اخبار آلتکویناخبار عمومی

هجوم نهنگ‌ها به کاردانو؛ افزایش تعداد تراکنش‌های ۱۰۰٬۰۰۰ دلاری ADA

شبکه کاردانو از ابتدای سال ۲۰۲۲ با رشد فعالیت‌های توسعه‌ای، رشد شدید ارزش کل قفل شده (TVL) و هجوم نهنگ‌ها برای انباشت ADA مواجه شده است. این رشد صورت گرفته در ماه اخیر (مارس) شتاب بیشتری نیز به خود گرفته است. تحلیلگران رسیدن TVL کاردانو به ۵۰۰ میلیون دلار و قیمت ADA به ۲ دلار را در آینده نزدیک دور از انتظار نمی‌دانند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بین‌کریپتو، داده‌های پلتفرم DefiLlama نشان می‌دهد از ابتدای سال ۲۰۲۲ ارزش کل قفل شده (TVL) شبکه کاردانو رشد سریعی را تجربه کرده است. در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۲ (۱۵ دی) این میزان برابر ۸۲۲,۲۶۱ دلار بود که با رشدی حدود ۳۹,۰۰۰٪ به TVL حدود ۳۲۶ میلیون دلاری در تاریخ ۲۴ مارس (۴ فروردین) رسیده است. میزان این رشد در ماه مارس با سرعت بیشتری انجام شد.

نمودار TVL کاردانو
نمودار TVL کاردانو

به عقیده کارشناسان زمینه‌ساز این رشد تصاعدی در TVL کاردانو، مربوط به هاردفورک آلونزو (Alonzo) در سپتامبر (شهریور) گذشته بود. این هاردفورک گام مهمی در راستای اجرای قراردادهای هوشمند در این بلاکچین بود و موجب شد تا ۷ برنامه غیرمتمرکز (Dapp) مهم روی این شبکه اجرا شوند. این Dappها MiniSwap ،ADAX Pro ،MuesliSwap ،SundaeSwap ،MeowSwap ،Meld و VyFinance بودند و بیشترین تاثیر را در جذب سرمایه قفل‌شده در این شبکه داشته‌اند. در میان آن‌ها بیشترین سهم مربوط به MiniSwap با ۱۹۷.۱۱ میلیون دلار، SundaeSwap با ۱۰۴.۵ میلیون دلار و MuesliSwap با ۲.۲۶ میلیون دلار سرمایه قفل‌شده تا پایان مارس بوده است.

سهم Dappها از TVL کاردانو
سهم Dappها از TVL کاردانو

یکی از عوامل کلیدی در رشد TVL شبکه‌ها مربوط به فعالیت‌های توسعه‌ای و ساخت و بهبود Dappهای مختلف می‌شود. در رتبه‌بندی این شاخص در ماه مارس کاردانو با ۳۱۱ فعالیت توسعه‌ای در رتبه پنجم و پس از یونی‌سواپ، سولانا، پولکادات و کوساما ایستاده است. شدت گرفتن فعالیت‌های توسعه‌ای روی شبکه کاردانو می‌تواند نویدبخش این موضوع باشد که با افزایش تعداد Dappها روی این شبکه می‌توانیم انتظار TVL بیش از ۵۰۰ میلیون دلاری را در آینده نزدیک روی کاردانو داشته باشیم.

شایان‌ذکر است که در تاریخ ۲۸ مارس (۸ فروردین) اولین سایدچین کاردانو سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) با نام میلکومدا راه‌اندازی شد تا توسعه‌دهندگان روی ماشین مجازی اتریوم را قادر سازد تا بر روی شبکه کاردانو به فعالیت بپردازند.

نهنگ‌های کاردانو با سرعت بیشتری در حال انباشت ADA هستند

داده‌های درون زنجیره‌ای گویای این مطلب است که از ابتدای سال ۲۰۲۲ تعداد تراکنش‌های ADA با حجم معادل بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار بیش از ۵,۰۰۰٪ رشد داشته است. با تثبیت قیمت ۱ دلار به عنوان سطح حمایتی ADA اقبال به این رمزارز افزایش یافت تا جایی که در تاریخ ۲۸ مارس (۸ فروردین) حدود ۶۹.۰۹ میلیارد واحد ADA در این شبکه جابجا شد. این رفتار در یک شبکه معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران سازمانی و نهنگ‌ها شروع به خرید آن دارایی کنند.

همچنین تعداد ۴۲ آدرس از تاریخ ۲۱ مارس موجودی بین ۱ میلیون تا ۱۰ میلیون ADA را خریداری کرده‌اند و به جمع نهنگ‌های کاردانو اضافه شده‌اند. برای درک فشار خرید ناشی از افزایش تعداد نهنگ‌ها باید بدانید که این آدرس‌ها موجودی معادل بین ۱.۲ میلیون دلار تا ۱۲ میلیون دلار را دارا هستند.

تعداد آدرس‌های کاردانو با موجودی بین ۱ تا ۱۰ میلیون ADA
تعداد آدرس‌های کاردانو با موجودی بین ۱ تا ۱۰ میلیون ADA

قیمت ADA نیز به تبعیت از رشد TVL در ماه مارس رشد ۲۹٪ را تجربه کرد. قیمت کاردانو در تاریخ ۱ مارس برابر ۰.۹۶ دلار بود که در روز دوشنبه به ۱.۲۴۶ دلار رسید. مقاومت بعدی می‌تواند قیمت ۱.۳۶ دلار (محدوده ۱.۲۹ و ۱.۴۴ دلار) باشد. جایی که بیش از ۶۹۰,۰۰۰ آدرس موجودی بیش از ۶.۴۱ میلیارد ADA را در گذشته خریداری کرده‌اند و عبور از این منطقه راه صعود قیمت به ۲ دلار را برای کاردانو هموار خواهد کرد.

وضعیت خریداران کاردانو در قیمت‌های مختلف
وضعیت خریداران کاردانو در قیمت‌های مختلف (نمودار GIOM)

افزایش تعداد نهنگ‌های کاردانو در هفته‌های اخیر می‌تواند موجب تحکیم سطح ۱ دلار به عنوان حمایت کلیدی برای ADA شود. تنها وضعیت متناقض با این حالت ایجاد رویداد ریسک قوی سیاه  (Black Swan) خواهد بود. این رویداد به احتمال وقوع یک حادثه غیرمنتظره اشاره دارد.

منبع
beincryptocryptobriefing

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا