کریپتو کده

شبکه Request چیست؟ آشنایی با ریکوئست و توکن REQ

ریکوئست یک شبکه پرداختی غیرمتمرکز است که روی لایه دوم اتریوم بنا شده است و به هرکسی اجازه می‌دهد تا به روشی امن درخواست پرداخت را ثبت کند. Request تمام اطلاعات را در یک دفتر کل توزیع شده غیرمتمرکز ذخیره می‌کند. این امر منجر به پرداخت‌هایی با هزینه کمتر، راحت‌تر و ایمن‌تر خواهد شد و زیرساخت را برای محقق شدن طیف وسیعی از اتوماسیون‌ها فراهم می‌کند. این دفتر کل به گونه‌ای است که در مرحله اول جهانی باشد زیرا طوری طراحی شده است تا ۱۰۰٪ تراکنش‌ها را بدون توجه به نوع ارز یا قانون‌گذاری‌ها یا زبان‌های مختلف پشتیبانی کند. در مرحله دوم هوشمند باشد به این خاطر که برخلاف استانداردهای دفاتر حسابداری موجود، Request خود در مبادلات مالی حضور دارد و شرایط پرداخت را مدیریت می‌کند. با این شرایط ریکوئست می‌تواند در آینده بخشی از زیرساخت تجارتی دنیا محسوب شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

امروزه خلاء همچنین سیستمی جهان را از پذیرش انقلاب دیجیتال و فناوری نوظهوری مثل اینترنت اشیا دور کرده است. اما شبکه Request چیست؟ در این مقاله به بررسی ماهیت و ساختار شبکه پرداخت هوشمند ریکوئست و ‌توکن REQ پرداخته‌ایم. شبکه‌ای که با به کار گرفتن تکنولوژی بلاکچین امکانات نوینی را در نظام پرداخت جهانی به وجود خواهد آورد. با ما همراه باشید.

پروژه ریکوئست چیست؟

پروژه ریکوئست چیست؟

هرکسی روی دفتر توزیع ریکوئست می‌تواند بنویسد و یک درخواست برای پرداخت بسازد. گیرنده درخواست را تشخیص می‌دهد (به وسیله کیف پول یا یک اپلیکیشن مالی) و اگر کاربر درخواست را پذیرفت، پرداخت توسط یک کلیک ساده انجام می‌شود. سپس درخواست در وضعیت کامل شده قرار می‌گیرد و سیستم به روزرسانی می‌شود.

زمانی که یک درخواست ایجاد می‌شود، قوانین معاملاتی که به آن مورد خاص مربوط می‌شوند، اعمال می‌شوند. به طور مثال مالیات از آن کسر می‌شود. حتی در مواقع لزوم در پرداخت‌های پیشرفته انتخاب‌هایی وجود خواهند داشت که باید توسط کاربر مشخص شوند.

به مثال زیر توجه کنید: باب از آلیس درخواست پرداخت می‌کند. سپس درخواست صورت حساب پرداخت را می‌کند و آن را تحویل بلاکچین می‌دهد. کیف پول آلیس درخواست باب را تشخیص می‌دهد و پردازش را انجام می‌دهد. حال فرض کنید باب در فروشگاه آمازون باشد و آلیس خریدی را انجام داده باشد، در این صورت آمازون درخواست پرداخت را روی بلاکچین ثبت می‌کند و آلیس این درخواست را از طریق یک اعلان تلفن همراه متوجه می‌شود و موافقت خود با پرداخت را اعلام می‌کند.

نحوه ایجاد یک تراکنش در شبکه ریکوست
نحوه ایجاد یک تراکنش در شبکه ریکوست

ریکوست مزایای زیر را برای کاربر فراهم می‌آورد:

 • امنیت: از آنجایی که اطلاعات بانکی را به اشتراک نمی‌گذارد.
 • سادگی: از آنجایی که تنها با یک کلیک تراکنش انجام می‌شود.
 • صرفه جویی: از آنجایی که به ارگان ثالثی مانند پی‌پال نیاز نیست.
نمونه‌ای از دفتر توزیع ریکوئست
نمونه‌ای از دفتر توزیع ریکوست

در مثال شماره ۲، یک ماشین به قرارداد هوشمند یک گاراژ متصل می‌شود تا یک لاستیک جدید را خریداری کند. در این‌صورت آن‌ها توسط الگوریتم با یکدیگر مذاکره می‌کنند و در مورد یک پرداخت به توافق می‌رسند و تا زمان تحویل کالایی که خریداری شده است، این مبلغ پرداختی باید بلوکه بماند.

این مثال‌ها امروزه امکان‌پذیر نیستند زیرا فرمت استاندارد و ارتباط داخلی بین سرویس‌ها وجود ندارد. بنابرین امروزه نیاز به یک نهاد ثالث وجود دارد تا اطلاعات بانکی را به اشتراک بگذارد و تعهدات را تحت کنترل داشته باشد.

مقایسه بین سیستم سنتی و پیشنهادی ریکوئست
مقایسه بین سیستم سنتی و پیشنهادی ریکوئست

امروزه فواید مذکور بسیار مهم است زیرا هر مبادله‌ای در نهایت با پرداخت کامل می‌شود. روزانه ۵ تریلیون دلار تنها در شبکه سوییفت (Swift) مبادله می‌شود. این راه‌حل پرداختی حتی فواید دیگری نیز دارد. یک دفتر کل که حاوی تمام موارد استاندارد حسابداری است می‌تواند به صورت آنلاین حسابداری را اتوماتیک کند، حسابرسی را ارتقا بخشد، صدور فاکتور را خودکار نماید، گزارش‌دهی را ساده کند و پرداخت مالیات را به صورت خودکار درآورد.

مقایسه نظام پرداخت‌های ریکوئست با سیستم سنتی
مقایسه نظام پرداخت‌های ریکوئست با سیستم سنتی

Request در عین حفظ حریم شخصی داده‌ها، این امکان را فراهم می‌کند که معاملات عمومی به سمت شفافیت پیش روند. شفافیت موجب مشخص شدن سودها و اصالت کالاها می‌شوند که نتیجه آن معامله‌ای منصفانه خواهد بود که قضاوت در مورد رعایت قوانین در آن راحت‌تر خواهد بود.

به عنوان نتیجه باید به این نکته اشاره کنیم که تصور این موضوع بسیار سخت خواهد بود که نظام مالی جهان بدون حضور این لایه بتواند پیشرفت چندانی داشته باشد.

نحوه کارکرد پروژه Request

اکوسیستم ریکوئست
اکوسیستم ریکوئست

زمانی که پروتکل هسته ریکوئست توسط تیم توسعه‌دهنده کامل شود، بسیاری از پیشرفت‌ها ممکن خواهند شد. تصویری که در بالا ملاحظه می‌کنید دید کلی از نقشه راه تکنولوژی ریکوست را به ما می‌دهد. به منظور توضیح غیرمتمرکز شدن و مقیاس پذیری ریکوئست، در اینجا تعریفی از هاب این پلتفرم را خواهیم داشت. هاب در این پروژه به معنی جامعه خارج از این پروژه است که مایل است تا روی Request کار کند و پروژه‌هایی را حول آن به وجود آورد تا به غیر متمرکز شدن پروژه کمک کند.

 • لایه هسته (Core): این لایه پایین‌ترین لایه شبکه می‌باشد که در دفتر کل، اجماع را مدیریت می‌کند و از قراردادهای هوشمند بنیادی تشکیل شده است. این قراردادهای هوشمند بنیادی ساخت انواع مختلف درخواست‌های پرداخت را ممکن می‌کند. همچنین تشخیص می‌دهد که چه زمانی یک پرداخت کامل شده است و بر مبنای ویژگی‌های زیر بنا شده است:
 • تغییر ناپذیری: زیرا هیچکس نمی‌تواند اطلاعات را تغییر دهد.
 • دسترسی به اطلاعات سیستم: هرکسی می‌تواند به اطلاعاتی که در مورد آن نگرانی دارد دسترسی داشته باشد.
 • هوشمندی: فهمیدن اینکه چه زمانی یک صورت‌حساب طبق قوانین مذکور در همان صورت‌حساب پرداختش کامل شده است.

این لایه روی بلاکچین اتریوم واقع شده است و برای صورت حساب‌هایی که منطبق بر استاندارد ERC20 هستند یک مزیت محسوب می‌شود. سایر واحدهای پولی از طریق استفاده از اوراکل‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند. استفاده از این لایه برای توسعه‌دهندگان به غیر از پرداخت گس اتریومی رایگان خواهد بود.

 • لایه افزونه‌ها (اکستنشن): اکثر پرداختی‌هایی که امروز انجام می‌شوند روی لایه هسته ثبت نمی‌شوند. زمانی که درخواست از سمت یک شرکت یا پروژه دیگر آمده باشد؛ محاسبه مالیات و اجرای شروط درخواست باید در آن لحاظ شود. تمام این شروط به صورت اکستنشن‌هایی درمی‌آید که باید به درخواست اضافه شوند. این لایه دروازه‌ای به ویژگی‌های فوق العاده‌ای است که هنوز وجود ندارند. به عنوان مثال پرداخت‌های ادامه‌دار که در آن کسی که چیزی را اجاره کرده است و می‌خواهد به صورت اقساطی به صاحب آن جنس پرداختی داشته باشد و مالیات آن را نیز اتوماتیک پرداخت کند. یا مثلا به صورت اتوماتیک ۱% پرداختی‌ها به یک NGO تعلق بگیرد یا به حساب بازنشستگی خود بخشی از پرداختی انتقال پیدا کند.

در این لایه هر اکستنشن مقداری کارمزد را دریافت خواهد کرد. بخشی از این کارمزد سوزانده می‌شود و بخشی از آن به توسعه‌دهندگان اختصاص داده می‌شود. کارمزد این اکستشن‌ها بین ۰.۱٪ تا ۰.۵٪ تخمین زده می‌شود و همزمان با رشد سیستم این هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند. در نظام پرداخت دنیا روزانه بیش از ۵۰۰۰ میلیارد دلار مبادله می‌شود و با پرداخت ۰.۱٪ کارمزد هزینه شبکه به صورت کامل پوشش داده شود. این کارمزد صرف برقراری امنیت شبکه و ارتقا آن می‌شود. این لایه به صورت کامل باز است و هرکسی می‌تواند اکستنشن خود را بسازد.

نمونه‌‌ای از کاربرد اکستنشن‌ها در پروژه ریکوئست
نمونه‌‌ای از کاربرد اکستنشن‌ها در پروژه ریکوئست
 • لایه برنامه‌ها: بالاترین لایه شبکه است و خارج از بلاکچین واقع شده است. سیستم‌ها از شرکت‌های مختلف می‌توانند به ریکوست متصل شوند تا درخواست‌ دسترسی به اطلاعات را ثبت کنند. تمام سیستم‌های حسابداری، حسابرسی، مالیاتی و پرداختی می‌توانند این اتصال را برقرار کنند. زمانی که یک سیستم پرداختی به ریکوست متصل شد قادر خواهد بود تا به صورت‌حساب کاربر دسترسی پیدا کند و بلافاصله درخواست پرداخت را بدهد. تیم ریکوئست در آینده برنامه‌های این لایه را ارتقا خواهند داد که شامل رابط کاربری و API خواهد بود.

اعتبار برنامه: یک سیستم اعتباری در این لایه وجود دارد تا در مقابل فیشینگ و پرداخت‌های نامعتبر ایمنی ایجاد کند. برای نمونه با توجه به پرداختی‌های گذشته یک شرکت، کاربر متوجه می‌شود که آیا تاکنون سابقه فیشینگ در مورد این شرکت ثبت شده است یا نه. در سوی دیگر شرکتی که پرداختی‌هایش به موقع انجام نشده است، می‌تواند توسط این سیستم جریمه شود. سیستم اعتبار برنامه می‌تواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد؛ برای مثال کاربران برنامه با اعتبار بالا بتوانند تخفیف دریافت کنند یا به اکستنشن‌های خاص دسترسی پیدا کنند. این اعتبار می‌تواند مستقیما وارد بلاکچین شود اما برای اینکه سیستم چابک بماند تیم توسعه ریکوئست تصمیم گرفت آن را در لایه برنامه‌ها نگه دارد.

معماری پروژه ریکوئست

 • اتریوم: اتریوم اجازه اجرای قراردادهای هوشمند را به روش غیرمتمرکز روی ماشین مجازی خود می‌دهد که منجر به غیرمتمرکز بودن ریکوئست می‌شود. ریکوئست از شبکه اتریوم برای ساخت فاکتورها و پرداختی‌ها به صورت اتوماتیک استفاده می‌کند.
 • فایل کوین و سوارم: سوارم و فایل کوین (Swarm & FileCoin) به ذخیره‌سازی اسناد به صورت غیرمتمرکز کمک می‌کنند. فایل‌کوین برای ذخیره‌سازی اطلاعات حجیم و سوارم برای دسترسی سریع به اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • سیاست حفظ حریم خصوصی: مدیریت محرمانه بودن و حفظ حریم خصوصی یکی از چالش‌های اتریوم است. استفاده از ZkSnark به این مسئله پاسخ می‌دهد و بخشی از نقشه راه اتریوم است.
 • مقیاس‌پذیری: استفاده از چندین نوع ارز سرعت افزایش تعداد تراکنش‌های ریکوئست را در مقایسه با اتریوم فراتر خواهد برد. به همین دلیل است که برخی نوآوری‌ها در نقشه راه اتریوم مانند شاردینگ برای ریکوست بسیار مهم است.
 • معماری قرارداد هوشمند:
معماری قرارداد هوشمند در پروژه
معماری قرارداد هوشمند در پروژه

لایه هسته تمام درخواست‌ها را ثبت می‌کند و قابلیت به روزرسانی و توقف را خواهد داشت. هسته به زیرقراردادها این اجازه را می‌دهد تا هر واحد پولی را مدیریت کنند. بعضی از زیرقراردادها سنکرون (synchronous) هستند یعنی همزمان با درخواست شروع به کار می‌کنند در حالی‌که بعضی دیگر با یک اوراکل در تعامل هستند (به عنوان مثال برای فیات‌ها). در شکل زیر شمایی از یک زیرقرارداد را می‌بینید. زیرقرارداد با اکستنشن‌های مختلفی که توسط سازنده درخواست تعیین می‌شود، تعامل می‌کند.

ساختار زیرقرارداد در پروژه
ساختار زیرقرارداد در پروژه

معرفی سرویس‌های شبکه ریکوئست

کاربردهای این تکنولوژی در طیف وسیعی قرار دارند. Request حسابداری جهانی را به صورت آنلاین اتوماتیک می‌کند، حسابرسی را به صورت یک شعبه واحد درمی‌آورد، مالیات‌های متفرقه را حذف می‌کند، پرداخت‌های بین‌المللی را ساده‌سازی می‌کند، به ماشین‌ها این امکان را می‌دهد تا در یک سیستم مالی با هم ارتباط داشته باشند و جایگزین سیستم‌های پرداختی مثل پی‌پال می‌شود و شرط‌های پیشرفته پرداختی را برای هرکسی در دسترس قرار می‌دهد.

 • صورت‌حساب B2B: میلیاردها صورت‌حساب هرساله بین شرکت‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود که بیشتر آن‌ها از طریق کاغذ و ایمیل صورت می‌پذیرد. این روش خطاهای بسیاری دارد؛ به خصوص زمانی که پرداختی‌های با شروط پیشرفته و قوانین مالیاتی نیز اعمال شوند. توسط ریکوئست، کمپانی‌ها می‌توانند صورت‌حساب را مستقیما توسط دفتر کل به اشتراک بگذارند و بدین وسیله قضیه دوبار فرستادن صورت‌حساب در این شبکه حل می‌شود. همچنین پرداخت‌های درانتظار و تاخیر در پرداخت به سرعت تشخیص داده می‌شود. شرکت‌ها این قابلیت را خواهند داشت تا در بهترین زمان و حتی در زمان دریافت درخواست پرداخت را انجام دهند.

همه ساله هزاران شرکت کوچک و متوسط در حالی که منتظر هستند تا صورت حساب‌هایشان پرداخت شود، ورشکسته می‌شوند. بانک مرکزی اروپا در حال طراحی راه حل‌هایی در این زمینه است که Request به وسیله افزودن سیستم اعتبار پرداخت و آشکارسازهای کلیدی آن را کامل خواهد کرد. امروزه یک تامین‌کننده هنوز باید بر مبنای اعتماد به مشتری کار خود را پیش ببرد؛ و این احتمال وجود خواهد داشت که پرداخت توسط مشتری صورت نگیرد. اما با این سیستم تامین‌کننده قادر خواهد بود تا اعتبار پرداختی مشتریان خود را تایید کند و سایر آشکارسازها مانند تعداد روز مورد نیاز برای انجام پرداخت (DPO)، قبل از توافق و قرارداد بررسی شوند.

نمونه‌ای از درخواست پرداخت در ریکوئست
نمونه‌ای از درخواست پرداخت در ریکوئست
 • پرداخت‌های آنلاین: خرید در فروشگاه آمازون نیاز به کارت اعتباری برای پرداخت دارد. در نتیجه اطلاعات حساسی افشا خواهند شد. در مقابل اگر روش پرداخت ریکوست انتخاب شود؛ اطلاعات کاربران محافظت خواهند شد. بدین صورت که آمازون درخواستی را روی شبکه ارسال می‌کند و حساب کاربری کاربر آن را تشخیص می‌دهد و درخواست تایید تراکنش را از کاربر می‌کند. این یک انتقال را با حداقل هزینه بدون افشای اطلاعات بانکی محقق خواهد کرد. خود این قضیه مشکل تراکنش‌های ناخواسته که در کارت‌های اعتباری اتفاق می‌افتد را حل خواهد کرد زیرا از کاربر تاییدیه قبل از انجام تراکنش را خواهد خواست. مزایای ریکوست نسبت به سیستم فعلی عبارتند از:
 1. امنیت: اطلاعات پرداخت هرگز به اشتراک گذاشته نخواهد شد و این امکان وجود نخواهد داشت که شخص دیگری ازین اطلاعات دوباره استفاده کند.
 2. سادگی: با یک کلیک پرداخت انجام می‌شود و خطاهای احتمالی پیش نخواهد آمد.
 3. هزینه: ارگان شخص سومی مانند  پی‌پال وجود ندارند تا کارمزدی از ۱٪ تا ۷٪ را دریافت کنند.
افزوده شدن ریکوست به عنوان یک روش پرداخت
افزوده شدن ریکوست به عنوان یک روش پرداخت
 • اتوماتیک کردن وظایف حسابداری، حسابرسی و مخارج:
 1. حسابداری: توسط ریکوست حسابداری به صورت آنلاین و اتوماتیک انجام می‌شود و علاوه بر کاهش هزینه به مدیریت سریع‌تر مالی کمک می‌کند. کاربرد آن این است که دائما ریکوست پردازش‌های مربوط به حسابداری را انجام می‌دهد. همچنین یک سوییچ را برای انتقال از روش حسابداری دوبار ورود به روش حسابداری سه بار ورود فراهم می‌آورد. از نظر متخصصان که بعضی سوالات را در مورد ارزش حسابرسی‌های خارجی مطرح کرده بودند، این یک انقلاب است. به علاوه ریکوست به سیستم‌های حسابداری این اجازه را می‌دهد که دیجیتالی شوند. جایی که در حال حاضر زمان زیادی برای دوباره چک کردن اسناد تلف می‌شود و وظایف دستی می‌تواند به صورت اتوماتیک انجام شود بنابرین می‌توان از این زمان برای وظایف ارزشمند مانند تحلیل و تخمین استفاده کرد.
 2. حسابرسی: به کمک ریکوست، حسابرسی نبدیل به یک الگوریتم ساده برای چک کردن شده است. در مقایسه با سال ۲۰۱۴ که شرکت مایکروسافت ۴۶.۲ میلیون دلار و ۱۰۰ شرکت بزرگ در ایالات متحده ۲.۵ میلیارد دلار را برای این امر خرج کردند، توسط این سیستم می‌توان صرفه‌جویی بسیاری را در این زمینه داشت ضمن اینکه حسابرسی به صورت آنلاین انجام خواهد گرفت. می‌توان این نوع حسابرسی را حسابرسی هوشمند نامید. راه حل‌های بلاکچینی برای حسابرسی‌های هوشمند بسیار انعطاف‌پذیر و ارزان‌قیمت هستند.
تفاوت حسابرسی با ریکوست و سیستم سنتی
تفاوت حسابرسی با ریکوست و سیستم سنتی

در مورد دیجیتالی کردن حسابداری، کمپانی‌ها بسیار از حالت ایده‌آل فاصله دارند و هنوز بسیاری از کمپانی‌ها صورت‌حساب‌هایشان را از طریق ایمیل می‌فرستند.

 • منطق کسب و کار وقوانین معاملاتی: شامل حاکمیتی و مالیاتی می‌شود. دولت‌ها شرکت‌ها را ملزم به ارائه گزارش تراکنش‌هایشان می‌کنند که در این امر خطاها و دوباره‌کاری‌هایی رخ می‌دهد. ریکوئست به دولت‌ها این اجازه را می‌دهد تا به سادگی و به صورت آنلاین به تراکنش‌ها دسترسی داشته باشند. همین‌طور نظام پرداخت مالیات را به صورت اتوماتیک درمی‌آورد. تکنولوژی بلاکچین به دولت‌ها این اجازه را می‌دهد تا بی‌ثباتی‌های مالی، تقلب، جرایم مالی و پولشویی را کشف کنند.
 • اینترنت اشیا و قراردادهای هوشمند: یک چالش در مورد سال‌های پیش رو این است که چگونه اشیا، ماشین‌ها و هوش مصنوعی با یکدیگر در تعامل خواهند بود و چگونه آن‌ها با یکدیگر به صورت اتوماتیک مذاکره و شرایط پرداخت را تعیین می‌کنند. برای وقوع این شرایط به یک چارچوب پرداختی نیاز است که پرداخت را مشخص کرده و شروط تراکنش را تعیین کند.

آشنایی با رمز ارز REQ

ریکوست روی بلاکچین اتریوم بنا شده است. هدف پروژه مستقل بودن از سایر واحدها، سیاست‌های پولی یا تکنولوژیکی به منظور ساختن قوی‌ترین سیستم ممکن است. زیرا به عقیده تیم پروژه این کلیدی برای ارتقا جامعه توسعه دهندگان حول ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) خواهد بود. رمز ارز اختصاصی این پروژه توکن REQ است. به گزارش میهن بلاکچین، در زمان نگارش این مطلب قیمت REQ برابر با ۰.۲۲ دلار است.

 • REQ به عنوان مشوق اکوسیستم ایمن برنامه‌ها: توکن‌های ریکوست با استاندارد ERC20 ساخته شده‌اند. کارمزد توسط اپراتورهای شبکه بنابر نرخ معامله در ارزهای مختلف و ذخایر توکن REQ تنظیم خواهد شد. به عنوان مثال درخواستی در اوایل شروع به کار سیستم ممکن است ۱۰ REQ را از کل توکن‌های شبکه که تعداد ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ REQ است را بسوزاند اما در اواسط کار سیستم این رقم ممکن است به ۰.۰۰۰۱ REQ برسد در حالی که کل توکن‌های شبکه به عدد ۱۰۰۰۰۰ REQ رسیده باشد. در مورد سیستم پاداش بدین صورت خواهد بود که کارمزد تراکنش‌ها حدود بازه ۰.۰۵٪ تا ۰.۵٪ خواهد بود و به نودهای شبکه اختصاص خواهد یافت که با افزایش حجم شبکه و تعداد تراکنش‌ها این مقدار کمتر خواهد شد.
 • نقش REQ در حاکمیت پروژه: ریکوئست برای پاسخگویی به نیازهایی که در قرن اخیر ایجاد شده است باید انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر باشد که یکی از چالش‌های سیستم‌های غیرمتمرکز مانند بیت کوین و اتریوم است. تلاش تیم ریکوست بر این است تا حاکمیت خود را از اتریوم جدا کند . توکن REQ این اجماع را در جامعه ریکوئست به وجود می‌آورد و اجازه بحث و رای‌دهی را برای تصمیم‌گیری در مورد آینده آن را  فراهم می‌آورد. احتمالا سیستمی برای چت کردن اعضا فراهم شود که در نهایت سیستم رای‌دهی نقش مدیریت ریکوئست را ایفا کند.
 • استقلال از سایر واحدهای مالی: سیستم Request به گونه‌ای بنا شده است که مستقل از قوانین سایر واحدهای مالی باشد. همچنین باید از تورم اتریوم استقلال داشته باشد. نقشه راه اتریوم پشتیبان مسیر پروژه است و از راه حل لایه دوم کسپر (Casper) برای پذیرش سایر توکن‌های مبتنی بر پروتکل ERC20 استفاده می‌کند. این استقلال به ریکوئست اجازه می‌دهد تا از هارد فورک (hard fork) برای تغییر اکوسیستم استفاده کند.
 • استقلال فنی: در پروسه مقیاس‌پذیری ریکوئست این احتمال وجود دارد که از راه‌حلی مثل پلاسما استفاده شود. این راه‌حل ایمنی را افزایش می‌دهد و از گواه اثبات سهام (PoS) برای اجماع و حل مساله بیزانس استفاده می شود.. توکن REQ در گواه اثبات سهام (POS) مورد استفاده قرار می‌گیرد و سپرده‌گذاران از رفتار بیزانسی یا خطاهایی که موجب کاهش ارزش توکن می‌شود، نهی می‌شوند.
 • آسان‌تر کردن تراکنش‌های متقابل: به عنوان مثال اگر آلیس به باب مقروض باشد و باب نیز به چارلی مقروض باشد که درخواستی را از سمت آلیس برای پرداخت دریافت کرده است، سیستم می‌تواند این صورت‌حساب‌ها را محاسبه کرده و تنها اختلاف حساب مبادله شود.

اطلاعات کلی توکن REQ به صورت زیر است:

نام توکن: REQ

حداکثر تعداد توکن‌ها: ۹۹۹،۹۸۳،۹۸۴

تعداد توکن‌های در گردش: ۹۹۹،۸۸۱،۸۱۶

بررسی نقشه راه پروژه ریکوست

 • سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷:
 1. ارائه شدن نسخه نهایی وایت پیپر پروژه
 2. ارائه وبسایت مربوط به پروژه
 • سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷:
 1. ارائه توکن مربوط به پروژه
 2. ارائه اولین نسخه از ریکوست بر روی شبکه آزمایشی اتریوم
 3. تجهیز وبسایت برای بصری کردن تعامل با شبکه
 4. افزودن مدیریت شبکه در خصوص مفاهیم حسابداری مانند بازپرداخت، اعتبار و سفارش‌های خرید
 5. ارائه API برای دسترسی خواندن یا ساختن یا به روزرسانی درخواست‌ها
 6. ارائه اسناد فنی در مورد ساختار، بروزرسانی‌ها و پیاده‌سازی حسابداری
 • سه ماهه اول سال ۲۰۱۸:
 1. ارائه اولین نسخه از ریکوست بر روی شبکه اصلی اتریوم
 2. مستقر کردن مدیریت رمزارزهای مبتنی بر ERC20 روی ریکوست
 3. اثبات مفهوم: کار کردن لایه هسته ریکوست با اوراکل بیت‌کوین
 4. پیدا کردن شرکای در زمینه حسابداری، پرداخت و حسابرسی
 5. اجرایی شدن پرداخت با پروژه ریکوست
 6. حسابرسی قراردادهای خارج از ریکوست
 • سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸:
 1. گواه اثبات مفهوم برای مقیاس‌پذیری ریکوست از طریق پلاسما.
 2. گواه اثبات مفهوم افزایش ایمنی ریکوست توسط ZkSnark
 3. افزودن مدیریت واحدهای پولی فیات به شبکه (USD , Eur, CNY)
 4. اجرای شبکه و شفافیت حول آن
 5. ایجاد گروه‌هایی برای بحث در مورد درخواست‌های پرداخت با نهادهایی مثل بانک جهانی و IMF
 • سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸:
 1. استفاده از اکستنشن سپرده برای مجاز کردن آزادسازی وجوه تحویل داده شده یا ارضا کردن شرایط دیگر
 2. اختصاص از اکستشن مالیات به منظور پرداخت آن به صورت آنلاین
 3. استفاده از اکستنشن پرداخت خاموش به منظور اختصاص دادن  یک پرداخت به یک زمان خاص
 4. استفاده از اکستنشن دیرکرد برای تعیین مجازات در صورت پرداخت نکردن به موقع
 5. افزودن لایه اعتبار در خارج از بلاکچین
 • سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ و بعد از آن:
 1. استفاده از سیستم حاکمیتی نظیر رای دادن و چت کردن
 2. اجرایی کردن چارچوب پروژه اینترنت اشیا
 3. استفاده از توافق بین‌ارزی از طریق توکن REQ به منظور تسهیل کردن پرداخت‌های بین‌المللی
 4. اجرایی کردن اکستنشن پرداختی‌های ادامه دار
 • مواردی که اکنون در نقشه راه ریکوئست در حال کامل شدن هستند:

 1. تراز مخارج
 2. پیش‌پرداخت‌ها
 3. ارائه نسخه دوم InvoiceMe که در آن تمپلیت‌های از پیش آماده شده برای تامین کنندگان وجود دارد
 4. ارائه نسخه ۱.۱ OtherPayments
 5. فراهم آوردن امکان Payment Streaming یا پرداخت‌ به صورت خرد به خرد
 6. تخصیص دادن API برای سازندگان
 7. تخصیص تایید هویت دوعاملی
 8. استفاده از بلاکچین Zilliqa
 9. مواردی که در آینده در نقشه راه ریکوست انجام خواهند شد :
 10. پرداخت‌های بیعانه‌ای
 11. تجمیع با نرم‌افزار حسابداری QuickBook
 12. منافع مرکب
 13. ارائه نسخه دوم token economics برای توکن REQ
 14. ارائه اولین نسخه مبدل رمزارزها به پول‌های فیات با نام MVP
 15. ساخت مکانیسم واریز حقوق شرکت‌ها به کارمندهای خود

معرفی تیم پروژه ریکوئست

 • موسس و مدیر ارشد فناوری اتین تاتور (Etienne Tatur): تحصیلات او در رشته فناوری اطلاعات از موسسه ملی Applied Science لیون فرانسه است. در ابتدا حدود یک سال و نیم در شرکت Fiducial به عنوان مهندس نرم‌افزار مشغول به کار بود و سپس با عناوین مدیر پروژه و مدیر ارشد فناوری در شرکت Amaris مشغول به کار بود. در اکتبر سال ۲۰۱۳ به عنوان توسعه‌دهنده ارشد در شرکت Qabuz که یک شرکت مربوط به پخش موسیقی است، انتخاب شد. سپس به تاسیس شرکت Moneytis پرداخت که پرتال مقایسه سرویس‌های انتقال پول است. در نهایت او پروژه Request را در سال ۲۰۱۷ کلید زد.
 • مدیر ارشد مالی کریستوفر لازویت (Christophe Lassuyt): تحصیلات او در مدرسه بیزنس NEOMA در سال ۲۰۱۱ به پایان رسید. قبل از پیوستن به پروژه ریکوست، در سال ۲۰۱۵ هم‌بنیانگذار شرکت مرتبط به رمزارزها با نام Moneytis شده بود و قبل از آن سال ۲۰۱۴ در شرکت Virtua SA در سوییس به عنوان مدیر ارشد مالی مشغول به کار بود.
 • توسعه دهنده بک اند سالیدیتی: وینسنت رولند (Vincent Rolland)
 • مهندس فول استک: الیوت دنیس (Elliott Denis)
 • تحلیلگر داده: لورا جیرود (Laura Girod)

روش‌های خرید توکن REQ

در حال حاضر توکن REQ در صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین بیس، بیت فینکس، کوکوین، هوبی، گیت، کوینکس و صرافی غیرمتمرکز یونی‌سوپ قابل خرید و فروش است.

رمز ارز REQ را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

کلیه کیف پول‌هایی که از پرکلیه کیف پول‌هایی که از پروتکل ERC20 پشتیبانی می‌کنند برای این امر مناسب هستند. از معروف‌ترین کیف‌پول‌های نرم‌افزاری می‌توان به Atomic، My Ether Wallet، MetaMask، TrustWallet اشاره کرد.

جمع‌بندی

ریکوئست پروژه‌ای است که در آن با استفاده از تکنولوژی بلاکچین قصد دارد تا نظام پرداخت در دنیا را دگرگون کند. اصلی‌ترین دستاوردهای این پروژه می‌تواند ارزان‌تر شدن انواع پرداخت به واسطه حذف نهاد شخص ثالث، تبدیل واحدهای پولی به یکدیگر، اتوماتیک کردن پروسه حسابرسی، اتوماتیک کردن پرداخت مالیات، شفافیت مالی جهت جلوگیری از وقوع جرایم مالی و آسان‌تر شدن نظام پرداخت و امکان افزودن شروط پرداخت اشاره کرد. همچنین با حرکت به سمت اینترنت اشیا حضور همچنین پلتفرم پرداختی ناگزیر به نظر می‌رسد. این پروژه بر روی بلاکچین اتریوم اجرا خواهد شد و انتظار می‌رود با استفاده از راه‌حل‌های لایه دوم بتواند تعداد تراکنش زیادی را در واحد زمان پشتیبانی کند.

نظر شما درباره پلتفرم Request چیست؟ آیا با توجه به سرویس‌های پروژه و چشم‌انداز آن توکن REQ را در واچ لیست خود قرار می‌دهید؟

منبع
request.network

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا