متوسط مقالات عمومی

مقایسه پولکادات و کوساما؛ این دو شبکه چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند؟

پولکادات (Polkadot) و کوساما (Kusama) دو پروژه بزرگ بلاکچینی هستند که هر دو با هدف رقابت با اتریوم در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده‌اند. با این حال، ممکن است همه از این واقعیت مطلع نباشند که پولکادات و کوساما، مانند یک خواهر و برادر هستند که در کنار تفاوت در برخی ویژگی‌ها، هر یک توکن مخصوص به خود یعنی DOT و KSM را دارند. در این مقاله به مقایسه پولکادات و کوساما می‌پردازیم و شباهت‌ها و تفاوت‌های هر کدام را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

مقایسه پولکادات و کوساما

تفاوت پولکادات و کوساما

داستان با گاوین وود، بنیان‌گذار سابق اتریوم آغاز می‌شود که زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی که پشت پرده قراردادهای هوشمند است را اختراع کرده است. گاوین به وضوح یک توسعه‌دهنده عالی است؛ اما او ایده‌های بزرگ‌تری در رابطه با اهمیت غیرمتمرکزسازی دارد.

به همین دلیل او پولکادات را بنا نهاد؛ شبکه بلاکچینی تعامل‌پذیری که غیرمتمرکزتر، سریع‌تر و امن‌تر از اتریوم است. از آنجا که Polkadot برای بلاک چین‌ها و برنامه‌های کاربردی قوی طراحی شده، کوساما به عنوان بستری برای آزمایش و توسعه پروژه‌های مرتبط با پولکادات به وجود آمده است.

علیرغم داشتن قابلیت‌های عملکردی فوق‌العاده، پولکادات به عنوان یک شبکه و اکوسیستم تمرکز خود را به‌جای تعدد پروژه‌ها، بر کیفیت آنها گذاشته است؛ فلسفه‌ای که ضرورت آن پس از رونق عرضه اولیه‌های کوین در سال ۲۰۱۷ بیش از پیش حس شد. این همان جایی است که شبکه کوساما (Kusama) وارد می‌شود. شبکه‌ای ریسک‌پذیر و سریع که حکم خواهر پولکادات را دارد و در آن پروژه‌ها پیش از راه‌اندازی در پولکادات، به سرعت در نسخه‌های مختلف خود آزمایش می‌شوند.

منطقی که در این بین وجود دارد، به هزینه‌های مربوط به راه‌اندازی پروژه و امنیت آن برمی‌گردد. تبدیل‌شدن به پاراچینی از پولکادات، امری بسیار رقابتی و هزینه‌بر است و نیازمند بی‌نقص بودن یک پروژه است؛ بنابراین، اگر پروژه‌ای جدید است و هنوز آمادگی عرضه برای عموم را ندارد، مستقیما راه‌اندازی آن در شبکه Polkadot چندان از لحاظ هزینه‌ها منطقی به نظر نمی‌رسد. علاوه بر این، یک برنامه یا پروتکل غیرمتمرکزی که هنوز صلاحیت خود را به همگان ثابت نکرده و اثبات نشده است، ممکن است نیازمند تغییراتی باشد که تنها در صورت مواجهه با یک هکر کلاه‌سفید می‌تواند انجام شود. بنابراین، انتقال نسخه اولیه یک پروژه به پولکادات و سوزاندن برگ برنده چندان عاقلانه نخواهد بود.

پروژه‌هایی که هدف اصلی آنها راه‌اندازی در بستر شبکه پولکادات است، می‌توانند در وهله اول در Kusama راه‌اندازی شوند تا بتوانند ایده‌های خود را سریع اجرا کنند، نظرات ارزشمند جامعه را به دست آورند و تصمیمات حاکمیتی خود را در حین فعالیت پروژه تغییر دهند.

آخرین مورد در رابطه با تصمیمات حاکمیتی، یکی از دلایل اصلی عرضه پروژه‌ها در بستر شبکه کوساما است؛ چراکه پولکادات فرآیندهای حاکمیتی یک پروتکل را با سخت‌گیری‌های زیاد طولانی کرده است. دلیل آن هم این است که Polkadot، شبکه‌ای با ارزش بالاست که وب غیرمتمرکز را اجرا می‌کند و به نوعی غیرمتمرکزسازی برای آن اهمیت ویژه‌ای دارد. بنابراین پولکادات برای پروژه‌هایی که در فاز اولیه خود قرار دارند، اصلاً بستری منطقی به شمار نمی‌رود. اما کوساما بستری است که به‌راحتی و به‌سرعت جوامع می‌توانند در آن برای تغییرات ایجادشده رأی دهند؛ تغییراتی که در زمان فعالیت پروژه باعث می‌شوند پروژه‌ها با گذر زمان تکامل پیدا کرده و به کمال نزدیک شوند.

هدف نهایی هر پروژه در شبکه کوساما حداقل روی کاغذ، ورود به پولکادات است. به عنوان مثال، پروژه‌های مطرح شبکه پولکادات مانند آکالا (Acala) و مون‌بیم (Moonbeam) قبلاً در بستر کوساما پاراچین‌هایی با نام کارورا (Karura) و مون ریور (MoonRiver) ایجاد کرده‌اند.

اصل ماجرا در این نهفته است که کاربران بتوانند از پاراچین کارورا در بستر کوساما استفاده کنند تا تیم توسعه بتواند آکالا را در پولکادات بهبود بخشد. به خاطر بیاورید که گفتیم هدف نهایی این است که پروژه‌ها روزی به شبکه پولکادات وارد شوند، اما این همیشگی نیست؛ برخی از پاراچین‌ها ممکن است فعالیت در بستر کوساما را ترجیح دهند. برای مثال، ممکن است کارورا عملکرد بهتری نسبت به آکالا داشته باشد.

آخرین نکته‌ای که باید به آن توجه شود، این که کوساما یک شبکه آزمایشی نیست؛ درست است که پروژه‌ها در بستر شبکه کوساما آزمایش می‌شوند، اما این آزمایش به معنای سنتی خود معنی آزمون‌وخطا نمی‌دهد. در حقیقت تمامی پروژه‌ها فعال هستند و ارزش اقتصادی آنها واقعی است؛ بنابراین با اکوسیستمی فعال و با ارزش روبه‌رو هستیم.

پولکادات برخلاف کوساما رسمی است

پولکادات برخلاف کوساما رسمی است

کوساما اغلب به عنوان شبکه قناری پولکادات شناخته می‌شود. اگر با این اصطلاح آشنا نیستید، باید بگوییم که اصطلاح «قناری در معدن زغال‌سنگ» به قناری‌هایی اطلاق می‌شود که به معدنچیان نسبت به خطرات پیش رو هشدار می‌دهند.

از این نظر، می‌توان کوساما را قناری در معدن در نظر گرفت؛ در حالی که پولکادات یک معدنچی در نزدیکی درب ورودی است و منتظر سیگنال است. این استراتژی در حقیقت برای ایجاد امنیت در Polkadot ایجاد شده است؛ چراکه کوساما شبکه‌ای بر مبنای پولکادات است و تا حد زیادی به آن شباهت دارد.

هر دو پولکادات و Kusama کد تقریباً یکسانی دارند و ویژگی‌های حاکمیتی تفاوت اصلی آنهاست. علاوه بر این، هر دو شبکه‌های چند زنجیره‌ای تعامل‌پذیر هستند، که از طرحی بدون فورک استفاده می‌کنند و حول محور گواه اثبات سهام (PoS) به فعالیت می‌پردازند.

پارامترهای حاکمیتی در کوساما در مقایسه با پولکادات تعدیل‌یافته‌تر است. مدت‌زمان سپری‌شده بین پیشنهاد رأی‌گیری، برگزاری و اجرای آن در کوساما در مقایسه با پولکادات به طور چشمگیری کوتاه‌تر است که این سرعت، شبکه را از نقطه‌نظر تکاملی و نه عملکردی، سریع‌تر می‌کند.

جوامع موجود در کوساما به دلیل روند سریع‌تر حاکمیت و مدیریت پروژه‌ها، به‌احتمال‌زیاد فعال‌تر، پویاتر و آشفته‌تر هستند. در مقابل، پولکادات جوامع رسمی دارد؛ این یعنی حاکمیت در آن به کنترل و تعادل بیشتری احتیاج دارد.

در صورتی که تمایل دارید از جامعه‌ای روان و تا حدودی قابل پیش‌بینی که طبق یک جدول زمانی مشخص عمل می‌کند استفاده کنید، جوامع موجود در پولکادات بهترین گزینه برای شما هستند. با این حال به خاطر داشته باشید که روان بودن تجربه کاربری در پولکادات همه‌چیز را مدیون تحولات آشفته لحظه‌ای در شبکه کوساماست.

کوساما موانع ورود پاراچین‌ها را کاهش می‌دهد

کوساما موانع ورود پاراچین‌ها را کاهش می‌دهد - تفاوت پولکادات و کوساما

کوساما میزبانی اقتصادی برای پروژه‌های آزمایشی است، که قادر به تضمین برخی ضمانت‌های امنیتی پولکادات نیستند. بر این اساس، راه‌اندازی و نگهداری پاراچین در Kusama نسبت به پولکادات ارزان‌تر است.

پروژه‌ها برای اخذ پاراچین‌های شبکه Polkadot بایستی موارد بسیاری را فراهم نمایند. به خاطر داشته باشید که پولکادات بستری برای راه‌اندازی پروژه‌های با کیفیت اثبات‌شده است، که به‌نوعی به پروژه‌هایی با سرمایه عالی گفته می‌شود.

کوساما نیز همانند پولکادات از مدل وثیقه گذاری یا Bonding برای اضافه شدن پاراچین‌های جدید پشتیبانی می‌کند؛ با این تفاوت که برای وثیقه‌گذاری از توکن KSM به جای DOT استفاده می‌شود. حداقل توکن موردنیاز برای وثیقه‌گذاری در کوساما، کمتر از پولکادات است. البته اگر روزی قیمت KSM به شدت افزایش یابد، ممکن است این میزان بیشتر شود.

پولکادات امنیتی مشابه با بانک‌ها را ارائه می‌دهد

پولکادات بستری برای پروژه‌هایی است که به امنیت بالایی همچون بانک‌ها احتیاج دارند. یک پروتکل مالی غیرمتمرکز را در نظر بگیرید که ارزش توکنی آن میلیاردها یا حتی تریلیون‌ها دلار ارزش دارد. هنگامی که صحبت از ارقام نجومی به میان می‌آید، سخت‌ترین ضمانت‌های امنیتی حرف نخست را می‌زند.

از آنجا که پولکادات برای فرایند وثیقه‌گذاری برای افزودن پاراچین‌ها سطح حداقلی بیشتری نیاز دارد، توکن‌های DOT بیشتری به شبکه سپرده می‌شود که این امر به‌نوبه خود به افزایش امنیت شبکه منجر خواهد شد. با افزایش تعداد پاراچین‌ها (انتظار می‌رود پولکادات محدودیت ۱۰۰ پاراچینی داشته باشد) امنیت شبکه به طور گسترده‌ای افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر، حداقل توکن KSM که یک پروژه برای وثیقه گذاری باید در شبکه سپرده‌گذاری کند، در کوساما کمتر است؛ بنابراین منطقی است که امنیتی مشابه با شبکه پولکادات نداشته باشد. با این حال، این بدان معنی نیست که شبکه کوساما ناامن است؛ بلکه به اندازه برادر خود یعنی پولکادات، از امنیت بسیار بالایی برخوردار نیست.

مزایا و کاربردهای کوساما و پولکادات

تفاوت شبکه کوساما و پولکادات - مزایا و کاربردهای کوساما و پولکادات

مزایای کوساما:

 • وجود موانع کمتر برای راه‌اندازی پاراچین‌ها
 • نیاز به سپرده‌گذاری کمتر برای ولیدیتورها و پاراچین‌ها
 • اخطارهای اسلشینگ (Slashing) کمتر
 • تکرارپذیری سریع
 • تکنولوژی نوین‌تر

موارد استفاده Kusama:

 • برای راه‌اندازی استارتاپ‌های نوپا
 • برای آزمایش و تجربه ایده‌های جدید
 • برای اپلیکیشن‌هایی که هنوز نیازمند امنیت و قدرتی مشابه بانک‌ها نیستند
 • فضایی برای پیش‌تولید محصولات پولکادات

مزایای پولکادات:

 • ثبات بالا
 • امنیت بالا
 • حاکمیت و آپگریدهای محافظه‌کارانه‌تر
 • پاداش‌های بالاتر برای ولیدیتورها

موارد استفاده Polkadot

 • قابل استفاده برای اپلیکیشن‌های شرکت‌های بزرگ و B2B (بیزینس به بیزینس)
 • مناسب برای برنامه‌های اقتصادی
 • برای برنامه‌هایی با ارزش بالا، که نیازمند امنیت، قدرت و ثباتی مشابه بانک‌ها هستند
 • مسیر پیشرفت برای اپلیکیشن‌های نوپا

کوین DOT در مقابل توکن KSM

مهم‌ترین تفاوت این دو ارز دیجیتال این است که DOT یک کوین و KSM توکن است. هر دو رمزارزهای کاربردی هستند که برای وام‌دهی جمعی، وثیقه‌گذاری و موارد حاکمیتی از آنها استفاده می‌شود. علاوه بر این، با استیک کردن هر دو این توکن‌ها می‌توان سود قابل‌توجهی به دست آورد.

تفاوت قابل‌توجه دیگر میان DOT و KSM در عرضه آنهاست؛ عرضه توکن KSM به ده میلیون واحد محدود است، در حالی که DOT هیچ محدودیتی در عرضه خود ندارد.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل کوین دات ۱,۱۲۴,۷۲۴,۵۵۸ واحد بوده و از این مقدار حدود ۱,۰۴۳,۷۷۵,۴۲۶ واحد DOT در گردش است. رمزارز پولکادات در حال حاضر رتبه ۸ را در بین تمام ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این کوین بیش از ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار است. قیمت DOT در زمان نگارش این مقاله ۴۳.۸۹ دلار است.

از آن طرف، عرضه کل توکن کوساما ۱۰ میلیون واحد بوده و از این مقدار حدود ۸,۹۸۰,۰۹۸ واحد KSM در گردش است. رمزارز کوساما در حال حاضر رتبه ۵۷ را در بین تمام ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن بیش از ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۱۲۳ میلیون دلار است. قیمت KSM نیز در زمان نگارش این مقاله ۳۹۵.۵۷ دلار است.

جمع‌بندی

پولکادات شبکه بلاکچینی سریع، امن و تعامل‌پذیر است که با آرمان اصلی شبکه‌های بلاکچینی یعنی تمرکززدایی به فعالیت ادامه می‌دهد. شبکه کوساما، شبکه خواهر پولکادات است. هر دو شبکه کد تقریباً یکسانی دارند؛ به طوری که می‌توان کوساما را نسخه غیررسمی و اولیه پولکادات معرفی کرد. کوساما شبکه‌ای چند زنجیره و مقیاس‌پذیر برای نوآوری‌ها و ابتکارات است و بیشتر برای آزمایش‌های پولکادات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت این شبکه، بستری برای پروژه‌هایی است که به نوآوری در کوساما علاقه دارند و یا تمایل دارند به ارتقا و پیشرفت پولکادات کمک کنند. در این مقاله به مقایسه پولکادات و کوساما پرداختیم و شباهت‌ها و تفاوت‌های آنها را بررسی کردیم.

منبع
academy.shrimpy

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا