مبتدی مقالات

چرا با افزایش قیمت بیت کوین، تمایل به خرید آن افزایش می‌یابد؟

علیرغم سقوط مقطعی قیمت بیت کوین به کمتر از ۴۰۰۰ دلار در اواسط ماه مارس، این ارز دیجیتال روند موفقی را در سال ۲۰۲۰ پشت‌سر گذاشته است. سه ماهه پایانی سال جاری روند استثنایی را برای بیت کو‌ین به همراه داشته است، به طوری که قیمت آن بیش از دو برابر شد و توانست از مرز ۲۰,۰۰۰ دلار عبور کند و رکورد ۲۴,۰۰۰ دلار را به جای بگذارد. این امر باعث خرید بیت کوین بیش از هر زمانی شده است.

بیت کوین که مورد پذیرش سازمان‌ها، سرمایه‌گذاران معروف و رسانه‌های جمعی قرار گرفته است، یکی از بهترین عملکردها را در بین تمام دارایی‌ها در این سال چالش‌برانگیز داشته است.

هرچند، اگرچه این روند صعودی تا حدودی یادآور رشد قیمت سال ۲۰۱۷ است، اما از یک جنبه تفاوت بسیار زیادی با آن زمان دارد. تفاوت موجود ورود خرده سرمایه‌گذارانی است که تا این اواخر در عرصه بیت کوین حضور نداشتند. با این حال، اطلاعات نشان می‌دهد که با افزایش قیمت بیت کوین به کانال قیمت جدید، علاقه این سرمایه‌گذاران نیز برای خرید بیت کوین افزایش یافته است. در این بین، سوالی که به وجود می‌آید این است چرا هنگامی که قیمت بیت کوین رشد چشمگیری می‌یابد مورد توجه عموم مردم قرار می‌گیرد و آیا موج دیگری از فومو (ترس از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری) در راه است؟

سال ۲۰۲۰ ؛ واقعیت‌ها و انتظارات

خرید بیت کوین

با شروع سال جاری، تمرکز اصلی جامعه ارز دیجیتال بر روی هاوینگ پیش‌روی بیت کو‌ین بود. انتظار می‌رفت این هاوینگ که برای اواسط سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده بود، تغییری بسیار بزرگ ایجاد کند که طی آن، تولید بیت کوین‌های جدید آهسته‌تر صورت بگیرد. اکثر طرفداران بیت کوین، طبق اطلاعات سال‌های گذشته، انتظار افزایش چشمگیر قیمت پس از هاوینگ را داشتند.

اگرچه هاوینگ از راه رسید و تعداد کوین‌های ایجادشده در هر بلاک را نصف کرد، اما سال ۲۰۲۰ عمدتا با شیوع ویروس کرونا در خاطر خواهد ماند. شیوع جهانی ویروس کرونا طی چند ماه بر تمام جنبه‌های مهم زندگی نظیر سلامت، آزادی، روابط، کسب‌وکارها، فعالیت‌های روزانه و اقتصاد جهانی تاثیرگذار بود.


بیشتر بخوانید : نصف شدن پاداش استخراج یا هاوینگ (Halving) به چه معناست؟ + ویدیو


اکثر دولت‌ها با اجرای قرنطینه به منظور کاهش سرعت پخش این بیماری، واکنش نشان دادند. اگرچه هم‌چنان مشخص نیست که آیا این اقدامات سختگیرانه به سلامت مردم کمک کرد یا منجر به طولانی‌تر شدن حضور این بیماری شد، اما نکته‌ای که مشخص است تاثیر آن بر زندگی اقتصادی افراد بی‌شماری بود. دولت‌های مختلف به منظور کاهش تاثیرات مخرب، شروع به چاپ مقادیر بیش از حدی از ارزهای سنتی کردند تا آنها را در میان شهروندان خود توزیع کنند.

هنوز بر سر این موضوع بحث‌های مختلفی وجود دارد که چه کسانی از ورود تریلیون‌ها دلار به اقتصاد جهانی سود بردند. اما این اقدامات منجر به رشد و ارتقای بیت کوین شد.

خرید بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران بزرگ

خرید بیت کوین مایکرو استراتژی

همانطور که اشاره شد، سازمان‌ها، سرمایه‌گذاران معروف و افراد ثروتمند از این فرصت استفاده کردند و به جمع‌آوری بیت کو‌ین پرداختند. پاول تودور جونز (Paul Tudor Jones) از اولین کسانی بود که به انباشت بیت کوین پرداخت. تودور جونز که یکی از مدیران معروف صندوق پوشش ریسک است، به خریداری بیت کوین پرداخت و در این خصوص گفت که بیت کوین به عنوان دارایی امن در مقابل افزایش نرخ تورم بالقوه عمل خواهد کرد.

مایکل سیلور (Michael Saylor) که از شرکت تحلیل تجاری MicroStrategy شناخته‌شده است، چندین میلیون دلار بیت کو‌ین برای خود و شرکتش خریداری کرد. صندوق‌های پوشش ریسک بزرگ نظیر One River Asset Management و Ruffer Investment نیز به خریداری بیت کوین پرداختند، در حالی که یکی از غول‌های وال استریت به نام Guggenheim Partners درخواستی مبنی بر اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار به بیت کوین به کمیسیون SEC ارائه کرد.

سرمایه هوشمند به سازمان‌ها، موسسات، متخصصان بازار، بانک‌های مرکزی، صندوق‌ها و سایر نهادهای مالی حرفه‌ای می‌گویند که سرمایه قابل توجهی در اختیار دارند. سرمایه‌های هوشمند، تصمیم خود در خصوص خرید بیت کوین را اینگونه توجیه کردند که موجودی بیت کوین محدود است، کمیاب است و پتانسیل تبدیل شدن به ذخیره ارزش را دارد.


بیشتر بخوانید : تریدر مشهور: مایکرواستراتژی، پی‌پال و اسکوئر در حال شکار بیت کوین هستند


بنابراین، چه بخواهیم تاثیر هاوینگ بدانیم و چه آن را ناشی از اختصاص سرمایه کلان از جانب سرمایه‌گذاران بزرگ در نظر بگیریم، در هر صورت بیت کوین شاهد رشد چشمگیر قیمت طی چند ماه گذشته بوده است. ارزش این دارایی از اوایل ماه اکتبر تاکنون بیش از دو برابر شده و قیمت آن به بیش از ۲۴,۰۰۰ دلار رسیده است.

آیا خرده سرمایه‌گذاران سرانجام در حال ورود به عرصه بیت کوین هستند؟

اگرچه طی موج اول شیوع ویروس کرونا، سرمایه هوشمند به تدریج به عرصه بیت کوین وارد شد، اما هنوز جای خالی خرده سرمایه‌گذاران احساس می‌شود.

خرده سرمایه‌گذاران، افرادی هستند که زمان، مهارت یا ابزار مورد نیاز برای تحلیل دقیق بازار را ندارند. بدین ترتیب، این سرمایه‌گذاران معمولا تصمیمات مالی خود را بر اساس پوشش رسانه‌های جمعی، غریزه و یا صرفا شنیدن اخبار مربوطه اتخاذ می‌کنند.

بیت کوین می‌تواند نمونه کاملی از سرمایه‌گذاری این افراد باشد. اطلاعات Google Trends معمولا شاخص خوبی از رفتار این افراد است. همانطور که نمودارهای زیر نشان می‌دهند، طی چند هفته گذشته که قیمت این ارز دیجیتال به بیش از ۲۰,۰۰۰ دلار افزایش یافته است، جستجوهای جهانی برای کلمه “بیت کوین” و عبارت ” خرید بیت کوین ” به بالاترین میزان خود رسیده است.

جستجوی بیت کوین در گوگل طی یک سال گذشته
جستجوی بیت کوین در گوگل طی یک سال گذشته
جستجوی خرید بیت کوین در گوگل طی یک سال گذشته
جستجوی خرید بیت کوین در گوگل طی یک سال گذشته

ارزهای دیجیتال، دارایی‌های نسبتا جدیدی هستند که شناخت ویژگی‌ها و مزایای آنها به تحقیقات کامل و شناخت فناوری موجود در آنها نیاز دارد. هرچند، اکثر خرده سرمایه‌گذاران به دلیل نداشتن زمان و دانش کافی، به مشاوران مالی نامناسب نظیر رسانه‌های جمعی و دوستان خود مراجعه می‌کنند.

این موضوع باعث می‌شود که این افراد در تصمیم‌گیری خود عجله کنند و هنگامی که توجه زیادی به دارایی مورد نظر معطوف است و یا حتی گران است، به خرید آن اقدام کنند. این موضوع، دلیل اصلی افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ بود که به ضرر اکثر افراد و بازار نزولی ارزهای دیجیتال منتهی شد.

جستجوی بیت کوین در گوگل طی پنج سال گذشته
جستجوی بیت کوین در گوگل طی پنج سال گذشته

توییت اخیر چانگ پنگ ژائو مدیرعامل بایننس این شرایط را به بهترین شکل توصیف کرده است. یکی از دوستان ژائو که از وی در خصوص نحوه خرید بیت کوین سوال پرسیده بود، اکنون بر اساس اخبار مربوط به سقوط قیمت بیت کوین به ۳۰۰۰ دلار و افزایش مجدد آن به ۲۲,۰۰۰ دلار، معتقد است که اکنون زمان مناسبی برای ورود به این عرصه است.

اکثر طرفداران و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال چنین دوستی دارند. گروه‌های جدید مربوط به ارزهای دیجیتال و بیت کوین دائما در شبکه‌های اجتماعی مختلف شکل می‌گیرند، در حالی که رسانه‌های سنتی نیز در پوشش روند بزرگ بعدی بیت کوین عجله به خرج می‌دهند.

به طور خلاصه، دلیل تمایل خرده سرمایه‌گذاران به خرید بیت کوین در زمان اوج قیمت این است که دارایی مورد نظر از طریق سایر رسانه‌ها مورد توجه آنها قرار گرفته است. هنگامی که بزرگترین شرکت‌ها و افراد معروف (فارغ از تجربه‌ای که دارند) دائما در حال تایید دارایی هستند و قیمت آن نیز هر روز در حال رکوردشکنی است، نادیده گرفتن آن بسیار دشوار است. در اینجا است که نظم و مهارت صبور بودن و نادیده گرفتن تب‌‌تاب خرید در اوج قیمت حرف اول را می‌زند.

در نتیجه سرمایه‌گذاران جدید و حتی قدیمی باید مراقب خطرات بالقوه باشند و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری زیر را رعایت کنند:

  • تحقیقات جامع خود را انجام دهند و مطابق برنامه پیش بروند و از تصمیمات احساسی و مشاوره‌های متخصصان رسانه‌های جمعی و دوستان که اخیرا از دارایی موردنظر سود زیادی کسب کرده‌اند اجتناب کنند.
  • تب‌وتاب ایجاد شده توسط فومو یا رسانه‌ها را نادیده بگیرند.
  • پولی را سرمایه‌گذاری کنند که توانایی از دست دادن آن را داشته باشند. اگر سرمایه‌گذاری‌ در بیت کوین باعث می‌شود که نیمه شب از خواب بیدار شوید و نگران افزایش و کاهش قیمت باشید به معنای آن است که بیش از حد توان خود سرمایه‌گذاری کرده‌اید.
  • بر روی چند دارایی سرمایه‌گذاری کنید. قدیمی‌ترین توصیه سرمایه‌گذاری این است که تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید. این موضوع بدان معنا است که بر روی یک دارایی سرمایه‌گذاری نکنید.

اگر فکر می‌کنید می‌توانید به انجام معاملات بپردازید، ابتدا نکات معاملاتی را بررسی کنید. در غیر این صورت، هودل کردن و حفظ دارایی همواره بهترین جایگزین است. آیا شما نیز تاکنون دست به خرید بیت کوین در زمان افزایش قیمت آن، زده‌اید؟

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا