اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

۸۵ درصد شبکه مونرو توسط دستگاه های اسیک کنترل می شود!

طی ۴۰ روز گذشته، تحلیلگران اذعان داشتند که مونرو یکبار دیگر تحت سلطه ماینینگ اسیک قرار گرفته است و ۸۵ درصد از هش ریت شبکه آن توسط این سخت افزارهای کامپیوتری استخراج شده است.

مونرو یک ارز دیجیتال متن باز است که از یک دفتر کل عمومی مبهم استفاده می کند که هیچ کس نمی تواند منبع یا مقدار تراکنش را با سیستم مشاهده کند. مونرو به دلیل استفاده از امضای حلقوی (ring signatures) معروف است. امضای حلقوی یک تکنیک کریپتوگرافیک است که در آن یک گروه از امضاکنندگان برای تأیید معاملات یا تراکنش ها مجددا با یکدیگر ترکیب می‌شوند که این روش، امضا کننده واقعی تراکنش را مخفی می‌کند.

در تحلیل خبرگزاری مدیوم (Medium) اذعان شد که بیش از ۸۵.۲ درصد شبکه مونرو توسط اسیک ها استخراج شده است. طبق گفته های نویسنده این تحلیل، از نظر تئوری توزیع فعلی باید عدد تصادفی بین ۰ و ۲ به توان ۳۲ باشد. با این حال، تجهیزات مختلف ماینینگ و الگوریتم های ماینینگ تمایل به تولید الگوهای چگونگی انتخاب نانس دارند.

نانس یک عدد تصادفی قراردادی است و بخشی از فرآیند بروت فورس (brute force) است که در ماینینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. طی انجام ماینینگ، هدف معمولا یافتن هش پایینتر از عدد مورد نظر است که این امر بر اساس سختی ماینینگ متغیر است. این عدد با چند ورودی دیگر نظیر برچسب زمانی، هش بلاک قبلی و جذر مرکل هش می‌شود و عدد تصادفی تولید می‌کند. اگر این عدد تصادفی از عدد هدف کوچکتر باشد، ماینر بلاک را می برد و اجماع محقق می‌شود.

بر اساس این تحلیل، نویسنده اذعان دارد که اسیک هایی که بر روی شبکه فعال بودند، نانس ها را به طور تصادفی انتخاب نکردند، بلکه اسیک ها به طور هدفمند سعی کردند با هماهنگ سازی انتخاب نانس ها با الگوهای موجود قبل از اسیک، آن ها را مخفی کنند.

با این حال، با چیرگی اسیک ها در ماینینگ مونرو، این موضوع کاملا مشخص است که اعداد بسیار بزرگ بلاک ها در آن محدوده مخصوص نانس ها یافت میشده است و الگوی مجزایی تولید می‌کرد.

در ماه آوریل ۲۰۱۸، مونرو به طور موفقیت آمیز هارد فورک زد و الگوریتم ماینینگ جدیدی برای بی اثر کردن اسیک ها اجرا کرد. در زمان انجام هارد فورک، هش ریت مونرو از ۱۰۳۰ به ۱۵۸ مگاهش در ثانیه سقوط کرد. این موضوع بیان می‌کند که ۸۵ درصد شبکه را اسیک ها در دست داشتند. در زمان بهبود شبکه، نویسنده این تحلیل دریافت که عدم حضور اسیک ها سریعا بر نمودار توزیع نانس ها مشخص بود. قسمت هایی که قبلا دارای تراکم بالایی از نانس ها بود از بین رفتند.

فورک سخت مونرو

بعد از هارد فورک آوریل ۲۰۱۸، به نظر می‌رسد که اسیک ها به مونرو برگشته اند. نویسنده این تحلیل الگوی غیرمعمولی در نمودار نانس را شناسایی کرد. این الگو به صورت دیوار جدید تصادفی بودن است که ناگهان در شبکه به وجود آمده است. در عین حال، اینبار تولیدکنندگان اسیک ها در مخفی کردن نانس های تولید شده توسط دستگاه های خود باهوش تر عمل کردند.

با این حال، نانس های انتخاب شده بسیار تصادفی بودند. طبق این تحلیل، در حالت معمول، انتخاب نانس در مونرو کاملا تصادفی نیست. موج جدید اسیک ها تصادفی بودن بیش از حد را معرفی کردند که بار دیگر با بررسی دقیق نانس ها، قابل شناسایی شدند.

بدین ترتیب، مجددا تسلط اسیک ها در رقابت برای تصاحب بلاک ها مشهود شد. این امر باعث شد که ماینرهایی که با کارت گرافیک ماینینگ انجام می‌دادند بار دیگر مونرو را به سمت کوین ها پرسود دیگر ترک کردند.

در مجموع، آمار این تحلیل بسیار شگفت انگیز است. نویسنده این تحلیل بیان کرد:

در زمان نوشتن این تحلیل، هش ریت شبکه پس از اولین نشانه های حضور اسیک ها در اواخر دسامبر ۲۰۱۸ به ۸۱۰ مگاهش افزایش یافت که نشان دهنده رشد ۲۵۵ درصدی است.

وی نتیجه گیری کرد که ۸۵.۲ درصد هش ریت شبکه را احتمالا اسیک ها و ماینرهایی با کارت گرافیک های پرقدرت شامل می‌شود. گسترش اسیک ها در شبکه مونرو مشکل آفرین است زیرا متمرکزسازی در شبکه را افزایش می‌دهد. در شبکه متمرکز، انجام اقدامات سودجویانه نظیر حملات ۵۱ درصدی از نظر تئوری آسان تر است.

جامعه مونرو موضع قوی ضداسیک اتخاذ کرده است. این موضع به ویژه در مقایسه با بیت کوین که اسیک ها بخش بنیادی و اساسی اکوسیستم آن شده است و در مقایسه با اتریوم که تیم اصلی توسعه آن مخالف یا موافق اسیک ها نمی‌باشند بیشتر خود را نشان می‌دهد.

جامعه مونرو برای مقابله با اسیک ها در نظر دارد تا الگوریتم ماینینگ خود را تغییر دهد. این موضوع با فورک های سخت قبلی خود را نشان داده است. از آنجایی که اسیک ها در کل مجموعه های الگوریتم ماینینگ تخصص دارند، چنین تغییراتی در نظر دارند تا اسیک ها را بی اثر یا غیر کارآمد کنند.

به نظر می‌رسد که جامعه مونرو باید بار دیگر تصمیم گیری کند. اگر این تحلیل صحیح باشد و XMR توسط اسیک ها تصاحب شده باشد، جامعه مونرو یا به پیاه سازی هارد فورک دیگر به الگوریتم ماینینگ جدید نیاز خواهد داشت یا باید تسلط اسیک ها بر شبکه مونرو را بپذیرد. طبق سابقه ‌شبکه مونرو، به نظر می‌رسد که جامعه، پیاده سازی هارد فورک را انتخاب خواهد کرد و بر این اساس آماده خواهد شد.

منبع
cryptoslate

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا