اخبار بیت کوین

علل کاهش قیمت بیت کوین؛ رشد DXY، فشار فروش GBTC به همراه برداشت سود هولدرهای کوتاه مدت

بیت‌ کوین (BTC) با فشار فروش زیادی مواجه شده و صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات که اخیرا راه‌اندازی شده‌اند، نتوانستند قیمت آن را افزایش دهند. به طور کلی، در حال حاضر خروج سرمایه صندوق GBTC و افزایش شاخص دلار آمریکا مهم‌ترین تهدیدهای پیش روی قیمت ‌BTC هستند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

رشد DXY

به نقل از کوین تلگراف، شاخص دلار آمریکا (DXY) که عملکرد دلار آمریکا را با ارزهای فیات برتر دنیا مقایسه می‌کند، به داده‌های اقتصادی دلگرم‌کننده این کشور واکنش نشان داده و نسبت به کف ۱۰۰.۶۱۷ خود در ۲۷ دسامبر ۲۰۲۳ (۶ دی) ۲.۷۱٪ رشد کرده است.

شاخص خرده‌فروشی، شاخص تولید فیلی (Philly) فدرال رزرو و آمار اولیه مدعیان بیکاری همگی به رشد DXY کمک کردند و آن را به سقف ۲۰۲۴ خود در محدوده ۱۰۳.۶۵ الی ۱۰۳.۷۰ رساندند. داده‌های اداره کار آمریکا نشان می‌دهد شاخص خرده‌فروشی در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) با ۰.۶٪ رشد مواجه شده و نسبت به پیش‌بینی‌های ۰.۴٪ و رکورد ۰.۳٪ ماه قبل رشد کرده است.

به نظر می‌رسد کاهش احتمالات پیرامون کاهش نرخ بهره آمریکا توسط فدرال رزرو در ماه مارس (اسفند) به بهبود شاخص‌ مذکور و همچنین رشد شاخص منحنی بازده آن کمک کرده است. از دیدگاه تکنیکال، به نظر می‌رسد در نمودار شاخص دلار آمریکا یک الگوی کلاسیک V شکل ایجاد شده و ممکن است در آینده بیش از ۱.۱۲٪ رشد کند.

نمودار روزانه شاخص دلار آمریکا
نمودار روزانه شاخص دلار آمریکا – منبع: TradingView

اگر DXY با موفقیت از خط گردن خود در ۱۰۴.۵۶ رد شود، می‌تواند در ماه‌های آینده به سمت محدوده ۱۰۷ حرکت کند.

فشار فروش GBTC و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین

از زمان راه‌اندازی ETFهای اسپات در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی)، صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) با خروج سرمایه زیادی مواجه شده است. در نتیجه، این شرکت تعداد زیادی از BTC موجود در ذخایر GBTC را فروخته است. پلتفرم CC15Capital در پلتفرم اکس (توییتر) گفته است:

GBTC در نهایت داده‌های خود را منتشر کرد و نشان داد خروج سرمایه آن به ۱۰٬۸۲۴ BTC رسیده است. خالص جریان ورودی ETFهای اسپات تا پنج روز بعد از راه‌اندازی آن‌ها به ۱۰٬۶۶۷ بیت کوین رسیده است.

داده‌های مربوط به ETFهای اسپات بیت کوین
داده‌های مربوط به ETFهای اسپات BTC – منبع: توییت CC15Capital

تنها در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) ۴۸۴ میلیون دلار سرمایه از صندوق‌ گری‌اسکیل خارج شده تا پاسخگوی نیاز سرمایه‌گذارانی باشد که به دنبال بازخرید سهام خود هستند. جیمز سیفرت (James Seyffart)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) اعلام کرد:

به نظر می رسد جریان خروجی GBTC به ۴۸۴ میلیون دلار رسیده است. صندوق «ARKB» شرکت‌های ARKInvest و 21Shares با ۴۲.۵ میلیون دلار جریان ورودی مواجه شدند و صندوق «BITB» شرکت Bitwise ثابت بود. هنوز اطلاعاتی از بقیه صندوق‌ها نداریم. کل جریان خروج سرمایه GBTC به ۵۷۹ میلیون دلار رسیده است.

ورود و خروج سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی)
ورود و خروج سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) – منبع: پلتفرم اکس

اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، یکی دیگر از تحلیلگران ETF بلومبرگ، در ۱۹ ژانویه (۲۹ دی) اعلام کرد:

دیسکانت GBTC احتمالا به خاطر فشار فروش آن به ۰.۹۶٪ رسیده است.

داده‌های مربوط به صندوق GBTC
داده‌های مربوط به صندوق GBTC – منبع: پلتفرم اکس

طبق داده‌های پلتفرم‌های YChart و Grayscale، کل دارایی‌های تحت مدیریت GBTC از ۲۸.۵ میلیارد دلار در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) به ۲۳.۷ میلیارد دلار در ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) کاهش یافته است. علاوه‌بر افزایش فروش GBTC، کاهش قیمت بیت کوین در این مدت هم روی کاهش دارایی‌های تحت مدیریت آن موثر بوده است.

پیتر شیف (Peter Schiff)، اقتصاددان محبوب آمریکایی، اظهار داشته با وجود تصویب ETFهای اسپات قیمت BTC به خاطر خروج سرمایه و فشار فروش صندوق GBTC رشد نمی‌کند. طبق گفته‌های او ورود سرمایه کل ETFها از خروج سرمایه GBTC بیشتر بوده، اما تاثیر زیادی روی BTC نگذاشته است. پیتر شیف ادامه داد:

دلیل اینکه فشار خرید ETFهای جدید به رشد قیمت بیت کوین کمک نمی‌کند، این است که تاثیر خروج سرمایه GBTC و فروش بیت کوین توسط آن بیشتر از فشار خرید ده ETF دیگر بوده است. به نظر من به محض اینکه تقاضای اولیه ETF کاهش یابد، قیمت بیت کوین باز هم کاهش می‌یابد.

توییت پیتر شف
توییت پیتر شف – منبع: پلتفرم اکس

احتمال کاهش قیمت بیت کوین تا ۳۴٬۰۰۰ دلار

علی (Ali)، تحلیلگر مشهور بازار کریپتو، در تحلیل جدید خود به حرکت بیت کوین در یک کانال صعودی از اواخر سال ۲۰۲۲ اشاره کرده است. طبق گفته‌های او، اصلاح فعلی بیت کوین به دلیل برخورد به سقف کانال مذکور در ۴۸٬۰۰۰ دلار رخ داده است. این تحلیلگر تاکید کرده است:

به نظر می‌رسد این کانال موازی درست است! این امر نشان می‌دهد که بیت‌ کوین به سقف کانال خود در ۴۸٬۰۰۰ دلار برخورد کرده، رد شده و در ادامه ممکن است تا کف کانال مذکور تا ۳۴٬۰۰۰ دلار کاهش یابد. سپس هم ممکن است در یک حرکت صعودی جدید به ۵۷٬۰۰۰ دلار برسد.

نمودار ۳ روزه قیمت بیت کوین
نمودار ۳ روزه قیمت بیت کوین – منبع: توییت علی

تحلیلگر دیگری به اسم فیلب‌فیلب‌ (Filbfilb) هم با اشاره به نمودار ۳ روزه بیت کوین اعلام کرد که وقتی BTC از میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای خود عبور کند، با نوسانات بیشتری مواجه می‌شود. او تاکید کرد:

نمودار ۳ روزه نزولی شده و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دور‌ه‌ای خود رسیده است. در تصویر زیر مثال‌هایی از تاثیر این اتفاق نشان داده شده است.

نمودار سه روز بیت کوین و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای آن
نمودار سه روز بیت کوین و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای آن – منبع: کوین تلگراف

تحلیلگر دیگری به اسم تدتاکس‌ماکرو (Tedtalksmacro) هم اعلام کرده است:

پیشنهادات خرید بعد از دامپ بیت کوین در روزهای قبل افزایش یافته، اما فروشنده‌های محدوده ۴۴٬۰۰۰ تغییری نکرده‌اند. پیشنهاد خرید ۴۶۳ بیت کوین (به ارزش ۱۸.۵ میلیون دلار) هم در بایننس در محدوده ۴۰٬۰۰۰ دلار ثبت شده است.

دفتر سفارش بیت کوین در بایننس
دفتر سفارش بیت کوین در بایننس – توییت تدتاکس‌ماکرو

به طور کلی، اکثر تحلیلگران معتقدند قیمت بیت کوین در ادامه به محدوده ۳۵٬۰۰۰ دلار می‌رسد. تحلیلگری به اسم کرپیتواد (Crypto Ed) هم اعلام کرده است:

به نظر من قبل از اینکه بیت کوین رشد کند، به یک اصلاح کوچک‌تر دیگر نیاز دارد. اصلاح اخیر آن من را متقاعد نکرده است.

با این حال، شرکت سنتیمنت (Santimet) اعلام کرده که بازار همچنان به تاثیر بلندمدت ETFهای اسپات بیت کوین خوشبین است. سنتیمنت تاکید کرده است:

فوموی مربوط به تایید ETFهای اسپات، بازار را به سقف جدیدی رساند. این در حالی بود که بسیاری از کارشناسان باور داشتند اخبار مربوط به آن‌ها از قبل تاثیرش را روی بازار گذاشته است.

عملکرد قیمت بیت کوین
عملکرد قیمت بیت کوین – منبع: سنتیمنت

این پلتفرم ادامه داد:

بعد از اینکه قیمت بیت کوین به ۴۰٬۶۰۰ دلار سقوط کرد، باید ببینیم که آیا صحبت‌های مربوط به ETFها به کلماتی مثل اسکم تغییر می‌کند یا خیر. اگر احساس معامله‌گران نزولی شود، این فاد و فشار فروش معامله‌گران تازه‌کار احتمالا فرصت خرید جدیدی را در اختیار سرمایه‌گذاران صبور قرار می‌دهد.

بیت کوین و عملکرد آن در شبکه‌های اجتماعی
بیت کوین و عملکرد آن در شبکه‌های اجتماعی – منبع: توییت سنتیمنت

شایان ذکر است در ۲۴ ساعت اخیر، حدود ۵۹٬۰۰۰ بیت کوین (۲.۴ میلیارد دلار) بیت کوین فروخته شده است که در ۳ تا ۶ ماه اخیر در میانگین قیمت ۲۶٬۰۰۰ دلار خریده شده بودند. در نتیجه، خریدران کوتاه‌مدت به برداشت سود حدودا ۶۰٪ روی آورده و یکی از دلایل ریزش‌های اخیر را رقم زدند. این در حالی است که در این ریزش‌ها هولدرهای بزرگ خریدار بوده و موجودی هولدرهای بالای هزار بیت کوین به بالاترین مقدار از آگوست ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) رسیده است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا