مقالات عمومی

بلاک چین؛ کلمه ای که مانند اینترنت بخشی از زندگیتان می شود!

تغییر و توانایی وفق پذیری با تغییر همواره در مرکز تکامل بشر قرار داشته است. تقریبا عوامل نامحدودی وجود دارند که تعیین کننده تغییر در جهان مدرن ما هستند. خواه بپذیریم و یا نه، فناوری یک عنصر کلیدی در دسترسی به این تغییر می باشد. امروزه مفاهیمی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا از جمله چیز هایی هستند که مردم زیاد در مورد آنها صحبت می کنند. علاوه بر این، هر فرد در دور و بر خود حداقل یک ابزار دارد که از یکی از این فناوری ها استفاده می کند، حتی اگر از هر دوی آنها هم استفاده نکند. در چند سال گذشته، دو فناوری پیشگام ظاهر شدند که توجه عموم را تا حدود زیادی به خود جلب کردند. این دو فناوری نوین ارزهای دیجیتال و بلاک چین بودند. بعضی ادعا می کنند که ارز های دیجیتال مخصوصا بیت کوین مهمترین اختراع قرن هستند. با این حال اگر ارز های دیجیتال به طور سحر آمیزی در آینده موفق شوند، چیزی بنام بلاک چین در پشت آنها باقی خواهد ماند. بلاک چین چنان فناوری شگفت انگیزی است که فعالانه در حال تغییر مدل های کسب و کار سنتی ما است و این فناوری در حوزه های زیادی تاثیر گذار بوده که بسیاری از ما هنوز از آن بی خبریم.

ارزهای دیجیتال و بلاک چین

به زبان ساده، بلاک چین یک دفتر کل عمومی و مجازی است که اطلاعات را به طور ایمن و شفاف ثبت می کند. این بلاک چین است که به ارز های دیجیتال اجازه می دهد که غیر متمرکز باشند. داده ها در یک شبکه پیچیده و به هم مرتبط از کامپیوتر های گسترده شده در سراسر جهان، نگهداری می شوند که این شبکه توسط کسی جز خود کاربران مدیریت نمی شود و کاربران مالک آن هستند. در واقع می توان گفت که بلاک چین قدرت را به کاربران پس می دهد.

موردی که ثابت می کند ما واقعا به بلاک چین نیاز داریم

یکی از مهمترین مزیت های بلاک چین این است که اجماع را در یک محیط بدون نیاز به اعتماد تسهیل می کند. از طریق یک سیستم مشوق هوشمند، مجموعه بازیگرانی که نیازی به اعتماد به همدیگر ندارند، از این توانایی برخوردارند که در مورد چیزی که حقیقت و درست تلقی می شود، قبل از افزودن به زنجیره توافق حاصل کنند. خود این دفتر کل در میان شبکه ای از اعتبار سنج ها با استفاده از فناوری رمزنگاری کپی برابر با اصل شده است. این بدین معنی است که اگرچه در تئوری، هک برای چنین سیستمی امکان پذیر است اما می توان گفت که در عمل تقریبا امکان هک صفر است. بلاک چین به شیوه عظیمی فناوری پایگاه داده موجود را بهبود می بخشد زیرا کارایی و امنیت بیشتری دارد و مقرون به صرفه تر می باشد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که پایگاه داده های سنتی از لحاظ عملکردی مزیت های واضحی نسبت به بلاک چین دارند. با این وجود، بزرگترین اشکال این پایگاه های سنتی این است که متمرکز می باشند و مدیریت داده ها تنها در دستان عده محدودی است.

چهار نوع بلاک چین وجود دارد: بلاک چین های بدون مجوز، بلاک چین های مجوزدار، بلاک چین های مجوزدار عمومی و بلاک چین های مجوزدار خصوصی. اتریوم و بیت کوین هر دو بلاک چین های بدون مجوز هستند که این یعنی هر کس می تواند به عنوان نود کامل (Full Nodes) عملکرد داشته باشد و شروع به استخراج کند. در مورد بلاک چین مجوزدار، تنها تعداد معدودی از کاربران اجازه ملحق شدن به آن را دارند. بلاک چین های مجوزدار عمومی اساسا بلاک چین های مجوزدار هستند اما داده ها برای رویت عمومی موجود هستند. اما بر عکس، در بلاک چین های مجوزدار خصوصی داده ها در معرض رویت عموم نیستند.

قرارداد های هوشمند احتمالا مهمترین جنبه های بلاک چین هستند که در کنار پلتفرم اتریوم، نقش بسیار بالایی در پذیرش بلاک چین تا به امروز داشته اند. قرارداد هوشمند توافقی است که به صورت کد نوشته می شود و این کد از قبل تعیین می کند که چگونه تراکنش هایی معین به سرانجام خواهند رسید. اگر شرایط تحقق یابد، چنین قراردادی به صورت خودکار اجرا می شود. قرارداد های هوشمند کار خیلی مهمی انجام می دهند و آن خارج کردن انسان از معادله است. قرارداد های هوشمند پیوسته در حال تاثیرگذاری بر صنایع متعدد هستند.

مزیت های کاربردی اصلی بلاک چین

بلاک چین با توجه به ماهیت بی نظیر خود، کسب و کار هایی با شفافیت بیشتر، امنیت تقویت شده، ردیابی بهبود یافته و سرعت و کارایی بیشتر فراهم می آورد که علاوه بر اینها در هزینه نیز صرفه جویی به عمل می آورد. از آنجا که بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است، همه مشارکت کنندگان در شبکه داده ها و دیدگاه های مشابهی را به اشتراک می گذارند. این نسخه به اشتراک گذاشته شده از داده ها را می توان از طریق اجماع به روز رسانی کرد که این یعنی همه باید در مورد آن توافق کنند. داده های روی بلاک چین درست، منسجم و شفاف هستند. این داده ها همچنین برای همه مشارکت کنندگان در شبکه موجود هستند.

با دنباله روی از این ایده، تراکنش ها باید قبل از آنکه ثبت شوند، مورد توافق قرار بگیرند. بعد از اینکه یک تراکنش تایید شد، رمزگذاری شده و به تراکنش قبلی مرتبط می شود. به این دلیل است که بلاک چین برای صنایعی مانند خدمات مالی، مدیریت داده های حکومتی و حتی مراقبت های سلامتی ایده آل می باشد.

زمانی که برای ترید نیاز به وساطت شخص ثالث نباشد، این فرآیند وقت کمتری نیاز خواهد داشت و تصفیه حساب ها می تواند بر روی بلاک چین بسیار سریع تر صورت بپذیرد. این حقیقت که بلاک چین نیاز به واسطه ندارد، دلیل اصلی کمک این فناوری به کسب و کارها برای صرفه جویی در پول و هزینه ها می باشد.

صنایع متحول شده توسط بلاک چین

ما همگی می دانیم که بلاک چین به خوبی طراحی شده تا صنعت امور مالی را تقویت و متحول کند. اما کاربرد های بلاک چین بسیار فراتر از این حرف هاست. در زمینه مدیریت زنجیره تامین، بلاک چین دارای قابلیت ردیابی است و از لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه می باشد. بلاک چین به واسطه این ویژگی های منحصر به فرد، به آسانی می تواند حرکت کالا ها، مبدا آنها و بسیاری از جنبه های دیگر را پیگیری کند.

بیمه کیفیت، صنعت دیگری است که به خوبی می تواند توسط بلاک چین متحول شود. به عنوان مثال، اگر چیزی غیر عادی و خلاف قاعده در جایی از زنجیره تامین تشخیص داده شود، ریشه این مشکل به دقت و به آسانی توسط بلاک چین تعیین می گردد.

حسابداری صنعتی است که بسیار مستعد خطا های بشری است. به کمک بلاک چین و ثبت تراکنش ها، این مشکل در نهایت حل خواهد شد. علاوه بر این، بلاک چین دقت بالایی را در ثبت تراکنش ها فراهم می آورد و امکان بازرسی و پیگیری بسیار بالایی را نیز میسر می کند.

همچنان که قبلا گفته شد، یکی از جالب ترین جنبه های بلاک چین نحوه دسترسی به اجماع از طریق آن است. وقتی که صحبت از رای گیری می شود، نهایتا اعتماد سازی انجام می شود. در آینده ممکن است به وضوح ببینیم که فناوری بلاک چین نیروی محرکه انتخابات بومی و ملی باشد. بلاک چین این پتانسیل را دارد که تقلب در انتخابات را به مقدار زیادی کاهش دهد.

نتیجه گیری

کاملا واضح است که بلاک چین کاربرد های زیادی دارد و این کاربرد ها بسیار بیشتر از آنچه هستند که ما بتوانیم در این مقاله پوشش دهیم. هنوز باید توسعه زیادی صورت بگیرد تا این فناوری به بلوغ برسد و زندگی ما را تغییر دهد.

منبع
Coindoo

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا