مبتدی NFT

گزارش جامع NFT، قسمت اول: تاریخچه و نکات مهم

در سال ۲۰۱۰، اگر کسی به شما می‌گفت که میم‌های اینترنتی، آثار هنری دیجیتال و آواتارهای توییتر صدها هزار دلار فروخته خواهند شد، آیا حرف آنها را باور می‌کردید؟ در سال ۲۰۲۱ NFT ها بیش از ۲۴ میلیارد دلار فروش داشته‌اند. این عدد در برخی مقاطع ۹ میلیارد دلار بود که با توجه به ورود معامله‌گران پیشبینی می‌شد این عدد بسیار فراتر رود. برای به دست آوردن درک عمیق‌تری از اینکه توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) چگونه در نحوه مالکیت و انتقال مالکیت ما بر دارایی‌های فیزیکی و دیجیتالی تغییر ایجاد می‌کنند، تیم مطالعاتی کوین تلگراف اقدام به انتشار گزارش جامع درباره NFT ها کرده است و ما در میهن بلاکچین آن را ترجمه کرده‌ایم.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

گزارش جامع NFT

گزارش جامع NFT

در این گزارش جامع NFT که بیش از ۸۰ صفحه است، درباره مطالبی مانند تاریخچه توسعه توکن‌های غیرمثلی، نحوه ذخیره، معامله و مبادله NFTها، نحوه ساخت NFT و اینکه چه پلتفرمی را انتخاب کنیم، نحوه کارکرد بازار NFT و نحوه شکل‌گیری قیمت‌ها، میزان مصرف انرژی هنگام ایجاد و تجارت NFT، و آینده این بازار نوظهور، صحبت شده است.

در این گزارش تصویر کلی از اکوسیستم NFT گردآوری شده و به سوالات رایج سازندگان دارایی و سرمایه‌گذاران پاسخ داده شده است. موضوعاتی مانند نحوه یافتن پروژه‌های جدید و هیجان‌انگیز NFT و نحوه مالیات‌گذاری NFT ها در حوزه‌های قضایی مختلف در این گزارش گنجانده شده است.  همه نمودارهایی که تیم تحقیقاتی کوین تلگراف استفاده کرده‌اند، به‌طور مداوم به‌روزرسانی می‌شوند و در این آدرس موجود است.

دیدگاه‌های متیو گولد (Matthew Gould)، مدیرعامل و بنیان‌گذار Unstoppable Domains، یات سیو (Yat Siu)، رئیس اجرایی و یکی از بنیان‌گذاران Animoca Brands، دانیل کیم (Daniel Kim)، بنیان‌گذار و مدیر عامل NFTBank.ai، و جاستین هانتر (Justin Hunter)، رئیس توسعه محصول در Pinata.Cloud در این گزارش آورده شده است.

در قسمت اول از گزارش جامع NFT، تاریخچه و نکات کلیدی توکن‌های یکتا را پوشش داده‌ایم.

نکات کلیدی بازار NFT

گزارش جامع NFT

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) با گربه‌ها و پانک‌ها پیکلسی (پروژه کریپتوپانک) بلاکچین‌ها را به سمت قلمروی ناشناخته هدایت می‌کنند. آنچه که در حال حاضر از این حوزه برداشت می‌شود، حدس‌وگمان‌هایی درباره بی‌معنی بودن کلکسیون‌های موجود است و در واقع برای کاربران افق مبهمی از نوآوری فین‌تک را ترسیم می‌کند.

توکن‌های یکتا نقطه عطف هستند. اکنون فناوری بلاکچین برای نشان دادن دارایی‌های فراتر و خارج از زنجیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که دارایی‌هایی مانند بیت‌کوین (BTC) از قالب‌های دیجیتال خود یعنی شبکه‌هایشان جدایی ناپذیرند، NFT ها این اصل را شکسته و در هرجایی ذخیره می‌شوند. به این فکر کنید که چگونه یک سند نشان‌دهنده یک خانه است بدون اینکه در واقع خودش یک خانه فیزیکی باشد. این پرش کوانتومی فقط یک نوآوری تکنولوژیکی نیست، بلکه تغییری در نحوه درک بلاکچین‌ها است. بسیاری هنوز نسبت به جهش ذهنی لازم برای در نظر گرفتن توکن‌های دیجیتال به عنوان مالکیتی بر دارایی‌های گسترده‌تر تردید دارند. با این حال، اگر بخواهیم از حدس و گمان فراتر رفته و در قلمرو ناشناخته NFTها کاوش کنیم، این جهش ذهنی ضروری است.

  • فروش توکن‌های یکتایی که روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده‌اند، در سال ۲۰۲۱ از ۹ میلیارد دلار فراتر رفت که نشان‌دهنده افزایش ۲۵۰۰ درصدی نسبت به کل حجم فروش سال ۲۰۲۰ است.
  • افزایش علاقه به NFTها با بازار صعودی کلی در سال ۲۰۲۱ مصادف شد انتظارات مبنی‌بر این بود که فروش کل تا پایان سال به حداقل ۱۷.۷ میلیارد دلار برسد؛ زیرا معامله گران جدید وارد بازار می‌شوند.
  • موفقیت سری NFT اغلب با استفاده از قیمت‌های متوسط ​​و کف اندازه‌گیری می‌شود، اما قیمت میانه، معیاری با حداقل امکان دستکاری است. نادر بودن، نقدینگی و مطلوبیت یک NFT بر قیمت NFT تاثیر می‌گذارد، اما ارزش نهایی بر اساس ترجیحات ذهنی خریدار است.
  • کلکسیون‌ها و هنر دیجیتالی در سال ۲۰۲۱ بر بازار مسلط شدند و بیش از ۹۰ درصد از فروش را به خود اختصاص دادند. با این حال، پیش‌بینی می‌کنیم که با رشد بازار، بازی‌های بلاکچین اهمیت فزاینده‌ای پیدا کنند.
  • اتریوم در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد از فروش را با وجود کارمزد تراکنش بالا که اغلب از قیمت NFT بالاتر است، پردازش می‌کند. با این حال، راهکارهای جایگزین لایه یک، از جمله Flow ،Tezos و Wax به دلیل هزینه پایین تراکنش و مصرف انرژی، گسترده‌تر می‌شوند.
  • سرمایه‌گذاران می‌توانند NFTها را در ترکیبی از نرم‌افزارهای مخصوص بلاکچین و کیف پول‌های سخت‌افزاری ذخیره کنند. کیف پول‌های نرم‌افزاری امکان داد و ستد مکرر را فراهم می‌کنند، در حالی که کیف پول سخت‌افزاری ایمن‌تر هستند. ترکیبی از کیف پول مرورگر غیرحضانتی و کیف‌پول سخت‌افزاری مانند اتصال MetaMask به لجر (Ledger) یا Trezor به سرعت به استاندارد این صنعت تبدیل شده است.
  • نقدینگی پایین NFTها ممکن است بستن یک موقعیت یا فروش آن را دشوار یا حتی غیرممکن کند. با این حال، بازار NFT نقدینگی را از سرمایه‌گذارانی به دست می‌آورد که سرمایه‌ها را برای خرید یک NFT واحد و صندوق‌های تخصصی که پرتفوی‌های متنوعی از دارایی‌های NFT را دنبال می‌کنند، جمع کرده‌اند. اگرچه مفهوم NFTهای تقسیم‌شده، نقدینگی آنها را افزایش می‌دهد، اما ارزش کل سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های برتر NFT های تقسیم‌شده به‌طور پیوسته در حال کاهش است که ممکن است نشان‌دهنده کاهش علاقه سرمایه‌گذاران به این نوع محصول باشد. این محصولات همچنین ممکن است قوانین اوراق بهادار را نقض کنند.
  • بلاکچین اتریوم به طور قابل توجهی نسبت به برخی جایگزین‌ها، مانند تزوس، مصرف انرژی بیشتری دارد. در سال ۲۰۲۱، تراکنش‌های تزوس نسبت به تراکنش‌های اتریوم، بیش از ۳۵۰۰۰ برابر از نظر انرژی به صرفه‌تر بودند. برای درک این موضوع، یک تراکنش واحد در اتریوم تقریبا ۳۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند که معادل تامین برق یک روز کامل یک خانه در ایالات متحده است. در مقابل، یک تراکنش در تزوس ۰.۰۰۱۶ کیلووات ساعت برق لازم دارد که کمتر از انرژی لازم برای شارژ تبلت اپل به مدت ۱۰ دقیقه است.

پس از مرور نکات مهم درباره بازار NFT و مفهوم‌های جدیدی که در این حوزه به وجود آمده است، به سراغ بررسی تاریخچه توکن‌های غیرمثلی در گزارش جامع NFT کوین تلگراف می‌رویم.

تاریخچه NFT

تاریخچه توکن‌های غیرمثلی در گزارش جامع NFT

هال فینی (Hal Finney) یکی از پیشگامان بیت‌کوین، برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ به نسخه اولیه NFT اشاره کرد. او NFT را «کارت تجارت ارز دیجیتال» نامید. در یک فروم بحث و گفت‌وگو، فینی به کمبود قابل تعریف، مالکیت انحصاری و منشا این توکن‌ها اشاره کرد. این مفاهیم اکنون هسته اصلی NFT را تشکیل می‌دهند. این بحث زمانی اتفاق افتاد که بازی‌های کارتی تجاری مانند Magic:The Gathering و Pokemon Cards محبوب بودند.

ایده NFTها تا سال ۲۰۱۲، زمانی که یونی آسیا (Yoni Assia) در مورد «بیت‌کوین‌های رنگی» نوشت توسعه چندانی نداشت و در نهایت به «کوین‌های رنگی» تبدیل شدند. کوین‌های رنگی که روی بلاک چین بیت‌کوین ساخته شده‌اند، قرار بود توکن‌های نیمه تعویضی ایجاد کنند که نشان‌دهنده دارایی‌های دنیای واقعی، مانند املاک و مستغلات، کالاها و اوراق قرضه باشند؛ اما به دلیل محدودیت‌های برنامه‌نویسی بیت‌کوین، این مفهوم مطرح نشد.

اولین طرحی که دوباره اسم NFT را مطرح کرد «کوانتوم» بود. این طرح در سال ۲۰۱۴ توسط کوین مک کوی و آنیل دش ساخته شد و در موزه جدید نیویورک ارائه شد. کوانتوم یک توکن بلاکچین منحصربه‌فرد بود که از طریق ابرداده نیم کوین (Namecoin) به یک اثر هنری دیجیتالی مرتبط بود. در سال ۲۰۱۵ اولین NFT مبتنی بر اتریوم به نام اتریا در Devcon 1 ارائه شد. این NFT تا حد زیادی به‌عنوان اولین توکن واقعا غیرقابل تعویض در نظر گرفته می‌شود. هر توکن یکی از ۹۱۴ بلوک مجازی زمین را نشان می‌داد که تا زمان رونق NFT در سال ۲۰۲۱ تا حد زیادی بدون ادعا و مسکوت باقی ماندند.

بار دیگر اصطلاح «NFT» در سال ۲۰۱۷ ظهور کرد. اگرچه در آن زمان شناخت کمی درباره NFT وجود داشت، اما در همان فضا دو پروژه بسیار مهم کریپتوپانک (CryptoPunk) و کریپتوکیتی (CryptoKitties) راه‌اندازی شدند. در همان سال، اولین خانه NFT از طریق Propy فروخته شد. این اتفاق اولین موج محبوبیت NFT بود که با چرخه بازار ارزهای دیجیتال هماهنگ شد. NFTها سپس تا سال ۲۰۱۹ تا حد زیادی غیرفعال شدند که نشان دهنده احساسات نزولی چرخه بازار بود. با یافتن کاربردهای فناوری، علاقه به این توکن‌ها بیشتر شد.

سال ۲۰۲۰ سال رنسانس برای NFTها بود که دوباره در ادامه چرخه صعودی بازار ارز دیجیتال ظاهر شد. در سال ۲۰۲۱، مقیاس بازار NFT خیره‌کننده بوده است. فروش از ۴۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ به مبلغ حیرت‌آور ۲.۵ میلیارد دلار در نیمه اول سال ۲۰۲۱ رسید که نشان دهنده رشد ۶۰ برابری در عرض سه سال و نیم است.

تعداد پروژه‌های NFT روی اتریوم
تعداد پروژه‌های NFT در اتریوم

همان‌طور که در شکل زیر نشان داده شده است، ۱۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در بیت کوین در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۶ برابر بازدهی داشته است که ارزش پرتفوی تجمعی آن ۱۶٬۵۰۰ دلار است. این عدد را با بازده خیره‌کننده ۱۲۵٬۰۰۰ برابری در ازای ۱۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در پرتفوی خیالی از NFT که بخش کوچکی از تمام NFTهایی را که تا به حال در بلاکچین اتریوم فروخته شده است، مقایسه کنید.

نمودار ارزش سرمایه‌گذاری در بیت کوین و NFT
ارزش ۱۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین در مقایسه با NFT

ارزش این سبد امروز ۲۵۲ میلیون دلار خواهد بود. با این حال، کسب این سبدها امکان‌پذیر نیست؛ زیرا فرض بر این است که ۱۰۰۰ دلار به طور مساوی بین NFT های موجود در شروع هر پروژه مانند کریپتوپانک، کریپتوکیتیز ، Meebits و غیره توزیع شده است. با این حال، برخی از پروژه‌ها، NFTها را ماه به ماه منتشر می‌کنند و نه به یکباره؛ بنابراین نمی‌توان بر این اساس یک استراتژی مالی ساخت؛ زیرا NFTها تنها پس از راه‌اندازی در دسترس قرار می‌گیرند.

جمع‌بندی

در این قسمت از سری مقالات «گزارش جامع NFT» که کوین تلگراف آن را منتشر کرده است، به تاریخچه و نکات مهم توکن‌های غیرمثلی اشاره کردیم. دریافتیم که مفهوم توکن‌های غیرقابل تعویض اولین بار در سال ۱۹۹۳ مطرح شد و در سال گذشته یعنی ۲۰۲۱ به اوج خود رسید. در این میان مفاهیمی مانند NFTهای تقسیم‌شده برای رفع برخی مشکلات مانند کمبود نقدینگی در این بازار به‌وجود آمدند.

برای مطالعه مزایا، NFTهای محبوب و مالکیت توکن‌های یکتا، به قسمت دوم این گزارش جامع NFT مراجعه کنید:

منبع
docsend

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا