اخبار خارجی

تحلیل قیمت بیت کوین؛ عوامل ریزش قیمت BTC چه بود؟

بیت کوین بزرگترین رمزارز جهان در روند نزولی قرار گرفته است. قیمت بیت کوین طی ۲۴ ساعت اخیر تقریبا ۶٪ و طی هفت روز اخیر بیش از ۸٪ کاهش یافته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتونیوز، قیمت بیت کوین دیشب حمایت ۱۹,۰۰۰ دلار خود را نیز از دست داد. در حال حاضر حفظ یا شکست سطح مقاومتی ۱۹,۵۰۰ دلار و سطح حمایتی ۱۷,۶۸۵ دلار مهم ترین معیارهای معامله‌گران برای وارد شدن به پوزیشن‌های معاملاتی هستند. در این مطلب عواملی که ممکن است مانع از افزایش قیمت بیت کوین به سطح ۲۰,۰۰۰ دلار شوند را بررسی می‌کنیم.

عدم اطمینان و تنش در بازارهای جهانی

روند نزولی قیمت بیت کو‌ین را می‌توان مرتبط با عملکرد بازار بورس آمریکا دانست. عملکرد بازار بورس نیز تحت تأثیر افزایش نرخ بهره از سمت فدرال رزرو است. این موضوع منجر به ایجاد احساس ترس در سرمایه‌گذاران و خروج آن‌ها از بازارهای پرریسک و برداشت سرمایه خود از دارایی‌هایی نظیر بازار بورس و بیت کوین می‌شود. شاخص نزدک ۱۰۰ و S&P 500 با بالا رفتن و رکوردشکنی‌های شاخص دلار (DXY)، کاهش یافته‌ و فشار بیشتری را بر روند نزولی قیمت BTC تحمیل کرده است.

به علاوه، قطع خط لوله نورد استریم ۱ توسط روسیه که انتقال گاز به اروپا را متوقف کرده و باعث ایجاد تنش در بازارها شده است نیز به کاهش قیمت بیت کوین کمک کرده است.

نمودار شاخص S&P500 تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار شاخص S&P500 تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

افزایش سود اوراق قرضه

افزایش سود اوراق قرضه نیز نکته مهم دیگری است که قیمت بیت کوین را تحت فشار قرار داده است. در صورت ادامه یافتن این الگوها، رشد قیمت BTC در سال‌های آتی می‌تواند به طور چشمگیری کند شود. آمار مربوط به وضعیت تولید آمریکا بیش از حد انتظار نگران‌کننده بوده است و فدرال رزرو باید نرخ بهره را سریعا افزایش دهد تا بر تورم موجود غلبه کند.

در اقدامی بی‌سابقه از اواسط ماه ژوئن تاکنون، سود اوراق قرضه با سررسید ۱۰ ساله آمریکا ۰.۶۱٪ افزایش یافت و به ۳.۲۵٪ رسید. در نتیجه، سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند در دارایی‌های بدون ریسک سرمایه‌گذاری کنند و این موضوع، فشار نزولی بیشتری بر قیمت بیت کوین وارد می‌کند. در حال حاضر هیچ نشانه ای از توقف ازایش سود اوراق قرضه امریکا مشاهده نمی‌شود.

نمودار بازدهی اوراق قرضه آمریکا با سررسید ۱۰ ساله منبع: CNBC
نمودار بازدهی اوراق قرضه آمریکا با سررسید ۱۰ ساله منبع: CNBC

افزایش قدرت دلار

شاخص قدرت دلار در روند صعودی قرار دارد و به بالاترین سطح خود طی ۲۰ سال اخیر رسیده است. هرچند، دلیل این موضوع را می‌توان اتخاذ موضع سختگیرانه توسط فدرال رزرو در نظر گرفت که به افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا کمک می‌کند.

قیمت بیت کوین که رابطه مستقیمی با سهام شرکت‌های فناوری حاضر در نزدک دارد نیز کاهش یافته است. طبق مقاله بلومبرگ، موضع سختگیرانه فدرال رزرو ممکن است بسیار شدیدتر شود. به نظر می‌رسد رویکرد جروم پاول رییس فدرال رزرو نیز همانند پاول ولکر رییس پیشین فدرال رزرو است. موضع سختگیرانه ولکر در خصوص تورم محتمل‌ترین نکته‌ای است که اقتصاد آمریکا را وارد سراشیبی کرده است.

اگر فدرال رزرو سیاست سختگیری کمی (Quantitative Tightening) را حفظ کند، ممکن است شاخص قدرت دلار افزایش یابد و به رکورد جدیدی برسد. پاول در سخنرانی خود در جکسون هول، بر علاقه خود مبنی بر افزایش قدرت دلار برای مبارزه با تورم تاکید کرد.

نمودار ۴ ساعته شاخص دلار منبع: تریدینگ ویو
نمودار ۴ ساعته شاخص دلار منبع: تریدینگ ویو

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

اگر قیمت بیت کوین به روند نزولی خود ادامه دهد، ممکن است به سطوح خطرناک‌تری برسد. ریچارد هارت (Richard Heart) از اینفلوئنسرهای معروف کریپتو پیش‌بینی کرده است که قیمت BTC به ۱۱,۰۰۰ دلار می‌رسد و سپس روند صعودی خود را آغاز می‌کند. در حال حاضر توجه سرمایه‌گذاران به انتشار اطلاعات CPI در تاریخ ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) معطوف است.

قیمت بیت کوین در روند نزولی قرار دارد و از ۲۰,۰۰۰ به ۱۸,۷۵۰ دلار رسیده است. در تایم فریم روزانه، قیمت BTC از سطح حمایتی ۱۹,۰۵۳ دلار عبور کرده است. بسته شدن کندل نزولی کمتر از قیمت ۱۹,۰۵۳ دلار این احتمال را قوی‌تر کرده است که روند نزولی بیت کوین ادامه پیدا کند.

همانطور که مشاهده می‌شود، قیمت BTC از الگوی مثلث متقارن در بخش پایینی عبور کرده است (مثلث سبز رنگ). این موضوع گویای فروش شدید در بین سرمایه‌گذاران است. سطح حمایتی اولیه بیت کوین بر روی ۱۷,۶۸۵ دلار قرار دارد و عبور از این سطح، ممکن است شرایط را برای کاهش قیمت به ۱۶,۴۵۰ دلار فراهم سازد.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کو‌ین. منبع: Tradingview

در نمودار بالا اندیکاتور MACD که در حال کاهش شتاب نزولی خود بود مجددا به ناحیه منفی برگشته است. تنها نکته امیدوارکننده نمودار شاخص RSI است که به ناحیه اشباع فروش مجددا وارد شده است. این قضیه نشان می‌دهد که روند نزولی اخیر نمی‌تواند خیلی پرقدرت باشد یا حداقل نیاز به بازیابی موقت در قیمت BTC وجود دارد.

  • آیا بیت کوین می‌تواند به قیمت ۲۰,۰۰۰ دلار برگردد؟

بازگشتن قیمت BTC به ۲۰,۰۰۰ دلار برای این رمزارز چالش برانگیز است، مگر آنکه ابتدا از سطح مقاومتی ۱۹,۵۰۰ دلار بتواند عبور کند. افزایش تقاضا برای بیت کوین می‌تواند قیمت این رمزارز را از ۱۹,۵۰۰ دلار عبور دهد و به سمت سطوح مقاومتی ۲۱,۹۰۰ و ۲۲,۴۲۵ دلار هدایت کند.

منبع
cryptonews

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا