مبتدی مقالات

اگر در سال ۲۰۱۵ ارز دیجیتال خریده بودید، امروز چقدر پول داشتید!

بازار ارزهای دیجیتال بعد از رکوردهای قیمتی سال ۲۰۲۱، شاهد افت قیمت و نوسانات نزولی بوده‌ است؛ هر چند در هفته‌های اخیر کمی وضعیت بازار بهتر شده است. کاهش قیمتی که اتفاق افتاد،‌ تقریبا در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ نیز تکرار شده بود. البته این ریزش در حالی حس می‌شود که در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت، قیمت‌ها را محاسبه کنیم. اگر کمی این بازه زمانی را بزرگ‌تر کنیم، خیلی راحت می‌توان با محاسبه سرانگشتی متوجه تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال و چند برابر شدن آن‌ها شد. در این مقاله قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۵ و هم‌چنین چند آلتکوین قدیمی و مطرح را با فروردین ۱۴۰۱ مقایسه می‌کنیم . با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در فروردین ۱۴۰۱ به روزرسانی شده است.

بررسی تغییرات بیت کوین و چند آلتکوین مطرح نسبت به سال ۲۰۱۵

مقایسه قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۵ با سال ۲۰۲۲

تعداد زیادی از کسانی که در هیجانات بازار در سال گذشته و بدون دانش کافی وارد دنیای کریپتو شده‌اند، از افت قیمت‌ها در شوک به سر می‌برند و ضرر کرده‌اند. این ضررها باعث شده تا آن‌ها به یک منتقد جدی و سرسخت بلاک چین و ارز دیجیتال تبدیل شوند،‌ از ورود دیگران به این حوزه جلوگیری کنند و آینده‌ای برای تکنولوژی بلاک چین متصور نباشند.

شاید بهتر باشد بگوییم که این دیدگاه‌ها، نتیجه نگاه کوتاه‌مدت به بازار باشد. به همین دلیل در ادامه این مقاله سراغ تعدادی از رمزارزهای برتر سال ۲۰۱۵ می‌رویم و قیمت آن‌‌ها را با این روزها مقایسه می‌کنیم. ملاک ما داده‌های سایت کوین‌مارکت‌کپ و تاریخ ۳۱ می ۲۰۱۵ است.

در بررسی ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر بازار در سال ۲۰۱۵ نکته جالبی به چشم می‌خورد. تعداد زیادی از آن‌ها امروز دیگر وجود ندارند یا به رتبه‌های پایین سقوط کرده‌اند. این موضوع به ما نشان می‌دهد که برای کسب سود در این حوزه باید به روز باشیم و دانش خود را بالا ببریم.

مقایسه قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۵ با ۲۰۲۲

بیت کوین به عنوان پادشاه رمزارزها، نماد این بازار محسوب می‌شود و همواره در جایگاه نخست بوده است. اهمیت بیت‌کوین به شکلی است که تغییرات قیمت آن، روی کل بازار اثرگذار است. قیمت بیت کوین در انتهای می سال ۲۰۱۵، تقریبا ۲۳۰ دلار بوده است.

بیت‌کوین در فروردین امسال در بازه ۴۳ تا ۴۷ هزار دلار معامله می‌شود. اگرچه BTC نسبت به سقف تاریخی (ATH) خود در سال گذشته، ۳۳ درصد کاهش داشته است، اما نسبت به ۷ سال پیش رشدی نزدیک به ۲۰٬۰۰۰ درصد را تجربه کرده است. مارکت کپ بیت کوین در سال ۲۰۱۵ نیز ۳.۲ میلیارد دلار بوده که به ۸۹۳ میلیارد دلار رسیده است.

اگر به حجم معاملات نیز به عنوان یک پارامتر مهم توجه کنیم، در سال ۲۰۱۵ حجم معاملات بیت کوین در ۲۴ ساعت نزدیک به ۱۵ میلیون دلار بوده است. این در حالی است که با نگاهی به داده‌های امروز، متوجه حجم حدودا ۲۵ میلیارد دلاری در ۲۴ ساعت می‌شویم.

مقایسه قیمت ریپل در سال ۲۰۱۵ با ۲۰۲۲

مقایسه قیمت ریپل در سال ۲۰۱۵ با سال ۲۰۲۲

ریپل با رمزارز XRP، سال ۲۰۱۵ در رتبه دوم از نظر ارزش بازار بود و حجم معاملاتی حدود ۲۵۰ هزار دلار در روز داشت. قیمت ریپل در آن زمان نزدیک ۰.۰۰۸ دلار و ارزش بازار آن ۲۶۴.۵ میلیون دلار بود. در طی سال‌های گذشته ریپل فراز و نشیب‌‌های زیادی داشته است، اما جایگاهش میان رمزارزهای برتر را حفظ کرده است.

مهمترین چالش ریپل در سال گذشته، درگیری با SEC بود که ابتدا منجر به کاهش قیمت و توقف معاملات XRP در چند صرافی شد. در طی دادگاه‌های برگزار شده ریپل توانسته موفقیت‌هایی به دست آورد و با هر نتیجه مثبت در یک دادگاه، افزایش قیمت را تجربه کرده است.

امروز قیمت لحظه‌ای XRP به حدود ۸۰ سنت رسیده و حجم معاملات آن نزدیک به ۲.۳ میلیارد دلار است. ارزش کل بازار ریپل نیز در مرز ۴۰ میلیارد دلار قرار دارد. نسبت به مرجع ما در سال ۲۰۱۵، ریپل افزایش ۱۰٬۲۷۷ درصدی را تجربه کرده است. البته بیشترین قیمت XRP مربوط به سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۶) است که نسبت به آن، حدودا ۷۵ درصد ارزش ریپل از دست رفته است.

مقایسه قیمت لایت کوین در سال ۲۰۱۵ با ۲۰۲۲

لایت کوین با ارزش بازار ۶۴.۵ میلیون دلاری، سومین رمزارز برتر سال ۲۰۱۵ بود. قیمت لایت کوین در آن زمان ۱.۶ دلار و حجم معاملاتش نزدیک به ۲ میلیون دلار در ۲۴ ساعت بود. ارز دیجیتال LTC که لقب نقره دیجیتال را دارد،‌ طی سال‌های گذشته پیشرفت‌هایی داشته و توانسته جایگاه نسبتا خوبی را در بازار برای خود حفظ کند.

لایت کوین دیگر در میان ۲۰ رمزارز برتر نیست و امروز با ارزش بازار ۸.۸ میلیارد دلاری، در جایگاه ۲۳ قرار گرفته است. قیمت LTC با افزایش ۷۷۰۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵، به ۱۲۵ دلار رسیده است. لایتکوین هم مثل بیتکوین سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰)، بالاترین قیمت تاریخش را در ۴۱۰ دلار ثبت کرد و نسبت به آن ۷۰ درصد ارزشش را از دست داده است.

مقایسه قیمت استلار در سال ۲۰۱۵ با ۲۰۲۲

استلار به دنبال راه‌اندازی سیستم‌های پرداختی بین‌المللی در فضای غیرمتمرکز و توزیع‌شده است و سال ۲۰۱۵ در جایگاه پنجم بازار قرار داشت. ارزش بازار XLM به عنوان رقیب ریپل، در آن زمان حدود ۱۶.۴ میلیون دلار و حجم معاملاتش نزدیک به ۳۴ هزار دلار بود. قیمت استلار در نیمه سال ۲۰۱۵، حدود ۰.۰۰۳۳ دلار بوده است.

استلار طی این سال‌ها با بیش از ۷۰ شرکت‌ مختلف همکاری داشته که یکی از پر سروصداترین آن‌ها، همکاری با IBM در سال ۲۰۱۷ بوده است. پروژه‌های جدید طی سال‌های گذشته جایگاه این رمزارز را هم گرفته‌اند و جایگاه کنونی آن، رتبه ۳۰ در بین کل رمزارزها است.

در حال حاضر ارزش کل بازار استلار حدودا ۵.۷ میلیارد دلار و حجم معاملات آن بیش از ۳۰۰ میلیون دلار است. XLM با افزایش ۶۹۰۰ درصدی، در محدوده قیمتی ۲۳ سنت معامله می‌شود. بالاترین قیمت این رمزارز ۸۸ سنت و مربوط به روزهای آغازین سال ۲۰۱۸ است و سال گذشته تا حوالی ۸۰ سنت رسید. استلار نسبت به ATH خودش، ۷۴ درصد از ارزشش را از دست داده است.

مقایسه قیمت دش و مونرو در سال ۲۰۱۵ با ۲۰۲۲

قیمت دش و مونرو در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۲۲

دش و مونرو هر دو از ارزهای دیجیتال قدیمی بازار هستند که در دسته کوین‌های حریم خصوصی قرار می‌گیرند. سال ۲۰۱۵ دش با ارزش بازار ۱۴.۹ میلیون دلاری و حجم معاملات ۵۷.۶ هزار دلار در رتبه هفتم و مونرو با ارزش ۳.۵ میلیون دلار و حجم معاملات ۴۴ هزار دلار در رتبه ۱۴ قرار داشته‌اند. در آن سال قیمت دش ۲.۷ دلار و قیمت مونرو ۰.۴۵ دلار بود.

رتبه این دو رمزارز نیز بعد از ۷ سال تنزل پیدا کرده است. مونرو با ارزش بازار ۴ میلیارد دلار و حجم معاملات ۲۱۱ میلیون دلار در رتبه ۴۰ و دش با ارزش بازار ۱.۴ میلیارد دلار و حجم معاملات ۳۰۵ میلیون دلار در رتبه ۹۰ قرار دارند. قیمت دش با ۴۹۰۰ درصد افزایش به ۱۳۴.۸ دلار و قیمت مونرو با حدود ۵۰٬۰۰۰ درصد افزایش به ۲۲۴.۵ دلار رسیده است.

بالاترین قیمت تاریخ هر دو رمزارز مربوط به سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۶) است که دش ۱۴۹۳ دلار و مونرو ۵۴۲ دلار را ثبت کرده‌اند. نسبت به ATH ارزش دش بیش از ۹۰ درصد و ارزش مونرو حدود ۵۸ درصد کاهش پیدا کرده است.

سخن پایانی

با توجه به قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۵ و دیگر آلتکوین‌های ذکر شده اگر فقط ۱۰۰ دلار روی یکی از آن‌‌ها سرمایه‌گذاری کرده بودید،‌ با وجود ریزش اخیر امروز معادل با ۲۰٬۰۰۰ دلار بیت کوین، ۱۰٬۳۰۰ دلار ریپل، ۷۸۰۰ دلار لایت کوین،‌ ۶۹۰۰ دلار استلار،‌ ۵۰۰۰ دلار دش و ۵۰٬۰۰۰ دلار مونرو داشتید. بارها اشاره شده که بازار ارزهای دیجیتال،‌ پر ریسک و پر نوسان است و با سرمایه مازاد وارد این حوزه شوید. جدول ۱۰ رمزارز برتر تغییرات زیادی به خود دیده است،‌ رمزارزهای زیادی به آن‌جا آمده و رفته‌اند؛ البته بیت کوین و اتریوم به خوبی جایگاه اول و دوم را برای خود حفظ کرده‌اند. باید یاد بگیریم اسیر هیجانات این بازار نشویم و با دانش و اطلاعات کافی قدم به این حوزه بگذاریم. روند بلندمدت بازار ارز دیجیتال از ابتدا روبه رشد و صعودی بوده است و سرمایه‌گذاری درست روی رمزارزهای قوی و البته صبوری نتایج بسیار خوبی به همراه داشته است. نظر شما درباره روند ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در این بازار چیست؟ تجربه خود را با کاربران میهن بلاکچین به اشتراک بگذارید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • اگر سال ۲۰۱۵ یک بیت کوین داشتیم،‌ امروز چقدر ارزش داشت؟
    قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۳۰ دلار بوده و امروز نزدیک به ۴۶۰۰۰ دلار است. با احتساب قیمت دلار ۳۳۰۰ تومانی در سال ۹۴ و ۲۷۰۰۰ تومانی در فروردین ۱۴۰۱، با ۷۵۰٬۰۰۰ تومان سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۵، امروز ۱٬۲۴۲٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان داشتید.
  • قیمت بیت کوین به تومان چطور محاسبه می‌شود؟
    برای محاسبه قیمت بیت کوین به تومان، باید قیمت دلاری آن را در قیمت تتر ضرب کنیم. راه ساده‌تر استفاده از ماشین حساب ارزهای دیجیتال میهن بلاکچین است.
  • چه رمزارزی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم؟
    برای انتخاب یک رمزارز برای سرمایه‌گذاری، پارامترهای زیادی مثل میزان ریسک‌پذیری،‌افق سرمایه‌گذاری، استراتژی معاملاتی و غیره وجود دارد، اما شاید بتوان گفت مهمتر از همه تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال آن ارز دیجیتال است. تحلیل فاندامنتال خیال شما را از معتبر و کارآمد بودن پروژه رمزارز راحت می‌کند و تحلیل تکنیکال نقاط ورود و خروج مناسب را به شما می‌دهد.
منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا