اخبار خارجی

آیا استراتژی DCA برای خرید بیت کوین مناسب است؟

میانگین‌گیری هزینه دلار یکی از استراتژی‌های سرمایه گذاری است. اگر در ۴ سال اخیر ماهانه یک دلار بر روی بیت کوین سرمایه گذاری می‌کردیم، اکنون سود تقریبا ۲۰۰٪ به دست می‌آوردیم. اگرچه استراتژی‌های سرمایه گذاری دیگری در بازار وجود دارد، اما عملکرد DCA تقریبا از ۹۹.۹٪ تمام مدیران صندوق‌های سرمایه گذاری بهتر بوده است. 

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین ۶ ماه پس از ماه نوامبر ۲۰۲۱ که به رکورد ۶۹,۰۰۰ دلار دست یافت، ۵۵٪ کاهش یافته است.

این کاهش قیمت چشمگیر باعث شده است که سرمایه‌گذاران بر سر این دو راهی قرار بگیرند که بیت کوین را با قیمت ۳۰,۰۰۰ دلار خریداری کنند یا منتظر ریزش دیگری در بازار باشند.

شاخص نقدینگی بیت کوین
منبع: twitter

دلیل اصلی این موضوع آن است که علی‌رغم افزایش اخیر ۰.۵٪ نرخ بهره توسط فدرال رزرو، این نرخ هم‌چنان در سطح کمی قرار دارد. در این بین، نگهداری پول نقد توسط مدیران صندوق‌های جهانی با افزایش ۶.۱٪ به ۸۳ میلیارد دلار رسیده است که بالاترین سطح این معیار از حملات یازده سپتامبر تاکنون محسوب می‌شود. اطلاعات بانک آمریکا نشان می‌دهد این موضوع بیانگر اجتناب از ریسک توسط مدیران صندوق‌های پوشش ریسک، بیمه‌ها و صندوق‌های بازنشستگی است.

بسیاری از تحلیلگران کریپتو نظیر کارل بی منگر (Carl B. Menger) با توجه به کاهش بیشتر قیمت بیت کوین و جستجو برای ثبت کف قیمت، فرصت‌های خرید بهتری را در بازار بیت کوین پیش‌بینی می‌کنند.

اما تحلیلگران به جای آنکه سرمایه گذاری لامپ‌سام (Lump-sum یا سرمایه گذاری هنگفت و یکباره به منظور ورود به بازار) را پیشنهاد دهند، به نظر می‌رسد استراتژی جایگزین ایمن‌تری برای سرمایه‌گذاران به اسم «میانگین‌گیری هزینه دلار» (Dollar Cost Averaging) یا DCA وجود دارد.

استراتژی DCA نسبت به ۹۹.۹٪ مدیران دارایی‌ها عملکرد بهتری دارد

استراتژی DCA هنگامی به کار گرفته می‌شود که سرمایه‌گذاران دارایی خود را به ۱۲ بخش مساوی تقسیم می‌کنند و هر ماه با یک بخش از سرمایه خود به خرید بیت کوین می‌پردازند. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران هنگامی که قیمت کاهش می‌یابد دارایی بیشتری را می‌خرند و هنگامی که قیمت افزایش می‌یابد، مقدار کمتری از همان دارایی را می‌توانند خریداری کنند. این استراتژی تاکنون توانسته است نتایج شگفت‌انگیزی ارائه دهد.

برای مثال، پس از ماه دسامبر ۲۰۱۷ که قیمت بیت کوین به رکورد ۲۰,۰۰۰ دلار دست یافت، سرمایه گذاری ماهانه یک دلار بر روی بیت کوین سود ۱۶۳ دلاری به سرمایه‌گذاران ارائه داده است. این موضوع به معنای سود تقریبا ۲۰۰٪ از سرمایه گذاری مستمر است.

در وبسایت زیر می‌توانید با تغییر زمان شروع به سرمایه‌گذاری و میزان تکرار آن (برای مثال یک بار خرید در هفته یا ماه) میانگین هزینه دلاری خرید چند ارز مختلف را محاسبه کنید.

ماشین حساب استراتژی DCA بیت کوین - سرمایه گذاری
ماشین حساب استراتژی DCA بیت کوین منبع: Cryptohead

منشأ استراتژی DCA بر اساس این باور است که روند بلندمدت قیمت بیت کوین همواره صعودی باقی خواهد ماند. منگر مدعی است که خرید منظم بیت کوین به مقدار مشخص می‌تواند عملکرد بهتری نسبت به ۹۹.۹٪ تمام شرکت‌ها و مدیران دارایی‌های جهان دارد.

قیمت بیت کوین در اولین دوشنبه هر سال
قیمت بیت کوین در اولین دوشنبه هر سال

نقص‌های استراتژی DCA

هرچند، بازگشت سود در بازارهای سنتی نشان نمی‌دهد که DCA بهترین استراتژی سرمایه گذاری است. در عوض، استراتژی LSI در این بازارها عملکرد بهتری داشته است.

برای مثال، تحقیقی در خصوص پورتفولیوهای ۶۰ به ۴۰ که توسط ونگارد (Vanguard) انجام شده، به بررسی بازه‌های زمانی ۱۲ ماهه از سال ۱۹۲۶ تا ۲۰۱۵ پرداخته است. این تحقیق نشان می‌دهد که سرمایه گذاری یکباره و کلی، در دو سوم اوقات عملکرد بهتری نسبت به DCA داشته است. این برتری به طور سالانه ۲.۴٪ بوده است.

این موضوع تا حدی این فرصت را ایجاد می‌کند تا بیت کوین که همبستگی روزانه مثبت آن با شاخص S&P 500 در ماه می تا ۰.۹۶ افزایش یافت، نتایج مشابهی بین استراتژی‌های DCA و LSI خود نشان خواهد داد.

در نتیجه، سرمایه گذاری منظم در بیت کوین به مقدار مشخص و ثابت ممکن است همواره سود بهتری از تمام روش‌ها و استراتژی‌های دیگر ارائه ندهد.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - سرمایه گذاری
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

ترکیب این دو استراتژی چه نتیجه‌ای دارد؟

لری سودرو (Larry Swedroe) مدیر ارشد تحقیقات Buckingham Wealth Partner معتقد است که سرمایه‌گذاران باید با خوش‌بینی و مشاهده نیمه پر لیوان به سرمایه گذاری بپردازند و از ترکیب LSI و DCA استفاده کنند.

او در این خصوص گفت:

یک سوم از سرمایه را سریعا و یک سوم دیگر را طی دو یا شش ماه آتی سرمایه گذاری کنید. یک چهارم را امروز و باقی مانده را به طور مساوی طی ۹ ماه بعد سرمایه گذاری کنید. یک ششم را هر ماه یا یک ماه در میان سرمایه گذاری کنید.

  • آیا استراتژی میانگین هزینه دلاری (DCA) می‌تواند برای من مفید باشد؟

تعیین استراتژی مورد نیاز هر کاربر به عهده خود او است. کسی بهتر از خود شما، شما را نمی‌شناسد. میزان ریسک پذیری و دانش شما با سایرین متفاوت است. استراتژی DCA نیز مانند سایر روش‌ها ریسک خود را دارد. اما DCA می‌تواند برای کسانی که تازه با بازار کریپتو آشنا شده‌اند و قصد ندارند یکباره به بازار ورود کنند مناسب باشد.

  • اگر قیمت بیت کوین افزایش یابد، باید استراتژی خود را تغییر دهم؟

سوال خوبیست. قبل از آنکه شروع به سرمایه‌گذاری کنید حتما محدودیت‌های خود را بشناسید، سقف‌های بالایی را تعیین کنید، زمانبندی کنید و به اصول خود پایبند باشید. برای مثال شاید سرمایه‌گذاری هفتگی به مدت ۶ ماه تا ۱ سال اما با پول کم، بتواند دید خوبی به شما دهد.

  • اگر قیمت بیتکوین کاهش یابد، می‌توانم مقدار بیشتری خرید کنم؟

اگر از قبل برای خود اصولی چیده‌اید بهتر است به آنها پایبند باشید. قبل از شروع سرمایه‌گذاری حداکثر پولی که برای مثال در هر دوره می‌توانید به خرید اختصاص دهید را معلوم کنید و وسوسه نشوید و حتما تحقیقات خود را انجام دهید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا