اخبار بیت کوین

بررسی وضعیت قیمت بیت کوین؛ آیا می‌توان به یک مینی آلت سیزن امیدوار بود؟

قیمت بیت کوین پس از ۱۵٪ کاهش در هفته گذشته با چالش سختی مواجه است و بازیابی روند صعودی آن ممکن است به بیش از یک ماه زمان نیاز داشته باشد. در این مطلب، از جهات مختلف نگاهی به وضعیت بیت کوین داشته‌ایم و احتمال شروع یک مینی آلت سیزن را بررسی کرده‌ایم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

روز گذشته بیت کوین شاهد نوسانات کمی بود، زیرا دفاتر سفارش نشان می‌دهند نقدینگی کافی در بازار بیت کوین وجود ندارد. در واقع، بازارهای اسپات فاقد عمق هستند و از این رو در تایم فریم‌های پایین‌تر شاهد نوساناتی هستیم. کما اینکه در چند ساعت گذشته، بیت کوین به ۴۳٬۴۰۰ دلار هم رسید. اما از آنجایی که این رفت و برگشت به ۴۳٬۰۰۰ دلار توسط بازار مشتقات هدایت می‌شود و نه بازار اسپات، بنابراین احتمالا ناپایدار خواهد بود.

به طور کلی، انتظار می‌رود بولران بعدی بیت کوین پس از عبور از منطقه ۴۸٬۰۰۰ دلار آغاز شود. به این ترتیب، به نظر می‌رسد بهبود قیمت بیت کوین احتمالا بیش از یک ماه طول می‌کشد. در نتیجه، در این مدت یکی از احتمالات این است که شاهد حرکت سایدوی از بیت کوین باشیم و در صورتی که در این مدت دامیننس بیت کوین کاهش یافته و به زیر ۵۰٪ برسد، احتمالا فرصت مناسبی برای قیمت اتریوم و آلت کوین‌ها خواهد بود. در این صورت، شاید بتوانیم شاهد یک مینی آلت سیزن باشیم؛ چرا که هنوز شرایط برای یک آلت سیزن فراهم نشده است. بنابراین، انتظار نمی‌رود همه آلت کوین‌ها واکنش مثبتی داشته باشند؛ اما برخی از آن‌ها احتمالا بتوانند سودهای خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کنند.

بررسی وضعیت ماینرها

برخی از تحلیلگران، کاهش قیمت بیت کوین در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) را به خروج ماینرهای بیت کوین نسبت می‌دهند. کریپتوکوانت (CryptoQuant) نیز گزارش داد نزدیک به ۱ میلیارد دلار بیت کوین به صرافی ها ارسال شده که بالاترین میزان در شش سال گذشته است.

سرمایه‌گذاران می ترسند نرخ هش بیت کوین که در شش ماه گذشته ۴۴٪ افزایش یافته است، ماینرها را وادار کند تا بیت کوین‌های خود را با سرعت بسیار بالاتری بفروشند.

شرکت مدیریت دارایی دیجیتال کوین شرز (CoinShares) نیز پیش‌بینی کرده است میانگین هزینه استخراج ۱ بیت کوین پس از هاوینگ ۲۰۲۴ به ۳۷٬۸۰۰ دلار افزایش خواهد یافت. در این گزارش تخمین زده شده است که تنها ۵ شرکت از ۱۴ شرکت مورد بررسی، پس از هاوینگ هم‌چنان سودآور باقی خواهند ماند. در اصل، دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد فروش بیت کوین‌های ماینرها ممکن است ادامه یابد.

افزایش همبستگی بیت کوین در مقابل طلا و سهام

قیمت بیت کوین در ۳۰ روز منتهی به ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) نسبتا ثابت بود، اما نکته جالب این است که در این مدت هم قیمت معاملات آتی شاخص S&P 500 و هم قیمت طلا ۰.۵٪ افزایش یافته است. در واقع، در ماه گذشته همبستگی ۵۰ روزه بیت کوین با بازار سهام ایالات متحده و طلا بالا بوده است.

همبستگی ۵۰ روزه BTC/USD در مقابل طلا (آبی) و معاملات آتی شاخص S&P 500 (نارنجی)
همبستگی ۵۰ روزه BTC/USD در مقابل طلا (آبی) و معاملات آتی شاخص S&P 500 (نارنجی)؛ منبع: تریدینگ ویو

بر اساس نمودار بالا، همبستگی قیمت ۵۰ روزه بیت کوین در برابر طلا از نوامبر تاکنون بالای ۶۵٪ و نسبت به معاملات آتی شاخص S&P 500 در سه هفته گذشته بالای ۷۵٪ بوده است.

هر چند این اعداد در طول زمان متغیر هستند، اما آخرین داده‌ها نشان می‌دهد محرک‌های اقتصاد کلان بر دارایی‌های سنتی و بیت کوین به روشی مشابه تاثیر گذاشته‌اند.

بررسی وضعیت اقتصاد کلان

انتشار نرخ ۳.۴٪ شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه دسامبر، نشان داد تورم همچنان بزرگترین منبع نگرانی است و احتمالا موضع فدرال رزرو همچنان برای مدتی بر ثابت ماندن نرخ بهره استوار خواهد ماند.

در واقع، برخلاف برخی پیش‌بینی‌ها کاهش نرخ‌های بهره توسط فدرال رزرو ممکن است بیش از زمان پیش‌بینی شده طول بکشد و باعث شود سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت علاقه نشان دهند.

از یک سو، احتمال انتشار بسته‌های تریلیون دلاری محرک اقتصادی توسط ایالات متحده وجود دارد. از سوی دیگر، فشار تورمی، توانایی فدرال رزرو را برای کاهش نرخ بهره محدود می‌کند.

از این رو به نظر می‌رسد اگر در ماه مارس که بازار انتظار شروع کاهش نرخ بهره را دارد، فدرال رزرو بر ثابت ماندن آن پافشاری کند، احتمال یک تقابل میان بازار و فد وجود دارد و شاید همین امر منجر به سقوطی در همه بازارها اعم از بیت کوین شود. اما این یک احتمال است و همچنان به تصمیم فدرال رزرو بستگی دارد.

داده‌های معاملات فیوچرز بیت کوین دیگر صعودی نیست

برای اینکه بدانیم آیا سرمایه‌گذاران بیت کوین دیدگاه نزولی دارند یا خیر، می‌توانیم پریمیویم معاملات فیوچرز بیت کوین را که به آن Basis Rate هم گفته می‌شود، تحلیل کنیم.

معامله گران حرفه‌ای معمولا قراردادهای ماهانه را به دلیل عدم وجود فاندینگ ریت (Funding rate) ترجیح می‌دهند. زمانی که بازارها خنثی هستند، این قراردادها با پریمیوم ۵ تا ۱۰٪ معامله می‌شوند. داده‌ها نشان می‌دهند پریمیوم فیوچرز بیت‌کوین در عدد ۹٪ زیر آستانه خنثی تثبیت شده است و این برخلاف حرکت صعودی است که تا ۱۲ ژانویه ادامه داشت.

پریمیوم سالانه قراردادهای فیوچرز ۲ ماهه بیت کوین
پریمیوم سالانه قراردادهای فیوچرز ۲ ماهه بیت کوین؛ منبع: Laevitas

در حالی که اعداد پرمیمیوم تا رسیدن به ساختار نزولی فاصله دارند (باید زیر ۵٪ باشد)، بدیهی است که سرمایه‌گذاران بیت کوین دیگر انتظار ندارند قیمت آن در کوتاه مدت افزایش یابد.

تحلیل بیت کوین از دیدگاه چرخه‌های قیمتی قبل از هاوینگ

در اینجا بد نیست به تحلیل رکت کپیتال (Rekt Capital)، تریدر و تحلیلگر محبوب اشاره کنیم که نقشه راه احتمالی حرکت قیمت بیت کوین را تا قبل از هاوینگ در ماه آوریل ارائه کرده است.

به نظر این تحلیلگر، بر اساس چرخه‌های قیمتی بیت کوین ما همواره با ۲ دوره قبل از هاوینگ و ۲ دوره بعد از هاوینگ مواجه هستیم. اکنون در آستانه ورود به دوره پیش از هاوینگ (Pre-Halving Period) قرار داریم. این دوره که معمولا کوتاه هم هست با ریزش قیمت بیت کوین همراه است. از این رو خرس‌ها زمان کمی برای تاثیرگذاری برای هرگونه سقوط بزرگ دارند و پس از آن رالی پیش از هاوینگ (Pre-Halving Rally) آغاز خواهد شد که معمولا ۶۰ روز قبل از هاوینگ اتفاق میفتد.

رکت کپیتال در این باره گفت:

اگر قرار است بیت‌کوین در طول دوره پیش از هاوینگ (رنگ نارنجی) اصلاح عمیقی انجام دهد، باید طی ۳۰ روز آینده یا بیشتر اتفاق بیفتد.

مقایسه دوره‌های هاوینگ بیت کوین
مقایسه دوره‌های هاوینگ بیت کوین؛ منبع: پلتفرم X

به این ترتیب، به نظر این تحلیلگر، بیت کوین یک ماه فرصت دارد تا اصلاح عمیقی را تجربه کند.

نظر نویسنده:

روال معمول در بازار کریپتو به این صورت است که ابتدا پول وارد بازار بیت کوین می‌شود و سپس نوبت اتریوم و آلت کوین‌ها خواهد بود. به نظر می‌رسد همان طور که در چند ماه گذشته به دلیل امید به تایید ETFهای بیت کوین شاهد رشد قیمت آن بودیم، اکنون با افزایش امیدها برای تایید ETF اسپات اتریوم به ویژه پس از مصاحبه لری فینک، می‌توان انتظار داشت که در چند ماه آینده شاهد رشد قیمت اتریوم و آلت کوین‌ها باشیم. البته همه این‌ها به رفتار بیت کوین وابسته است. اگر قیمت بیت کوین تقریبا در محدوده ثابتی باقی بماند و در مقابل، دامیننس بیت کوین کاهش یابد می‌توان انتظار یک مینی آلت سیزن را داشت.

توجه به این نکته لازم است که همچنان احتمال اصلاح قیمت بیت کوین وجود دارد و شاید پس از آن حرکت سایدوی شروع شود. محدوده‌های حمایتی برای این اصلاح قیمت می‌تواند شامل محدوده ۴۰٬۰۰۰ دلار-۳۹٬۰۰۰ دلار، ۳۵٬۰۰۰ دلار-۳۳٬۰۰۰ دلار، ۳۰٬۰۰۰-۲۶٬۰۰۰ دلار و محدوده ۲۱٬۰۰۰-۲۰٬۰۰۰ دلار باشد. شایان ذکر است گپ‌های CME نیز در همین حوالی قرار دارند و احتمال اینکه قیمت تا یکی از همین محدوده‌ها اصلاح کند دور از انتظار نیست.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا