اخبار خارجی

شبکه کازموس و پولکادات به یکدیگر متصل می‌شوند

شبکه اکتوپوس (Octopus Nerwork) به اولین نقطه عطف خود در خصوص پیاده‌سازی پل بین شبکه کازموس و استار دست یافت.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از وبلاگ شبکه استار، Astar Network در صدد این است تا به قطب قراردادهای هوشمند چند زنجیره‌ای و چند VM (ماشین مجازی) در پولکادات تبدیل شود که چندین بلاک چین لایه اول را به یکدیگر متصل کند. به لطف عملکرد چشمگیر شبکه اکتوپوس، کل اکوسیستم کازموس از طریق شبکه استار به پولکادات متصل خواهد شد.

شبکه ا‌ستار قبلا پل شبکه آزمایشی با شبکه سکرت (Secret Network) پیاده‌سازی کرده است. شبکه سکرت یکی از بلاک چین‌های مبتنی بر SDK کازموس است. هرچند این پل شبکه آزمایشی مبتنی بر EVM است. این موضوع بدان معنا است که فقط بلاکچین‌هایی که از EVM و SDK کازموس پشتیبانی می‌کنند مطابق با این پل شبکه آزمایشی هستند.

طرح توسعه‌دهندگان استار (Astar Builders Program) یک طرح تشویقی است تا تیم‌ها بتوانند به توسعه اکوسیستم خود بپردازند. این طرح پس از برنده شدن استار در مزایده پاراچین‌های پولکادات به حالت اجرایی درآمده است. شبکه اکتوپوس در اکتبر ۲۰۲۱ موفق شد کمک مالی این طرح را کسب کند. شبکه اکتوپوس در این طرح ا‌ستار نقش کلیدی ایفا می‌کند. تیم اصلی استار و تیم اکتوپوس با یکدیگر همکاری کرده‌اند تا پولکادات و کازموس را تعامل‌پذیر سازند.

تیم توسعه‌دهنده اکتوپوس به عنوان یک دستاورد فنی مهم، در حال ایجاد پل پرکاربردتری بر بستر شبکه ا‌ستار است که به تمام بلاک چین‌های مبتنی بر SDK کازمس امکان می‌دهد تا با استار تعامل برقرار کنند و از طریق استار به اکوسیتسم پولکادات متصل شوند.

نعامل شبکه‌های بلاکچین لایه اول با استفاده از شبکه استار

پس از ارائه پل بین کازمس و استار در سه ماهه اول ۲۰۲۲، تمام بلاکچین‌های حاضر در اکوسیستم کازمس نظیر ترا، زنجیره Crypto.com، اوسموسیس (Osmosis)، شبکه اوسیس (Oasis Network)، پروتکل اینجکتیو (Injective Protocol) و غیره می‌توانند از طریق شبکه استار با پولکادات تعامل برقرار کنند.

پل کازمس ابتدا در شبکه قناری شیدن (Shiden) اجرا و آزمایش خواهد شد.

گام بعدی

پس از دستیابی به نقطه عطف اول، پیام‌رسانی بین زنجیره‌ای شبکه کازموس و استار محقق شده است. گام بعدی تحقق ویژگی انتقال دارایی بین زنجیره‌ای در شبکه استار است.

پل‌های بیشتر در شبکه استار

در حال حاضر، ۲ پل بین زنجیره‌ای اتریوم و استار در شبکه ا‌ستار وجود دارد که عبارتند از AnySwap و cBridge (شبکه سلر). در حال حاضر کاربران می‌توانند دارایی خود در شبکه اتریوم را آزادانه و به سادگی به شبکه استار انتقال دهند.

چشم‌انداز استار، ایجاد یک پلتفرم قراردادهای هوشمند چند زنجیره‌ای و چند ماشین مجازی است. پشتیبانی از اتریوم و اکوسیستم کازموس، گام اول در جهت تحقق این چشم‌انداز است. در سه ماهه اول، کاربران استار می‌توانند دارایی خود را آزادانه بین استار، اتریوم و اکوسیستم کازموس انتقال دهند. در آینده نزدیک نیز، چشم‌انداز آنها بر روی بلاک چین‌های لایه اول بیشتر خواهد بود.

درباره شبکه استار

شبکه استار که قبلاً به اسم Plasm شناخته میشد، یک قطب برنامه‌های غیرمتمرکز بر بستر شبکه پولکادات است که از اتریوم، وب اسمبلی و راهکارهای لایه دوم نظیر رول‌آپ‌های دانش صفر (ZK Rollups) پشتیبانی می‌کند. استار در صدد این است تا به پلتفرم قراردادهای هوشمند چند زنجیره‌ای تبدیل شود که از چندین بلاکچین و ماشین مجازی پشتیبانی می‌کند.

زنجیره ریلی پولکادات (Relay Chain) از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند. به همین دلیل، این نکته برای اکوسیستم پولکادات مهم است تا پاراچینی داشته باشد که این ویژگی را برای تمام توسعه‌دهندگان اکوسیتسم پولکادات امکان‌پذیر سازد. استار با پشتیبانی از EVM و ایجاد پاراچینی که در آن، قراردادهای هوشمند WASM و EVM بتوانند در کنار یکدیگر حضور داشته باشند و با یکدیگر تعامل برقرار کنند، در صدد ارائه بهترین راهکار برای تمام توسعه‌دهندگان است.

درباره شبکه اکتوپوس

شبکه اکتوپوس یک شبکه کریپتو چند زنجیره‌ای برای عرضه و اجرای بلاکچین‌هایی با برنامه‌های وب ۳ خاص به اسم اپ‌چین‌ (Appchain) است. اپ‌چین‌ها در شبکه اکتوپوس از ویژگی‌های امنیت اجاره‌ای مقرون به‌صرفه و انعطاف‌پذیر (LPoS)، تعامل‌پذیری چند زنجیره‌ای، زیرساخت کامل و جامعه پویا و فعال بهره می‌برند. تیم توسعه‌دهنده شبکه اکتوپوس با پروژه‌های زنجیره عمومی بسیار زیاد، به ویژه در بخش تحقیق و توسعه ایجاد پل‌های بین زنجیره‌ای همکاری کرده است.

منبع
medium

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا