مبتدی مقالات عمومی

۱۳ عاملی که موجب پذیرش عمومی ارزهای دیجیتال می‌شوند

دنیای ارز دیجیتال در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده و طرفداران بی‌شماری پیدا کرده است. با این حال، هنوز افراد زیادی هستند که به نظر آن‌ها حوزه ارز دیجیتال یک بازار پایدار و باثبات نیست. به‌عقیده این افراد، ارز دیجیتال توجه رسانه‌ها و افراد معروف را به خود جلب کرده است؛ اما هنوز نتوانسته به مقبولیت عمومی برسد و علاقه اکثریت مردم را به خود جلب کند. در این مقاله از میهن بلاکچین، ضمن اشاره به موانع مسیر پذیرش عمومی رمزارزها‌، ۱۳ عامل از نظر اشخاص شناخته‌شده در این حوزه را بررسی خواهیم کرد که می‌توانند باعث پذیرش عمومی ارزهای دیجیتال شوند.

خلاصه مطلب:
👈 با وجود این‌که بازار ارز‌های دیجیتال در طول چند سال اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده است‌، هنوز هم افراد کثیری معتقدند که این بازار پرنوسان قابل اعتماد نیست.
👈 دانش ناکافی و ناآگاه بودن کاربران موجب شده است تا مجرمان سایبری و کلاهبرداران بتوانند دارایی‌های این افراد را سرقت کنند و از محبوبیت این فضا بکاهند.
👈 به توصیه افراد سرشناس این عرصه‌، تعامل بیشتر کمپانی‌های بزرگ با رمزارز‌ها‌، ارائه کاربرد‌های جهانی برای آنها‌، افزایش میزان آموزش در این حوزه و غیره می‌تواند به پذیرش عمومی رمزارزها کمک کند.
👈 ورود بیت کوین به فضای صندوق‌های سرمایه‌گذاری‌، تاییدیه سازمان SEC و ادامه داشتن روند عدم اعتماد به بانک‌ها نیز عوامل موثری در جلب علاقه مردم به این عرصه خواهند بود.

۱۳ رویدادی که می‌توانند باعث افزایش پذیرش عمومی رمزارز‌ها شوند

جلب علاقه مردم به کریپتو
منبع: bitcoin.com

دلایل مختلفی برای دست نیافتن ارز‌های دیجیتال به مقبولیت گسترده وجود دارند. سوءاستفاده مجرمان سایبری و درک ناکافی افراد از فلسفه، تکنولوژی و پتانسیل این حوزه از جمله موانع عدم پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال هستند. با این حال‌، شاید با ایجاد توسعه‌های مفید در دنیای ارز دیجیتال بتوان علاقه عموم را به این فضا جلب کرد. در این بخش به ۱۳ توصیه مفید که از سخنان شخصیت‌های معروف این حوزه برای دنیای ارز دیجیتال گردآوری شده است، اشاره خواهیم کرد.

۱. برند‌های بزرگ بیشتر با دارایی‌های دیجیتال کار کنند

فناوری وب ۳، تمام جنبه‌های زندگی روزمره ما مثل خرید و فروش، بلیط فروشی، تفریح و غیره را دگرگون خواهد کرد. در حال حاضر، برخی از برندهای معروف مثل نایکی و کوکاکولا وارد دنیای دارایی‌های دیجیتال شده‌اند و به‌نحوی در این حوزه فعالیت دارند. ارزهای دیجیتال این پتانسیل را دارند که در صنایع مختلف به کار گرفته شوند؛ مثلا می‌توان از توکن‌های بی‌همتا (NFT) در دنیای واقعی، برای دریافت امتیازات خاص و برای دسترسی به جوامع کاربری و اجرای طرح‌های حق امتیاز استفاده کرد (سندی کارتر – مدیرعامل Unstoppable Domains).

۲. ادامه‌دار شدن عدم اعتماد به بانک‌های مرکزی

در طول سال‌های اخیر اعتماد مردم نسبت به خزانه‌های عمومی و دولتی و بانک‌های مرکزی تا حد زیادی کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۵ عدم اعتماد مردم به بانک‌‌های دولتی به اوج خود رسید. ارز دیجیتال یک روش جایگزین و دائمی برای ذخیره ثروت است. نیروی بازار ارز دیجیتال رفته‌رفته باعث کاهش قدرت پول متمرکز خواهد شد (جگدیپ سیدیو – بنیاد Syscoin).

۳. بهبود سیاست‌های حمایت از مشتریان

هرچه مردم درک بهتری از فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال داشته باشند، علاقه آن‌ها به این حوزه نیز بیشتر خواهد شد. برای ترغیب مردم به این حوزه، می‌توان در راستای افزایش آگاهی عموم قدم برداشت و قوانین بهتری برای حمایت از مشتریان وضع کرد. هم‌زمان با رشد و تکامل حوزه ارز دیجیتال، یکی از اقدامات مهم برای آینده این است که نگرانی‌های کاربران در خصوص امنیت و ریسک‌های این فضا رفع شود تا مردم بتوانند به فضای کریپتو اعتماد کنند. معرفی روش‌های کارآمد برای حمایت و محافظت از مشتریان می‌تواند باعث پذیرش عمومی رمزارزها شود (میرتل ان راموس – Block Tides).

۴. رشد ثابت بیت کوین و اتریوم

اکثریت مردم هنوز صنعت ارز دیجیتال را به‌طور کامل درک نکرده‌اند. وقتی صحبت از ارز دیجیتال می‌شود، بیشتر مردم تنها به بیت کوین فکر می‌کنند و آنهایی که کمی آگاه‌تر هستند شاید به اتریوم نیز بیاندیشند. رشد یا سقوط این دو ارز دیجیتال است که میزان علاقه مردم به صنعت کریپتو و آلت کوین‌ها را تعیین خواهد کرد. اگر بیت کوین و اتریوم به‌طور ثابت رشد کنند، بدون شک علاقه و توجه عموم نیز به این حوزه افزایش خواهد یافت (آیلت نوف – SlicedBrand).

۵. پذیرش ارزهای دیجیتال توسط پلتفرم‌های تجاری الکترونیکی

تجارت الکترونیکی (E-Commerce) یا آنلاین می‌تواند پذیرش عمومی ارزهای دیجیتال را تقویت کند. اگر یک پلتفرم تجاری معروف شروع به پذیرش ارزهای دیجیتال کند، توجه عموم به سمت این حوزه جلب می‌شود. ورود پلتفرم eBay به بازار NFT در سال گذشته میلادی، تا حد زیادی این مسئله را ثابت کرد. پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال توسط پلتفرم‌های تجاری معروف، به مشروعیت و قانونی شدن ارزهای دیجیتال کمک می‌کند و نگرانی‌های کاربران درباره کلاهبرداری‌ها و پابر‌جا ماندن این حوزه را از بین می‌برد (آنتونی جورجیادس – Pastel Network).

پذیرش ارزهای دیجیتال
منبع: protocol.com

۶. توسعه و گسترش دارایی‌های حقیقی

یکی از ترندهایی که در حال حاضر در حوزه کریپتو در جریان است، ظهور دارایی‌های حقیقی است. دارایی‌های حقیقی دارایی‌هایی هستند که صنایع واقعی را با دنیای بلاک چین ترکیب می‌کنند. یک نمونه معروف، ترکیب حوزه املاک و مستغلات با صنعت ارز دیجیتال است که در آن، دارایی‌های حقیقی و ملموس از دنیای فیزیکی به دارایی‌های آن‌چین (درون زنجیره‌ای) تبدیل می‌شوند. این یک سیستم بسیار کارآمد است که با گذر زمان، سرمایه‌گذاری را برای کاربران بسیار آسان‌تر خواهد کرد و تا حد زیادی باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد (ایلایس سالواتوره – Flooz XYZ).

۷. ابهام‌زدایی و تایید از طرف SEC

برای این‌که حوزه ارز دیجیتال محبوب شود و مورد پذیرش عام قرار بگیرد، باید تهدیدات و خطرات مربوط به آن از بین برود. حمایت و تایید از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) به مردم اطمینان می‌دهد و به پذیرش عمومی رمزارزها کمک می‌کند. از طرف دیگر، ابهام‌زدایی از طرف این سازمان نیز کمک بزرگی به جامعه کریپتو خواهد کرد. شرکت‌های ارز دیجیتال برای آنکه به شرکت‌های قابل اعتماد و محبوبی تبدیل شوند، باید ارتباطات خود را شفاف‌تر و فرایند‌های کاری خود را ساده‌تر کنند (جرمن رامیرز – THE RELEVANCE HOUSE AG).

۸. ادغام بیت کوین با صندوق‌های سرمایه‌گذاری

در حال حاضر برخی از شرکت‌های بزرگ مدیریت سرمایه (مخصوصا در آمریکا) این پروپوزال را مطرح کرده‌اند که بیت کوین با صندوق‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های بورسی ادغام شود. این نوع پروپوزال‌ها، ارزش و تسلط بازار بیت کوین را به دنیا نشان می‌دهند و توجه مردم را به حوزه کریپتو جلب می‌کنند (مگان نایولد – BingX).

۹. ارائه یک کاربرد مفید و عالی

دنیای ارز دیجیتال باید یک کاربرد واقعی و مفید ارائه دهد. اگر میلیون‌ها و حتی میلیاردها نفر از محصولات وب ۳ استفاده کنند، مردم به این درک می‌رسند که بلاک چین چیزی فراتر از یک دارایی ساده است. این کاربرد می‌تواند یک بازی غیرمتمرکز، پلتفرم پرداخت یا یک شبکه اجتماعی باشد. این نوع برنامه‌ها به پذیرش گسترده کمک می‌کنند و نشان می‌دهند که وب ۳ هم امن و هم کاربردی است (ولفگنگ روکرل – ENT Technologies AG).

۱۰. بازگشت ارز دیجیتال به ذات «انتقادی» خود

خیلی‌ها فراموش کرده‌اند که کار ارز دیجیتال با رویکرد انتقادی آغاز شد. در اولین بلاک بیت کوین صراحتا به کمک‌های مالی اخذشده توسط بانک‌های جهانی اشاره شده و با سیاست‌های اقتصادی که به نفع نهادها و به‌ضرر جوامع مردمی است، مخالفت می‌شود. اگر اتفاق مشابهی در آینده رخ دهد، مردم به‌دنبال جایگزین‌های دیگری برای سیستم مالی سنتی خواهند بود و در نتیجه، موج جدیدی از پذیرش ارزهای دیجیتال آغاز خواهد شد (الکساندر لوتسکویچ – CEX.IO).

۱۱. تایید ETF شرکت بلک راک (BlackRock)

تایید ETF بیت کوین شرکت بلک راک راه ورود به دنیای ارز دیجیتال را برای بسیاری از افراد باز خواهد کرد و باعث قفل شدن حجم بزرگی از عرضه بیت کوین خواهد شد. از آنجایی که صرافی کوین بیس به‌عنوان یک نهاد حضانتی و قیمت‌گذار عمل می‌کند، ترس از مسدود شدن درگاه‌های فیات-ارز دیجیتال در آمریکا از بین می‌رود و نگرانی‌های مربوط به قانون‌گذاری تا حدی رفع می‌شود (تیموتی انکینگ – Digital Capital Management).

۱۲. مقبولیت گسترده ارزهای دیجیتال ملی (CBDC)

پذیرش عمومی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا ملی می‌تواند علاقه مردم را به کریپتو جلب کند. مقبولیت این نوع دارایی‌ها، کاربردهای نوآورانه و فرصت‌های جدیدی را به روی ارزهای دیجیتال باز می‌کند (وینیتا راتی – Systango).

۱۳. توسعه کیف پول‌ها و قابلیت‌های کاربرپسند

پلتفرم‌ها یا کیف پول‌هایی که امن هستند و رابط کاربری ساده‌ای دارند، مردم را به حوزه ارز دیجیتال علاقه‌مند می‌کنند. ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید و معرفی قابلیت‌های کاربرپسند مثل برنامه‌های دیفای (DeFi)، می‌تواند افراد را به دنیای کریپتو علاقه‌مند کند و مقبولیت صنعت ارز دیجیتال را افزایش دهد (آروین کامسه – SoldOutNFTs‌).

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
چرا تمایل مردم برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال کاهش یافته است؟

نوسان بالای این بازار‌، سوءاستفاده مجرمان سایبری از کاربران ناآگاه و عدم ارائه کاربرد‌های جهانی توسط رمزارز‌ها برای جذب میلیونی و میلیاردی افراد به این عرصه موجب کاهش فعالیت مردم در بازار ارزهای دیجیتال شده است.

راهکار افزایش پذیرش عمومی رمزارز‌ها چیست؟

رفع ابهام و تاییدیه SEC‌، توسعه یافتن کیف پول‌ها‌، ادغام بیت کوین و صندوق‌های سرمایه‌گذاری‌، تایید ETF کمپانی‌های بزرگی مثل بلک راک و غیره به افزایش پذیرش عمومی رمزارز‌ها منجر می‌شود.

جمع‌بندی

علی‌رغم محبوبیت گسترده ارزهای دیجیتال و رشد روزافزون طرفداران این صنعت، فناوری کریپتو هنوز به پذیرش و مقبولیت گسترده در بین مردم نرسیده است. موانع مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود بسیاری از افراد ریسک ورود به حوزه ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن را نپذیرند؛ اما با برنامه‌های درست و توسعه‌های لازم می‌توان این موانع را از سر راه برداشت و ارز دیجیتال را به محبوبیت و پذیرش عمومی رساند. در این مقاله، ۱۳ راهکار را برای آینده صنعت ارز دیجیتال به‌طور مختصر بررسی کردیم که می‌توانند باعث پذیرش عمومی رمزارزها شوند و موانع ورود عموم مردم به این فضا را از سر راه بردارند. لطفا شما هم دیدگاه‌ها و نظرات خود را درباره این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا