اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

فعالیت مشکوک بیت کوین SV؛ ۴۴ درصد شبکه در دست یک ناشناس!

بیت کوین SV نیز نظیر بیت کوین و بیت کوین کش استخرهای ماینینگ بزرگی دارد که هر کدام سهم قابل توجهی از هش ریت SHA-256 را دارد. با این حال برخلاف دو ارز دیگر و طبق اطلاعات گزارش شده، بیت کوین SV تقریبا ۴۴ درصد از شبکه آن توسط استخر ناشناسی استخراج شده است.

بیت کوین

با مقایسه آمار فوق با نمودار بیت کوین در مدت مشابه، می‌توان دریافت که در مقایسه با بیت کوین، بیت کوین SV حدود ۵۰۰ درصد از بلاک های آن توسط ماینر ناشناسی استخراج شده است.

bsv

این مسئله باعث شد تا یکی از کاربران ردیت که نمی دانست ماینر ناشناس ممکن است یک فرد نباشد این سوال را مطرح کرد که آیا حمله ای در حال وقوع است.

۳ استخر، بیت کوین SV را کنترل می کنند

شاید جالب تر از این موضوع که ماینرهای ناشناس با توان یک اگزاهش قادر به یافتن و استخراج بلاک ها می‌باشند، توان بسیار عظیم چند استخر باشد. استخرهای SV Pool، کوین گیک و BMG Pool بیش از ماینرهای ناشناس، استخراج شبکه را کنترل می‌کنند. تنها کمی افزایش در توان استخراج آن ها می‌تواند منجر به این شود که ۵۱ درصد شبکه را در اختیار بگیرند.

شاید از خود بپرسید این استخرها چه نیازی به انجام این کار دارند؟ جواب این است که برای انجام حمله به این ۵۱ درصد نیاز دارند. تبانی موضوع دیگری در این مورد است.

استخر SV Pool متعلق به کریگ‌ رایت است، در حالی که کوین گیک متعلق به کالوین آیر می‌باشد و هردو از حامیان ثروتمند فورک بیت کوین SV هستند. یکی از کاربران ردیت گفت:

کالوین و کریگ هم چنان بیش از ۹۵ درصد هش ریت را در اختیار دارند. هر از چند گاهی توزیع را افزایش می‌دهند تا برای ماینرهای بیشتری این موضوع مشخص شود.

مشخصا این کاربر اغراق کرده است زیرا SV Pool و کوین گیک حدود ۳۵ درصد هش ریت را در اختیار دارند. به نظر می‌رسد این کامنت می‌خواهد بیان کند که بسیاری از ماینرهای ناشناس نیز خود رایت و آیر می‌باشند که شناسایی آن ها دشوار است.

متمرکزسازی و نگرانی هایی در خصوص حمله ۵۱ درصدی

اگر در حوزه بیت کوین تازه وارد هستید باید بدانید که حمله ۵۱ درصدی قدرت این را دارد که بلاک‌ چین را بازنویسی کند. این بازنویسی شامل تراکنش های صحیح، تراکنش های موجود و ناموجود می باشد. در چنین شرایطی، احتمال کلاهبرداری زیاد است. حمله ۵۱ درصدی معمولا اقدامی هزینه بر و‌ گران است، مخصوصا اگر در شبکه هایی با توان هش بالا نظیر هر سه بیت کوین بخواهد صورت گیرد.

اخیرا CCN گزارش داد که شبکه دش در مقابل چنین حمله ای از جانب ماینر نایس‌هش آسیب پذیری نشان داد. کل توان هش شبکه دش به طور موقت افزایش یافت در حالی که توان نایس‌هش کاهش یافت.

نگرانی ها در خصوص متمرکزسازی همواره در ذهن مشتاقان ارزهای دیجیتال وجود دارد. هرگاه شرایطی پیش آید که در آن به نظر می‌رسد یک‌ نهاد یا اپراتور توان بسیار زیادی دارد، زنگ خطر به صدا در می‌آید.

بیت کوین SV نسبت به دو بیت کوین دیگر دارای هش ریت کمتری است. بنابراین برای سخت افزارهای قدیمی تر ماینینگ مناسب است. سخت افزارهای SHA256 که به دلیل سختی ماینینگ بیت کوین و بیت کوین کش از دور خارج شده بودند، در بیت کوین SV شانس دوباره ای برای فعالیت پیدا می‌کنند.

منبع
ccn

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا