مقالات عمومی

جوزف لوبین کیست؟ از کار در اتریوم تا بنیانگذاری ConsenSys

شبکه بلاکچین اتریوم بدون اغراق یکی از پایه‌های اساسی صنعت بلاک چین و همچنین حوزه رمز ارزها است. این شبکه توسط چند دانشمند توانا تاسیس شده که جوزف لوبین (Joseph Lubin) یکی از آن‌هاست. آقای لوبین پس از شبکه Ethereum فعالیت‌های موثری در این حوزه داشته است. اما جوزف لوبین کیست؟ در این مقاله در مورد فعالیت‌های او، زندگی شخصی و حرفه‌اش صحبت خواهیم کرد.

جوزف لوبین کیست؟

جوزف لوبین کیست؟

ایده اولیه شبکه اتریوم توسط ویتالیک بوترین مطرح شد. اما در زمان تاسیس این شبکه، افراد دیگری در قامت هم‌بنیانگذار، ویتالیک را در راه‌اندازی این شبکه کمک کردند که Joseph Lubin یکی از آن‌هاست. علاوه بر هم‌بنیانگذاری شبکه اتریوم، Joseph Lubin موسس شرکت ConsenSys، یکی از شرکت‌های فعال در حوزه بلاکچین، است. او اکنون به یکی از معلمان حوزه بلاکچین تبدیل شده و سعی بسیاری در گسترش حوزه بلاک چین دارد.

 مسیر شغلی جوزف لوبین

جوزف لوبین در سال ۱۹۶۴ میلادی (۱۳۴۳ شمسی) در شهر تورنتو کانادا به دنیا آمده و در حال حاضر ۵۷ ساله است. او مدرک دانشگاهی خود را در رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر از دانشگاه پرینستون امریکا دریافت کرد و پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، در آزمایشگاه رباتیک دانشگاه پرینستون به تحقیق و پژوهش مشغول شد. او به عنوان یک مشاور و مهندس نرم‌افزار دوران حرفه‌ای کاری خود را آغاز کرد. زمینه حرفه‌ای کاری او در آن سال‌ها استفاده از رمزنگاری در زمینه پرداخت‌های مالی در پروژه‌های مالی در ایالات متحده بود. جوزف در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که در آن سال‌ها به دلیل نوع کار حرفه‌اش، تمرکز اصلی او رمزنگاری، اقتصاد و مهندسی بوده است. این تجربه کاری، کمک بسیار زیادی به Joseph Lubin در متخصص شدن در حوزه بلاکچین داشته است.

آشنایی با ساتوشی ناکاموتو

جوزف لوبین پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در شرکت فعال در حوزه موسیقی فعالیت داشت. برخی از مشتریان برای پرداخت مالی خود بیت کوین را پیشنهاد می‌دادند و او از این طریق برای اولین بار با بیت کوین آشنا شد. سپس با مطالعه وایت‌پیپر بیت کوین و مطالعه ایده ساتوشی ناکاموتو در مورد سیستم‌های توزیع شده، به این حوزه علاقه‌مند شد و همواره از ساتوشی به عنوان عامل اصلی ورود او به این حوزه یاد کرده است. سپس او در سال ۲۰۱۳ با ایده اتریوم آشنا شد. ورود جوزف به صنعت بلاکچین و حوزه رمز ارزها به سال ۲۰۱۴ و همکاری با ویتالیک بوترین برای تاسیس شبکه اتریوم باز می‌گردد.  او پس از شبکه اتریوم به صورت رسمی وارد این حوزه شد و در همان سال ConsenSys را تاسیس کرد.

مشارکت در تاسیس شبکه اتریوم

ایده شبکه اتریوم توسط ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳ مطرح شد. ویتالیک به دنبال راه‌اندازی پلتفرمی بود که بتوان بر روی لجر آن رمز ارزهای زیادی را تعریف و راه‌اندازی کرد. او که خود توسعه‌دهنده بیت کوین بود، یکی از منتقدین شبکه بیت کوین به دلیل محدودیت‌های آن بود و به همین دلیل قصد ایجاد شبکه جدیدی را داشت. ایده ساخت اتریوم اینگونه مطرح شد. جوزف لوبین در سال ۲۰۱۴ به شرکت Ethereum Switzerland ملحق شد.

این شرکت، یکی از توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم است که به دنبال تحقق بخشیدن به ایده اولیه بوترین بود. همین شرکت بعدها به بنیاد اتریوم مشهور شد. جوزف لوبین در این بنیاد نقش بسیار مهمی را ایفا کرد تا آنجا که به جایگاه مدیر ارشد عملیات این بنیاد رسید. کار اصلی جوزف و سایر مهندسی این بنیاد، توسعه شبکه اتریوم و پیشبرد اهداف از پیش تعیین شده این شبکه محبوب بلاکچین بود.

تاسیس ConsenSys

ConsenSys در سال ۲۰۱۴ و توسط جوزف لوبین تاسیس شد. تمرکز این مجموعه بر توسعه شبکه اتریوم، فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای تسهیل اجرای شبکه اتریوم و همچنین توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز شبکه اتریوم است. کیف پول متامسک، یکی از مشهورترین محصولات این مجموعه است. از دیگر محصولات آن می‌توان به Infura، uPort و Gnisos اشاره کرد که توسط بسیاری از اپلیکیشن‌های فعال روی شبکه اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. جوزف لوبین به عنوان موسس این مجموعه، کمک بسیار زیادی در توسعه شبکه اتریوم داشته است.

نقل قول‌های مشهور لوبین

در این بخش جملات کوتاهی که بیانگر نگرش جوزف لوبین به آینده بازار ارزهای دیجیتال است را گردآوری کرده‌ایم. او بدون شک یکی از افراد تاثیرگذار در این حوزه است که شناخت بازار از نگاه او، آموزنده است.

بلاکچین امکان تصمیم‌گیری جمعی به صورت غیرمتمرکز را فراهم می‌کند.

ما در آینده یک شبکه جهانی وب غیرمتمرکز خواهیم داشت.

اگر اتریوم و ConsenSys نبود، من در مورد تکنولوژی مطالعه می‌کردم و به دنبال ساخت آن بودم و احتمالا بیشتر می‌خوابیدم!

سرعت توسعه حوزه دیفای حیرت‌انگیز است.

برای بدست آوردن اعتماد، باید به بیشینه تمرکززدایی برسیم.

نکاتی جالب در مورد جوزف لوبین

نکاتی جالب در مورد جوزف لوبین

ثروت

یکی از موضوعات مورد علاقه افراد در مورد فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، مقدار سرمایه آن‌هاست. رشد بی سابقه ارزهای دیجیتال در یک دهه اخیر، گونه جدیدی از ثروتمندان را به لیست سرمایه‌داران جهان  اضافه کرده است. به دلیل ماهیت بازار رمزارزها، اطلاعات دقیقی در زمینه میزان ثروت افراد وجود ندارد. به استناد گزارش مجله فوربز، بسیاری از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال اعتقاد دارند که جوز لوبین یکی از بزرگترین دارندگان رمز ارز اتر ETH است. مجله فوربز در گزارش دیگری اشاره می‌کند که جوزف لوبین بین ۵ تا ۱۰ میلیون رمز ارز اتر را در اختیار دارد که با توجه به قیمت اتریوم، ثروت او بین ۱۰ تا ۲۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. جوزف لوبین افشا کرده که مقدار بسیار زیادی از موجودی اتر خود را در رالی صعودی سال ۲۰۱۷ بازار، به فروش رسانده‌است. با وجود تمام این روایت‌ها، ثروت او در سال ۲۰۲۱ میلادی حدودا ۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود که از این رو می‌توان او را یکی از ثروتمندان بازار ارزهای دیجیتال در نظر گرفت.

اتریوم ۲

جوزف لوبین به صورت جدی به دنبال پیشبرد آپدیت بزرگ در شبکه اتریو م است. او در بسیاری از محافل اعلام کرده که به آینده اتریوم بسیار خوشبین است. جوزف لوبین اشاره می‌کند که اتریوم بسیار سریعتر از آنچه تصور می‌کنید، راه‌اندازی خواهد شد و مسیر توسعه را با سرعت بالایی طی خواهد کرد.

رمز ارز بانک مرکزی

جوزف لوبین و به به عبارت دقیقتر، ConsenSys همکاری بسیار نزدیکی با دولت‌ها در زمینه راه‌اندازی رمز ارز بانک مرکزی یا CBDCها دارد. جوزف لوبین در مصاحبه‌ای اعلام کرده که در سال ۲۰۲۱ میلادی، نسخه سازمانی کیف پول متامسک را ارائه خواهد داد تا مسیر مشارکت شرکت‌های در حوزه دیفای را آسانتر کند.

سخن پایانی

در این مقاله با جوزف لوبین (Joseph Lubin) یکی از هم‌بنیانگذاران شبکه اتریوم و موسس ConsenSys، یکی از مجمعه‌های توسعه‌دهنده شبکه بلاکچین اتریوم است. آقای لوبین یکی از افراد تاثیرگذار در حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال است که در این نوشته با پیشینه شغلی و حرفه‌ای و دیدگاه او نسبت به آینده بازار ارزهای دیجیتال آشنا شدیم.

منبع
consensys

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا