اخبار خارجی

نرخ بهره، شاخص CPI و جنگ در اروپا؛ نکاتی که در این هفته بر قیمت بیت کوین اثرگذار هستند

بیت کوین هفته جاری را در سایه افزایش تنش‌های ژئوپولتیک در کشور اوکراین آغاز کرد و این شرایط، نوسان قیمت این رمزارز را به دنبال داشته است. با توجه به پاسخ به حمله نظامی به اوکراین و افزایش پیامدها بر اقتصاد کلان، کل عرصه رمزارزها در تلاش است تا به فعالیت خود ادامه دهد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، در ماه جاری، تناقض جالبی پیدا شده است؛ با توجه به رفتار سرمایه‌گذاران و کسانی که به طور مستقیم تحت تاثیر جنگ قرار گرفته‌اند، متوجه می‌شویم دارایی امنی که این افراد به دنبال آن هستند بیت کوین و یا حتی استیبل کوین‌ها نبوده‌ است.

عمچنین بازار بورس که به دلیل تحریم‌ها و پیامد آنها تحت تاثیر قرار گرفته است، اکنون به راهنمای مهمی برای نحوه عملکرد قیمت بیت کوین تبدیل شده است. بدین ترتیب، روند بیت کوین همانند کل سال ۲۰۲۲، هم‌چنان نزولی مانده است.

چه عاملی می‌تواند شرایط را تغییر دهد؟ در ادامه به بررسی بعضی از عوامل می‌پردازیم که باید مورد توجه قرار بگیرند.

عوامل کلان نوسان قیمت بیت کوین، هفته‌ای سخت پیش روی بازار کریپتو

فارغ از اطلاعات گذشته، مشخص شده است که جنگ کنونی اروپا، تاثیر منفی بر بازار بورس گذاشته است.

هفته گذشته ضررهای هنگفتی را شاهد بودیم، به طوری که بازار بورس جهانی به طور کل ۲.۹ تریلیون دلار ریزش داشته است. علاوه بر آن، گران بودن نمادهای معاملاتی در شرایط کنونی و میان‌مدت، علاقه به خرید را کاهش داده است.

البته فقط این موضوع نیست که منجر به نوسان شده است، بلکه تحریم‌های جدید علیه روسیه نیز وجود دارند که بعضی از آنها، مسائل مهمی محسوب می‌شوند که در بلندمدت خود را نشان خواهند داد.

در بین این تحریم‌ها، ممنوعیت واردات نفت روسیه است. این اقدام تغییر چشمگیری در وضعیت موجود شرایط جهان و اقتصاد آن ایجاد می‌کند.

پنتوشی تحلیلگر و معامله‌گر معروف در خصوص اخبار آخر هفته گفته است:

اگر این شرایط رخ دهد، به نظرم به احتمال زیاد، بازار بورس تحت تاثیر قرار بگیرد و شاهد ریزش شدیدی باشد.

پنتوشی قبلا نیز درباره بازار بورس هشدار داده بود و مفهوم سقوط وال استریت را عنوان کرده بود که می‌تواند شکل امروزی رکود بزرگ در نظر گرفته شود.

به نظر مایک مک‌گلون استراتژیست ارشد کالاها در بلومبرگ، عملکرد روزانه بیت کوین بدان معنا است که هفته آتی، هفته سختی برای دارایی‌های پرریسک است.

بازگشت قیمت بیت کوین به ۳۰,۰۰۰ دلار
سناریو بازگشت قیمت بیت کوین به ۳۰,۰۰۰ دلار

مک‌گلون با مقایسه قیمت بیت کوین با شاخص بورس نزدک در سال جاری، معتقد است که شرایط صرفا نزولی و ریزشی نیست.

وی در توییتر نوشت:

بیت کوین پس از سال ۲۰۲۱ با عوامل ضدتورمی مواجه بوده است، اما توانست قدرت خود را نشان دهد. با توجه به اینکه در سال ۲۰۲۲ شاخص نزدک ۱۰۰ بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده است، بیت کوین به سمت تبدیل شدن به وثیقه دیجیتالی پیش می‌رود.

گپ CME شرایط را برای قیمت ۴۰,۰۰۰ دلار آماده می‌کند

شرایط حساس بازار بورس به همراه افزایش قیمت کالاها، شرایطی را ایجاد می‌کند که به سختی می‌توان خوش‌بین بود.

در شب یک‌شنبه شاهد کاهش قیمت بیت کوین به ۳۷,۵۹۲ دلار در صرافی بیت‌استمپ بودیم که کمترین سطح قیمت این رمزارز از اواخر ماه فوریه تاکنون محسوب می‌شود.

نکته دیگر این است که کل این شرایط و نوسان قیمت، تکرار روند قبلی است. بدین ترتیب، محدوده قیمت کنونی بیش از پیش به عنوان سطوح حمایتی و موقتی قطعی پابرجا می‌مانند.

نمودار روزانه کوین تلگراف مارکتز پرو و تریدینگ ویو نشان می‌دهد این محدوده قیمت تا چه حد پابرجا بوده است. برای عبور از این محدوده، به افزایش قیمت به بالاتر از ۴۶,۲۰۰ دلار نیاز است.

نمودار قیمت روزانه بیت کوین
نمودار قیمت روزانه بیت کوین

به نظر متیو هایلند (Matthew Hyland) معامله‌گر کریپتو، در حال حاضر چنین افزایش قیمتی بعید به نظر می‌رسد.

نمودار ۱۲ ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ۱۲ ساعته قیمت بیت کوین

وی روز دوشنبه با نشان دادن سطوح قیمت مختلف گفت:

قیمت بیت کوین به کمتر از سطح حمایتی مهم خود کاهش یافته است.

نوسان اخیر قیمت به ۳۹,۶۰۰ دلار، با قیمت پایانی بازار آتی بیت کوین CME در روز جمعه همزمان بوده است.

مایکل فن ده پپه در این خصوص گفت:

نوسان قیمت خوبی در قیمت بیت کوین را شاهد هستیم اما در آخر، قیمت این رمزارز به قیمت پایانی روز جمعه CME بازمی‌گردد.

معامله‌گران منتظر افزایش نرخ بهره هستند

موضوعی که به عنوان یک پدیده موقت آغاز شده بود، به یکی از مولفه‌ها و ویژگی‌های اصلی چشم‌انداز اقتصادی سال جاری تبدیل شده است. بسیاری از افراد حاضر در صنعت کریپتو این موضوع را پیش‌بینی کرده بودند.

اکنون این موضوع گریبانگیر فدرال رزرو شده و انتقادهایی به این نهاد در خصوص عدم اقدام سریع وارد شده است.

در نتیجه، علی‌رغم جنگ روسیه، قانونگذاران به افزایش نرخ بهره در ماه جاری توجه می‌کنند و در تاریخ ۱۶ مارس (۲۵ اسفند) تصمیم خود را اتخاذ خواهند کرد. قبل از آن، تنش‌ها در خصوص قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد زیرا حدس و گمان‌هایی که در دقایق منتهی به اعلام افزایش نرخ بهره اعلام می‌شود می‌تواند بر دارایی‌های پرریسک تاثیرگذار باشد.

افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره می‌تواند برای حفظ شرایط کنونی بیت کوین مناسب باشد.

قبل از اعلام فدرال رزرو، اطلاعات شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اعلام می‌شود. هرگونه تفاوت این شاخص با مقدار پیش‌بینی‌شده می‌تواند توازن مناسب و موجود را از بین ببرد.

توییت tedtalksmarco
توییت tedtalksmarco

ترس شدید در بازار بیت کوین

با کاهش قیمت بیت کوین از اوج محدوده کنونی خود، شاخص ترس و طمع نیز کاهش یافت و به محدوده «ترس شدید» بازگشت.

خوش‌بینی اوایل ماه مارس کاملا در این شاخص قابل مشاهده است که بیش از دو برابر امتیاز در شرایط عادی بوده و به ۵۱ رسیده بود. سپس این مقدار به ۲۳ کاهش یافت.

شاخص ترس و طمع بازار رمزارز
شاخص ترس و طمع بازار رمزارز

شاخص ترس و طمع از مجموعه‌ای از عوامل برای تعیین شرایط حاکم بر بازار کریپتو استفاده می‌کند و در حال حاضر نشان می‌دهد که ممکن است کاهش بیشتری داشته باشد.

فن ده پپه در خصوص شرایط کنونی گفته است:

چشم‌انداز کنونی بازار به صورت کوتاه‌مدت است، یعنی افق دید بازار فقط چند روز را شامل می‌شود و ممکن است احساس حاکم بر بازار تغییر کند.

یکی از معامله‌گران معروف به اسم Crypto Daan اذعان داشته است که حتی کاهش قیمت به ۲۰,۰۰۰ دلار نیز، روند بیت کوین در بازه زمانی بلندمدت را نقض نمی‌کند.

اندیکاتور ذخیره ریسک در محدوده مثبت قرار دارد

تفاوت مشخصی بین سرمایه‌گذاران بلندمدت و کوتاه‌مدت بیت کوین وجود دارد، به طوری که سرمایه‌گذاران بلندمدت هم‌چنان منتظر رکوردشکنی قیمت بیت کوین هستند.

یکی از معیارهای مهم که نگرش مطابق نبودن اعتماد به بیت کوین و قیمت آن را پشتیبانی می‌کند، معیار ذخیره ریسک (Reserve Risk) است.

ذخیره ریسک که در سال ۲۰۱۹ ایجاد شده است، احساس موجود در بازار را با قیمت بیت کوین مقایسه می‌کند تا نشان دهد که چه زمانی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود بیشتر مناسب است.

در حال حاضر قیمت بیت کوین در حال بازگشت به محدوده خرید است. این موضوع بیانگر آن است که شرایط بار دیگر به نفع سرمایه‌گذاران بلندمدت است زیرا اعتماد به بیت کوین در سطح بالا و قیمت آن در سطح پایین قرار دارد.

نمودار ذخیره ریسک بیت کوین
نمودار ذخیره ریسک بیت کوین

به نظر شما پیش از پایان سال ۱۴۰۰، قیمت بیت کوین دستخوش چه نوساناتی خواهد شد؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا