متوسط مقالات عمومی

در هر فاز بازار گاوی کدام استراتژی و برنامه را در پیش بگیریم؟

همه ما منتظر بازار گاوی هستیم و فکر می‌کنیم که به محض آغاز نهایت سود را از آن خواهیم برد. هر چرخه بازار از ۴ فاز مختلف تشکیل می‌شود و ممکن است هر فاز ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد. تصمیم‌گیری در بازار سرمایه بدون آگاهی از شرایط حاکم، شبیه به این است که با چشمان بسته در مکانی ایستاده‌اید و نمی‌دانید کجا هستید. قطعا اگر بدانیم الان در کدام فاز بازار گاوی هستیم، می‌توانیم برنامه‌ریزی بهتری برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال داشته باشیم و در شرایط فعلی برای صعود آماده شویم. با میهن بلاکچین همراه باشید تا با ۴ فاز بازار گاوی و استراتژی‌های آن آشنا شویم.

خلاصه مطلب:
👈 هر یک از بازار‌های مالی چرخه‌هایی دارند و هر یک از این چرخه‌ها به ۴ فاز مختلف تقسیم می‌شوند؛ بازه زمانی هر یک از این فاز‌ها متفاوت است.
👈 چهار فاز بازار گاوی عبارتند از: فاز انباشت‌، افزایش قیمت و شروع بازار گاوی‌، سقف بازار صعودی و کاهش قیمت‌ها.
👈 کسب دانش و یافتن ترند‌های بعدی بازار در فاز انباشت و البته تغییرات کلان و اصول نظارتی در فاز افزایش قیمت از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
👈 از جمله مهم‌ترین عوامل رسیدن به سقف بازار صعودی‌، می‌توان به افزایش فعالیت یوتیوبر‌ها، کاربران توییتر و تبلیغات برند‌ها اشاره کرد و سپس وارد فاز کاهش قیمت می‌شویم.

آشنایی با ۴ فاز بازار گاوی

۴ فاز چرخه های بازار ارزهای دیجیتال چیست
منبع:YouTube.Com

همه بازارهای مالی ماهیتی چرخه‌ای دارند و ۴ فاز را تکرار می‌کنند؛ اما ممکن است بازه زمانی هر فاز متفاوت باشد. به‌هر‌حال درک چرخه بازار و فازهای مختلف آن، نکته مهمی برای سرمایه‌گذاری هوشمندانه و تعیین زمان ورود و خروج به بازار است. بعلاوه می‌توان از مزیت‌های زیر هم بهره‌مند شد:

 • برنامه‌ریزی و مسیریابی درست در هر فاز
 • به‌دست آوردن سود حداکثری
 • اجتناب از تله‌های رایج

در ادامه به بررسی فاز‌های مختلف انباشت‌، افزایش قیمت و شروع بازار گاوی‌، سقف بازار صعودی و کاهش قیمت و استراتژی‌های مرتبط با آن‌ها می‌پردازیم.

فاز اول: انباشت (The Accumulation Phase‌)

فاز انباشت در چرخه بازار ارز دیجیتال
منبع: Twitter.Com

بازار ارزهای دیجیتال در یک سال گذشته در فاز انباشت (Accumulation Phase) به‌سر می‌برد. پس از حوادثی مانند سقوط ترا، فروپاشی صرافی FTX و ترس از دی‌پگ شدن استیبل کوین یو‌اس‌دی‌ کوین (USDC)، بازار به کف رسید.

حالا مدت‌هاست که بازار راکد و خسته‌کننده است؛ حتی انتشار اخبار جدیدی مانند صدور استیبل کوین پی‌ پل (PYUSD) نیز به‌سختی روی قیمت‌ها اثر مثبت می‌گذارد. نقدینگی جدیدی وارد بازار نمی‌شود و هیجانی در بازار وجود ندارد. بازار در حال رنج زدن است و چند نفر از Degen‌ها (عبارت Degen که شکل مخفف Degenerate است، به افرادی اطلاق می‌شود که بدون دانش و تجربه‌ کافی، مبالغ زیادی  را در بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند.) در حال رقابت با یکدیگر و سبقت گرفتن از هم برای دست یافتن به نریتیو‌های بعدی هستند. نریتیو‌ها از جمله مهم‌ترین مباحث مطرح در گفتگوی میان جوامع کریپتویی محسوب می‌شوند. این فاز از بازار دقیقا مرحله آماده‌سازی برای صعود است. بنابراین‌، وقت آن است که مهره‌های خود را برای شروع یک بازی بزرگ بچینید. دانه‌های خود را الان بکارید و در بازار گاوی درو کنید.

در فاز انباشت کدام استراتژی را پیش بگیریم؟

شیوه یافتن پروژه‌های مستعد رشد‌، نحوه سرمایه‌گذاری بر روی دارایی‌های دیجیتال و غیره از جمله موضوعات مهمی هستند که در فاز انباشت باید به آنها بپردازیم و خود را برای بازار صعودی آتی آماده کنیم. عوامل پیش‌رو‌ به نحوه صحیح عملکرد فعالان بازار‌های مالی در فاز انباشت اشاره دارند:

 • یافتن پروژه‌های مستعد رشد: پروژه‌هایی را بیابید که احتمال رشد و پیشرفت آن‌ها در بازار صعودی وجود دارد. مواردی مانند تناسب محصول با بازار، برتری نسبت به رقبا، ساختار قوی تیم، نقشه راه مدون و معیارهای مالی مناسب از جمله نکات قابل‌توجهی برای انتخاب پروژه‌های مستعد رشد هستند.
 • ذخیره‌سازی بخشی از سرمایه: منظور از ذخیره‌سازی این است که تمام دارایی خود را روی پروژه‌های موجود سرمایه‌گذاری نکنید و بخشی از آن را نگه دارید. معمولا سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های قدیمی وسوسه‌انگیز است، زیرا قیمت آن‌ها ۹۰٪ پایین‌تر از سقف تاریخی‌شان معامله می‌شوند؛ اما نکته اینجاست که در چرخه بعدی، پروژه‌های جدیدی ظاهر می‌شوند و کاربران ترجیح می‌دهند سراغ یک مورد کاملا جدید بروند تا این‌که روی یک پروژه قدیمی سرمایه‌گذاری کنند.
 • اجتناب از معاملات بیش‌ از حد: به‌خاطر احساس شکست و نارضایتی از وضع موجود، بیش از حد معامله نکنید. لازمه برد در بازار، بقا است. اگر گزینه‌های خوبی برای معامله و سرمایه‌گذاری وجود ندارد، منتظر فرصت‌های مناسب بمانید.
 • کسب دانش بیشتر: بازار گاوی جای یادگیری نیست، بلکه فقط باید پول پارو کرد. برعکس بازار خرسی فرصتی برای یادگیری و دانش‌اندوزی است. لازم نیست در این دوره به بررسی پروتکل‌های جدیدی که بر روی پلتفرم‌های مختلف پیاده‌سازی می‌شوند، بپردازیم. یادگیری مبانی همین پلتفرم‌های از پیش پیاده‌سازی شده (مثل پولکادات، GMX و غیره‌) موضوع مهم‌تر و زمان‌برتری محسوب می‌شود.
 • نظارت بر نقدینگی: ورود جریان نقدینگی به صرافی‌های متمرکز را زیر نظر داشته باشید. کدام استیبل‌‌کوین‌ها در این صرافی مستقر شده‌اند و ارزش کل قفل‌شده (TVL) کدام پروژه دیفای در حال افزایش است؟ به طور کلی، ارزش بازار دنیای کریپتو را زیر نظر بگیرید؛ هر افزایش نقدینگی به معنای تغییر اوضاع است.   

فاز دوم: افزایش قیمت و شروع بازار گاوی (Early Bull Market‌)

در این فاز، روند افزایشی قیمت‌ها شروع می‌شود و خرس‌ها غرق در ناباوری می‌شوند. معمولا سروکله سردسته خرس‌ها هر ۲ ماه یک‌بار پیدا می‌شود و در مورد بیت کوین ۱۲ هزار دلاری در آینده‌ای نزدیک صحبت می‌کند. تنها دلیل نابودی کاربران ارزهای دیجیتال، ناامیدی و ناباوری است. استرس از راه رسیدن بازار نزولی، باعث بازماندن از کسب سود می‌شود. جالب اینجاست که هرچه زودتر و قبل از دیگران وارد چرخه شوید، ریسک بیشتری متحمل می‌شوید.  

محرک‌های شروع بازار صعودی چیست؟

رویداد‌های متعددی در دنیای بازار‌های مالی رخ می‌دهند که تاثیر قابل توجهی بر روی رفتار سرمایه‌گذاران بزرگ و خرد دارند. ترند‌های بازار نیز بر اساس همین رفتار تریدر‌ها و اتفاقات به وجود می‌آیند. در ادامه به بررسی محرک‌های آغاز بازار صعودی می‌پردازیم.

۱. رویدادهای مهم: رویدادی مانند پذیرفتن صندوق قابل معامله (ETF) بیت کوین و اتریوم یا پذیرش آن‌ها به‌عنوان ارز قانونی در کشورهای مختلف.

۲. نزدیک‌شدن به هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۴: تا به امروز رویداد هاوینگ بیت کوین محرکی برای افزایش قیمت BTC بوده است، اما نمی‌توان تضمین کرد که این روند در آینده نیز تکرار می‌شود. حالا اگر این امر به باور راسخ مردم تبدیل شده باشد، باید منتظر چه اتفاقاتی در بازار باشیم؟ آیا سرمایه‌گذاران از رویداد هاوینگ ۲۰۲۴ استقبال بی‌سابقه‌ای خواهند کرد؟

۳. ایجاد ترندهای جدید: در چرخه قبلی، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) مورد توجه بازار بودند. در چرخه بعدی چه چیزی باب می‌شود؟ توکن‌های GambleFi؟ ربات‌های تلگرامی؟ بازگشت NFTها؟ گیمفای؟ دارایی‌های دنیای واقعی (RWA)؟ به احتمال زیاد حوزه‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرند که حتی تصورش را هم نمی‌کنیم. ترند شدن بازی‌‌هایی مانند اکسی اینفینتی (Axies Infinity) یا استپن (Stepn)‌ را به یاد بیاورید، اما این بار موارد جدیدی با مکانیزم‌های خیلی بهتر باب می‌شوند.  

۴. تغییرات کلان: تغییر رویه فدرال رزرو و توقف افزایش نرخ بهره موجب می‌شود تا به‌طور بالقوه نقدینگی بیشتری وارد بازارها شود.

۵. تغییر قوانین و اصول نظارتی: ارائه چارچوب‌های شفاف‌ و دوستدار کریپتو توسط ایالات متحده و سایر کشورها.

۶. کاهش اصطکاک: اتکا به راهکارهای ساده همیشه دردسرساز است. بنابراین‌، استفاده از بهترین و قابل‌اعتمادترین کیف‌ پول‌ها، انتزاع حساب و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) مختص افراد مبتدی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

۷. شرق دور: کامیونیتی کریپتو در شبکه توییتر تعصب شدیدی نسبت به آمریکا دارند و به همین دلیل، بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند که چرا ارز دیجیتالی مانند ترون (Tron) اینقدر محبوب است (ترون به‌شدت در آسیا طرفدار دارد). بعلاوه قدرت Degen‌های کره‌ای و پیشتازی هنگ‌کنگ در پذیرش ارزهای دیجیتال را نباید از یاد برد.

شروع اثر دومینو در بازار کریپتو فقط مستلزم یک اتفاق است. ابتدا چند کاربر پرریسک به یک درآمد متحول‌کننده می‌رسند و سبک زندگی خود را ارتقا می‌دهند. به محض اینکه دیگران از موضوع باخبر شوند، این رویکرد به کل شبکه سرایت پیدا می‌کند.

در فاز صعود قیمت کدام استراتژی را پیش بگیریم؟

هنگامی که قیمت دارایی‌های دیجیتال افزایش پیدا می‌کند، شاهد رفتار احساسی و هیجانی کاربران بازار کریپتو یا هر بازار مالی دیگری هستیم. عناوین زیر برای اجتناب از تصمیم‌هایی که به از دست رفتن سرمایه ارزشمندتان منجر می‌شود، حیاتی هستند.

 • کاهش شکست‌ها و افزایش موفقیت‌ها: تصمیم عاطفی نگیرید، رشد ۵ برابری یک پروژه به این معنا نیست که ۱۰ برابر دیگر رشد می‌کند. معیارها، مومنتوم (Momentum) و احساسات بازار را به‌دقت بررسی کنید. برای کاهش شکست‌ها کاملا جدی باشید.
 • کسب سود حتی در مسیر صعود: هیچ‌کس نمی‌تواند زمان‌ دقیق رسیدن به سقف بازار را مشخص کند. بنابراین لازم نیست تمام دارایی‌ خود را از معاملات خود خارج کنید، یک سیستم حد سود تعریف کنید و به آن پایبند بمانید.  
 • اجتناب از ریسک بیش از حد: بخشی از روند صعودی بازار به آن نقطه‌ای اشاره دارد که مردم به سراغ معاملات لوریج‌دار و یا حساب‌های بازنشستگی و فروش بیت کوین و اتریوم خود می‌روند تا بتوانند در خرید و فروش شت‌کوین‌ها مشارکت کنند. ریسک‌پذیر بودن خوب است، اما تا جایی که متضرر نشوید.
 • عدم اتکای صرف به هوش و ذکاوت شخصی: بسیاری از افرادی که بهترین عملکردها را دارند، با بدترین اصول حرکت می‌کنند. شاید فکر کنید توکنومیکس بهترین راهنما است، اما به‌خاطر داشته باشید که قیمت‌ ارزهای دیجیتال فقط با استقبال اکثریت کاربران بالا می‌روند. از طرف دیگر عمده افراد آنقدر ناآگاه هستند که حتی نقش IQ یا همان بهره هوشی در سرمایه‌گذاری را درک ‌نمی‌کنند.
 • پیروی از رهبران فرقه‌ها: منظور از رهبران فرقه‌ها افرادی هستند که با پامپ قیمت و تحت تاثیر قراردادن احساسات، کاربران را جذب می‌کنند. به‌نظر می‌رسد همه آن‌ها در نهایت نابود می‌شوند، اما شما یا باید به‌سرعت سوار بر موج آن‌ها شوید و قبل از سقوط، سود به‌دست بیاورید یا کلا از این افراد دوری کنید.
 • توجه به سرمایه‌گذاران خرد: ورود به کامیونیتی دیفای کریپتو در توییتر شبیه به یک تالار پژواک است که دائما همه کاربران در مورد نمودار سود واقعی و اثرات چرخه‌ای بازار حرف می‌‌زنند. به خاطر داشته باشید که چنین مفاهیمی برای سرمایه‌گذاران خرد کاملا بیگانه است. بنابراین، بهتر است که به پاتوق این دسته از سرمایه‌گذاران در شبکه‌هایی مانند ردیت و یوتیوب سربزنید.
 • تمرکز روی چند موضوع خاص: سعی کنید در چند حوزه متخصص شوید. به‌‌دست آوردن دانش تخصصی در همه بخش‌های بازار غیرممکن است. نگران از دست دادن چند رمزارز محدود و ورود دیرهنگام به بازار نباشید؛ مهم این است که با نقدینگی خوب و دست پر از بازار خارج شوید. بنابراین با افزایش دانش و آگاهی، نقاط ضعف خود را برطرف کنید.

فاز سوم: سقف بازار گاوی (Peak Bull Market‌)

فاز توزیع در چرخه بازار ارزهای دیجیتال
منبع: Crypto.Com

این مرحله جایی است که سیل عظیمی از سرمایه‌گذاران خرد به بازار سرازیر می‌شود. آن‌ها عملا وارد فاز ۳ از ۴ می‌شوند، در حالی که به خیال خود تصور می‌کنند در فاز ۲ از ۵ هستند.

بازارهای گاوی ماهیت خود تقویت‌‌کنندگی دارند. به‌عبارت دیگر، بالا رفتن قیمت‌ها محرکی برای ایجاد احساس فومو (FOMO) است. به‌این‌ترتیب یک حلقه بازخورد مثبت شکل می‌گیرد و در نتیجه، قیمت‌ها به سطوح بالا و بالاتر سوق پیدا می‌کنند. در این شرایط قیمت همه ارزهای دیجیتال افزایشی می‌شود، تا جایی که حتی سرمایه‌گذاری روی یک شت‌کوین ۱۰ دلاری، سودهای سرنوشت‌سازی را نصیب کاربران می‌کند. همه‌جا حرف از ارزهای دیجیتال است؛ از آرایشگاه گرفته تا تاکسی‌های درون‌شهری.

این مرحله همان جایی است که احساس فومو و سرخوشی اوج می‌گیرد. به‌نظر می‌آید که این مهمانی هرگز به‌ پایان نمی‌رسد و عقل سلیم قدرتش را از دست می‌دهد. بسیاری از افراد با وسوسه تبدیل‌شدن به یک تریدر تمام‌وقت کریپتو، شغل‌های ‌ثابت خود را رها می‌کنند. برخی دیگر حتی حاضر می‌شوند خانه و سرپناه‌ خود را برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بفروشند.

نشانه‌های تشکیل سیگنال سقف در بازار کریپتو چیست؟

تشخیص زمان خارج کردن سرمایه از بازار‌های مالی از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از افراد به دلیل حجم تبلیغات و تلاش نهنگ‌ها برای جذب سرمایه به بازار‌های مالی و کسب سود خودشان تا آخرین لحظه تلاش می‌کنند. در طول بازار گاوی قبل‌، بسیاری از افراد با خرید بیت کوین ۶۰٬۰۰۰ دلاری وارد بازار شدند و دلیل این امر نیز همین موضوع بود. وعده‌های دروغین را باور نکنید. موارد زیر نشان‌دهنده نکاتی هستند که برای شناسایی زمان خروج از بازار باید به آنها توجه کنید.

 • پوشش بازار ارزهای دیجیتال توسط رسانه‌های جمعی: همه‌جا پر می‌شود از داستان‌های تکراری؛ در این زمان یک نفر به دنبال هارد دیسک گمشده‌اش با ۸,۰۰۰ بیت کوین می‌گردد و فرد دیگری ۲ عدد پیتزا را به قیمت ۱۰,۰۰۰ بیت کوین می‌خرد.
 • افزایش فعالیت یوتیوبرهای حوزه مالی: یوتیوبرهای معروفی مانند میت کوین (MeetKevin)، مکس ماهر (Max Maher) و گراهام استفن (Graham Stephen) روزانه بیش از ۳ ویدیو در مورد ارزهای دیجیتال منتشر می‌کنند.
 • استقبال برندها از ارزهای دیجیتال: برندهای معروفی مانند پپسی و مک‌دونالدز با هدف محبوبیت در فضای مجازی از پذیرش کریپتو خبر می‌دهند. افراد مشهور و سلبریتی‌ها هم از طریق اسپانسر شدن یا راه‌اندازی مجموعه NFTهای خود از این آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند.
 • به رخ کشیدن سودهای حاصل از بازار کریپتو: شبکه‌ای مانند توییتر پر می‌شود از نمایش ساعت‌های رولکس، ماشین‌های جدید و لاف‌هایی که تمامی ندارند.

استراتژی‌های فاز سقف بازار

با دیدن موارد بالا، حس ششم‌تان باید فعال شود. همه سعی می‌کنند شما را متقاعد کنند که این‌ بار متفاوت است و این آغاز جنگ با حس دورنی‌ است. مهم‌ترین نکته در این مرحله، طراحی برنامه خروج است. واقع‌بین باشید و بدانید که این مهمانی تا ابد ادامه ندارد. با فروش نسبتی از دارایی قدم اول را بردارید، در آینده به خاطر این عقلانیت سپاسگزار خودتان خواهید بود. بی‌شک اگر سودتان را برندارید، بازار آن را از شما می‌گیرد.  

فاز چهارم: کاهش قیمت‌ (The Mark Down Phase‌)

هر روند صعودی در نهایت با رسیدن به سقف، نزولی می‌شود. حالا همه به این فکر می‌کنند که قله کجا است و چه زمانی روند کاهشی شروع می‌شود؟ آیا ممکن است با یک سوپر سایکل (Super Cycle) طرف باشیم؟ ممکن است عده زیادی بخواهند شما را متقاعد کنند که این بار متفاوت است و بالاخره ارزهای دیجیتال به یک جریان اصلی تبدیل شدند. مراقب این نوع ادعاها پیرامون سوپر سایکل، تئوری‌های طولانی شدن چرخه‌های بیت کوین یا نمودارهای ساختگی باشید. به این فکر کنید که چرخه صعودی قرار است چند سال دیگر ادامه داشته باشد!

همه از نظر مالی دوست دارند این میهمانی ادامه‌دار باشد. بنابراین، بسیاری از بازیگران بازار تلاش می‌کنند تا مخاطب را درگیر نگه دارند و به جذب نقدینگی در شت‌کوین‌ها ادامه می‌دهند. در این زمان، لحظاتی از نور و امید بر بازار سایه می‌اندازد. رکورد تاریخی قیمت بیت‌ کوین در نوامبر ۲۰۲۱ (۲۹ آبان ۱۴۰۰) به ثبت رسید؛ اما در کنار آن حواشی مربوط به ارزهای دیجیتالی مانند فانتوم (FTM)، سالیدلی (Solidly) و لونا (Luna) و فورک‌های‌ OHM بازار را تحت تاثیر قرار دادند. زمانی که قیمت‌ها ریزشی می‌شوند، سروکله بسیاری از تحلیل‌گران با ادعای این‌که «من این اتفاق را پیش‌بینی کرده بودم» پیدا می‌شود.

آیا بازار گاوی دیگری در ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

بازار گاوی بعدی ارز دیجیتال
منبع: Trality.Com

بسیاری از افرادی که سال‌ها زندگی خود را در فضای دیفای گذرانده‌اند، معتقدند که به علت اوضاع نابسامان مالی، بولران ارزهای دیجیتال دوباره تکرار می‌شود. مهم‌ترین دلایل آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • بدهی بالای کارت‌های اعتباری
 • شروع بازپرداخت وام‌های دانشجویی
 • افزایش نرخ بهره کارت‌های اعتباری
 • هزینه استقراض بالا برای بدهی‌ها
 • افزایش میانگین هزینه ماهانه برای خرید خودرو
 • افزایش قیمت‌ها در حوزه مسکن

شرایط جامعه و فرهنگ، زندگی را برای همه سخت کرده است. رفتن به دانشگاه، پیدا کردن کار و داشتن خانه برای زنده ماندن کافی نیستند. هزینه‌های زندگی مدام بیشتر می‌شوند و طبقه متوسط در حال نابودی است. از سوی دیگر، فشار روانی جامعه برای کسب موفقیت هر روز بیشتر می‌شود. نسل جدید هیچ علاقه‌ای به طرح پس‌انداز بازنشستگی و ثروتمند‌ شدن در ۶۰ سالگی ندارد؛ این نسل دوست دارند الان پولدار باشند. تقریبا همه افراد برای نمایش یک سبک زندگی فوق‌العاده تحت فشار هستند. از طرف دیگر، حرص و زیاده‌خواهی بخشی از ماهیت انسان است. در این میان، کریپتو نه تنها یک ساختار مالی جدید، بلکه تنها راه رسیدن به این آرزوها است. آیا این بدان معنا نیست که باید منتظر یک بولران دیگر در بازار کریپتو باشیم؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
چگونه می‌توان بر چرخه بازار تسلط پیدا کرد؟

در وهله اول با شناسایی شرایط کنونی بازار مالی مورد نظر و در وهله دوم، با شناخت فاز‌های مختلف بازار‌های مالی می‌توان به چرخه بازار تسلط پیدا کرد.

چرخه‌های بازار از چه فاز‌هایی تشکیل می‌شوند؟

چرخه‌های بازار‌های مالی از ۴ فاز انباشت، افزایش قیمت و آغاز بازار صعودی‌، سقف قیمت بازار و کاهش قیمت‌ها تشکیل می‌شوند.

سخن پایانی

بازارهای مالی ماهیتی چرخه‌ای دارند و رفتار آن‌ها در الگوی مشخصی از چند فاز تکرار می‌شود. هر چرخه شامل ۴ فاز است که عبارتند از: انباشت، افزایش، سقف (توزیع) و کاهش قیمت. تشخیص هر یک از این فازها به سرمایه‌گذاری هوشمندانه و تعیین زمان‌بندی ورود و خروج کمک می‌کند. به‌طور مثال پایان فاز انباشت زمان مناسبی برای خرید در کف قیمت است. همچنین توجه به سیگنال‌های تشکیل سقف مانند پوشش گسترده بازار توسط رسانه‌ها، افزایش فعالیت یوتیوبرها و استقبال برندها از ارزهای دیجیتال زنگ هشداری برای فروش در سقف قیمت است. نظر شما در مورد راهنمای عملیاتی فازهای چرخه بازار چیست؟ آیا این برنامه‌ها راهکار موثری برای سرمایه‌‌گذاری هوشمندانه هستند؟

منبع
twitter.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا