کریپتو کده

پلتفرم Numeraire چیست؟ آشنایی با نومرای و توکن NMR

صندوق‌های پوشش ریسک (Hedge Funds) فعالیت خود را از دهه ۱۹۵۰ آغاز کرده‌اند و تا به امروز رشد چشمگیری را تجربه کرده‌اند. این صندوق‌ها بر خلاف اسمشان، از ریسک نسبتا بالایی در مقایسه با دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری برخوردار هستند و برای کسب سود بیشتر از ابزارهایی همچون اوراق، خرید استقراضی (Long) و فروش استقراضی (Short) و معاملات اهرمی استفاده می‌کنند، تا در بازار صعودی و نزولی بتوانند بازده سرمایه‌گذاری قابل توجهی را تامین کنند. صندوق پوشش ریسک Numeraire (که با نام Numerai نیز شناخته می‌شود) نخستین صندوق در این حوزه است که رمز ارز اختصاصی خود را منتشر کرده است. در این مقاله خواهیم گفت که ماهیت و سازوکار پلتفرم Numeraire چیست، تیم مدیریت نومرای را معرفی می‌کنیم و به چگونگی معامله و نگهداری این رمز ارز NMR اشاره می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

پلتفرم Numeraire چیست؟

پلتفرم Numeraire چیست؟

Numeraire یک پلتفرم بر بستر شبکه اتریوم است که به توسعه‌دهندگان و متخصصین علموم داده، امکان آزمایش و ایجاد مدل‌های یادگیری ماشین (Machine Learning) با قابلیت بهبودپذیری را می‌دهد. هدف اصلی این پلتفرم، ایجاد ساختاری غیرمتمرکز در زمینه Data Science است تا به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد مدل‌های نوینی از یادگیری ماشین را بدهد که قابلیت پیش‌بینی و بهبودپذیری دارند.

طبق ادعاهای مطرح‌شده توسط این پلتفرم، Numerai اولین صندوق پوشش ریسک در بازار است که رمز ارز خود را روانه بازار ارزهای دیجیتال کرده است. با این وجود، برخلاف صندوق‌های سنتی در این حوزه، که از دیدگاه متخصصان و کارشناسان خود برای مدیریت سرمایه استفاده می‌‌کنند، این پلتفرم ادعا می‌کند که تنها از پیش‌بینی کاربران و سرمایه‌گذاران خود بهره می‌برد و در این راستا، هوش مصنوعی (AI) نقش حیاتی و مهمی را ایفا می‌کند. 

هدف پروژه نومرای چیست؟

علاوه‌بر این موضوع که توکن NMR نخستین توکن منتشر شده از سمت یک صندوق پوشش ریسک است، اهمیت و ارزشی که ساختار پلتفرم Numerai بر کار متخصصین علم داده می‌گذارد،‌ یکی دیگر از مهم‌ترین اهداف و دلایل خاص بودن نومرای است. این ارزش‌گذاری بدین شکل است که هرچه مدل‌های پیش‌بینی ارائه شده از سمت کاربران، کارآمدتر و به واقعیت بازارهای سرمایه نزدیک‌تر باشند،‌ کاربران توکن NMR بیشتری را دریافت می‌کنند. 

از دیگر اهداف برجسته این پروژه، استفاده از فناوری هوش مصنوعی است. امروزه با گسترش علم هوش مصنوعی، هم‌چنان در بازارهای مالی، پذیرش این ریسک دشوار است که تمامی سازوکارهای موجود به دست هوش مصنوعی سپرده شود و از هیچ تحلیل انسانی‌ای استفاده نشود. 

پروتکل Numerai چطور کار می‌کند؟

 • در numer.ai ثبت نام کنید.
 • اطلاعات آموزشی، داده‌ها و نمونه‌ها را دانلود کنید.
 • مدل خود را بسازید و پیش‌بینی‌های خود را به Numerai ارسال کنید.
 • NMR را در مدل های خود، سپرده‌گذاری (Staking) کنید تا بر اساس نتایج پیش‌بینی توکن به دست آورید.
 • پیش‌بینی‌های هفتگی خود را به صورت خودکار انجام دهید و در طول زمان مقدار توکن استیک‌شده خود را افزایش دهید.

مراحل استفاده از پروتکل Numeraire

مجموعه داده‌های مورد استفاده در این پلتفرم به صورت رایگان و شفاف در دسترس است، تا همگی بتوانند به راحتی آن‌ها را ذخیره کنند. 

پروتکل Numeraire

هر شناسه (ID) مربوط به یک سهام در یک دوره زمانی مشخص (Era) است که ویژگی‌های (Features) مختلف سهام را در آن زمان توصیف می کنند. هدف (Target) نشان دهنده یک معیار از عملکرد ۴ هفته بعد است.

مدل‌سازی و ثبت مدل در پلتفرم نومرای 

در این پلتفرم، شما می‌توانید یک مدل برای پیش‌بینی قیمت آتی یک دارایی، با استفاده از آمار لحظه‌ای بسازید. 

هر شنبه ساعت ۱۸:۰۰ UTC (۲۱:۳۰ به وقت تهران) یک دوره پیش‌بینی و ساخت مدل جدید باز می‌شود و اطلاعات این دوره از پیش‌بینی جدید منتشر می‌شود. برای شرکت در هر دوره، باید آخرین پیش‌بینی‌های خود را تا آخرین مهلت آن،‌ یعنی روز دوشنبه ساعت ۱۴:۳۰ UTC (۱۸:۰۰ به وقت تهران) ارسال کنید.

برای شرکت در مسابقات Numerai باید هر هفته پیش‌بینی خود را ارسال کنید.

شما هم‌چنین می‌توانید آخرین مجموعه‌های داده را دانلود کنید و پیش‌بینی‌های خود را به صورت دستی با استفاده از وب سایت ارسال کنید.

پروتکل Numeraire

دریافت امتیاز مطابق با پیش‌بینی 

فرم پیش‌بینی در nmr

پس از ثبت پیش‌بینی خود در نومرای و فرارسیدن زمان نهایی اعلام نتیجه پیش‌بینی، شما به اندازه میزان درستی تحلیل خود، توکن NMR دریافت می‌کنید. 

هر تحلیل ارسال‌شده، در مدت ۴ هفته امتیازدهی می‌شود. اولین راند امتیازدهی به تحلیل‌ها در اولین پنجشنبه پس از آخرین مهلت ارسال پیش‌بینی (دوشنبه) صورت می‌پذیرد و آخرین راند امتیازدهی در چهارشنبه ۴ هفته بعد دریافت انجام می‌شود (مجموعا ۲۰ امتیاز).

از آنجایی که یک دوره کامل حدود ۴ هفته طول می‌کشد، اگر هر هفته پیش‌بینی‌های جدیدی ارسال کنید، به صورت چندگانه (حداکثر ۴) در هر روز امتیاز دریافت خواهید کرد. به عبارتی، پیش‌بینی‌های شما هم‌پوشانی پیدا می‌کنند و شما تا سقف ۴ پیش‌بینی می‌توانید امتیاز دریافت کنید. همچنین امتیازات لحظه‌ای مدل خود را می‌توانید به صورت عمومی در پروفایل خود مشاهده کنید.

استیکینگ توکن در Numerai

Staking در این سازوکار به معنای قفل کردن NMR در یک قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم است. در طول مدت این سپرده‌گذاری، Numerai این اجازه را می‌دهد که NMR قفل‌شده خود را اضافه یا کم کنید.

استیکینگ توکن در Numerai

توکن NMR چیست؟

ارز دیجیتال NMR در تمام برنامه‌های Numerai استفاده می‌شود و کاربران آن را در مدل‌های مختلف پیش‌بینی قرار می‌دهند و بر اساس عملکرد خود، تشویق یا مجازات می‌شوند. در حالی که NMR ها به طور مداوم منتشر و سوزانده می‌شوند، عرضه آن محدود است؛ به این معنی که طبق قوانین، تنها ۱۱ میلیون NMR برای انتشار وجود خواهد داشت.

مزایای NMR

 • عرضه محدود آن می‌تواند به حفظ ارزش این رمز ارز کمک کند.
 • هر هفته، Numerai میزبان مسابقه‌ای از تحلیل‌های اقتصادی است که در آن متخصصان به داده‌های جدید دسترسی دارند و از آن برای ساخت مدل‌های مالی استفاده می‌کنند.
 • تحلیلگران موظفند برای جلوگیری از دستکاری و اعمال مخربانه، تعدادی توکن NMR را بر روی مدل‌های خود سپرده کنند.
 • شرکت‌کنندگانی که توکن‌های NMR را در پیش‌بینی صحیح قرار داده‌اند، توکن‌های نومرای تازه منتشرشده را دریافت خواهند کرد؛ در غیر این صورت، NMRهای موجود که استیک شده بودند، برای همیشه سوزانده و از چرخه خارج خواهند شد.

معایب NMR

 • نیاز به مهارت‌های پیشرفته کامپیوتری: توسعه الگوریتم‌های یادگیری ماشین برای افراد غیرمتخصص، تا حدودی دشوار است. برای توسعه مدلی که قادر به کسب درآمد باشد، نیاز به مهارت‌های پیشرفته کامپیوتری است.
 • ظهور رقبا: Numeraire در به‌کارگیری الگوریتم‌های پیش‌بینی یادگیری ماشین پیشگام است؛ اما اکنون رقبایی مانند Quantconnect و Quantiacs در بازار حضور دارند و ممکن است سهم numeraire در این بازار را به خطر بیاندازند.

در سال ۲۰۱۷، Numerai توکن NMR را بدون عرضه اولیه کوین (ICO) در شبکه اصلی اتریوم منتشر کرد. نومرای یک میلیون توکن خود را بین ۱۲۰۰۰ تحلیلگر داده (بر اساس سابقه و عملکرد آن‌ها در مسابقات Numerai) توزیع کرد.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۱۱,۰۰۰,۰۰۰ واحد NMR بوده و از این مقدار حدود ۵,۸۹۱,۴۶۳.۷۸ NMR در گردش است. رمزارز Numerai در حال حاضر (۲۸ آذر ۱۴۰۰) رتبه ۳۱۶ را در بین کل رمزارزهای بازار دارد. ارزش کل بازار این توکن ۱۸۲,۹۰۲,۳۴۲ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۲,۶۴۰,۷۴۹ دلار است. قیمت NMR در زمان نگارش این مقاله ۳۱.۰۳ دلار است. این رمزارز در تاریخ ۶ آذر ۱۳۹۷ با کمترین قیمت ۲.۰۶ دلار و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۹۳.۱۵ دلار معامله شده است.

نقشه راه پلتفرم Numeraire چیست؟

پروژه Numeraire از اولین نمونه‌هایی است که در آن محصول پایانی، به روشنی ویژگی‌های یک محصول هوش مصنوعی را داراست.

Fred Ehrsam – هم‌بنیانگذار CoinBase 

در ابتدا نقشه راه این پلتفرم تحت عنوان Master Plan برای سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ منتشر شد؛‌ اما از آن به بعد نقشه راه دیگری در خصوص این پروژه یافت نمی‌شود. 

نقشه راه Master Plan

 • انحصار اطلاعات
 • انحصاری کردن داده‌ها
 • انحصاری کردن پول
 • تمرکز زدایی از انحصار

۳ ماه دوم ۲۰۱۷

طبق بیانات این پروژه تمرکز اصلی آن‌ها بر روی نخستین برنامه، یعنی انحصار اطلاعات بوده است که در سال ۲۰۱۷ تلاش بر رسیدن به آن کرده‌اند. 

در واقع علت اصلی ایجاد توکن انحصاری این پلتفرم نیز دستیابی به انحصاری شدن اطلاعات بوده است. توکن NMR بیش از آن‌که صرفا یک ارز دیجیتال باشد، یک انگیزه و مشوق برای گرد هم آوردن مجموعه‌ای از متخصصین به همراه دانش آن‌هاست. این پلتفرم هم‌اکنون از ۳۰ هزار متخصص در زمینه بازارهای مالی بهره می‌برد که بیش از هر صندوق سرمایه دیگر است. در ابتدا پاداش پرداختی هفتگی Numerai تنها ۱۰۰۰ دلار آمریکا بود که این رقم اکنون به ۶۰۰۰ دلار رسیده است. 

این پلتفرم در این سال تصمیم به افزایش میزان توکن‌های NMR استیک‌شده در پلتفرم خود، از ۱۵۰۰ عدد به ۲۰۰۰ عدد گرفت، تا بتواند میزان پاداش خود به افرادی که درست پیش‌بینی کرده‌اند را افزایش دهد. آمار نشان داد که این سیاست باعث افزایش مشارکت ۲۰ درصدی در دوره‌های پیش‌بینی شد. 

۳ ماهه چهارم ۲۰۱۷

Numerai بیش از آنکه یک پلتفرم با صفحات شخصی برای تحلیل‌گران و جمع‌آوری اطلاعات شخصی و تحلیل‌های آن‌ها باشد، بیشتر تصمیم دارد تا یک API برای کمک به توسعه فناوری هوش مصنوعی باشد. پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در این پلتفرم، تنها به قصد کسب درآمد از آن پیش‌بینی نیست؛ بلکه درنهایت هدفی بزرگ‌تر را دنبال می‌کنند. این هدف در راستای طراحی یک یادگیری ماشین، برای مدیریت سرمایه در بازارهای مالی است. 

۳ ماه اول ۲۰۱۸

یکی از اهداف دیگر در این پلتفرم، اعتباربخشی به افرادی است که سوابق درخشانی را در طراحی و مدل‌سازی‌ها دارند. افراد با پیش‌بینی‌ها دقیق و منطقی، علاوه‌ بر کسب پاداش‌های متناسب با مدل‌های خود، به شهرتی متناسب با موفقیت‌های خود دست پیدا می‌کند که می‌تواند درآمدهای بیشتری، ناشی از این شهرت را در پی داشته باشد.

معرفی تیم Numerai

بنیان‌گذار این پلتفرم ریچارد کرایب (Richard Craib) نام دارد. او فارغ التحصیل‌ از دانشگاه Cornell University است و به همراه سایر اعضای تیم مدیریتی خود در ایالات متحده اقامت دارند.

 آنسون چو (Anson Chu) مدیریت فناوری این پروژه را بر عهده دارد؛ او کارشناسی مهندسی کامپیوتر خود را از دانشگاه UC Irvine کسب کرده است و سابقه فعالیت به عنوان توسعه‌دهنده در چندین شرکت، از جمله Uber و Dell را داشته است.

اکنون سمت مدیرعاملی پلتفرم نومرای،‌ بر عهده ریچ آلن (Rich Allen) است. او سابقه‌ای نزدیک به ۳۰ سال فعالیت در زمینه‌های تکنولوژی و بازارهای مالی را دارد؛ از برجسته‌ترین قعالیت‌های او، می‌توان به Merrill Lynch و Asia Trader اشاره کرد. 

رمزارز NMR را از کجا بخریم؟

رمزارز NMR در صرافی‌های معتبر متمرکز و غیرمتمرکز متعددی معامله می‌شود. از مهم‌ترین صرافی‌های متمرکز برای خرید رمزارز NMR می‌توان به Mexc ، KuCoin، Gate.io، بایننس و Coinbase Pro اشاره کرد. همچنین اگر قصد انجام معاملات خود را در صرافی‌های غیرمتمرکز دارید، Uniswap (V2)، Bancor و Balancer گزینه‌ مناسبی است. 

توکن NMR را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

این ارز دیجیتال مبتنی بر استاندارد ERC-20 را می‌توانید در تمامی کیف‌ پول‌های سازگار با شبکه اتریوم نگهداری کنید. از پرکاربردترین کیف پول‌های نرم افزاری می‌توان به Coinomi Wallet، متامسک (MetaMask) و Trust Wallet اشاره کرد. هم‌چنین برای افزایش امنیت دارایی‌های خود، می‌توانید از کیف‌پول‌های سخت‌افزاری، مانند Ledger Nano X  و Trezor نیز استفاده کنید. 

جمع‌بندی

صندوق‌های پوشش ریسک متعددی در حال فعالیت در سرتاسر جهان هستند؛ اما به دلیل مشکلات زیرساختی و سازوکارهای موجود، دربرخی کشورها از جمله ایران، هنوز صندوقی تحت این عنوان راه‌اندازی نشده است. به لطف فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال، استفاده از مزایا و زیرساخت‌های این فناوری، فراتر از مرزها بوده و محدود به منطقه جغرافیایی مشخصی نمی‌شود. صندوق پوشش ریسک Numerai نیز با اتخاذ همین سیاست، برنامه‌های خود را پیش‌برده است. در این مقاله دریافتیم که ماهیت و نحوه‌کار پلتفرم Numeraire چیست و بررسی کردیم که چگونه می‌توان رمزارز NMR را معامله و نگهداری کرد.

منبع
numer.ai

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا