اخبار بیت کویناخبار عمومی

چند ساعت تا اعلام نرخ بهره آمریکا؛ وضعیت بازار رمزارزها و قیمت بیت کوین چگونه پیش خواهد رفت؟

دیروز آمار مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) بهتر از انتظارات اعلام شد و به کمترین میزان خود از ماه می ۲۰۲۱ رسید که بازار در واکنش به آن پس از یک افزایش هیجانی مجددا به سطوح قبلی خود بازگشت. قیمت بیت کوین و اتریوم در روز گذشته کمی کاهش یافته است و به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران منتظر انتشار داده‌های نرخ بهره آمریکا توسط بانک مرکزی این کشور هستند که تا ساعاتی دیگر منتشر می‌شود. به نظر می‌رسد سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو در مهار تورم جواب داده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین‌دسک، قیمت بیت کوین در حال حاضر در محدوده ۲۵,۸۰۰ دلار قرار دارد. این ارز دیجیتال در روز گذشته و بعد از انتشار داده‌های مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) به بالای محدوده ۲۶,۴۰۰ دلار صعود کرد؛ اما نتوانست موقعیت خود را حفظ کند. شاخص CPI در ماه می (اردیبهشت) با ۰.۹٪ کاهش نسبت به ماه قبل برابر ۴٪ اعلام شد و کم‌تر از CPI پیش‌بینی‌شده ۴.۱٪ بوده است. این پایین‌ترین نرخ CPI از ماه می ۲۰۲۱ محسوب می‌شود.

نرخ اعلام شده برای Core CPI (تورم بدون احتساب مواد غذایی و انرژی) ماه می (به صورت سال به سال) برابر با ۵.۳٪ بود که مطابق انتظارات بود. به نظر می‌رسد سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو در مهار تورم جواب داده است و حالا این نهاد با ۲ گزینه رو به رو است که نرخ بهره فعلی را برای کاهش بیشتر تورم کافی بداند یا چون افزایش‌های متوالی نرخ بهره نتایج مثبتی را در بر داشته است، به آن ادامه دهد.

آمار نرخ بهره آمریکا امشب ساعت ۲۱:۳۰ به وقت تهران منتشر می‌شود و نیم ساعت پس از آن جروم پاول به سخنرانی در مورد آن خواهد پرداخت.

بیت کوین فعلاً زیر محدوده ۲۶,۰۰۰ دلار در نوسان است و به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران بازار رمزارزها نگرانی‌های مربوط به شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) علیه صرافی‌های بایننس و کوین‌ بیس را کنار گذاشته‌اند. آن‌ها احتمالا منتظرند که تا چند ساعت آینده داده‌های تورمی آمریکا منتشر شود و بانک مرکزی این کشور سرنوشت نرخ بهره آن را تعیین کند.

از طرفی، به نظر می‌رسد که فدرال رزرو قصد دارد سیاست‌های انقباضی خود را تا حدودی کاهش دهد. این بانک حدود یک سال پیش و زمانی که شاخص CPI در محدوده ۸.۶٪ قرار داشت، نرخ بهره بانکی را ۷۵ واحد افزایش داد و حالا که این شاخص تورمی بیشتر از ۵۰٪ کاهش یافته است، احتمالا سیاست‌های خود را تغییر می‌دهد. تیم فراست (Tim Frost)، مدیرعامل پلتفرم «Yield App»، اعلام کرده است:

داده‌های CPI خبر خوبی برای اقتصاد آمریکا و بیت کوین بود. نوسان‌های ناشی از تصمیم فدرال رزرو در روز چهارشنبه هم احتمالا تأثیر مثبتی روی بازار رمزارزها می‌گذارد. حتی آلت کوین‌هایی که در هفته گذشته بیشتر از ۳۰٪ سقوط کرده‌اند هم ممکن است رشد کنند.

فراست تأکید کرده که عملکرد SEC باعث شده است تا سرمایه‌گذاران نسبت به سرنوشت صرافی‌های مذکور مطمئن شوند. علاوه بر این، حالا قانون‌گذاران آمریکایی باید تصمیم بگیرند که رمزارزها نوعی اوراق بهادار هستند یا کالا (و یا هر دارایی دیگر). او باور دارد که این مسئله سرمایه‌گذاران جدیدی را وارد بازار می‌کند که هیچ ارتباطی با اقتصاد آمریکا یا سیاست‌های این کشور ندارند.

در هر صورت، قیمت اتریوم هم در روز گذشته تنها ۰.۶٪ کاهش یافته و در محدوده ۱,۷۴۰ دلار در نوسان است. قیمت بایننس کوین و متیک هم در این مدت به‌ترتیب ۶٪ و ۰.۳٪ افزایش یافته است. شاخص‌های نزدک کامپوزیت (Nasdaq Composite) و «S&P 500» هم بعد از انتشار داده‌های CPI به‌ترتیب ۰.۸٪ و ۰.۶٪ رشد کرده‌اند.

با این وجود، الیور راست (Oliver Rust)، رئیس بخش دادهای تورمی شرکت «Truflation»، تأکید کرده است که اگر رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۳ کاهش یابد، ایالات متحده در شرایط سخت رکود قرار می‌گیرد. طبق گفته‌های او، رکورد به معنی دو فصل متوالی رشد منفی است و با توجه به اینکه رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ منفی بوده، داده‌های مربوط به سه‌ماهه فعلی اهمیت زیادی دارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا