اخبار بیت کوینتحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ آیا قیمت BTC بر مقاومت ۲۷٬۵۰۰ دلار غلبه می‌کند؟

در حالی که به تغییرات چند هزار دلاری بیت کوین عادت داشتیم، بزرگترین ارز دیجیتال بازار چند روزی است که در محدوده ۲۶۵۰۰ تا ۲۷۵۰۰ دلار در نوسان است و هیچ فاکتوری برای خروج آن از این محدوده موفق نبوده است. قیمت بیت کوین از صبح امروز به وقت تهران به نیمه کانال ۲۷٬۰۰۰ دلار بازگشت و باید دید می‌تواند بر مقاومت محلی ۲۷٬۵۰۰ دلار غلبه کند.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین از ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت) در یک محدوده مثلثی باریک در نوسان بوده است. در این الگوی مثلثی صعودی، مقاومت افقی در محدوده ۲۷٬۵۰۰ دلار و خط روند حمایتی صعودی در حوالی ۲۶٬۸۹۰ دلار قرار دارد.

قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ‌ویو

روز گذشته قیمت بیت کوین برای لحظاتی به زیر خط روند حمایتی الگوی مثلثی صعودی سقوط کرد و به ۲۶٬۵۵۰ دلار رسید. با این حال، قیمت به سرعت بهبود یافت و به ۲۶٬۹۰۰ دلار رسید. در همین حال، پایین بودن حجم معاملاتی نشان می‌دهد در افزایش و کاهش قیمت، تعداد کمتری از معامله‌گران نقش داشته‌اند. همچنین از ساعاتی قبل قیمت بیت کوین به سمت خط مقاومت این مثلث صعودی حمله کرده است و باید دید می‌توان بر آن غلبه کند یا نه.

واریز و برداشت بدون محدودیت در صرافی اتراکس
با ثبت نام در اتراکس 50 هزار شیبا و 500 هزار بیت تورنت هدیه بگیرید!
هدیه بگیر!

رفتار محدود به رنج قیمت بیت کوین تغییر می‌کند؟

پرایس اکشن ثابت بیت کوین می‌تواند در نهایت به نوسانات شدید و تغییرات قابل توجه قیمت ختم شود. معمولا، این دوره‌های پرنوسان پس از یک دوره نوسان محدود و توسط اتفاقات مهم آغاز می‌شود.

به عنوان مثال، بیت کوین بین ۹ نوامبر ۲۰۲۲ (۱۸ آبان ۱۴۰۱) تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۳ (۲۰ دی ۱۴۰۱)، درست بعد از ورشکستگی صرافی FTX در محدوده ۱۶٬۰۰۰ تا ۱۷٬۵۰۰ دلار در نوسان بود. البته این ارز بعضی از روزها تلاش کرد تا از این محدوده مشخص بالاتر و یا پایین‌تر برود اما چندان موفق نبود. در ادامه قیمت افزایش یافت و شاهد رالی ابتدای سال ۲۰۲۳ بودیم.

پس از فروپاشی اکوسیستم ترا در ماه مه سال گذشته نیز قیمت بیت کوین نزدیک به یک ماه در محدوده ۲۸٬۰۰۰ تا ۳۰٬۰۰۰ دلار معامله شد و پس از آن، به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ‌ویو

قیمت بیت کوین در حالی در ماه مه ثابت مانده است که دو ماه پیش و به دنبال بحران بانکی آمریکا، افزایش یافته و بارها برای عبور از مقاومت روانی ۳۰٬۰۰۰ دلاری تلاش کرده بود.

چنین حرکتی نشان می‌دهد معامله‌گران منتظر یک محرک احتمالی در بازار هستند که می‌تواند قاطعانه قیمت بیت کوین را به یک جهت خاص سوق دهد. تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ بهره ماه آتی ممکن است یکی از این محرک‌های احتمالی باشد.

در حال حاضر، چشم‌انداز متناقض در مورد افزایش نرخ بهره احتمالا دلیل اصلی عدم نوسان دارایی‌های پرریسکی مثل سهام و بیت کوین است. در صورتی که نگاهی به نمودار نوسانات بیت کوین بیندازیم متوجه می‌شویم این ارز یکی از کم نوسان‌ترین دوره‌های خود را از ماه آوریل تجربه می‌کند.

نمودار نوسانات ۳۰ روزه بیت کوین پس از اتفاقات تاثیرگذار - منبع: Buy Bitcoin Worldwide
نمودار نوسانات ۳۰ روزه قیمت بیت کوین پس از اتفاقات تاثیرگذار؛ منبع: Buy Bitcoin Worldwide

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

در همین حال، با نگاهی به تحلیل تکنیکال بیت کوین می‌توان گفت این رمزارز احتمالا به دنبال بالاتر رفتن از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه خود در حوالی ۲۷٬۵۸۰ دلار است که با رنگ قرمز در نمودار مشخص شده است.

در این صورت، بیت کوین احتمالا دوباره مقاومت ۳۰٬۰۰۰ دلاری را آزمایش خواهد کرد. البته احتمال باز پس زده شدن در دفعات اول وجود دارد.

نمودار قیمت بیت کوبن تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوبن در تایم‌فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ‌ویو

در سمت مقابل، در صورتی که بیت کوین نتواند از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه خود بالاتر برود، پیش از افزایش دوباره، قیمت احتمالا تا حمایت بعدی خود تا حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه، همتراز با ۲۵٬۰۰۰ دلار کاهش می‌یابد (خط آبی رنگ در نمودار). در زمان نگارش مطلب قیمت بیت کوین ۲۷٬۳۱۲ دلار است و طی ساعات گذشته قیمت ۲۷٬۴۷۸ دلار را هم لمس کرده است (مطابق داده‌های بیت استمپ).

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

کوشیار حیدری

علاقه‌مند به ریاضیات، موسیقی و بیت کوین. میتونم در قالب یه بیت کوین مکسی فشار خون هواداران اتریوم رو بالا ببرم اما در عین حال به برنامه نویسی اتریوم هم شدیدا علاقه‌ دارم. مهندسی برق خوندم و دکترای نفت رو بعد از آشنایی با کریپتو ول کردم. روز و شبم رو با زیر و رو کردن داده‌های مختلف و تلاش برای بیشتر کردن آگاهیم در مورد اقتصاد کلان، برنامه‌نویسی و تحلیل آنچین می‌گذرونم.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا