استخراج

آیا بیت کوین بعد از نصف شدن پاداش در 2020 مانند سال 2016 اوج خواهد گرفت؟

بیت کوین بعد از نصف شدن ۲۰۱۶ رشد عظیمی را تجربه کرد. در ۲۰ می سال ۲۰۲۰ سومین نصف شدن بیت کوین روی می دهد. در این حالت، تعداد بیت کوین هایی که هر ۱۰ دقیقه ایجاد می شوند ۵۰ درصد کمتر خواهد شد و این می تواند ارزش بیت کوین را برای همیشه تغییر دهد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

این فرآیند به عنوان نصف شدن شناخته شده است و قبلا دو بار روی داده است که هر بار قیمت این ارز را حداقل ۱۰ برابر تقویت کرده است. علی الرغم افزایش آگاهی پیرامون بیت کوین، به نظر نمی رسد که افراد زیادی در مورد این مطلب صحبت کنند. در این نوشتار به توضیح نصف شدن بیت کوین پرداخته می شود و در مورد نحوه تاثیر آن بر قیمت این ارز و آنچه که باید انتظار داشت، بحث می شود.

یک پول ضد تورمی 

بیت کوین بر اساس یک مدل ضد تورمی عمل می کند. این یعنی به مرور زمان بیت کوین کمتری ایجاد می شود و نهایتا عرضه متوقف می شود. زمانی که آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ استخراج شود، عرضه بیت کوین به پایان خواهد رسید. عرضه بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون کوین است و این چیزی است که در الگوریتم آن ساخته شده است و بیش از آن مقدار نمی تواند موجود باشد. این با ارز های فیات تفاوت دارد زیرا که این ارز ها از یک مدل تورمی استفاده می کنند. تورم مدلی است که بانک های مرکزی می توانند واحد های پول اضافی به دلخواه خود چاپ کنند.

بیشتر بدانید: بیت کوین چیست؟

غیر تورمی بودن بیت کوین آن را کمیاب می کند و وقتی که چیزی کمیاب باشد ارزش بیشتری خواهد داشت.

پاداش های بلاک

بیت کوین

بیت کوین ها زمانی ایجاد می شوند که یک بلاک از تراکنش ها توسط ماینر ها حل شوند و به بلاک چین بیت کوین اضافه گردند. این فرآیند پر هزینه ای است و نیاز به تجهیزات خاص و برق زیادی دارد. در عوض حل بلاک ها، ماینر ها با بیت کوین جدید پاداش داده خواهند شد. این بیت کوین ها توسط الگوریتم بیت کوین داده خواهند شد و به پاداش بلاک مشهور هستند. این فرآیند هر 10 دقیقه روی می دهد. پس به طور خلاصه هر ۱۰ دقیقه بیت کوین های جدیدی ایجاد می شوند.

اولین پاداش بلاک بیت کوین ۵۰ بود. این یعنی هر ۱۰ دقیقه یک ماینر  ۵۰ بیت کوین داشت که برای تایید یک تراکنش به کیف پول او فرستاده می شد. این پاداش در روز های اوایل عمر بیت کوین بود و قیمت آن کمتر از یک دلار بود و هر کس با لپ تاپ یا کامپیوتر می توانست به استخراج آن بپردازد. امروزه ماینر ها مانند آن روز ها پاداش دریافت نمی کنند.

پاداش بلاک اخیر تنها ۱۲.۵ بیت کوین است و این به این خاطر است که فرآیند نصف شدن تا به حال دو بار روی داده است. این ویژگی به داخل بیت کوین برنامه ریزی شده است و هر ۴ سال روی می دهد (۲۱۰۰۰۰ بلاک). این فرآیند ادامه پیدا می کند تا اینکه آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ استخراج شود.

بیت کوین

نصف شدن بعدی قرار است تقریبا ۱۰ ماه دیگر اتفاق بیافتد و این پاداش بلاک را به ۶.۲۵ در هر ۱۰ دقیقه تقلیل خواهد داد. نصف شدن بعدی می تواند قیمت بیت کوین را برای همیشه تغییر دهد، درست مانند نصف شدن های قبلی که شاهد این امر بوده ایم. قبل از اینکه به بحث ادامه دهیم، اجازه دهید به عامل های بیشتری نگاه کنیم که ارزش بیت کوین را تحت تاثیر قرار می دهند و می توانند فرآیند نصف شدن را تقویت کنند.

سختی استخراج و استخر های استخراج 

بیت کوین

تقلیل پاداش بلاک تنها عاملی نیست که کمیابی بیت کوین را تحت تاثیر قرار می دهد. حل کردن بلاک ها و ایجاد بیت کوین در حال حاضر سخت تر از گذشته است. دلیل این امر آن است که هر چه ماینر های بیشتری به شبکه ملحق می شوند، سختی استخراج نیز افزایش پیدا می کند. افزایش سختی استخراج بدین معنی است که ماینر ها به سخت افزار قدرتمند تری نیاز دارند تا الگوریتم های رمزنگاری را حل کنند.

افزایش سختی باعث می شود که ماینر ها از استخر های استخراج استفاده کنند تا به طور گروهی به حل بلاک ها بپردازند و پاداش بلاک را به اشتراک بگذارند. یک استخر استخراج به شبکه ای از ماینر ها گفته می شود که قدرت پردازش خود را به اشتراک می گذارند و پاداش بلاک را تقسیم می کنند. پاداش بلاک بر طبق مقدار قدرتی که هر ماینر در پیدا کردن و حل بلاک به اشتراک گذاشته، تقسیم خواهد شد.

بیشتر بدانید: استخر ماینینگ چیست؟

به عنوان مثال اجازه دهید استخر Slushpool را در نظر بگیریم که در حال حاضر ۱۵۷۰۰ کاربر فعال دارد و اگر یک بلاک را پیدا کنند، ۱۲.۵ بیت کوین را تقسیم خواهند کرد.

BTC Price:$11450 * 12.5= $143125

در این مثال اجازه دهید فکر کنیم که هر worker دقیقا یک مقدار از قدرت پردازش را به اشتراک گذاشته است. در نتیجه هر کاربر ۹.۵ دلار یا ۰.۰۰۰۸۳ بیت کوین برای هر بلاک ماین شده به طور خالص دریافت می کند.

برای پیدا کردن پاداش هر کاربر باید قیمت بیت کوین را بر تعداد کاربران که در اینجا ۱۵۷۰۰ است تقسیم کنیم و یا اگر بخواهیم آن را بر حسب بیت کوین بدست بیاوریم باید پاداش استخراج یعنی ۱۲.۵ در حال حاضر را بر تعداد کاربران تقسیم کنیم.

این استخر استخراج مستحکم ۱۵۷۰۰ کاربری برای worker ها کمی زیر ۱۰ دلار در عوض هر بلاک حل شده فراهم می آورد، در صورتی که منابع به طور مساوی به اشتراک گذاشته شده باشد. این خیلی با پاداش بلاک ۱۲.۵ بیت کوینی تفاوت دارد.

نصف شدن های بیت کوین و قیمت بیت کوین 

نصف شدن پاداش بلاک تاثیرات دراز مدت مثبتی بر قیمت بیت کوین داشته است. تئوری های زیادی برای دلیل این امر وجود دارد اما ساده ترین دلیل عرضه و تقاضا می باشد. وقتی کوین های کمتری ایجاد شوند، کمیابی افزایش پیدا می کند و ارزش بیت کوین بیشتر می شود. بعد از نصف شدن بعدی، پاداش بلاک از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ تقلیل پیدا می کند.

همان مثال قبلی را از بخش سختی استخراج و استخر های استخراج در اینجا نیز دوباره مورد استفاده قرار می دهیم. اجازه دهید یک استخر که دارای ۱۵۷۰۰ ماینر است را در نظر بگیریم که در زمان پیدا شدن هر بلاک، پاداش ۶.۲۵ بیت کوین را تقسیم می کنند.

BTC Price: $11450* 6.25= $71562.5

در این مثال چنین فرض می کنیم که هر worker قدرت پردازش مشابهی را به اشتراک گذاشته است. این درآمد هر کاربر را به ۰.۰۰۰۳۹ بیت کوین برای هر بلاک استخراج شده می رساند که اگر پاداش بلاک را بر تعداد کاربران تقسیم کنیم، این رقم بدست می آید.

این استخر استخراج مستحکم ۱۵۷۰۰ کاربری با توجه به قیمت امروز بیت کوین برای هر بلاکی که حل می شود تقریبا درآمد زیر ۵ دلار را برای کاربران فراهم می کند. این در صورتی است که منابع به صورت مساوی به اشتراک گذاشته شده باشد. این تقریبا نصف ۱۰ دلار مثال قبل است.

چگونه نصف شدن بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد؟

بعد از نصف شدن، ماینر هایی که دیگر آن را سودآور نمی بینند از کار دست می کشند. اکثر ماینر ها به استخراج ادامه می دهند و بیت کوین های خود را تنها با قیمت سودآور می فروشند، بنابراین قیمت خرید بیت کوین افزایش پیدا می کند. اگر به نصف شدن های قبلی توجه کنیم، خواهیم دید که قیمت بیت کوین تحت تاثیر قرار گرفته است.

اولین نصف شدن

اولین نصف شدن در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ روی داد که در آن زمان قیمت بیت کوین حدود ۱۱ دلار بود. یک سال بعد قیمت این ارز به طور شگفت انگیزی به ۱۱۰۰ دلار رسید. تنها یک سال بعد از نصف شدن، قیمت بیت کوین ۱۰۰ برابر رشد کرد. قیمت بیت کوین در نهایت به حدود ۲۲۰ دلار رسید و برای چند سال بعد زیر ۱۰۰۰ دلار باقی ماند. حتی در کف قیمت نیز بیت کوین هنوز ۲۰ برابر قیمت قبل از نصف شدن را داشت.

دومین نصف شدن

دومین نصف شدن در جولای ۲۰۱۶ روی داد. بیت کوین قیمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار را قبل از پرواز به ۲۰۰۰۰ دلار در بازار صعودی عظیم ۲۰۱۷ حفظ کرد. بیت کوین ۳۳ برابر قیمت قبل از نصف شدن رشد کرد و به نسبت اولین نصف شدن ۱۸۱۸ برابر رشد را تجربه کرد. جدول زیر قیمت دقیق بیت کوین را قبل و بعد از هر نصف شدن نمایش می دهد.

بیت کوین

سومین نصف شدن و آنچه که باید انتظار داشت

با روی دادن نصف شدن بعدی در حدود ۱۰ ماه دیگر، چه انتظاری در مورد قیمت بیت کوین می توان داشت؟ من معتقدم که مانند روند های قبلی یک سال بعد شاهد قله جدیدی خواهیم بود. بیت کوین احتمالا ۱۰ برابر خواهد شد و بنابراین ۱۰۰ هزار دلار برای من ممکن به نظر می رسد.

مدیر عامل Kraken، Jesse Powell خوش بین است که بیت کوین بعد از نصف شدن به ۱۰۰ هزار دلار برسد. او بر این باور است که بیت کوین به ۱۰۰ هزار دلار یا یک میلیون دلار خواهد رسید.

وقتی می شنوم که مردم در مورد اصلاح بیت کوین صحبت می کنند، من به ۱۰۰ هزار دلار یا شاید یک میلیون دلار می اندیشم. این چیزی است که درست است.

Anthony Pompliano یکی از بنیان گذاران Morgan Creek Digital Assets هم بر این باور است که بیت کوین می تواند در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰۰۰۰ دلار برسد. او ابراز داشته که:

اقتصاد عرضه و تقاضا معتبر باقی می ماند. این روشی عالی برای تعیین قیمت بازار است. پس اگر تقاضا برای یک دارایی با ارزش ثابت افزایش پیدا کند، افزایش قیمت را شاهد خواهیم بود.

او همچنین افزود که:

یکی از بزرگترین محرک های آن تقاضا یا افزایش کمیابی نصف شدن سال ۲۰۲۰خواهد بود که به نظر من لحظه بزرگی خواهد بود.

پیش بینی بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری توسط این دو نفر در سال ۲۰۲۱ برای من بعید به نظر نمی رسد. این تنها ۵ برابر بزرگترین قله بیت کوین یعنی ۲۰۰۰۰ دلار می باشد. پس باید منتظر باشیم و ببینیم که بازار کریپتو بعد از نصف شدن چه واکنشی نشان می دهد. این ماجرا را بوکمارک کنید و در ۲۰۲۱ دوباره آن را بررسی کنید تا ببینید که آیا بیت کوین ۱۰۰ هزار دلار را زده است یا نه.

افزایش آگاهی عموم ممکن است به ترس از دست دادن موقعیت دامن زند و قیمت بیت کوین بالاتر هم برود. بلاک چین های نسل سوم سبب افزایش علاقه به ارز های دیجیتال خواهند شد. این می تواند باعث ایجاد ثروت با انتقال از طریق آلت کوین های مختلف شود. احتمالا افزایش عظیمی در قیمت بیت کوین را یک سال بعد از نصف شدن ۲۰۲۱ خواهیم دید. ارز های دیجیتال دیگر هم به زودی از پادشاه کریپتو پیروی می کنند و قله های جدیدی را ایجاد می کنند.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا