تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم، BNB، سولانا و آوالانچ؛ ۲ آذر ۱۴۰۲

معامله‌گران در بازارهای مالی از اطمینان نداشتن به وضعیتی خاص متنفرند، به همین خاطر توافق صرافی بایننس و وزارت دادگستری آمریکا ممکن است اتفاق مثبتی برای کل فضای رمزارزها بوده باشد. تحلیلگران تا حد زیادی دید مثبتی به این توافق دارند اما برخی از آنها معتقدند با توجه به پرونده ناتمام شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از صرافی بایننس، همچنان باید محتاط عمل کرد.

به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین و تعدادی از آلت کوین‌ها به دنبال انتشار اخبار مربوط به صرافی بایننس کاهش یافت، با این حال به نظر می‌رسد این ارزها به سطوح حمایتی خود رسیده‌اند. این نشان‌دهنده ورود دوباره معامله‌گران و خرید در کف است. در حال حاضر بازار رمزارزها به رنگ سبز درآمده است اما احتمالا در ادامه با مقاومت فروشندگان مواجه خواهد شد.

خرید در کف و فروش در زمان افزایش قیمت معمولا به رنج زدن یک دارایی (نوسان در محدوده مشخص) منجر می‌شود. با این حال، با توجه به اینکه قیمت بیت کوین در حوالی بالاترین قیمت ۵۲ هفته اخیر خود تثبیت شده است، همچنان می‌توان به صعود امیدوار بود. با این حال معامله‌گران پیش از خرید باید منتظر تایید روند صعودی باشند.

علاوه بر این، در حال حاضر خوش‌بینی بسیار زیادی نسبت به تایید ETF بیت کوین وجود دارد. دو شرکت بزرگ گری اسکیل و بلک راک بر سر ETF خود با کمیسیون بورس ملاقات کرده‌اند و به همین خاطر دید کلی در این باره مثبت است.

بر اساس گزارشات، تایید ETF اسپات بیت کوین می‌تواند ۶۰۰ میلیارد دلار پول جدید به بازار رمزارزها وارد کند. تحلیلگران کریپتوکوانت نیز معتقدند چنین اتفاقی احتمالا مارکت کپ بیت کوین را تا ۱ تریلیون دلار افزایش خواهد داد. شرکت گلکسی دیجیتال نیز پیش‌بینی می‌کند قیمت بیت کوین در اولین سال پس از تایید ETF اسپات ۷۴٪ افزایش یابد.

همچنین به نظر می‌رسد در حال حاضر بازار اخبار مربوط به صرافی بایننس و استعفای چانگ پنگ ژائو را هضم کرده باشد. پیش از این، معامله‌گران نگران این بودند که این اتفاقات در نهایت می‌تواند بایننس را با بحران نقدینگی و سرنوشت صرافی FTX مواجه کند.

با این حال، ذخایر بیت کوین صرافی بایننس در حال حاضر تنها ۱۷٪ از اوج خود فاصله گرفته است. این در حالی است که ذخایر بیت کوین FTX در نوامبر ۲۰۲۲ نسبت به اوج خود ۹۹.۹٪ کاهش یافته بود.

نمودار میزان ذخایر بیت کوین صرافی‌های ارز دیجیتال - منبع: CryptoQuant
نمودار میزان ذخایر بیت کوین صرافی‌های ارز دیجیتال – منبع: CryptoQuant

در همین حال، علیرغم کاهش ذخایر بیت کوین صرافی بایننس نسبت به اوج ۲۰۱۷، این صرافی همچنان بیشترین مقدار بیت کوین را در مقایسه با سایر صرافی‌های غیرمتمرکز در اختیار دارد.

روند بیت کوین و آلت کوین‌ها در روزهای آتی چگونه خواهد بود؟ در این مطلب تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم، BNB، آوالانچ و سولانا را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

در تاریخ ۲۱ نوامبر، خرس‌ها (فروشندگان) قیمت بیت کوین را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۵٬۹۴۸ دلار) کشاندند اما ریزش ادامه‌دار نبود و روز بعد قیمت دوباره از این سطح فراتر رفت.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

قیمت بیت کوین چند روزی است بین ۳۴٬۸۰۰ تا ۳۸٬۰۰۰ دلار تثبیت شده است. این نشان‌دهنده تعادل میان عرضه و تقاضاست. با این حال، شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در ناحیه مثبت نشان می‌دهد فعلا کفه ترازو به نفع گاوها (خریداران) است.

اگر بیت کوین با موفقیت از مقاومت ۳۸٬۰۰۰ دلاری عبور کند، می‌توان انتظار داشت قیمت تا ۴۰٬۰۰۰ دلار افزایش یابد. انتظار می‌رود در این سطح با مقاومت گسترده خرس‌ها مواجه شویم؛ اما در صورت پیروز شدن گاوها بزرگترین ارز دیجیتال بازار می‌تواند تا ۴۸٬۰۰۰ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، ریزش قیمت به زیر ۳۴٬۸۰۰ دلار نشان‌دهنده هجوم معامله‌گران برای خروج از بازار است. در این سناریو قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۳۲٬۴۰۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال اتریوم

قیمت اتریوم در تاریخ ۲۰ نوامبر از خط مقاومت رسم‌شده در نمودار زیر پس زده شد و روز بعد به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۱۹۵۷ دلار سقوط کرد.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

با این حال ریزش قیمت به زیر این میانگین متحرک، با حمایت گاوها همراه شد و اتریوم دوباره از این سطح فراتر رفت. در حال حاضر خریداران به دنبال شکستن خط مقاومت مذکور هستند. در صورت موفقیت، قیمت اتریوم می‌تواند ابتدا تا ۲۱۳۷ و سپس ۲۲۰۰ دلار افزایش یابد.

در سمت دیگر، حمایت ۱۸۸۰ دلاری از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به آن توجه کرد. در صورت از دست رفتن این حمایت، اتریوم می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۱۷۹۱ دلار اصلاح شود. چنین اتفاقی می‌تواند شروع رالی صعودی بعدی را به تاخیر بیندازد.

تحلیل تکنیکال BNB

قیمت BNB در تاریخ ۲۱ نوامبر به دنبال اتفاقات مربوط به صرافی بایننس روز پرنوسانی را تجربه کرد و بین ۲۲۴ تا ۲۷۲ دلار در نوسان بود که نشان‌دهنده عدم اطمینان در بازار است.

نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

اما نیمه پر لیوان این است گاوها با موفقیت حمایت ۲۲۳ دلاری را حفظ کردند. علاوه بر این، قیمت روز گذشته دوباره افزایش یافت و در حال حاضر به دنبال آن است تا از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۴۰ دلار) فراتر برود. در صورت موفقیت، BNB احتمالا برای مدتی بین ۲۲۳ تا ۲۶۵ دلار در نوسان خواهد بود.

در سمت مقابل، اگر قیمت نتواند میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه را حفظ کند، می‌توان گفت معامله‌گران استراتژی فروش در زمان افزایش قیمت را اتخاذ کرده‌اند. چنین اتفاقی می‌تواند قیمت را دوباره به ۲۲۳ دلار کاهش دهد. در صورت شکسته شدن این حمایت، می‌توان انتظار تداوم ریزش تا ۲۰۳ دلار را داشت.

تحلیل تکنیکال سولانا

قیمت سولانا در تاریخ ۱۹ نوامبر از مقاومت سربار ۵۹ دلاری فراتر رفت اما خرس‌ها روز بعد دوباره قیمت را به زیر این سطح بازگرداندند.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه، روز گذشته قیمت سولانا از حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (۵۱ دلار) افزایش یافت؛ اتفاقی که نشان می‌دهد این سطح به شدت توسط خریداران حمایت می‌شود. خریداران در ادامه به دنبال آن هستند تا قیمت را از مقاومت ۵۹ دلاری فراتر ببرند. در صورت تحقق این مهم، سولانا می‌تواند تا اوج ۶۸ دلاری صعود کند.

در سمت مقابل، در صورتی که سولانا بار دیگر از مقاومت ۵۹ دلاری پس زده شود، روند نزولی خواهد شد. در این سناریو فروشندگان تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر حمایت ۴۸ دلاری کاهش دهند. در صورت موفقیت، سولانا می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۳۷ دلار کاهش یابد.

تحلیل قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ در تاریخ ۱۹ نوامبر از محدوده ۱۰.۵۲-۲۲ دلاری خارج شد، با این حال گاوها نتوانستند روند صعودی را ادامه دهند و قیمت روز بعد دوباره به زیر سطح شکست کاهش یافت.

نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و قرار گرفتن RSI در منطقه مثبت نشان می‌دهد فعلا گاوها بر بازار تسلط دارند. در ادامه خریداران به دنبال آن خواهند بود تا قیمت را دوباره به بالای ۲۲ دلار برسانند. در صورت موفقیت، قیمت آوالانچ می‌تواند تا ۳۰ دلار افزایش یابد.

در سمت مقابل، کاهش دوباره قیمت از سطح ۲۲ دلاری را می‌توان به مقاومت شدید خرس‌ها نسبت داد. در این سناریو، احتمال ریزش قیمت آوالانچ به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه افزایش می‌یابد. در صورت تحقق این مهم، آوالانچ احتمالا مدت بیشتری را در محدوده مذکور سپری خواهد کرد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا