزرگ در کمین لایت کوین

اما صحبت‌های چارلی لی تنها روی مثبت قضیه بود. در صورتی که به داده‌های تاریخی بعد هاوینگ لایت کوین نگاه کنیم، یک نگرانی بزرگ به وجود می‌آید. ابتدا سری به نمودار هفتگی قیمت LTC در زیر می‌زنیم.

قیمت لایت کوین از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۳٪ افزایش یافته است. در نمودار زیر، تغییرات قیمت لایت کوین پس از هر هاوینگ نشان داده شده است. همان‌طور که در خطوط مشکی دیده می‌شود:
۱- قیمت LTC قبل از هاوینگ با یک افزایش نسبی مواجه شده است.

۲- درست بعد از هاوینگ قیمت شروع به ریزش می‌کند.

۳- یک دوره رنج (نوسانی) بدون جهت مشخصی سپری می‌شود.

۴- شاهد یک افزایش شدید قیمت خواهیم بود.

۵- قیمت مجددا ریزش پیدا می‌کند.

۶- شروع چرخه بعدی (مرحله شماره ۱)

در صورت تکرار تاریخ، انتظار می‌رود قیمت لایت کوین پس از هاوینگ امروز مشابه با منحنی سبز رنگ در نمودار تغییر کند. این بدان معنا است که انتظار می‌رود در هفته‌های پیش‌رو شاهد کاهش قیمت LTC باشیم.

نمودار تغییرات قیمت لایت کوین پس از هر هاوینگ تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار تغییرات قیمت لایت کوین پس از هر هاوینگ تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

اگر این اتفاق رخ دهد و شاهد روند نزولی برای LTC باشیم به این معنی خواهد بود که:

۱- پاداش استخراج لایت کوین نصف شده است یعنی به ازای هر بلاک تعداد LTC کمتری به ماینرها داده خواهد شد. ۲- خود قیمت LTC هم کاهش پیدا می‌کند. این یعنی درآمد ماینرهای لایت کوین به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و احتمالا انگیزه فعالیت را از دست بدهند و به سمت شبکه‌های رقیب برای فعالیت بروند. کما اینکه شبکه دوج‌کوین الگوریتم استخراج یکسانی با لایت کوین دارد و مهاجرت به سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

برای چک کردن این قضیه به سراغ شرایط مشابه یعنی بعد هاوینگ سال ۲۰۱۹ لایت کوین می‌رویم. نمودار زیر هش‌ریت این شبکه را نشان می‌دهد. همان‌گونه که مشخص است، هش‌ریت یا توان پردازشی شبکه بعد از هاوینگ دوم به دلیل گفته شده در بالا، از حوالی ۳۵۰ تراهش بر ثانیه تا ۱۳۰ تراهش بر ثانیه سقوط کرد یعنی چیزی نزدیک به یک سوم.

نمودار هش‌ریت شبکه لایت کوین منبع: کوین‌وارز
نمودار هش‌ریت شبکه لایت کوین منبع: کوین‌وارز

در ادامه البته هم قیمت و به تبع آن هش‌ریت لایت کوین مورد حمایت قرار گرفت و شبکه احیا شد. اما نکته مهم اینجاست که در آن زمان تعداد شبکه‌های مطرح موجود در فضای رمزارزها محدود بود و سرمایه‌گذاران لایت کوین را جز گزینه‌های مهم سرمایه‌گذاری می‌دانستند و در یک قیمت جذاب به آن ورود کردند و قیمت را افزایش دادند.

در حال حاضر شرایط اصلا مانند سال ۲۰۱۹ نیست و در صورتی که شاهد تکرار تاریخ و کاهش قیمت LTC بعد هاوینگ باشیم، هش‌ریت شبکه به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و امنیت شبکه پایین خواهد آمد و با عدم حمایت به موقع (مانند سال ۲۰۱۹) ممکن است این شبکه وارد فاز صعودی بعدی نشود و تقریبا از بین برود.

بنابراین می‌توان گفت یا باید این چرخه تکرار نشود و از همینجا قیمت LTC افزایش پیدا کند یا روزهای سختی در انتظار لایت کوین خواهد بود.

به‌روز رسانی 12 مرداد:

هاوینگ لایت کوین دیروز در بلاک ۲,۵۲۰,۰۰۰ با موفقیت انجام شد و پاداش بلاک این شبکه را از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ LTC کاهش داد. با این وجود، قیمت این رمزارز در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۶٪ کاهش یافته و به محدوده ۸۶.۲ دلار بازگشته است. گفتنی است که روند نزولی فعلی لایت کوین از ابتدای جولای (تیر) آغاز شده است و قبل از آن این رمزارز توانسته بود خود را به بالای محدوده ۱۱۰ دلار برساند؛ محدوده‌ای که اوج قیمت لایت کوین از آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) محسوب می‌شد. به نظر می‌رسد هاوینگ لایت کوین از قبل تاثیرش را روی بازار گذاشته است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا