مقالات عمومی

کمک ساتوشی ناکاموتو؛ سال ۲۰۱۰ بیت کوین میتوانست نابود شود!

در سال ۲۰۱۰، یک سال از عرضه بیت کوین گذشته بود. بسیاری از بازارها هم چنان در حال بازیابی از اثرات سقوط اقتصادی سال ۲۰۰۸ بودند. از نظر اقتصادی می‌توان سال ۲۰۱۰ را سال بازیابی نامید اما برای بیت کوین سال رشد بود. در همین سال بود که لازلو هانیز با پرداخت ۱۰ هزار بیت کوین، دو پیتزا خرید و هم چنین در این سال بود که قیمت این ارز دیجیتال برای اولین بار به ۰.۱ دلار رسید.

با این وجود در سال ۲۰۱۰ بیت کوین می‌توانست از بین برود. در ماه آگوست ۲۰۱۰ یک آسیب پذیری در کدهای این ارز دیجیتال شناسایی شد که طی این آسیب پذیری، تراکنش ها قبل از ثبت شدن در بلاک چین بیت کوین، تایید نمی‌شدند. به عبارت ساده تر، این آسیب پذیری به کاربران امکان می‌داد تا هر مقدار بیت کوین که می‌خواستند ایجاد کرده و آن را به حساب های خود ارسال کنند.

هکری از این آسیب پذیری در کدهای بیت کوین استفاده کرد و ۱۸۴.۴۶۷ میلیارد بیت کوین تولید کرد. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که فقط ۲۱ میلیون بیت کوین در دنیا می تواند وجود داشته باشد. این مقدار عظیم بیت کوین که توسط هکر تولید شده بود به دو آدرس کیف پول بیت کوین ارسال شد. این رویداد را به اسم رویداد سرریز شدن ارزش (Value Overflow Incident) می‌شناسند.

پس از آن شوالیه سفیدپوش بیت کوین از راه رسید تا آن را نجات دهد. خالق ناشناس بیت کوین با نام ساتوشی ناکاموتو متوجه این بی قاعدگی در بلاک چین بیت کوین شد. ناکاموتو طی سه ساعت کدی ایجاد کرد تا این باگ‌ را از بین ببرد. در این خصوص، گوین اندرسون یکی از اولین توسعه دهندگان بیت کوین در روزهای اولیه این فناوری به ناکاموتو کمک کرد. این دو با همکاری یکدیگر توانستند تراکنش مورد نظر را از سابقه تراکنش های بلاک چین بیت کوین پاک کنند.

طی ۵ ساعت، ‌هارد فورکی بر بستر بلاک چین بیت کوین انجام شد و نسخه ۰.۳.۱ بیت کوین را ایجاد کرد تا از عدم تکرار چنین شرایطی اطمینان حاصل شود. برای مدتی، دو نسخه از بلاک چین بیت کوین وجود داشت. یک نسخه که زنجیره فورک زده شده بود و تمام باگ ها را اصلاح کرده بود، نسخه دیگر نسخه نامناسبی بود که در آن، باگ هم چنان وجود داشت. ساتوشی به ماینرها هشدار داد که در زنجیره دارای باگ بیت کوین استخراج انجام ندهند و اطمینان حاصل کنند که بلاک چین جدید تبدیل به بلاک چین اصلی شده است. ساتوشی ۱۹ ساعت پس از این واقعه در انجمن بیت کوین تاک (Bitcointalk) مطلع شد که زنجیره جدید به زنجیره اصلی تبدیل شده است.

این واقعه تا امروز بزرگترین نقص بلاک چین این ارز دیجیتال به حساب می‌آید. هر از چند گاهی مشکلات دیگری نیز به وجود آمده است اما هیچکدام به شدت این واقعه نبوده اند. اگر این باگ برای مدت طولانی تری پنهان می‌ماند، به احتمال بسیار زیاد قیمت بیت کوین به صفر می‌رسید.

چیزی که به بیت کوین ارزش می‌بخشد این نکته است که فقط ۲۱ میلیون بیت کوین می‌تواند وجود داشته باشد. اگر موجودی بیت کوین بی نهایت بود و هر کس می‌توانست به اختیار خود بیت کوین جدید تولید کند، این کوین دیگر کاربردی نداشت و وجود آن بی‌فایده بود. بنابراین، این واقعه می‌توانست به رویای بیت کوین قبل از شروع آن پایان بخشد. امروزه بیش از ۱۷.۵ میلیون بیت کوین استخراج شده است و قیمت آن حتی به ۱۹ هزار دلار نیز رسید.

در حال حاضر این ارز دیجیتال با مواجه شدن با بازار خرسی کاهش قیمت های زیادی یافت و با قیمت ۳۶۰۰ دلار معامله می شود. در واقع باید از ساتوشی ناکاموتو متشکر بود که چنین مشکلی را رفع کرد و بیت کوین را نجات داد.

منبع
cryptoground

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا