اخبار خارجی

بررسی بازار ارز دیجیتال؛ ریزش قیمت بیت کوین به زیر ۲۷٬۰۰۰ دلار و لونا به ۰.۳ دلار [زنده]

قیمت بیت کوین امروز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ با ۱۳٪ کاهش نسبت به روز گذشته به نزدیکی ۲۷٬۰۰۰ دلار رسیده است و برای مدتی در کانال ۲۶٬۰۰۰ دلاری نیز قرار داشت. در همین حال سایر رمزارزها نیز با افت شدید قیمت روبه‌رو هستند که قابل توجه‌ترین آنها، ارز دیجیتال لونا متعلق به شبکه ترا است. قیمت رمزارز LUNA با ۹۹٪ کاهش در ۷ روز گذشته اکنون به زیر ۰.۳ دلار (در این زمان ۲۸ سنت) رسیده است.

با توجه به اینکه بازار رمزارزها در این روزها شاهد یک بازار خرسی است که عوامل مختلفی در آن دخیل هستند، توصیه می‌شود از روی ترس و یا طمع نسبت به سرمایه‌گذاری‌های خود عجله نداشته باشید و بررسی‌های خود را حتما انجام دهید. در این پست به صورت زنده اخبار روز مرتبط با بیتکوین و آلتکوین‌ها و به خصوص لونا را منتشر می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

[۲۱:۳۰] فعالیت شبکه ترا به حالت تعلیق درآمد

ترافرم لبز (Terraform Labs) اعلام کرد فعالیت شبکه ترا به منظور جلوگیری از حملات احتمالی به این شبکه متوقف شده است. حساب رسمی ترا در توییتر با انتشار اعلامیه‌ای عنوان کرده است:

فعالیت بلاکچین Terra در بلاک شماره ۷۶۰۳۷۰۰ متوقف شده است. ولیدیتورهای ترا به دلیل کاهش شدید قیمت لونا و پایین آمدن هزینه حملات به شبکه، تصمیم گرفته‌اند برای جلوگیری از حملات حاکمیتی به این پروتکل، فعالیت زنجیره ترا را به حالت تعلیق درآورند.

[۲۰:۳۰] قیمت بیت کوین به ۲۹،۵۰۰ دلار افزایش یافت

اطلاعات سایت کوین‌گلس نشان می‌دهد در کمتر از یک ساعت و با افزایش قیمت بیت کوین به ۲۹٬۵۰۰ دلار، بیش از ۱.۳۶ میلیارد دلار قرارداد آتی لیکویید شده است که از این مقدار ۹۹.۶٪ آنها را قراردادهای فروش استقراضی (Short) تشکیل داده است. بزرگترین پوزیشن لیکویید شده متعلق به یک قرارداد فیوچرز شیبا اینو (SHIB) در صرافی بیتفینکس بوده که ارزش آن ۱.۳۳ میلیارد دلار بوده است.

[۱۷:۳۰] میزان عرضه در گردش لونا در ۴ روز ۲۰ برابر شده است

با توجه به اینکه به ازای سوزاندن هر UST معادل ۱ دلار لونا جدید صادر می‌شود، میزان عرضه LUNA به شدت افزایش یافته است. هر استیبل کوین ترا اکنون به ارزش ۵۷ سنت معامله می‌شود، سرمایه‌گذاران به جای فروش آن در بازار، معادل آن را با لونا دریافت می‌کنند و لونا را به فروش می‌رسانند. حال فرض کنید شما ۱ UST دارید، این مقدار با توجه به قیمت روز لونا برابر با ۰.۰۲ دلار، حدود ۵۰ لونا ارزش دارد! بنابراین اگر کسی ۲۰۰۰ UST را بخواهد بازخرید کند معادل آن باید ۱۰٬۰۰۰ لونا جدید صادر شود و آن را در بازار بفروشد که منجر به ریزش قیمت لونا می‌شود.

داده‌های پلتفرم IntoTheBlock نشان می‌دهد که در ۴ روز گذشته، عرضه لونا از ۳۸۶ میلیون به ۷.۱ میلیارد LUNA (۲۰ برابر) افزایش یافته است.

صادر شدن لونا جدید به ازای UST
نمودار عرضه در گردش لونا؛ منبع: IntoTheBlock

[۱۷:۱۵] پیشنهاد کاهش سود دهی انکر به ۴٪

یک پروپوزال حاکمیتی برای پروتکل انکر در اکوسیستم ترا معرفی شده است که براساس آن، میزان سود دهی سپرده‌گذاری استیبل کوین UST را از ۱۸٪ کنونی به ۴٪ کاهش می‌دهد. Daniel Hong کسی است که این پیشنهاد را مطرح کرده است و رای گیری آن تا ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) ادامه خواهد داشت. البته این پیشنهاد شناور خواهد بود و میزان سوددهی می‌تواند از ۳.۵٪ تا ۵.۵٪ تغییر یابد. از دست رفتن ارزش ثابت ۱ دلاری استیبل کوین ترا باعث شده است تا کل اکوسیستم Terra و کاربران آن با مشکلات زیادی مواجه شوند.

[۱۵:۲۰] پیشنهاد جدید ترا برای حفظ ارزش UST

پیشنهادی توسط ترا مطرح شده است که در صورت اجرا، عرضه در گردش UST را ۱۱٪ کاهش می‌دهد و به عبارت دیگر می‌تواند ۱۱٪ از بدهی این پروژه را تسویه کند.

این طرح که در ادامه طرح ۱۱۶۴ در پلتفرم حاکمیت ترا مطرح شده است پیشنهاد می‌دهد که UST موجود در UST Community Pool که در حال حاضر ۱.۰۱ میلیارد واحد است از چرخه خارج شود و به آدرس توکن‌سوزی منتقل شود. کل عرضه در گردش UST در زمان این آپدیت ۱۲.۶ میلیارد واحد است. سوزاندن باقیمانده UST Community Pool، بر اساس ارقام عرضه در گردش فعلی UST را تقریبا ۸.۰۵٪ کاهش می‌دهد. این اقدام می‌تواند با حذف سریع بخش قابل توجهی از عرضه اضافی UST، فشار رو به پایین در برابری UST با دلار را کاهش دهد.

از طرف دیگر پیشنهاد شده است که آن قسمت از UST بین‌زنجیره‌ای موجود در شبکه اتریوم، که برای تامین نقدینگی از سوی Community Pool تامین شده است نیز به آدرس سوزاندن انتقال داده شود. این اقدام می‌تواند تعداد کل UST از چرخش خارج شده را به ۱.۳۸ میلیارد واحد و معادل ۱۱٪ کل عرضه در گردش UST برساند.

[۱۳:۳۰] تغییرات قیمت‌ها در بازار ارز دیجیتال

قیمت بیت کوین پس از کاهش تا محدوده ۲۶٬۰۰۰ دلار، تا ۲۸٬۰۰۰ رشد کرد و اکنون در این محدوده در حال نوسان است. اتریوم نیز به قیمت ۱۸۸۲ دلار خرید و فروش می‌شود. قیمت کاردانو نیز با ۲۶٪ کاهش به ۰.۴۵ دلار رسیده است. سولانا نیز با ۳۰٪ کاهش به ۴۴ دلار رسیده است.

 • بیشترین تغییرات قیمت در ۲۴ ساعت گذشته
 • لونا با ۹۷٪ کاهش قیمت به ۰.۱۲ دلار رسید.
 • فانتوم (FTM) با ۴۲٪ کاهش به ۰.۲۶ دلار رسید.
 • رمزارز ROSE با ۵۵٪ کاهش به ۰.۰۵ دلار رسید.
 • قیمت ELON با ۴۷٪ کاهش روبه‌رو شد.
 • قیمت اکسی اینفینیتی (AXS) با ۵٪ رشد به ۲۲.۷ دلار رسید.
 • بیشترین تغییرات قیمت در ۷ روز گذشته
 • توکن GMT بازی استپن با ۷۲٪ کاهش به زیر ۱ دلار رسید.
 • قیمت انکر (ANC) با ۹۰٪ ریزش به ۰.۱۹ دلار رسید.
 • ایپ کوین (APE) با ۶۳٪ کاهش به ۶.۱۳ دلار رسید.

قیمت متیک (MATIC) رمزارز بومی شبکه پالیگان نیز به ۰.۵۵ دلار رسیده است. قیمت ارز دیجیتال مینا و هارمونی به ترتیب با ۲۵٪ و ۳۵٪ کاهش به ۰.۹۶ و ۰.۰۳ دلار رسیده است. ارزش دیگر توکن بازی اکسی یعنی قیمت ارز دیجیتال SLP با ۳۵٪ کاهش به ۰.۰۰۴ دلار رسیده است. قیمت میم کوین‌های معروف مانند دوج کوین، شیبا اینو و بی بی دوج نیز به ترتیب با ۲۸٪، ۳۱٪ و ۲۹٪ کاهش همراه بوده‌اند. برای اطلاع از تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال به این صفحه مراجعه کنید.

[۱۲:۰۰] صرافی بایننس معاملات فیوچرز لونا را تغییر می‌دهد

صرافی بایننس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد معاملات قراردادهای آتی Coin-Margined رمزارز لونا را حذف خواهد کرد. همچنین معاملات فیوچرز لونا در برابر تتر تغییر خواهد کرد. بر این اساس، معاملات با ضریب‌های ۲۱ الی ۲۵ حذف شده و در طبقه‌بندی جدید، حداکثر لوریج موجود با ضریب ۸ تعیین شده است. بایننس اعلام کرد این قراردادها در صورت نیاز بار دیگر تغییر پیدا می‌کند.

[۱۱:۵۰] کاهش ارزش تتر؛ USDT به ۰.۹۵ دلار رسید

همزمان با افت ارزش بازار کریپتو، قیمت تتر به ۰.۹۵ دلار کاهش یافت. رسانه خبری وو بلاکچین گزارش داده است که اکنون در بازار USDT در حال فروش گسترده است و کاربران به خرید BUSD  و USDC روی آورده‌اند. پائولو آردوینو مدیر ارشد فناوری تتر اعلام کرد این شرکت بازخرید USDT به ارزش ۱ دلار را جدی گرفته است و در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۳۰۰ میلیون دلار بازخرید شده است.

نمودار ارزش تتر
نمودار ارزش تتر منبع: میهن بلاکچین

در زمان نگارش این خبر، تتر در صرافی‌های رمزارز ایرانی به قیمت ۳۲٬۱۵۰ دلار خرید و فروش می‌شود. همچنین دامیننس تتر به ۷.۳٪ ارزش بازار رسیده است.

[۱۱:۴۰] افزایش کارمزدها در شبکه اتریوم

نرخ گس در شبکه اتریوم با افزایش چشمگیری به ۹۵۱ gwei رسیده است. داده‌های سایت اولتراساند مانی نشان می‌دهد در ۱ روز گذشته انتقال رمز ارز ETH، قراردادهای تتر، صرافی‌های یونی سواپ و وان اینچ، USDC، بیشترین میزان مصرف گس را در شبکه اتریوم داشته‌اند. همچنین نرخ توکن سوزی اتر به ۱۲.۳۳ ETH در دقیقه رسیده است.

[۱۱:۲۰] قیمت بیت کوین به زیر ۲۷٬۰۰۰ دلار و قیمت لونا به ۳۰ سنت رسید

قیمت لونا برای سومین روز متوالی کاهش یافته و طی ۲۴ ساعت گذشته ۹۶٪ سقوط کرده است. یکی از اهداف لونا این بود که از استیبل کوین TerraUSD (UST) در مقابل نوسان قیمت محافظت کند، اما تسلیم فشار فروش شدید کنونی شد. روز چهارشنبه بنیاد محافظ لونا (LFG) کل ذخیره خود را به صرافی‌های بیت کوین انتقال داده است تا از پشتوانه یک به یک استیبل کوین UST دفاع کند.

به علاوه، کمیسیون اروپا در حال بررسی ممنوعیت استیبل کوین‌های بزرگ است که در تلاش برای جایگزینی ارزهای فیات هستند.

قیمت بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته تا ۶٪ کاهش یافته است. این کاهش قیمت برای اتر و سولانا به ترتیب ۹٪ و ۳۰٪ بوده است. عملکرد بیت کوین بهتر از اکثر آلتکوین‌ها بوده است. این موضوع معمولا در شرایط نزولی بازار رخ می‌دهد زیرا بیت کوین در مقایسه با توکن‌ها و رمزارزهای کوچکتر، کم‌خطرتر است.

طی چند روز گذشته حجم معاملات بیت کوین افزایش یافته است. البته مقدار این افزایش حجم معاملات کمتر از رشد معاملات در روندهای صعودی اخیر بوده است. این موضوع ممکن است نشانه‌های اولیه روند عدم نوسان قیمت بیت کوین و تثبیت روی قیمت ۳۰,۰۰۰ دلار باشد.

شرکت تحلیل بازار آرکین ریسرچ (Arcane Research) در گزارش خود در اوایل هفته جاری نوشته است:

افزایش حجم معاملات نکته جالبی است، به ویژه آنکه حجم معاملات اسپات در ماه گذشته کاهش تدریجی داشته است و در ماه آوریل شاهد کمترین حجم معاملات اسپات بیت کوین از تابستان سال گذشته تاکنون بوده‌ایم. به نظر می‌رسد افزایش اخیر نوسان قیمت، معامله‌گران را از خواب بیدار و آنها را هوشیار کرده است.

حجم معاملات بیت کوین - قیمت بیت کوین

بازگشت نوسان به بازار کریپتو

نوسان قیمت بیت کوین به بالاترین سطح خود از ماه مارس تاکنون رسیده است. معامله‌گران نوسان قیمت بیشتری را در بازه زمانی کوتاه‌مدت انتظار دارند، هرچند به نظر می‌رسد که افزایش نوسان قیمت به زودی تمام شود.

شرکت معاملات رمزارز QCP Capital خاطرنشان کرده است که در هفته جاری، تقاضای بسیار زیادی برای معاملات اختیار فروش وجود داشته است. در بازار معاملات آپشن (اختیار)، استراتژی ریسک معکوس (تعداد خرید منهای فروش) برای اتر و بیت کوین از ۸٪- به ۱۵٪- کاهش یافته است که به معنای سبقت بیشتر تعداد معاملات فروش از تعداد معاملات خرید است. QCP در کوتاه‌مدت افزایش نوسانات را پیش‌بینی کرده است.

نوسان قیمت بیت کوین
نوسان قیمت بیت کوین

نمودار زیر افزایش نسبت قراردادهای اختیار فروش به خرید (put/call ratio) بیت کوین را نشان می‌دهد که بیانگر وجود احساس بدبینانه در بین معامله‌گران قراردادهای آپشن است. این نسبت در بالاترین سطح خود از ماه فوریه تاکنون قرار دارد.

به علاوه، در روز سه‌شنبه، قراردادهای باز در بازار تبادل‌های دائمی بیت کوین به رکورد جدیدی دست یافته است. این موضوع بیانگر افزایش استفاده از لوریج توسط معامله‌گران اوراق مشتقه است که معمولا به نوسان شدید قیمت منجر می‌شود.

با این حال، فاندینگ ریت هم‌چنان در شرایط خنثی قرار دارد. این موضوع بدان معنا است که  علی‌رغم تنش کنونی حاکم بر بازار، بعضی از معامله‌گران هم‌چنان به افزایش حضور خود در بازار بیت کوین تمایل دارند. معمولا هنگام ریزش شدید، فاندینگ ریت نیز سقوط شدیدی خواهد داشت.

اختیار فروش به خرید بیت کوین
 • دلیل ریزش قیمت لونا چیست؟

با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران استیبل کوین UST به فروش دارایی خود روی آورده‌اند، به ازای سوزاندن این رمزارز، لونا صادر شده و به سرمایه‌گذاران تحویل داده می‌شود. فروش LUNA از سمت آنها باعث کاهش قیمت لونا شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به این مطلب مراجعه کنید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا