اخبار بیت کوین

سیگنال‌های نزولی قیمت بیت کوین؛ آیا BTC به ۳۴٬۰۰۰ دلار می‌رسد؟

اکثر تحلیلگران معتقدند قیمت بیت کوین (BTC) باز هم کاهش می‌یابد و احتمالا به مرز ۳۰٬۰۰۰ دلار نزدیک می‌شود. فروش BTC توسط صندوق GBTC هم همچنان ادامه دارد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، مارکت کپ بازار کریپتو در ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) از ۱.۶ تریلیون دلار به ۱.۵ تریلیون دلار کاهش یافت و ۵.۵٪ سقوط کرد. حجم معاملات بازار کریپتو نیز ۵۵٪ رشد کرد اما بیشتر آن به خاطر فشار فروش بود.

مارکت کپ بازار کریپتو
مارکت کپ بازار کریپتو – منبع: TradingView

در ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) قیمت بیت کوین به زیر ۴۰٬۰۰۰ دلار رسید و تا ۳۸٬۵۵۵ دلار سقوط کرد. اکثر آلت کوین‌ها هم به دنبال آن با اصلاح زیادی مواجه شدند و قیمت اتریوم به زیر ۲٬۲۰۰ دلار کاهش یافت. سولانا و BNB هم به ترتیب حمایت‌های مهم ۸۰ و ۳۰۰ دلاری خود را از دست دادند.

پیش‌بینی تحلیلگران از قیمت بیت کوین

اصلاح اخیر قیمت BTC این سوال را به وجود آورده است که آیا محدوده ۴۹٬۰۰۰ دلار سقف بول مارکت BTC بوده یا خیر. باب لوکاس (Bob Loukas)، تحلیلگر باتجربه بازار کریپتو، با اشاره به نمودار چرخه هفتگی بیت کوین اعلام کرد قیمت به سقف خود رسیده است. او سپس ادامه داد:

چرخه هفتگی به پایان خود رسیده است. به نظر من اواسط فوریه (بهمن) برای رسیدن به کف خیلی خوب است و مارس (اسفند) هم بهترین زمان چرخه برای ایجاد کف محسوب می‌شود. خیلی خوب می‌شود اگر با گذشت زمان کمی ترس در بازار ایجاد شود.

نمودار هفتگی بیت کوین
نمودار هفتگی بیت کوین – منبع: توییت باب لوکاس

تحلیلگر دیگری به اسم پیتر برنت (Peter Brandt) هم اعلام کرده است:

طبق یک قانون کلی، نمودار هفتگی قابل‌ اعتمادتر از نمودار روزانه است و نمودار روزانه قابل‌ اعتمادتر از نمودارهای تامی فریم‌های پایین‌تر است. الگوهای نموداری هم بیشتر از اینکه درست باشند، شکست می‌خورند. بیت کوین یک مثلث پهن‌شونده قائمه‌الزاویه را تکمیل کرده است. اگر قیمت BTC به بالای ۴۲٬۴۰۰ دلار برسد، این تحلیل نقض می‌شود.

نمودار هفتگی بیت کوین
نمودار هفتگی BTC – منبع: توییت پیتر برانت

بر اساس نموداری که برنت منتشر کرده، هدف بعدی BTC در محدوده ۳۴٬۷۰۰ دلار قرار دارد. با این حال، پلتفرم بیت‌فینکس (Bitfinex) اعلام کرده است قیمت BTC در کوتاه‌مدت به منطقه بین ۳۸٬۰۰۰ تا ۳۶٬۰۰۰ دلار سقوط می‌کند و در بلندمدت و قبل از هاوینگ هم به ۳۲٬۰۰۰ می‌رسد.

علی‌رغم اصلاح قیمت BTC، برخی تحلیلگران نسبت به روند صعودی آن خوشبین بودند. برای مثال، جورین تیمز (Jurrien Timmer)، یکی از مدیران شرکت فیدلیتی (Fidelity)، ادعا کرد نگران سقوط بیت کوین نیست. وی ادامه داد:

به نظر من، قیمت بیت کوین با توجه به اندازه و رشد شبکه آن تغییر می‌کند. اندازه و رشد شبکه بیت کوین هم به نوبه خود توسط کمیابی آن (نسبت موجودی به جریان) و نرخ بهره واقعی (سیاست فدرال رزرو) مشخص می‌شود. همان طور که نمودار زیر نشان می‌دهد، شبکه بیت کوین طبق منحنی رگرسیون توان استاندارد در حال رشد است. این بدان معناست که ماهیت منحنی S شبکه بیت کوین در مسیر خود باقی مانده است.

منحنی پذیرش بیت کوین
منحنی پذیرش بیت کوین – منبع: Bloomberg

علی (Ali)، یکی دیگر از تحلیلگران مطرح بازار، اعلام کرد:

تاریخ نشان داده است بعد از عبور از مرحله تسلیم، بیت کوین ابتدا دوره کوتاهی از اضطراب و اصلاح را تجربه می‌کند و سپس به امید، خوش‌بینی و باور می‌رسد. به نظر می‌رسد این الگو تکرار شده چون در حال حاضر شاهد اصلاح ۲۰٪ BTC هستیم. اگر تاریخ باز هم تکرار شود، BTC ممکن است قبل از ادامه روند صعودی خود یک اصلاح موقتی را تجربه کند.

NUPL هولدرهای بلندمدت
NUPL هولدرهای بلندمدت – منبع: توییت علی

گری اسکیل باز هم بیت کوین فروخت

به نقل از کوین‌ تلگراف، شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) در ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) بیش از ۱۵٬۲۰۰ بیت کوین (به ارزش ۵۹۰ میلیون دلار) را از صندوق GBTC به صرافی کوین‌ بیس منتقل کرد. با وجود فشار فروش GBTC در روزهای گذشته، این صندوق همچنان بیش از ۲۰ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت دارد.

خروج بیت کوین از GBTC در ۲۳ ژانویه (۳ بهمن)
خروج BTC از ذخایر GBTC در ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) – منبع: Lookonchain

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا