اخبار خارجی

بررسی ۵ نکته مهم در مورد قیمت بیت کوین در هفته جاری

شمع هفتگی قیمت بیت کوین در ۲۹ می (۸ خرداد) اگرچه برای نهمین بار متوالی در محدوده منفی بسته شد، با بسته شدن شمع در هفته‌های قبل یک تفاوت اساسی داشت و آن افزایش سریع قیمت BTC پس از بسته شدن شمع بود. به طوری‌که تا ساعات نزدیک به صبح حدود ۵٪ افزایش قیمت را شاهد بودیم.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، با اتمام آخرین هفته ماه می، شرایط اقتصاد کلان همچنان منفی است، اثری از خریداران خرد در بازار مشاهده نمی‌شود و اکثر فعالان بازار در انتظار اصلاح قیمت بیشتر هستند. در ادامه ۵ نکته قابل توجه که طی روزهای آینده بر قیمت بیت کوین اثر خواهند داشت را بررسی می‌کنیم.

آیا دهمین شمع هفتگی سبز خواهد بود؟

پس از بسته شدن شمع هفتگی بیت کوین در حدود ۲۹٬۳۰۰ دلار، قیمت BTC افزایشی شد و به سطح فعلی نزدیک به ۳۰٬۶۶۰ دلار رسید. در صورتی که قیمت بسته شدن شمع هفته آینده حداقل ۲۹٬۵۰۰ دلار باشد، بیت کوین می‌تواند در هفته آینده به ۹ هفته نزول خود پایان دهد. محرک این رویداد، خبر کاهش محدودیت‌های کرونایی در چین و برنامه بازگشایی مراکز اقتصادی در آن کشور بود.

برای برخی تحلیل‌گران، این تحولات کوتاه مدت برای رسیدن به چشم‌انداز مثبت کافی بوده است. اما کریپتو تونی (Crypto Tony) خاطرنشان کرد برای ادامه رالی تسکینی رسیدن به سطح ۳۱۰۰۰ دلار ضروری است:

تماشای بهبود اوضاع آلت‌کوین‌ها در صبح امروز خوشحال‌کننده است. بخاطر داشته باشید که حرکت بیت کوین هنوز در محدوده سابق خود است و برای ادامه رالی تسکینی لازم است به سطح ۳۱٬۰۰۰ دلار برسیم.

رالی تسکینی قیمت بیت کوین
توییت کریپتو تونی؛ منبع: توییتر

عده‌ای دیگر نیز با تکرار ایده رالی تسکینی اظهار داشتند افزایش قیمت فعلی تنها مقدمه‌ کاهش قیمت شدیدتر در آینده است.

علیرغم بهبود قیمت، بازار سهام همچنان خرسی است

با توجه به بسته بودن بازارهای ایالات متحده بخاطر تعطیلات رسمی این کشور در ۳۰ می (۹ خرداد)، فضای کلی بازار بازارهای جهانی تحت کنترل اروپا و آسیا است و بهبود اوضاع بازارهای سهام آسیا پس از هشت هفته نزولی، باعث بهبود موضعی وضعیت اقتصاد کلان شد.

با وجود اینکه قیمت بیتکوین در هفته گذشته به بهبود اوضاع بازار سهام در ایالات متحده واکنشی نشان نداد، در آغاز این هفته با حرکت صعودی در بازارهای آسیایی شاهد بهبود واکنش مثبت ‌BTC بودیم. با این حال تحلیل‌گران هشدار می‌دهند که این بهبود قیمت بعید است به معنای معکوس شدن روند کلی باشد.

سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو ایالات متحده و سایر بانک‌های مرکزی نه تنها باعث سقوط بازار سهام شده است، بلکه زمزمه آغاز یک رکود شدید را برانگیخته است. همچنین در هفته آینده ابعاد جدیدی از این سیاست‌های انقباضی جلوه‌گر می‌شوند. انتظار می‌رود فدرال رزرو در تاریخ ۱ ژوئن (۱۱ خرداد) کاهش ترازنامه خود را شروع کند که در حال حاضر به رکورد ۸.۹ تریلیون دلار رسیده است.

همچنین در ۳۱ می (۱۰ خرداد)، اطلاعات شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برای منطقه یورو منتشر می‌شود و در ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) داده‌های CPI برای ایالات متحده منتشر می‌شود. همه این تاریخ‌ها می‌توانند حامل اخبار منفی برای بیت کوین و سایر دارایی‌های پرریسک باشند.

شاخص دلار به حداقل خود در ماه اخیر رسید

شاخص دلار ایالات متحده (DXY) در طول هفته گذشته تا آزمایش کردن سطح حمایت خود (که ماکزیمم ثبت شده در دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۸) است) کاهش یافت.

در صورتی که این شاخص دچار تغییر روند شده باشد و حرکت صعودی ماه‌های اخیر را معکوس کند، با توجه به همبستگی معکوس بین بیت کوین و شاخص دلار احتمال افزایش قیمت آن وجود دارد. یکی از تحلیل‌گران به نام کریپتو روور (Crypto Rover) اهمیت این رویداد را تا حدی می‌داند که اظهار داشته است:

این می‌تواند آغاز بول‌مارکت ۲۰۲۲ برای بیت کوین باشد.

او نمودار زیر را به اشتراک گذاشت و به مخاطبان خود یادآور شد که به طور تاریخی، اوج قیمت بیت کوین با به حداقل رسیدن شاخص DXY همزمان بوده است و بالعکس.

قیمت بیت کوین و شاخص DXY
داده‌های تاریخی قیمت بیت کوین در برابر شاخص DXY؛ منبع: تریدینگ‌ویو

با این حال عده‌ای دیگر از تحلیل‌گران معتقدند افت شاخص DXY موقت است و رالی صعودی آن که از ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) آغاز شده است، ادامه خواهد یافت.

آیا کف قیمت بیت کوین نزدیک است؟

در میان انبوه تحلیل‌های نزولی، کی یونگ جو (Ki Young Ju)، مدیر عامل کریپتو کوانت، معتقد است در نزدیکی کف قیمت بیت کوین قرار داریم.

او با تکیه بر ارزش تحقق یافته بیت کوین که برابر با ارزش دلاری UTXO در زمان پیدایش است، تاکید می‌کند که بیش از ۶۲٪ از ارزش بازار بیت کوین مربوط به UTXOها با قدمت ۶ ماه یا بیشتر است. او با مراجعه به نمودار زیر استدلال می‌کند آخرین باری که درصد UTXOها با قدمت ۶ ماه یا بیشتر تا این حد رشد کرده بود، اوج فروش در مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) بود و این موضوع ‌می‌تواند نشان‌دهنده رسیدن قیمت به کف باشد.

ارزش تحقق یافته بیت کوین
درصد UTXOها با قدمت ۶ ماه یا بیشتر، مشابه وضعیت وخیم بازار در زمان آغاز کرونا است؛ منبع: کریپتوکوانت

وضعیت احساسات بازار

با وجود برگشت قیمت بیت کوین با بالای ۳۰٬۰۰۰ دلار شاخص ترس و طمع بازار کریپتو امروز عدد ۱۰ را نشان می‌دهد که نشان‌دهنده ترس شدید است. سال ۲۰۲۲ از نظر احساسات بازار شرایطی بسیار منفی را تجربه کرده است. کمی پیشتر در ماه اردیبهشت این شاخص به عدد ۸ رسید که از زمان آغاز کرونا در اسفند ۹۸ شاهد آن نبودیم.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا