اخبار خارجی

آیا «مدل انباشت به جریان» برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین قابل اعتماد است؟

کوین تلگراف در مقاله‌ای به توضیح ۳ دلیل پرداخته است که چرا مدل پیش‌بینی قیمت انباشت به جریان PlanB دقیق نیست و چرا نمی‌توان انتظار داشت که قیمت بیت کوین پس از هر هاوینگ، ۱۰ برابر شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، طی چند سال اخیر، مدل انباشت به جریان که توسط PlanB ارائه شده، بسیار محبوب شده است. مطالعات کمی و آماری منتشرشده در وبسایت planbtc.com، این مدل و پیش‌بینی آن را نشان می‌دهد که ارزش بازار بیت کوین می‌تواند تا ۱۰۰ تریلیون دلار برسد. مشخصا، صعنت کریپتو از منطق موجود در این مدل و حتی از ایده دستیابی قیمت بیت کوین به بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار در اوایل سال ۲۰۲۱ هیجان‌زده شده است.

در واقع، مدل انباشت به جریان فرض می‌کند که رابطه‌ای بین مقدار فلزات گرانبها که سالانه استخراج می‌شود (جریان) و مقدار موجودی استخراج‌شده (انباشت) وجود دارد.

برای مثال، طلا سالانه کمتر از ۲٪ موجودی در گردش استخراج می‌شود. با توجه به نرخ استخراج فعلی، ۵۰ سال طول می‌کشد تا موجودی در گردش طلا دو برابر شود. این موضوع باعث می‌شود که طلا به یک دارایی کمیاب تبدیل شود.

در این خصوص، PlanB فرضیه‌ای را مطرح کرده است که بیت کوین که بسیاری از افراد، آن را طلای دیجیتال می‌خوانند، می‌تواند از رابطه بین مقدار موجودی در گردش و مقدار بیت کوین استخراج‌شده در هر سال پیروی کند. وی نمودار دکارتی را ارائه داده است که در آن، رشد قیمت بیت کوین از رشد خط رگرسیون پیروی می‌کند.

نمودار قدرت قانون مدل انباشت به جریان بیت کوین
نمودار قدرت قانون مدل انباشت به جریان بیت کوین

جهش‌هایی که هر ۴ سال شاهد آن هستیم به دلیل هاوینگ است. در پروتکل بیت کوین، پس از استخراج هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک، تعداد بیت کوین‌هایی که به هر بلاک اختصاص می‌یابد و ماینرها آن را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند، نصف می‌شود.

احتمالا ساتوشی ناکاموتو با این فرض به پدیده هاوینگ فکر کرده است که هر ۴ سال، قیمت بیت کوین دو برابر شود. در این بین، PlanB نشان داده است که در ۱۰ سال اول حضور بیت کوین، این رمزارز عملکرد نمایی داشته است. این موضوع بدان معنا است که با هر هاوینگ، قیمت بیت کوین به جای دو برابر، ۱۰ برابر افزایش یافته است.

دلیل اول

دلیل اول به شرح زیر است: آیا واقعا می‌توانیم اینطور فرض کنیم که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۳۹ به یک میلیارد دلار برسد؟

پیش‌بینی قیمت مدل انباشت به جریان بیت کوین
پیش‌بینی قیمت مدل انباشت به جریان بیت کوین

قیمت یک میلیارد دلاری برای هر واحد بیت کوین بدان معنا است که ارزش بازار این رمزارز تقریبا به ۲۰,۰۰۰ تریلیون دلار برسد که ۱۳۰ برابر ارزش کنونی بازارهای بورس است. این نکته نیز قابل ذکر است که در سال‌های آتی، طبق این مدل، ارزش بیت کوین ۱۰ برابر خواهد شد. این موضوعبه تنهایی و بدون نیاز به دو دلیل دیگر، غیرقابل قبول و غیرممکن است.

دلیل دوم

دلیل دوم این است که مدل انباشت به جریان، تقاضا را مدنظر قرار نمی‌دهد و فقط به کمیاب بودن آن توجه می‌کند و گفتنی است که اکنون بیت کوین تنها رمزارز موجود در بازار نیست. سلطه بیت کوین بر بازار به دلیل پیدایش پروژه‌های بسیار زیاد که توجهات را از طلای دیجیتال به سمت خود جلب می‌کنند، در حال کاهش است.

در واقع، دقیقا همین عدم توجه به تاثیر ناشی از تقاضا است که مدل انباشت به جریان را معیوب و ناقص می‌کند. یک دارایی کمیاب در صورتی ارزش دارد که مردم بخواهند آن را بخرند. یک نقاشی توسط هنرمند ناشناس، حتی اگر زیبا باشد و حتی اگر متعلق به مجموعه‌ای از نقاشی‌های معدود باشد، در صورتی که علاقه‌ای از جانب مردم برای خرید آن وجود نداشته باشد، ارزشی نخواهد داشت. اگر بیت کوین در صدد دستیابی به قیمت یک میلیارد دلاری است، باید تقریبا ۴ تریلیون کیف پول وجود داشته باشد که شرایط غیرممکن و غیرقابل باوری است.

دلیل سوم

دلیل سوم از خود ساختار مدل انباشت به جریان حاصل می‌شود.

اگر به جای رسم خط رگرسیون از ابتدا تا امروز، فرض کنیم که این کار را در پایان هر دوره و قبل از هاوینگ انجام داده‌ایم، رگرسیون همواره متفاوت خواهد بود.

تغییر پارامترهای مدل انباشت به جریان
تغییر پارامترهای مدل انباشت به جریان

اگر انباشت به جریان را در پایان هاوینگ اول محاسبه کنیم، ارزش بازار بیت کوین تا سپتامبر ۲۰۱۶ به ارزش بازار الماس‌های سراسر جهان می‌رسید.

هرچند در پایان هاوینگ دوم در آگوست ۲۰۱۶، خط رگرسیون نشان داده است ارزش بازار بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به ارزش بازار طلا خواهد رسید، در حالی که اکنون شاهد این هستیم که ارزش بازار بیت کوین یک دهم ارزش بازار طلا است.

بنابراین، مسیر بیت کوین در مدل ارائه شده PlanB، به احتمال زیاد نمی‌تواند یک خط صاف در نظر گرفته شود، بلکه یک منحنی (منحنی آبی رنگ در نمودار فوق) است که به مرور به صاف شدن تمایل دارد و پیش‌بینی بسیار خوش‌بینانه مدل انباشت به جریان را نامعتبر می‌کند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا