متوسط ایردراپ

مهمترین ایردراپ‌های سال ۲۰۲۴ کدامند؟ معرفی ۱۵ ایردراپ جذاب

ایردراپ‌ها بخش جذاب بازار کریپتو هستند؛ اگر شانس با شما یار باشد می‌توانید توکن رایگان پروژه‌ها را که گاهی هزاران دلار ارزش دارند، به‌دست بیاورید. سال گذشته برای ایردراپ‌ هانترها سال پررونقی بود. حالا دو گروه از کاربران، آن‌هایی که پیشتر لذت به‌دست آوردن توکن‌های رایگان را چشیده‌اند و آن دسته که در حسرت دریافت ایرداپ‌ها هستند، چشم به ایردراپ‌های احتمالی ۲۰۲۴ دوخته‌اند. کدام پروژه‌ها قصد دارند توکن‌های خود را میان اعضای کامیونیتی توزیع کنند؟ ایردراپ‌های ارزشمند کدامند؟ چطور می‌توانیم ایردراپ‌های جدید و باارزش را دریافت کنیم؟ در این مطلب از میهن بلاکچین با معرفی ۱۵ ایردراپ احتمالی سال ۲۰۲۴ اندکی از این ابهامات را رفع می‌کنیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
نکات کلیدی

🏆 پیش‌بینی می‌شود پروژه‌های کریپتویی متعددی در سال ۲۰۲۴ توکن‌های خود را میان اعضای کامیونیتی به رایگان توزیع کنند.
🏆 احتمال ایردراپ استارک نت، لیرزیرو، متامسک، آیگن‌لیر و زی‌کی‌سینک وجود دارد.
🏆 در بخش دکس‌ها، امبینت یکی از گزینه‌های احتمالی برای برگزاری ایردراپ است.
🏆 در بین پروتکل‌های وام‌دهی، احتمال ایردراپ مارجینفای و آتلندیس مطرح است.
🏆 ایردراپ‌ تایکو، اسکرول و فیول هم در بخش شبکه‌های لایه ۲ قابل‌توجه است.

کدام پروژه‌ها در سال ۲۰۲۴ ایردراپ دارند؟

معرفی ایردراپ های احتمالی سال ۲۰۲۴
منبع: twitter.com

در دنیای ارزهای دیجیتال، ایردراپ (Airdrop) راهی برای جلب توجه کاربران به برند و محصول یک پروژه است. در واقع ایردراپ‌ها یک معامله دو سر سود هستند؛ از طرفی تیم پروژه در عین بازاریابی با تعیین یک سری فعالیت‌ها برای کاربران مثل تعامل با تست نت، به ارزیابی عملکرد شبکه می‌پردازد. از طرف دیگر کاربر هم می‌تواند به‌سادگی توکن‌های رایگان پروژه را به‌دست بیاورد.

در طول سال‌های اخیر رویکرد اکثر پروژه‌ها در برگزاری ایردراپ، تمرکز روی مشارکت‌کنندگان و پذیرندگان اولیه بوده است. ایردراپ یونی سواپ در سپتامبر ۲۰۲۰ (مهر ۱۳۹۹) نمونه بارزی است که توکن‌های UNI را به ارزش ۶.۴۳ میلیارد دلار میان کاربران اولیه توزیع کرد. در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ (۴ دی ۱۴۰۰)، اپن‌دائو (OpenDAO) بخش عمده‌ای از توکن‌های SOS را در اختیار تریدرهای NFT مارکت‌پلیس اپن‌سی (Opensea) قرار داد. در ایردراپ‌های جذاب سال ۲۰۲۲ مانند ایردراپ Apecoin ،Optimism و Aptos تعداد زیادی از توکن‌های رایگان پروژه‌ها میان اعضای کامیونیتی توزیع شد. سال ۲۰۲۳ هم سال پررونقی برای ایردراپ هانترها و کسب درآمد از شکار ایردراپ‌ بود؛ سالی که با توزیع بیش از ۴۲ میلیون دلار توکن ARB در ایردراپ آربیتروم شروع شد و با ایردراپ‌های جذابی مانند سلستیا، بلر و در نهایت ایردراپ جیتو خاتمه یافت.

با توجه به سابقه درخشان ایردراپ‌ها در سال‌های گذشته، کاربران کریپتو چشم‌به‌راه ایردراپ‌های احتمالی سال ۲۰۲۴ هستند و دو سوال مهم دارند؛ چطور می‌توانیم ایردراپ‌های باارزش را پیدا کنیم و برای دریافت ایردراپ‌ها چه کارهایی باید انجام دهیم. در پاسخ به سوال اول باید گفت که سایت رسمی پروژه‌ها و شبکه‌های اجتماعی آن‌ها مانند توییتر و دیسکورد منابع خوبی برای آگاهی از ایردراپ‌های جدید هستند. همچنین می‌توان از سایت‌های معرفی ایردراپ هم کمک گرفت. در مورد سوال دوم هم باید گفت که معمولا پروژه‌ها انجام یک‌سری تسک‌های ساده مانند فعالیت در تست‌نت و تعامل با پروژه‌های اکوسیستم را به عنوان معیار خود در نظر می‌گیرند. لازم به یادآوری است که انجام تسک‌ها در مین‌نت مشمول هزینه است و باید مطمئن شوید که برای آیا برای شما به‌صرفه هستند یا خیر. در ادامه ۱۵ مورد از ایردراپ‌های احتمالی سال ۲۰۲۴ را معرفی می‌کنیم.

۱. امبینت (Ambient)

امبینت فایننس (Ambient) یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه اتریوم و دارای یک بازارساز خودکار دوطرفه است. از آنجایی که این بازارساز از طریق یک قرارداد هوشمند واحد اجرا می‌شود، اولا هزینه گس و مالیات به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌‌کند، ثانیا کاربران می‌توانند وثیقه‌های خود را بدون نیاز به جابه‌جایی در میان استخرها در یک مکان واحد مدیریت کنند. همچنین صرافی غیرمتمرکز امبینت در هر استخر نقدینگی از سه مکانیزم نقدینگی متفاوت به نام‌های Concentrated ،Ambient و Knockout استفاده می‌کند تا شرایط مطلوب‌تری برای کاربران فراهم شود.

آیا ایردراپ Ambient برگزار می‌شود؟

احتمال ایردراپ Ambient به دو دلیل تقویت شده است؛ مورد اول اینکه از ۱۹ دسامبر ۲۰۲۳ (۲۸ آذرماه ۱۴۰۲) حجم معاملات دکس امبینت از ۱۰۰ میلیون دلار فراتر رفته است. نکته دیگر این است که امبینت با انتشار توییتی در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۲۳ (۲۴ آذر ۱۴۰۲) گمانه‌زنی‌ها در مورد ایردراپ احتمالی امبینت را داغ‌تر کرد.

توییت صرافی امبینت:

نظریه ما ساده است؛

تامین‌کنندگان نقدینگی هم باید درآمدی داشته باشند.

ایردراپ صرافی غیرمتمرکز امبینت
منبع: twitter.com

چطور ایردراپ امبینت را دریافت کنیم؟

می‌توانید با انجام تسک‌هایی مانند سواپ، سفارش‌های محدود (Limit Order) و تامین نقدینگی استخرهای صرافی امبینت شانس خود را در ایردراپ احتمالی Ambient افزایش دهید.

۲. اسکرول (Scroll)

اسکرول (Scroll) یک شبکه لایه ۲ است که قصد دارد ضمن حفظ حریم خصوصی کاربر، مقیاس‌پذیری را در شبکه اتریوم افزایش دهد. این شبکه برای تسهیل اجرا و بهینه‌کردن فرایند تایید تراکنش‌ها از سیستم اثبات دانش صفر (ZK) سلسله‌مراتبی کمک می‌گیرد. همچنین با استفاده از ماینینگ لایه ۲، فرآیندهای دسته‌بندی و استخراج تراکنش‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند تا به این واسطه از اثرات منفی قابل‌استخراج ماینر (MEV) کاسته شود. یکی دیگر از عملکردهای قابل‌توجه اسکرول این است که با ایجاد کانال‌های ارتباطی بین دپ‌های مستقر روی اسکرول و دپ‌های مبتنی بر سایر لایه ۲ها، فرصتی را برای مشارکت استراتژیک میان دپ‌ها به‌وجود می‌آورد.

آیا ایردراپ Scroll برگزار می‌شود؟

با توجه به اینکه اسکرول یک راه‌حل لایه ۲ است، این احتمال وجود دارد که شبیه به سایر شبکه‌های لایه ۲ مانند آپتیمیزم (Optimism) و آربیتروم (Arbitrum) در نهایت توکن حاکمیتی خود را منتشر کند.

چطور ایردراپ اسکرول را دریافت کنیم؟

برای بالابردن شانس خود در ایردراپ احتمالی اسکرول می‌توانید با اتصال کیف پول خود به تست‌نت آلفای اسکرول (Scroll Alpha Testnet) در این شبکه آزمایشی مشارکت داشته باشید. به‌طور مثال می‌توانید می‌توانید به انجمن اسکرول بپیوندید و با دپ‌های مستقر روی تست‌نت مانند یونی سواپ تعامل داشته باشید.

۳. تایکو (Taiko)

تایکو (Taiko) قصد دارد از طریق مکانیزمی به نام معادل‌سازی اتریوم (Ethereum-Equivalence) شرایطی را فراهم کند تا توسعه‌دهندگان بتوانند برنامه‌های غیرمتمرکز موجود را بدون نیاز به اصلاح، روی شبکه اتریوم مستقر کنند. در حقیقت تایکو یک رول‌آپ دانش صفر است و با استفاده از اثبات‌های رمزنگاری، نیاز به دوره چالش (تقریبا 7 روز) را برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها از بین می‌برد. به همین دلیل تراکنش‌های برداشت در شبکه تایکو نسبت به رول‌آپ‌های آپتیمیستیک با سرعت بیشتری انجام می‌شود. تایکو یک بلاکچین مقیاس‌پذیر است که می‌تواند تعداد فزاینده‌ای از کاربران و تراکنش‌ها را در خودش جای دهد.

آیا ایردراپ Taiko برگزار می‌شود؟

تایکو لبز (Taiko Labs) در وایت‌پیپر خود ضمن اشاره به انتشار توکن تایکو با نماد TKO، اعلام کرده است که از این توکن برای پاداش دادن به اعتبارسنج‌های بلاک استفاده می‌کند. به‌علاوه به نظر می‌رسد راه‌اندازی تست‌نت آلفا تری تایکو (Alpha-3 testnet) و برنامه کسب امتیاز در کمپین گلکسی تایکو فرصت‌هایی برای آماده شدن در ایردراپ احتمالی تایکو هستند.

چطور ایردراپ تایکو را دریافت کنیم؟

با فعالیت‌ در شبکه آزمایشی تایکو مثل سواپ توکن‌های تستی می‌توانید شانس خود را دریافت ایردراپ جذاب تایکو بالا ببرید. همچنین می‌توانید با انجام ماموریت‌هایی در صفحه گلکسی تایکو مانند حل آزمون‌ها و بازدید از صفحات یادگیری در مورد تایکو، شانس به‌دست‌آوردن توکن TKO در ایردراپ احتمالی تایکو را افزایش دهید.

۴. آیگن لیر (EigenLayer)

ایردراپ آیگن لیر
منبع: twitter.com

آیگن‌لیر (EigenLayer) یک میان‌افزار توسعه‌یافته روی اتریوم است که قصد دارد اعتماد غیرمتمرکز را تبدیل به کالا کند. به‌عبارت دیگر آیگن‌لیر شرایطی را فراهم می‌کند تا پروتکل‌ها بتوانند با اتکا به قابلیت اعتماد و امنیت بالای اتریوم، نیاز به تشکیل مجموعه کاملی از اعتبارسنج‌ها را از بین ببرند و هزینه‌ها را کاهش دهند. کاربرانی که رمزارزهای اتر یا توکن‌های لیکوئید استیکینگ (LST) خود را یک بار استیک کرده‌اند، با استکینگ مجدد آنها در قراردادهای هوشمند آیگن لیر، درآمد مازاد به‌دست می‌آورند. البته این مکانیزم با ریسک‌های افزوده‌ای مانند جرایم اسلشینگ هم همراه است.

دلایل ایردراپ احتمالی آیگن لیر چیست؟

اگرچه هنوز خبری مبنی بر انتشار توکن آیگن لیر نیست؛ اما احتمال دارد برای بهبود مقیاس‌پذیری و امنیت شبکه، توکن خود را عرضه کند.

چطور ایردراپ آیگن لیر را دریافت کنیم؟

طبق تجربه‌های قبلی، تعامل با شبکه اصلی یکی از راه‌های واجد شرایط شدن در ایردراپ‌ها است. می‌توانید توکن‌های لیکویید استیکینگ در شبکه راکت پول (rETH) یا لیدو (stETH) را در شبکه اصلی آیگن لیر استیک کنید. همچنین می‌توانید فرآیند استیکینگ مجدد را روی شبکه اصلی اجرا کنید؛ اما لازم به یادآوری است که کار با مین‌نت‌ها نیازمند پرداخت هزینه است. به‌خاطر داشته باشید که تعاملات شما باید هر چند روز یک‌بار باشد؛ زیرا در ایردراپ‌ها تداوم و تکرار فعالیت کاربر اهمیت دارد.

۵. رنزو پروتکل (Renzo Protocol)

رنزو (Renzo Protocol) یک پلتفرم مشتقات لیکوئید استیکینگ روی آیگن‌لیر است. کاربران پلتفرم رنزو می‌توانند بدون نگرانی در مورد هزینه‌، توکن‌های اتر خود را در شبکه آیگن لیر مجددا استیک کنند. رنزو برای مدیریت استراتژی ری‌استیکینگ از سرویس‌های اعتبار سنجی فعال (AVS) استفاده می‌کند. این سرویس‌ها غیرمتمرکز هستند و از طریق آیگن لیر، امنیت اتریوم را به ارث می‎برند. از این رو به جای اینکه کاربر مسئول تامین امنیت AVSها باشد، رنزو از طرف کاربر استراتژی‌های ری‌استیکینگ را ارزیابی، بهینه‌سازی و مدیریت می‌کند.

آیا ایردراپ Renzo برگزار می‌شود؟

انتشار سیستم امتیازدهی رنزو برای شرکت‌کنندگان در این اکوسیستم موجب شده است تا احتمال برگزاری ایردراپ رنزو هم داغ‌تر شود. کاربران رنزو می‌توانند با مینت و هولد توکن ezETH امتیاز رنزو بگیرند و با دعوت از دیگران برای استیک توکن اتر در رنزو، امتیازات خود را افزایش دهند.

چطور ایردراپ رنزو را دریافت کنیم؟

همانطور که اشاره شد طبق برنامه امتیازی رنزو، می‌توانید با مینت توکن ezETH و نگه‌داری آن در کیف پول خود در هر ساعت یک امتیاز کسب کنید. همچنین می‌توانید با دعوت از دیگران برای واریز و سپرده‌‌گذاری اتر در رنزو، ٪۱۰ از امتیاز آن‌ها را به‌دست بیاورید.

۶. متامسک (MetaMask)

متامسک (MetaMask) یک کیف‌پول شناخته‌شده با بیش از ۳۰ میلیون کاربر است. در این کیف پول کاربران می‌توانند کلید‌های خصوصی‌ خود را ذخیره کنند، با بلاکچین تعامل داشته باشند و به برنامه‌های غیرمتمرکز متصل شوند. متامسک اخیرا ویژگی‌های دیگری نظیر سواپ‌های داخلی، امکان استفاده از ارزهای فیات، تجمیع‌کننده‌های بریج‌ و حتی سرویس‌های لیکوئید استیکینگ را به برنامه‌های خود اضافه کرده است.

آیا ایردراپ MetaMask برگزار می‌شود؟

جو لوبین (Joe Lubin) موسس کانسنسیس (Consensys) در ماه مارس ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) خبری مبنی بر انتشار توکن بومی متامسک با کاربرد «اعطای حق حاکمیت» و «تمرکززدایی فزاینده» را تایید کرده است. البته هیچ مستنداتی در مورد توزیع توکن متامسک از طریق ایردراپ وجود ندارد.

چطور ایردراپ متامسک را دریافت کنیم؟

به‌هر حال با استفاده از ویژگی‌های داخلی متامسک برای تعامل با شبکه‌ها و پروتکل‌های مختلف می‌توانید بخت خود را در ایردراپ احتمالی متامسک امتحان کنید. این فعالیت‌ها شامل واریز ارزهای دیجیتال پشتیبانی‌شده به متامسک، خرید توکن، سواپ، بریج کردن دارایی‌ به زنجیره‌های مختلف، اتصال کیف پول متامسک به برنامه‌های غیرمتمرکز و استفاده از سرویس‌های لیکوئید استیکینگ متامسک می‌شود. ممکن است تعداد تراکنش‌ها هم معیار مهمی برای انتخاب واجدین شرایط در ایردراپ ارزشمند متامسک باشند.

۷. لیرزیرو (LayerZero)

لیرزیرو (LayerZero) یک پروتکل ارتباط میان‌زنجیره‌ای روی شبکه اومنی‌چین (Omnichain) است. پروتکل لیرزیرو برای تسهیل انتقال اطلاعات بین برنامه‌‌های مستقر روی بلاکچین‌های مختلف از فناوری اوراکل‌ها (Oracle) استفاده می‌کند. کاربرد این ارتباط فراتر از پل‌زدن شبکه‌ها برای انتقال دارایی‌های رمزنگاری است. لیرزیرو قصد دارد با استفاده از این فناوری شرایطی را فراهم کند تا برنامه‌های مستقر روی یک زنجیره بتوانند زیرساخت زنجیره‌های دیگر را اجاره کنند و از این طریق شبکه‌های بلاکچین بتوانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند. علاوه بر این مکانیسم، لیرزیرو از طریق اعتبارسنجی تراکنش در زنجیره‌ دریافت‌کننده درخواست، امنیت تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای را تامین می‌کند.

چطور شانس دریافت ایردراپ احتمالی لیرزیرو را بالا ببریم؟

اگرچه هنوز هیچ خبر رسمی مبنی بر برگزاری ایردراپ لیرزیرو منتشر نشده است؛ اما اگر حدس می‌زنید این شبکه بالاخره ایردراپ برگزار می‌کند، می‌توانید با تعامل با پروژه‌های لیرزیرو شانس خود را بالا ببرید. استارگیت (Stargate) یکی از پروتکل‌های مبتنی بر شبکه لیرزیرو است. می‌توانید با تامین نقدینگی، استیک توکن‌های STG یا مشارکت در رای‌دهی به پروپزال‌های دائوی استارگیت شروع کنید. استفاده از بریج آپتوس (Aptos) هم می‌تواند یکی از معیارهای موثر در انتخاب واجدین شرایط دریافت ایردراپ جذاب لیرزیرو باشد. به هر حال در فصل ایردراپ‌ها کلاهبرداران هم در کمین افراد ناآگاه هستند، بنابراین باید از طریق اطلاعیه‌های رسمی برنامه ایردراپ‌ لیرزیرو را دنبال کنید.

۸. استارک‌نت (Starknet)

ایردراپ استارک نت
منبع: boxmining.com

استارک‌نت (Starknet) یک راهکار لایه ۲ دانش صفر است. این شبکه برای رفع محدویت‌های مرسوم در کیف‌ پول‌های معمولی که با عنوان حساب‌های تحت مالکیت خارجی هم شناخته می‌شوند، از انتزاع حساب (Account Abstraction) استفاده می‌کند. از آنجایی که فناوری انتزاع حساب، اکانت‌های معمولی را به قراردادهای هوشمند تبدیل می‌کند، می‌توان از روش‌های جدیدی برای تعامل کاربر با دپ‌ها استفاده کرد. به‌طور مثال در هر شبکه برای پرداخت گس، لزوما به توکن همان شبکه نیاز نیست. همچنین کاربر می‌تواند از قابلیت برنامه‌ریزی برای پرداخت‌های تکراری استفاده کند. بلاکچین استارک‌نت با یکپارچه‌سازی فناوری انتزاع حساب در ولت‌ها و برنامه‌های خودش، تعامل کاربر با شبکه را بهبود می‌دهد.

آیا ایردراپ Starknet تایید شده است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، بله. استارک‌نت اعلام کرده است که قصد دارد بیش از ۱.۸ میلیارد توکن STRK را میان اعضای جامعه و سپرده‌گذاران توزیع کند. ظاهرا مرحله اول ایردراپ استارک‌نت به زودی انجام می‌شود؛ اما معیارهای دقیق برای واجد شرایط شدن در ایردراپ STRK اعلام نشده است.

چطور ایردراپ استارک نت را دریافت کنیم؟

فعالیت‌هایی مانند نصب کیف پول آرجنت اکس (Argent X)، استفاده از بریج استارک نت و تعامل با دپ‌های مستقر روی مین‌نت استارک نت از معیارهای اعلام‌شده برای دریافت ایردراپ هستند. توجه داشته باشید که انجام تسک‌های این پروژه روی مین‌نت مستلزم پرداخت کارمزد تراکنش‌ها است. با مطالعه این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری را در مورد شرایط شرکت در ایردراپ استارک نت به‌دست بیاورید.

۹. زی‌کی سینک (zkSync)

زی‌کی سینک (zkSync) یک راه‌حل لایه ۲ است که قصد دارد با استفاده از نسخه اصلاح‌شده رول‌آپ‌های دانش صفر در عین بهره‌مندی از امنیت اتریوم، سرعت و هزینه تراکنش‌ها را کاهش دهد.

آیا ایردراپ zkSync برگزار می‌شود؟

طبق مستندات توسعه‌دهندگان zkSync، از ابتدا انتشار توکن جزء برنامه‌های این شرکت بوده است؛ اما آن‌ها جزئیاتی را در این باره اعلام نکرده‌اند. به‌هر حال ساختار zkSync نشان می‌دهد که قصد دارد به یک اکوسیستم قدرتمند تبدیل شود و پروژه‌های متعددی روی آن مستقر شده‌اند. بنابراین رشد این اکوسیستم مستلزم وجود یک توکن است تا بتواند مسئولیت هدایت سیستم‌های مالی و پشتیبانی از فناوری‌های آن را بر عهده بگیرد.

چطور ایردراپ zkSync را دریافت کنیم؟

یکی از معیارهای احتمالی برای واجد شرایط شدن در ایردراپ zkSync، استفاده از محصولات یا برنامه‌های این اکوسیستم است. اگرچه هنوز هیچ معیار دقیقی اعلام نشده است؛ اما کاربران zkSync 1.0 و zkSync2.0 شانس بیشتری برای دریافت ایردراپ را دارند.

۱۰. فیول (Fuel)

شبکه فیول (Fuel) ابتدا به عنوان یک راه‌هکار لایه ۲ روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شد و حل چالش مقیاس‌پذیری را هدف قرار داد. اما در نهایت ساختار آن از یک بلاکچین یکپارچه به معماری ماژولار تغییر یافت و حالا با جداکردن لایه اجرا از سایر ویژگی‌ها، توان عملیاتی شبکه را افزایش می‌دهد. فیول این پتانسیل را دارد که به عنوان یک رول‌آپ، زنجیره جانبی (Sidechain) یا حتی یک شبکه لایه ۱ عمل کند.

آیا احتمال ایردراپ Fuel وجود دارد؟

سابقه بلاکچین‌های لایه ۲ در برگزاری ایردراپ و توزیع رایگان توکن‌های شبکه، باعث پررنگ‌شدن احتمال ایردراپ فیول به عنوان یک رول‌آپ آپتیمیستیک شده است.

چطور ایردراپ فیول را دریافت کنیم؟

از آنجایی که ممکن است مشارکت در تست‌نت فیول و پروژه‌های این شبکه به‌عنوان معیاری برای دریافت ایردراپ لحاظ شود، علاقه‌مندان می‌توانند فعالیت‌هایی مثل دریافت توکن تستی، تست کیف پول، تعامل با دپ‌ها و مینت NFT در Fuel Art را انجام دهند. در مطلب معرفی ایردراپ Fuel اطلاعات کامل‌تری در این زمینه معرفی شده است.

۱۱. مارجینفای (Marginifi)

مارجینفای (Marginfi) یک پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز روی شبکه سولانا است. کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را به دیگران وام دهند و در عوض سود دریافت کنند یا در ازای وثیقه‌کردن دارایی‌های خود وام دریافت کنند. تمام وام‌های مارجینفای دارای وثیقه بیش‌ازحد است و هر دارایی سود مشخصی دارد. مارجینفای علاوه بر استقراض و وام‌دهی، سرویس‌های استیکنیگ، سواپ و بریج را هم ارائه می‌دهد.

چطور ایردراپ مارجینفای را دریافت کنیم؟

اگرچه هنوز ایردراپ مارجینفای اعلام نشده است؛ اما یک سیستم امتیازی برای سطح تعامل کاربر با این پروتکل درنظر گرفته شده است. وام‌دهندگان می‌توانند با سپرده‌گذاری وجوه خود به ارزش یک دلار در هر روز، یک امتیاز به دست بیاورند. وام‌گیرندگان هم روزانه به ازای هر یک دلار وامی که می‌گیرند، ۴ امتیاز کسب می‌کنند. به‌علاوه کاربران با دعوت از دیگران می‌توانند ٪۱۰ از امتیاز آن‌ها را به‌دست بیاورند.

۱۲. شبکه Quai

شبکه Quai قصد دارد امنیت مکانیزم‌های اثبات کار و مقیاس‌پذیری شاردینگ را ترکیب کند و تجربه کاربری را بهبود دهد. در حقیقت Quai Network می‌خواهد شرایطی را فراهم کند تا ماینرها برای اعتبارسنجی در چندین زنجیره‌ به پهنای باند و دستگاه‌های سخت‌افزاری مختلف نیاز نداشته باشند. هر زنجیره (یا شارد) می‌تواند به طور مستقل تراکنش‌ها را پردازش کند و آن‌ها را در دفتر کل (Ledger) عمومی یا جداگانه ثبت کند. به این ترتیب سرعت تراکنش‌های عمومی در شبکه Quai به ۵۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) می‌رسد.

چطور ایردراپ Quai Network را دریافت کنیم؟

شبکه Quai از طریق یک برنامه پاداش‌دهی به کاربران رسانه‌های اجتماعی، کامیونیتی خود را به تعامل اجتماعی با پروژه‌های این شبکه تشویق می‌کند. ظاهرا قرار است توکن‌های Quai بین کاربرانی که فعالیت‌ها را با موفقیت انجام می‌دهند، توزیع شود. این فعالیت‌ها شامل دنبال‌کردن صفحات اجتماعی، لایک، کامنت و ذخیره پست‌ها می‌شود. ایردراپ Quai هنوز انجام نشده است و احتمالا بعد از راه‌اندازی مین‌نت برگزار می‌شود.

۱۳. تتاناتس (Thetanuts)

ایردراپ Thetanuts
منبع: thetanuts.finance

تتاناتس فایننس (Thetanuts Finance) یک پروتکل معاملات آپشن (Option) غیرمتمرکز است که با ارائه سرویس‌های معاملاتی مختلف، فرصت کسب سود را برای سرمایه‌گذاران نهادی و مستقل به‌وجود می‌آورد. اگرچه تیم توسعه‌دهنده تتاناتس اعلام کرده است که این پروتکل می‌تواند بدون درآمدزایی از طریق توکن بومی، راه خودش را ادامه دهد؛ اما به هر حال آماده شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی Thetanuts ارزش خودش را دارد.

چطور می‌توان ایردراپ Thetanuts را دریافت کرد؟

اگرچه خبر رسمی مبنی بر انتشار توکن بومی Thetanuts وجود ندارد؛ اما علاقه‌مندان می‌توانند با اتصال به پلتفرم پروژه، واریز وجه به خزانه تتاناتس و انجام معاملات شانس خود را در ایردراپ احتمالی تتاناتس بالا ببرند. شایان ذکر است در صفحه اصلی این وبسایت گزینه “Airdrop” وجود دارد؛ اما در حال حاضر غیرفعال است.

۱۴. آتلندیس (Atlendis)‌

آتلندیس (Atlendis)‌ یک پروتکل وام‌دهی دیفای است که شرایط مناسبی را برای وام‌دهنده و وام‌گیرنده ایجاد می‌کند. از طرفی قرض‌گیرنده می‌تواند بدون وثیقه وام بگیرد و از طرف دیگر ریسک‌های پیش‌روی قرض‌دهندگان با پرداخت سودهای جذاب جبران می‌شود. موسسات، پروتکل‌ها و افراد مستقل می‌توانند از سرویس‌های منعطف بازار وام‌دهی آتلندیس استفاده کنند. در مقابل وام‌دهندگان (سپرده‌گذاران) علاوه بر دریافت پاداش می‌توانند از تسهیلات مدیریت ریسک آتلندیس بهره‌مند شوند.

چطور ایردراپ آتلندیس را دریافت کنیم؟

در زمان نگارش این مطلب برگزاری ایردراپ آتلندیس فقط در حد حدس و گمان است. در صورت تمایل می‌توانید از طریق تعامل با پروتکل Atlendis و واریز دارایی‌های پشتیبانی‌شده به استخرهای استیکینگ پروتکل، شانس خود را در ایردراپ Atlendis امتحان کنید.

۱۵. شاردیوم (Shardeum)

شاردیوم (Shardeum) یک شبکه بلاکچین مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم (EVM) است و از این فناوری برای توسعه شبکه‌ای از زنجیره‌های تقسیم‌شده استفاده می‌کند که قادر به اجرای تراکنش‌ها هستند. با توجه به اینکه درخواست کاربران برای پردازش در شبکه میان شاردها تقسیم می‌شود، سرعت پردازش تراکنش‌ها در شبکه شاردیوم به ۲,۰۰۰ تراکنش در ثانیه می‌رسد. این شبکه با ترکیب مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) و اثبات حد نصاب (PoQ) مصرف انرژی را کاهش داده است.

آیا احتمال ایردراپ Shardeum وجود دارد؟

نکته اول این است که شاردیوم برای ادامه راه، ناگزیر به انتشار یک توکن بومی است. ثانیا این پروتکل اعلام کرده است که در صورت انتشار توکن، ٪۵ از عرضه کل را از طریق ایردراپ میان اعضای جامعه خود توزیع می‌کند.

چطور ایردراپ شاردیوم را دریافت کنیم؟

تجربیات گذشته نشان می‌دهد که احتمالا کاربران و آزمایش‌کنندگان شبکه تستی در لیست ایردراپ قرار می‌گیرند. بنابراین می‌توانید با انجام فعالیت در شبکه تست‌نت شانس خود را امتحان کنید. به‌طور مثال می‌توانید شبکه شاردیوم را به کیف پول متامسک اضافه کنید، از فاست شاردیوم توکن‌های تستی دریافت کنید و تجربیات خود را در شبکه‌های اجتماعی شاردیوم به اشتراک بگذارید.

جمع‌بندی

سال‌های گذشته بازار کریپتو شاهد ایردراپ‌های جذابی بود که در برخی موارد ارزش بسیار بالایی هم نصیب کاربران خوش‌شانس شد. از این رو علاقه‌مندان منتظر ایردراپ‌های احتمالی ۲۰۲۴ هستند تا بار دیگر بخت خود را امتحان کنند. وب‌سایت‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی هر پروژه منبع خوبی برای آگاهی از ایردراپ‌های جدید هستند. همچنین می‌توانید از سایت‌های معرفی ایردراپ‌های برتر کمک بگیرید و برای شرکت در آن‌‌ها آماده شوید. در این مطلب ۱۵ ایردراپ احتمالی در سال ۲۰۲۴ معرفی شد و به نحوه دریافت آن‌ها هم اشاره کردیم. شما فکر می‌کنید چه پروژه‌های دیگری امسال ایردراپ برگزار می‌کنند؟ به نظر شما کدام یک از ایردراپ‌ها، ارزش بالاتری خواهند داشت؟ 

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
ایردراپ‌های احتمالی سال ۲۰۲۴ کدامند؟

احتمال دارد ایردراپ پروژه‌هایی مانند استارک‌نت، لیرزیرو، متامسک، آیگن لیر و زی‌کی سینک، دکس امبینت، پروتکل‌های وام‌دهی مارجینفای و آتلندیس و لایه ۲ها مانند اسکرول، تایکو و فیول در سال ۲۰۲۴ انجام شود.

چطور ایردراپ رایگان دریافت کنیم؟

معمولا در ایردراپ‌ها معیارهایی مانند شرکت در تست‌نت، تعامل با پروژه‌های اکوسیستم، حجم معاملات و تداوم فعالیت‌های کاربر لحاظ می‌شوند.

منبع
coingecko.com

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا