چرا ارز دیجیتال چین نسبت به بیت کوین با ارزش‌تر است؟

طرفداران ارز دیجیتال (Cryptocurrency) آماده از میان برداشتن موانع امور مالی سنتی هستند؟ اما چه کسی مسئولیت این موضوع را بر عهده خواهد گرفت؟ شاید باور نکنید اما دولت چین پاسخ این پرسش است؛ به زودی ارز دیجیتال چین در شبکه سرویس بلاک چین (BSN) به اسم “بلاک چین بلاک چین‌ها” عرضه خواهد کرد. چین یوان دیجیتال را در چندین شهر بزرگ خود آزمایش کرده است.

آیا دولت چین این کار را برای تشویق به نوآوری و رقابت در میان سیستم‌های پولی جدید انجام می‌دهد؟ آیا از شهروندان خود می‌خواهد تا کنترل امور مالی را خودشان به عهده بگیرند؟بعید است کسی این موضوع را باور کند!

چین ۶ سال بر روی بلاک چین کار نکرده تا به مردم خود آزادی دهد، بلکه می‌خواهد انتقال و جریان پول را کنترل و سیستم اعتبار اجتماعی را تحمیل کند.

بنابراین هنگامی که می‌خوانیم BSN به بلاک چین‌های عمومی نظیر بیت کوین و اتریوم متصل خواهد شد، تعجب می‌کنیم. اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، تمام افراد در کشور چین، فقط یک سطح فاصله بین یوان و بیت کوین و همچنین چارچوبی برای استفاده از ارز دیجیتال به عنوان بخشی از زندگی روزمره خود خواهند داشت.

آیا شهروندان چینی ناگهان تمام بیت کوین‌ها را خواهند خرید؟

ارز دیجیتال یوان دیجیتال بلاک چین دولت چین بانک مرکزی چین پولشویی مواد مخدر قاچاق انسان

چنین چیزی بعید است. دولت چین تمام جوانب BSN را کنترل خواهد کرد و بدون شک تبادل تایید نشده یوان با هر ارزی اعم از ارز ملی یا ارز دیجیتال را را مسدود می‌کند. اما هیچ چیزی مشخص نیست.

اگر حزب کمونیست معتقد باشد که افزایش قیمت بیت کوین بر ارزش دلار تاثیرگذار خواهد بود، شاید سختگیری‌ها را کمتر کنند. یا شاید توسعه دهندگان آنها، ارتباط‌های انحصاری با بلاک چین‌های عمومی مورد نظر این حزب را ایجاد کنند. شاید پس از آن که دولت چین بتواند یوان را در کشورهای دیگر کاربردی و در دسترس‌تر کند، کشورهای دیگر نیز به استفاده از BSN علاقه‌مند شوند.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که چین، شرکای تجاری خود را مجبور خواهد کرد تا در معاملات، دسترسی به بازار چین یا در ازای سرمایه گذاری کشور چین، از ارز دیجیتال آنها استفاده کنند. اگر چنین شرایطی رخ دهد، چین اساسا یک پذیرش اجباری در مقیاس جهانی را اعمال خواهد کرد و سر انجام، این ارز دیجیتال پذیرفته می‌شود.

قابل ذکر است که این پذیرش مربوط به ارز دیجیتال محدود، کنترل شده و قابل سانسور خواهد بود که توسط بانک خلق چین صادر شده است. اما به ترتیب، نوعی پذیرش محسوب می‌شود.

بانک مرکزی چین از این فناوری برای توزیع محرک‌های اقتصادی و مزایای دولتی استفاده خواهد کرد. کسب و کارها و افراد مختلف از کیف پول‌های شخصی به منظور ارسال پرداخت‌های آنی و مستقیم به یکدیگر استفاده خواهند کرد. همه چیز به آسانی AliPay و WeChat Pay که برنامه‌های محبوب پرداخت در کشور چین هستند کار خواهد کرد.

اگر BSN پرداخت‌های سریع، کنترل بهتر بر سرمایه و ابزارهای ضد پولشویی را ارائه دهد، به نظر شما چه مقدار طول می‌کشد تا سایر دولت‌ها از این روش پیروی کنند؟ بانک‌های مرکزی سال‌هاست درباره ارز دیجیتال صحبت می‌کنند. شاید چین آنها را مجبور به اقدام در این خصوص کند.

آیا یوان دیجیتال می‌تواند رقیب جدی برای ارز دیجیتال باشد؟

تاریخ عرضه ارز دیجیتال چین

شاید این خبر را شنیده باشید که کنگره آمریکا در صدد تصویب لایحه‌ای برای ایجاد دلار دیجیتال است. آیا این موضوع بدان معنا است که دولت آمریکا در جستجوی ایجاد ارز دیجیتال است؟

خیر.

هیچکس هیچگونه ارز دیجیتالی پیشنهاد نداده است. این ایده برای بانک‌هاست تا حساب‌های رایگان برای تمام شهروندان آمریکایی ایجاد کنند. این حساب‌ها به دیتابیس فدرال رزرو متصل خواهد شد؛ در نتیجه، دولت می‌تواند به صورت مستقیم و دیجیتالی، به افراد مختلف پول ارسال کند.

اگرچه فدرال رزرو آمریکا صراحتا خواستار ارز دیجیتال خود است، اما برنامه‌های آن بر اساس احیا و تغییر فناوری‌های سنتی است، نه استفاده از بلاک چین. همچنان با ارز دیجیتال آمریکا فاصله زیادی باقی است؛ کنگره آمریکا پس از آن که فرد یا نهادی به آنها توضیح بدهد که بلاک چین واقعا به چه معنا است، لایحه بلاک چین را تصویب خواهد کرد. لابی گری‌های زیادی نیاز است تا کنگره نحوه کار بلاک چین را متوجه شود، چه برسد به کاربردهای آن.

اعضای کنگره از سال گذشته تاکنون ۳۲ لایحه را پیشنهاد داده اند، اما روند پیشرفت آن بسیار کند است. نیمی از این لایحه‌ها به دولت می‌گوید که به بازرسی تروریسم، پولشویی و قاچاق انسان و مواد مخدر با استفاده از ارز دیجیتال بپردازد.

آیا ارز دیجیتال برای تروریسم، قاچاق انسان، فروش مواد مخدر و پولشویی استفاده می‌شود؟

ارز دیجیتال یوان دیجیتال بلاک چین دولت چین بانک مرکزی چین پولشویی مواد مخدر قاچاق انسان

خیر؛ اما این بزرگ‌ترین دغدغه کنگره در حال حاضر چنین موضوعاتی است.

اکثر لایحه‌های دیگر، استانداردهایی برای قانون گذاری ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کنند. موضوعاتی که توضیح آنها بسیار دشوار است. به نظر می‌رسد که تصویب این لایحه‌ها را باید به فال نیک گرفت، اما این لایحه‌ها راه به جایی نبرده‌اند.

در حال حاضر، صنعت ارز دیجیتال رای و سرمایه کافی برای ایجاد تغییر شرایط کنونی ندارد.

این تغییر هنگامی رخ خواهد داد که امور مالی سنتی، نقش خود در صنعت ارز دیجیتال را گسترش دهد.

ما قبلا نیز شاهد ورود سرمایه‌هایی از جانب امور مالی سنتی به ارزهای دیجیتال بوده‌ایم؛ ابتدا از جانب صندوق‌های بازنشستگی و اکنون از جانب سرمایه گذاران برجسته و صندوق‌های بزرگ. لابی‌گران و افراد حاضر در کمپین‌های تبلیغاتی، باعث گسترش چنین موضوعی خواهند شد.

دولت وایومینگ، تصویب قوانین مرتبط با ارزهای دیجیتال را شروع کرده است تا شرکت‌های مالی و کسب و کارهای بلاک چین در این قوانین جای بگیرند. با رشد این صنعت، می‌توان انتظار داشت که دولت‌ها و کشورهای بیشتری اشتیاق و علاقه به سرمایه گذاری در این فناوری جدید به دست آورند.

تمام این موارد، دولت‌ها را مجبور خواهد کرد تا سرعت خود برای ورود به این عرصه را افزایش دهند؛ اما این موضوع زمان زیادی طول خواهد کشید. دولت چین در این زمینه بسیار سریع‌تر عمل کرده و جلوتر از رقبای خود است.

موفقیت چین، آمریکا را مجبور به پذیرش ارزهای دیجیتال خواهد کرد. کنگره اگر بخواهد، می‌تواند سرعت امور مرتبط را افزایش دهد. سال گذشته Facebook، وایت پیپر ارز دیجیتال خود به نام لیبرا را منتشر کرد اما با مخالفت آمریکا مواجه شد.


54321
امتیاز 4 از 2 رای

منبع zephyrnet facebook
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
احسان

جناب مازیار نسیمی من که نگرفتم چرا با ارزش تر بود مقاله خوب بود ولی پراکنده بود یه لحظه رفتی امریکا یه لحظه چین این وسطاشم در مورد بیت صحبت شد و من متوجه نشدم چرا بابد شهروند های کشور چین کل بیت کوین ها رو بخرن!
تشکر