سرمایه گذاری

۸ استراتژی سرمایه‌گذاری برای کسب سود بیشتر در بازار ارزهای دیجیتال

سرمایه‌گذاری و ترید در هر بازاری خطرات خود را دارد و اگه تجربه سرمایه‌گذاری در هر بازاری را داشته باشید تا قبل از اینکه به اصول و استراتژی سرمایه‌گذاری خود دست پیدا کنید و اصول درست را یاد بگیرید، قطعا تجربیات تلخ و شیرین زیادی داشتید. من هم در ابتدا استراتژی خاصی نداشتم و متوجه شدم همانقدر که بازارهای مالی و به خصوص بازار ارز دیجیتال فرصت سود به ما می‌دهد، ضررهای زیادی هم به همراه دارد و اگر استراتژی مشخص و معقولی نداشته باشم با تجربیات تلخ بیشتری روبرو می‌شوم. در ادامه استراتژی‌هایی را معرفی می‌کنم که برخی را تجربی به دست آوردم و برخی را هم از تجربه دوستان استفاده کردم.

این مقاله در ۲۳ آبان ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شده است.

۱- دانش خود را بالا ببرید

همانطور که هر کار و حرفه‌ای از نجاری گرفته تا پزشکی نیاز به دانش و مهارت دارد، سرمایه گذاری هم نیاز به آموزش و دانش گسترده دارد و این مهم یکی از قدم‌های اولیه برای موفقیت در این مسیر است. شاید بتوان گفت بخشی از تضمین موفقیت شما در سرمایه گذاری به این مورد بستگی دارد. این موضوع هم برای ترید و هم سرمایه گذاری صدق می‌کند. قدم اول این است که ابتدا پروژه آینده‌دار و با پتانسیل را پیدا کنید، پروژه ها را فاندامنتالی بررسی کنید، در مورد تیم و جامعه آن پروژه تحقیق کنید، توکنومیکس پروژه ها را به دقت بررسی کنید و اهداف بلند مدت و رودمپ آن را در نظر بگیرید و در نهایت نتیجه بگیرید که آن پروژه یا ارز دیجیتال ارزنده است یا نه. هر چقدر دانش خود در این زمینه را بالا ببرید، در این مسیر با روش های مختلفی آشنا می‌شوید که به تصمیم گیری بهتر کمک می‌کند. حتی اگر با روش های بررسی پروژه آشنایی ندارید و زمان برای اینکار موجود نیست می‌توانید از تحقیق و مطالعه در مورد نظرات افراد متخصص در این زمینه بهره ببرید و در نهایت خودتان تحقیقات تکمیلی در این زمینه داشته باشید. این موارد تنها بررسی بنیادی پروژه است و قدم بعدی بررسی تکنیکالی و پتانسیل رشد آن است، اگر در این خصوص نیز دانشی ندارید می‌توانید از نظر تحلیلگرهای مطرح و متخصص استفاده کنید.

سرمایه گذاری نیاز به دانش، یادگیری، حوصله و صبر دارد و اگر از پس این کارها برنیایید یا وقت برای آن نداشته باشید، فرصت کسب سود زیاد از بازارهای مالی را نخواهید داشت و حتی ممکن است مواردی که در ادامه توضیح می‌دهم به درد شما نخورد.

۲- سناریو و استراتژی سرمایه‌گذاری داشته باشید

سرمایه گذاری نیاز به سناریو و استراتژی دقیق دارد. هر فرد با توجه به خصوصیات و شخصیت خود، می‌تواند سناریو مختلفی داشته باشد. طی تجربه در این سال‌ها متوجه شدم، استراتژی خرید و فروش در کف و سقف بازار برای من یک امر ناکارآمد است. از آنجایی‌که خیلی مواقع نمی‌توان سقف و کف را به درستی تشخیص داد این روش همیشه جوابگو نیست و در برخی مواقع ممکن است خیلی از سودها را از دست بدهم. حتی زمانی که تشخیص درستی داشتم، وسوسه قیمت پایین‌تر در کف یا فروش در قیمت بالاتر باعث میشد حرکت اشتباهی را انتخاب کنم. اما این اصل یک سناریو رایج در بازار است و می‌تواند برای افرادی که خیلی وقت و زمان برای سرمایه‌گذاری و بررسی بازار ندارند روش سودآور و مناسبی باشد. اما برای من که همیشه با این بازار سروکار دارم، فرصت‌های جذابی وجود داشت که با این استراتژی سرمایه‌گذاری آن فرصت‌ها را از دست می‌دادم. 

این روشی بود که من در بازار صعودی قبلی انتخاب کردم و دقیقا در کف خرید کردم و در سقف هم فروختم اما وقتی بازار صعودی شروع شد پروژه های جدیدی هر بار معرفی میشد و سودهای بیشتری از سناریو کف و سقف من داشت. اینجا بود که متوجه شدم باید سناریو خودم را داشته باشم و عاقلانه و منطقی رفتار کنم. و شروع به آزمایش روش‌هایی کردم که برای رسیدن به هدفم کمک کننده باشد. 

در این بولران دیگه استراتژی من خرید و فروش توی کف و سقف نبود و هر زمانی که بازار نشانه‌های صعود داشت اقدام به کسب سود کردم. و بخش دیگری از سرمایه را برای هولد بلندمدت کنار گذاشتم و حتی برای اینکار ریسک های متوسط و بالا داشتم و بخشی را برای ترید. راهکارهای مختلف و متفاوتی وجود دارد، ابتدا باید رفتارها و احساسات خود در بازار را بشناسید و بعد سناریو خود را بچینید. زمانی‌که نتوانید احساسات خود را هنگام ریزش سنگین بازار یا برعکس کنترل کنید، شروع به تصمیم گیری اشتباه می‌کنید. تصمیمات اشتباه باعث دل‌زدگی شما از سرمایه‌گذاری و ترید می‌شود. نمی‌توان یک روش را برای همه در نظر گرفت و بهترین کار این است که روشی که برای شما موثر است را انتخاب کنید. استراتژی‌های مختلف و متفاوتی در سرمایه گذاری وجود دارد که میتوانید انتخاب کنید.

اگر شما تریدر هستید نیز نیاز به چیدن استراتژی خاص خود دارید و ترید به روش خودتان بهتر از الگو برداری از باقی تریدرهاست. افرادی که ضرر و تجربه بیشتری در بازار داشتند صحبت در مورد سناریو و استراتژی را بهتر درک می‌کنند. سرمایه گذاری یا ترید یک جور بازی بین احساسات و منطق است و اگر بتوانیم تعادل بین این دو ایجاد کنیم برنده اصلی این بازی هستیم. 

۳- نقدینگی داشته باشید

همیشه مقداری پول و نقدینگی داشته باشید که اگر بازار به شما فرصت سود مجدد داد از آن فرصت استفاده کنید. زمانی که کرونا رخ داد من هیچ نقدینگی نداشتم و قبل از آن تمام سرمایه‌ام را وارد کریپتو کرده بودم و وقتی بازار نزولی شد، فرصت هایی که جلوی چشمام سوخت می‌شد را تماشا کردم. به جای اینکه حرص بخورم یا حسرت، به راهکارهایی مختلف فکر کردم و آن موقع تنها کاری که توانستم بکنم، گرفتن وام و ورود با سرمایه جدید به بازار بود. اما ممکن است همیشه از این فرصت‌ها پیش نیاید و همیشه هم وام در دسترس نباشد. طی تجارب مختلف متوجه شدم بهترین حالت این است که بخشی نقدینگی داشته باشم و از فرصت‌هایی که بازار صعودی ایجاد می‌کند استفاده کنم.

۴- پورتفلیو خود را خیلی شلوغ نکنید

بازار کریپتو پر از ارزهای دیجیتال متنوع و متفاوت است که هر کدام شرایط و برنامه مشخص خود را دارد و پروژه‌های خوب و آینده دار زیادی برای سرمایه‌گذاری وجود دارند، اما اینکه بخواهیم بسیاری از این کوین‌ها را در پورتفولیو خود داشته باشیم و از هر کدام آنها درصدی سود کسب کنیم روش معقولی نیست. طبق تجربه متوجه شدم تمرکز روی چند کوین خاص بهتر از چندین ارز دیجیتال است. اینکه سبد ارز دیجیتال شلوغی داشته باشید و روی ۱۰ یا ۲۰ ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده باشید به شما اجازه نمی‌دهد که درصد سود هر ارز را به درستی متوجه شوید و رصد هر یک از این ارزها سخت می‌شود و هنگام برداشت سود ممکن است تصمیمات اشتباه بگیرید. داشتن ۴ تا ۵ ارز دیجیتال در حوزه‌های پر پتانسیل و قابل رشد بازار، امکان بررسی و رصد را همیشه فراهم می‌کند و حتی به راحتی می‌توانید تصمیمات درست برای خروج سرمایه خود از آن پروژه‌ها بگیرید. از طرفی هم تجربه خودم ثابت کرد داشتن تنها یک سهم در پرتفو نیز کار عاقلانه و درستی نیست. 

اگر سرمایه‌گذار هستید اینکه فقط در بازار کریپتو فعالیت کنید نیز منطقی نیست و یک سرمایه‌گذار باید همیشه از فرصت‌های موجود در بازارهای مختلف استفاده کند، از سرمایه‌گذاری در طلا و ملک گرفته تا بازارهای مالی متفاوت. در همه بازارهای مالی فرصت سود وجود دارد البته به شرطی که آن بازارها را به خوبی بشناسید

۵- بازار و سبد خود را تحت نظر داشته باشید

اگر سرمایه‌گذار هستید اینکه کلا یک سهم یا ارز دیجیتال را خریداری کنید و دیگر حواستان به حرکت‌های بازار نباشد کار اشتباهی است. بازار کریپتو را به درستی بشناسید، اینکه چه زمانی و با چه اخباری ممکن هست قیمت بیت کوین دچار تغییر شود و این تغییرات چه زمانی روی آلتکوین‌ها تاثیر می‌گذارد یا اینکه چرخه‌های هاوینگ بیت کوین به چه صورت است و یا چرخه‌های صعودی و نزولی بازار به چه صورت بوده، اینبار چطور خواهد بود و خیلی از این موارد را وقتی به درستی درک کنید می‌توانید راهکار و استراتژی بهتری برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. همچنین ارزهای دیجیتالی که خریداری کرده‌اید را هرازگاهی بررسی کنید و اخبار و اتفاقات مهم و همچنین رودمپ آن ارزها را در نظر داشته باشید و رصد کنید، تاثیر این اتفاقات بر روی قیمت را تحلیل و بررسی کنید. اینکار مانع از ضررهای سنگین می‌شود و حتی فرصت برای خروج سرمایه و تصمیم‌گیری منطقی را فراهم می‌کند. اما حواستان باشد اینکار را به گونه نامتعادل انجام ندهید که هر چند ساعت یکبار سبد خود را بررسی کنید.

۶- احساسات خود را کنترل کنید

همانطور که پیشتر گفتم سرمایه گذاری بازی بین منطق و احساسات است و کنترل احساسات یکی از اصول مهم در سرمایه گذاری و ترید معقول است. ابتدا باید این موضوع را در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری ریسک بالایی دارد و با مقدار پولی وارد بازار شوید که تحمل ریسک روی آن و حتی صفر شدن آن را داشته باشید. با توجه به اینکه بازار کریپتو بسیار پر ریسک است تمام دارایی خود را وارد این بازار نکنید یا با پول قرضی و فروش ملک و ماشین خود سرمایه‌گذاری نکنید مگر اینکه ریسک صفر شدن را به جان بخرید و تحمل این اتفاق را داشته باشید. مدیریت ریسک یکی از موارد خیلی مهم در سرمایه گذاری و ترید است. تصمیم‌گیری منطقی به هنگام ضرر و طمع زیادی نداشتن به موقع سود را کنار بذارید. در ادامه چهار موردی که می‌تواند به کنترل احساسات کمک کند را بیشتر شرح می‌دهم:

طمع نکنید

ابتدا باید سیستم هر بازار مالی و اینکه هر بازاری به چه صورت کار می‌کند را یاد بگیرید، از آنجایی‌که در خصوص بازار کریپتو صحبت می‌کنم پس همین بازار را مثال میزنم. ابتدا باید بدانید بازار کریپتو همانطور که رشدهای خوبی دارد، ضررهای زیادی هم به همراه دارد. اینکه توقع داشته باشید این بازار همیشه سودآور باشد اشتباه است و باید یاد بگیرید طمع سود بیشتر را کنار بگذارید و تمام سود بازار سهم شما نمی‌شود. سود و رشد دارایی حس شیرینی به همراه دارد و اگر بخواهیم سود بیشتر داشته باشیم اینجاست که با احساسات درگیر می‌شویم و ممکن است اصلا نتوانیم از فرصت‌های موجود استفاده کنیم. بر روی هر ارز دیجیتالی که سرمایه‌گذاری کرده اید هدف‌گذاری کنید و برنامه خروج از آن را داشته باشید مثلا اگر ارز دیجیتالی دارید که طبق بررسی‌های متفاوت متوجه شدید ممکن است ۵ برابر رشد کند و استراتژی شما این است که اگر این ارز دیجیتال و دارایی شما ۵ برابر شود بخشی از دارایی یا کل دارایی را از بازار خارج می‌کنید اگر ۵ برابر شد و طمع اینکه سود بیشتری بگیرید و طبق قوانین خود پیش نروید باعث می‌شود تمام منطق خود را کنار بگذارید. قوانین و منطق خود را دنبال کنید و آن قوانین را زیر پا نگذارید. رویکرد عاقلانه و سودآور در این شرایط این است که وقتی سهم ۵ برابر شد می‌توان دارایی اولیه یا نصف سرمایه را خارج کرد و اگر آن ارز دیجیتال پتانسیل رشد بیشتر را داشت منتظر حرکت‌های بعدی بود. اینکه بخواهیم همیشه با بیشترین سود از بازار خارج شویم امکان پذیر نیست و خیلی زود فرصت‌ها را از دست می‌دهیم.

رعایت اصول و قوانین به هنگام ضرر هم باید رعایت شود. به فرض پیش بینی اولیه این بوده که آن ارز دیجیتال ۵ برابر می‌شود و این اتفاق افتاده و شما هنوز دارایی خود را خارج نکرده‌اید، حالا آن ارز دیجیتال کمی ریزش داشته و سود شما ۴ برابر شده است و اینجا باز طمع و انتظار اینکه آن ارز دیجیتال دوباره ۵ برابر شود تا دارایی خود را خارج کنید ممکن است باعث ضرر بیشتر شود و آن ارز دیجیتال هیچوقت دوباره به نقطه صعودی خود بازنگردد. برای خروج سرمایه از بازار قوانین خود را پیاده کنید و نگذارید طمع باعث شود منطق و استراتژی خود را کنار بگذارید.

توهم نداشته باشید و منطقی رفتار کنید

اوایلی که وارد سرمایه گذاری می‌شوید، ممکن است کسب سود خود را براساس توهمات و رویاپردازی در زندگی شخصی خود بچینید، مثلا من میخواهم خانه یا فلان ماشین را بخرم و برای این مدل ماشین به x مقدار پول نیاز دارم و اگر سرمایه‌ام انقدر رشد کند می‌توانم این مدل ماشین را بخرم. هدف داشتن خوب است اما رویاپردازی نه. وقتی غیرواقعی و براساس رویاهای خود تصمیم بگیرید احساساتت بر منطق شما تسلط پیدا می‌کند و توهم سودهای ۵۰ یا ۱۰۰ برابری را از ارزهای دیجیتالی دارید که حتی قابلیت رشد ۱۰ برابری هم ندارند. در این زمینه نیاز است که این اصل را یاد بگیریم که هر ارز دیجیتال در بازار چقدر پتانسیل رشد دارد و از هر پروژه و ارز دیجیتال توقع واقع گرایانه چه میزان رشد را داشته باشیم. 

با رویا فروشی آشنا شوید

سیگنال فروش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی با روش‌های مختلف از قبیل تبلیغ یک ارز دیجیتال خاص یا یک روش معاملاتی خاص و یا استفاده از ابزار و ربات‌های ترید برای معامله، رویای میلیونر شدن را به شما می‌فروشند. رویای میلیونر شدن یا توهم سودهای نجومی کار اصلی سیگنال فروش‌ها برای بازی با احساسات مردم است. خیلی از روش‌هایی که یا افراد معرفی می‌کنند برای هر فردی قابل اجرا نیست و نمی‌توان از یک روش برای همه استفاده کرد. این فقط یک مورد از رویاهایی است که وجود دارد و تا زمانی که منطقی عمل نکنید درگیر این توهمات می‌شوید. 

صبور باشید

وقتی بازار شروع به رشد می‌کند برخی ارزهای دیجیتال زودتر و برخی دیرتر رشد خود را آغاز می‌کنند. اگر روی پروژه های خوبی سرمایه گذاری کردید و رشد آنچنانی نداشتید یا اینکه احساس درجا زدن دارید، تصمیمات عجولانه نگیرید و صبر کنید. اجازه دهید آن ارز دیجیتال رشد خود را آغاز کند و اگر با بررسی‌های مختلف، آن ارز دیجیتال امکان رشد بیشتری نداشت سرمایه خود را وارد ارز دیجیتال با پتانسیل بیشتر کنید. اما توجه داشته باشید نگذارید این احساس باعث جابه جایی زیاد و غیرمنطقی از یک ارز دیجیتال به دیگری شود. در این خصوص اگر ارزهای دیجیتال خود را بررسی کنید متوجه پتانسیل رشد یا عدم آن می‌شود. البته اگر سناریو شما خرید در کف و فروش در سقف باشد نیازی نیست ارز خود را مدام چک کنید و به خود استرس دهید.

این اصل را بخاطر داشته باشید که هیچ صعودی همیشگی نیست همانطور که هیچ نزولی دائمی نیست، روند بازار همیشه در حال چرخش است و اگر در چرخه صعودی هستیم، سرمایه‌گذاری نامعقولی نداشته باشید چرا که ممکن این فرصت از دست برود و سرمایه خود را از دست بدهید و برعکس. چرخه‌های نزولی بازار نیز فرصت برای دریافت سود را به شما می‌دهد به شرطی که استراتژی مشخصی برای نزول بازار و کسب سود داشته باشید. به ریزش‌های بازار به چشم فرصت خرید نگاه کنید.

بازارهای مالی و کریپتو همیشه فرصت برای دریافت سود را به شما می‌دهند اگر سود یا ضرر زیادی کردید به خود فرصت استراحت بدهید، در صورت سود سرمایه خود را خارج کنید و چندین مدت زمان دهید و سرمایه‌گذاری نکنید تا با تصمیمات اشتباه سود خود را از دست ندهید و همچنین اگر ضرر کردید به خود استراحت بدهید و نگذارید حس انتقام از بازار باعث تصمیمات نامعقول شود. احساسات خود را به درستی کنترل کنید و بعد با بررسی‌های دقیق تصمیم به ورود مجدد به بازار را بگیرید.

۷- قوانین خود را داشته باشید تا درگیر احساسات نشوید

یکی از راه هایی که باعث شد من احساسات و به خصوص طمع سود بیشتر را در نظر نگیرم داشتن قوانین مشخص برای خروج سرمایه از بازار بود. برای سرمایه گذاری و سود کردن نیاز به استراتژی خروج دارایی خود از بازار دارید البته باید استراتژی را براساس اهداف سرمایه‌گذاری خود بچینید. اینکه چه زمانی سرمایه خود را وارد بازار کنید و هدف شما سود چند برابری و تخصیص چه میزان دارایی در بازار و به خصوص خروج بر روی چه پله‌هایی است، نیاز به قوانین و استراتژی خاص خودتان دارد. این قوانین را هیچوقت زیر پا نگذارید مگر اینکه قوانین اشتباهی برای خود وضع کرده باشید.

۸- از تجربیات خود درس بگیرید

اشتباهات خود را بپذیرید، به درستی تحلیل و بررسی کنید و در نهایت از تجربیات خود و اشتباهات قبلی درس بگیرید. یکی از روش‌هایی که در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند یادداشت برداری از اقدامات و استراتژی‌های خودتان در روند صعودی یا نزولی بازار است تا بهتر حرکات خود را بررسی کنید و از این تجارب در چرخه های بعدی بهترین استفاده را ببرید. اگر ضرر کردید، رفتارهای غیرمنطقی و نامعقول خود را تحلیل کنید و ریشه یابی کنید و اگر سود کردید رفتار و تصمیمات درست خود را بدانید و تکرار کنید. همانطور که در ابتدا گفتم هر حرفه‌ای نیاز به دانش و مهارت دارد و انسان در هر کاری ممکن است اشتباهاتی داشته باشد. اما بهترین نتیجه را وقتی می‌توان داشت که آن اشتباهات را دیگر تکرار نکرد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال چگونه است؟

سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال همانند سایر بازارهای مالی است با این تفاوت که بازار کریپتو ریسک بالاتری دارد و قوانین خاصی در این بازار وضع نشده است.

بهترین روش سرمایه‌گذاری با پول کم کدام است؟

این مورد بستگی به سرمایه و ریسک شما دارد. اگر این مقدار دارایی تنها پست انداز و سرمایه شما است، در بازار کریپتو تنها ارزهای دیجیتالی را خریداری کنید که بسیار کم ریسک هستند.

کلام آخر

مهم‌ترین کاری که یک سرمایه‌گذار باید انجام دهد این است که سرمایه خود را حفظ کند و با سرمایه‌گذاری سود کسب کند اگر سود کردید حتی کم خود را سرزنش نکنید بلکه روش های خود را ارتقا دهید. بخاطر داشته باشید سرمایه‌گذاری روشی برای کسب سود بیشتر است و برای اینکه سرمایه‌گذار حرفه‌ای باشید لازم است تا اصول و فنون این کار را یاد بگیرید. تمام بازارهای مالی و به خصوص بازار کریپتو ریسک بالایی دارند و اگر آدم ریسک پذیری هستید اقدام به اینکار کنید و اگر کشش استرس و یا هیجانات بالا را ندارید خود را آزار ندهید. هیچ کس نمی‌داند دقیقا چه اتفاقاتی برای بازارهای مالی می‌افتد و تمام سناریوها براساس پیش بینی افراد چیده می‌شود پس نمی‌توان اعتماد کامل به رشد یا نزول بازار داشت، با افزایش دانش پیش بینی خود را از بازار داشته باشید. مواردی که در بالا به آنها اشاره کردم راهکار مناسبی برای من است و ممکن است برای شما مفید نباشد، سعی کنید روش خود را پیدا کنید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا