اخبار بیت کوین

بیت کوین در آستانه فتح قله سالانه؛ ۵ نکته مهم که معامله‌گران در هفته آینده باید در نظر داشته باشند

قیمت بیت کوین (BTC) در هفته گذشته حدود ۱۰٪ افزایش یافت و به رشد بازار کریپتو کمک کرد. به نظر می‌رسد اصطلاح اکتبر صعودی (Uptober) همچنان در بازار کریپتو صحت دارد؛ چراکه BTC در این مدت به سقف خود در سال ۲۰۲۳ نزدیک شده است. حال سوال این جا است که آیا گاوهای بازار می‌توانند در نهایت پیروز شوند؟

به نقل از کوین تلگراف، بازار آسیا نسبتا صعودی است و معامله‌گران وال‌استریت به زودی وارد عمل خواهند شد. تحلیلگران هم سعی کرده‌اند محتاط باشند و با توجه به مقاومت‌های پیش روی بیت کوین، از تحلیل‌های بیش از حد خوش‌بینانه دوری کرده‌اند. به همین خاطر، تنها تعداد کمی از آن‌ها معتقدند که BTC به راحتی می‌تواند از محدوده ۳۲,۰۰۰ دلار عبور کند.

علاوه بر این، بیت کوین باید از موانع پیش روی خود هنگام انتشار داده‌های کلان اقتصادی عبور کند؛ چراکه تورم آمریکا همچنان بیش از انتظارات تحلیلگران است. با توجه به اینکه فدرال رزور باید در ۱ نوامبر (۱۰ آبان) در مورد نرخ بهره تصمیم‌گیری کند، داده‌هایی که در روزهای آینده منتشر می‌شوند، اهمیت زیادی دارند. ضمن اینکه رویدادهای ژئوپلیتیکی نیز بر غیرقابل‌ پیش‌بینی بودن بازار کریپتو می‌افزایند.

در نتیجه، به نظر می‌رسد در هفته آینده شاهد نوسانات زیادی در بازار کریپتو و سایر دارایی‌های پرریسک خواهیم بود. گاوهای بیت کوین هم باید به دنبال یک شکست بزرگ باشند تا بتوانند BTC را از رنج چند ماهه آن خارج کنند.

۱. شاخص RSI معامله‌گران را دچار شک و تردید کرده است

نمودار روزانه قیمت بیت کوین به دلار
نمودار روزانه قیمت بیت کوین به دلار – منبع: TradingView

تعدادی از معامله‌گران با شک و تردید به قله‌های سه‌ماهه بیت کوین نگاه کرده و اعلام کرده‌اند عبور از ۳۲,۰۰۰ دلار چالش‌برانگیز و دشوار خواهد بود. برای مثال، دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades) در پلتفرم اکس (توییتر سابق) گفته است:

بیت کوین به سمت اوج خود در سال ۲۰۲۳ حرکت کرده است. شکستن ۳۱,۰۰۰ و ۳۲,۰۰۰ دلار آسان نخواهد بود؛ اما اگر BTC بتواند این کار را انجام دهد، هدف بعدی آن محدوده ۳۸,۰۰۰ است. تا آن زمان در همین محدوده حرکت خواهد کرد.

چارت BTC/USD در تایم فریم روزانه
چارت BTC/USD در تایم فریم روزانه- منبع: پلتفرم X

در حالی که ساعاتی تا باز شدن وال استریت باقی مانده، BTC از مرز ۳۰,۰۰۰ عبور کرده است. معامله‌گر دیگری به اسم علی (Ali) هم روی شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین تاکید کرده و در پلتفرم اکس گفته است:

نمودار روزانه BTC به سیگنال فروش احتمالی اشاره دارد که احتمالا فردا ظاهر می‌شود. این پیش‌بینی بر اساس اندیکاتور «TD Sequential» انجام شده است. شاخص RSI هم به محدوده ۷۴.۲۱ رسیده است. این محدوده از ماه مارس (اسفند) باعث شده است که بیت کوین با اصلاحات شدیدی مواجه شود. به نظر می‌رسد بیت کوین با یک اصلاح قریب‌الوقوع مواجه شود؛ مگر اینکه بتواند کندل روزانه‌ (منظور کندل روز ۲۲ اکتبر) را بالای ۳۱,۵۶۰ دلار ببندد.

چارت BTC/USD با RSI
چارت BTC/USD با RSI- منبع: پلتفرم X

همان طور که در تصویر بالا نشان داده شده، در ۲۳ اکتبر (۱ آبان مهر) شاخص RSI بیت کوین به سطح ۷۷ رسید و RSI بالای ۷۰ در تحلیل تکنیکال به عنوان ناحیه اشباع خرید شناخته می‌شود.

با این حال، برخی از تحلیلگران نسبت به آینده بیت کوین خوشبین هستند. در این مورد برای مثال می‌توان به فیلیپ سوییفت (Philip Swift)، بنیان‌گذار پلتفرم‌های «DecenTrader» و «Look Into Bitcoin»، اشاره کرد که در پلتفرم اکس گفته است:

قیمت بیت کوین به بالای ۳۰,۰۰۰ دلار رسید.

خداحافظ خرس‌ها.

توییت فیلیپ سوییفت
توییت فیلیپ سوییفت – منبع: پلتفرم اکس

تحلیلگر دیگری به اسم کردیبل کریپتو (CredibleCrypto) هم اعلام کرد بیت کوین تقریبا به شکست خود نزدیک شده است. او علاوه بر این به توییت خود در اواخر آگوست (مرداد) اشاره کرده است که در آن گفته بود:

فومو، ترس و نااطمینانی واقعی وقتی شروع می‌شود که قیمت بیت کوین به بالای محدوده ۲۹,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار برسد. اگر فکر می‌کنید پامپ قبلی قدرتمند بود، صبر کنید تا بیت کوین دوباره به این محدوده‌ها برسد.

توییت کردیبل کریپتو
توییت کردیبل کریپتو – منبع: پلتفرم اکس

۲. انتشار داده‌های PCE و GDP در آستانه جلسه FOMC

داده‌های مربوط به شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده (PCE) در روز جمعه ۲۷ اکتبر (۵ آبان) ساعت ۴ بعدازظهر به وقت تهران منتشر می‌شود. جلسه فدرال رزرو هم در ۱ نوامبر (۱۰ آبان) ساعت ۹:۳۰ شب به وقت تهران برگزار خواهد شد تا درباره سرنوشت نرخ بهره آمریکا تصمیم‌گیری شود. با توجه به اینکه فدرال رزرو به شدت به شاخص PCE برای تعیین نرخ بهره توجه می‌کند، انتشار آن در روزهای آینده اهمیت زیادی دارد.

هرچند که داده‌های منتشرشده در هفته‌های گذشته اکثرا بالاتر از حد انتظار بوده و بر چسبندگی تورم تاکید داشته‌اند، احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره همچنان اندک به نظر می‌رسد. بر اساس داده‌های «FedWatch Tool»، حتی ۱.۶٪ احتمال کاهش نرخ بهره توسط کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در هفته آینده وجود دارد.

احتمال کاهش یا افزایش نرخ بهره آمریکا در هفته آینده
احتمال کاهش یا افزایش نرخ بهره آمریکا در هفته آینده – منبع: CME Group

پلتفرم «The Kobeissi Letter» هم اعلام کرد انتشار گزارش‌های درآمدی شرکت‌های آمریکایی و گمانی‌زنی‌های مربوط به سیاست‌های فدرال رزرو ادامه دارد و معامله‌گران احتمالا با نوسانات زیادی مواجه خواهند شد. این پلتفرم تاکید کرده است:

مهم‌ترین رویدادهای این هفته:

۱. پروانه‌های ساخت – چهارشنبه
۲. داده‌های مربوط به فروش خانه‌های جدید – چهارشنبه
۳. سخنرانی جروم پاول (Jerome Powell) رییس فدرال رزرو – چهارشنبه
۴. داده‌های مربوط به شاخص تولید ناخالص داخلی آمریکا (GDP) در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ – پنجشنبه
۵. فروش‌های معلق بخش مسکن – پنجشنبه
۶. داده‌های مربوط به PCE برای ماه سپتامبر (شهریور) – جمعه
یک هفته دیگر هم نشست فدرال رزرو برگزار خواهد شد.

توییت The Kobeissi Letter
توییت The Kobeissi Letter – منبع: پلتفرم اکس

تحلیلگرانی مثل اسکو (Skew) هم روی تقویت دلار آمریکا تاکید کرده‌اند؛ ضمن اینکه روند صعودی افسار گسیخته شاخص دلار آمریکا (DXY) که از اواسط جولای (تیر) شروع شده بود، اندکی کاهش یافته است. اسکو اعلام کرده است:

نمودار روزانه DXY:
در این هفته یا ماه نوامبر (آبان) مشخص می‌شود که روند صعودی DXY در نمودار روزانه آن ادامه می‌یابد یا شکسته خواهد شد. توجه داشته باشید که RSI بالای ۵۰ است و روند DXY در نمودار ۴ ساعته هنوز تغییر نکرده است.

هنوز هیچ چیزی تایید نشده است اما (به زودی) یک حرکت بزرگ خواهیم داشت.

نمودار شاخص قدرت دلار آمریکا در تایم فریم روزانه
نمودار شاخص قدرت دلار آمریکا در تایم فریم روزانه- منبع: پلتفرم X

۳. کاهش موجودی بیت کوین در صرافی‌ها ادامه دارد

کاهش موجودی بیت کوین در صرافی‌های کریپتو به سطحی رسیده که از سال ۲۰۱۸ مشاهده نشده بود. داده‌های وب سایت کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد موجودی بیت کوین در صرافی‌های بزرگ به ۲.۰۲۴ میلیون BTC رسیده است.

نمودار ذخایر BTC در صرافی‌ها
نمودار ذخایر BTC در صرافی‌ها – منبع: CryptoQuant

همان طور که در تصویر بالا نشان داده شده است، سقوط صرافی FTX در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) سرعت کاهش موجودی صرافی‌ها را افزایش داد و هر چند که قیمت بیت کوین در روزهای گذشته بهبود یافته، این روند کاهشی هنوز تغییری نکرده است.

جیمز استراتن (James Straten)، پژوهشگر و تحلیلگر داده در شرکت کریپتواسلیت (CryptoSlate) هم خاطر نشان کرده که واریزی‌های صرافی‌ها به کف سالانه خود رسیده است. وی در ادامه گفت:

از زمانی که بیت کوین شروع به کار کرد، همیشه واریزی‌ها بیشتر از برداشت‌ها بود. با این حال، با سقوط FTX در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) و بحران بانک سیلیکون‌ولی در مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱)، این روند برای اولین بار تغییر کرد. حالا که واریزی‌ها به کف ۱ ساله خود رسیده و برداشت‌ها ثابت مانده است، یک روند واضح در بازار کریپتو به وجود آمده است که نشان می‌دهد خروج بیت کوین از صرافی‌ها ادامه دارد.

نمودار دامیننس تراکنش صرافی‌های بیت کوین- منبع: پلتفرم X

شایان ذکر است طبق نمودار بالا، تراکنش‌های BTC در صرافی‌های مختلف ۳۶٪ از کل معاملات این ارز دیجیتال را تشکیل می‌دهد.

۴. غیبت تازه‌واردان بیت کوین در رشد اخیر آن

گزارش‌های کریپتوکوانت نشان می‌دهد هرچند عملکرد بیت کوین باعث شده است احساسات معامله‌گران بهبود یابد، روند آن تا حدودی «مصنوعی» به نظر می‌رسد. تحلیلگری به اسم سیگنال کوانت (SignalQuant) در ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) اظهار داشت در ماه گذشته افراد جدیدی وارد بازار کریپتو نشده‌اند. او در تحلیل خود از شاخصی به نام توزیع سنی مجموع کوین‌ها (Sum Coin Age Distribution) استفاده کرده است که خروجی‌های خرج‌نشده تراکنش‌های (UTXOها) قدیمی و جدید را از هم جدا می‌کند.

در این شاخص، برای نشان دادن تراکنش‌های معامله‌گران از UTXOهای یک هفته تا یک ماهه استفاده می‌شود. علاوه بر این، رشد تعداد این UTXOها نقطه عطف مهمی برای قیمت BTC در بلندمدت محسوب می‌شود. سیگنال کوانت اعلام کرده است:

وقتی که قیمت BTC در اواخر سال ۲۰۱۸، اواخر سال ۲۰۲۲ و بعد از شیوع ویروس کرونا در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) به کف خود رسید، تعداد معامله‌گرهای تازه‌وارد رشد کرد. با این حال، در حال حاضر تعداد این معامله‌گرها به جای اینکه به سمت بالا رشد کند، در کف مانده است.

شاخص توزیع سنی مجموع توکن‌ها
شاخص توزیع سنی مجموع کوین‌ها – منبع: کریپتوکوانت

سیگنال کوانت در نهایت تاکید کرده است هرچند هیچ شاخص واحدی نمی‌تواند کل بازار را توضیح دهد، داده‌های شاخص توزیع سنی مجموع کوین‌ها آنقدر مهم هستند که نمی‌توانیم آن‌ها را نادیده بگیریم. شایان ذکر است هولدرهای بلندمدت بیت کوین نیز برای اولین بار بیش از ۷۶٪ از عرضه آن را در اختیار دارند.

۵. شاخص ترس و طمع در منطقه ترس نیست

شاخص ترس و طمع برای یک مدت طولانی با حرکت خاصی مواجه نشده بود، اما در روزهای گذشته با ورود به ناحیه طمع نشان داد که نوسانات بازار کریپتو احتمالا افزایش می‌یابد.

در روزهای گذشته این شاخص رشد کرده و به محدوده طمع (۶۳ از ۱۰۰) رسیده است که اوج آن از ۱۲ جولای (۲۱ تیر) محسوب می‌شود. رشد شاخص ترس و طمع همزمان با تلاش بیت کوین برای عبور از مرز ۳۰,۰۰۰ اتفاق افتاده است که نشان می‌دهد این سطح قیمتی در ذهن معامله‌گران اهمیت زیادی دارد.

شاخص ترس و طمع
شاخص ترس و طمع بازار کریپتو – منبع: Alternative.me

معامله‌گر دیگری به اسم آلت کوین شرپا (Altcoin Sherpa) ناحیه ۳۰,۰۰۰ را به عنوان «ناحیه ترس» توصیف کرده است. او در پلتفرم اکس در این باره توضیح داد:

به نظر من سقف بعدی بیت کوین برای پیش‌بینی قیمت آن اهمیت زیادی دارد. اساسا اگر BTC بتواند مقاومت ۳۲,۰۰۰ دلار را بشکند، ممکن است تا ۴۰,۰۰۰ دلار رشد کند. اگر بیت کوین سقف پایین‌تری (lower high) تشکیل دهد یا بعد از برخورد به ۳۲,۰۰۰ دلار با قدرت کاهش یابد، فکر می‌کنم تا ۲۰,۰۰۰ دلار ریزش خواهد داشت. یک حس درونی می‌گوید بیت کوین تا ۴۰,۰۰۰ دلار رشد می‌کند؛ اما سطح ۳۲,۰۰۰ به شدت قوی است و نظر قطعی در مورد آن ندارم.

تحلیل نمودار بیت کوین
تحلیل نمودار بیت کوین – منبع: توییت آلت کوین شرپا

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا