مقالات عمومی

روش جدید جذب سرمایه با DSO و STO؛ آیا جایگزین ICO ها می شوند؟!

طی چند سال گذشته، ICO ها در صنعت ارز دیجیتال بسیار باب شدند. در واقع ICO ها محبوبیت زیادی تا سال ۲۰۱۷ به دست آورند و حتی باعث شدند افرادی که در فضای کریپتو و ارزهای دیجیتال فعالیتی نداشتند به آنها علاقه مند شوند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

ICO چیست؟

ICO که به آن عرضه اولیه پول می گویند فرایند جذب سرمایه جدیدی است که پروژه های جدید، توکن های کریپتو خود را به ازای دریافت دیگر توکن های برتر نظیر بیت کوین و اتر می فروشند.

مروری بر ICO

عرضه اولیه پول ICO

علی رغم افزایش چشمگیر ICO ها (جذب سرمایه میلیاردها دلار در سال ۲۰۱۷)، تمام اتفاقات برای ICO ها خوب و خوشایند نبود. هر کسی که دنیای ارزهای دیجیتال را پیگیری می کند در مورد کلاهبرداری ها و اتفاقات بد ICO ها شنیده است. طبق گزارشات بیش از ۵۰ درصد کل ICO ها در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ کلاهبرداری بودند.

دلیل اصلی این اتفاق آن بود که ICO ها برای مدت زمانی طولانی قانونمند نبودند. این امر یکی از عوامل اصلی است که باعث شد کلاهبرداری و دستکاری های بزرگ در این بازار رخ دهد. اتفاق خوب برای برخی افراد این است که SEC آمریکا به طور کل بازار ICO ها را قانونمند کرده است.

آینده ICO

ICO ها مسیر بدی داشته اند به طوریکه وقتی سرمایه گذاران در مورد آن می شنوند یاد کلاهبرداری می افتند و به همین دلیل است که ICO های سازگار وارد بازی شدند. STO یا همان عرضه توکن اوراق بهادار و DSO عرضه اوراق بهادار دیجیتال آخرین پلتفرم ها معرفی شده در این زمینه هستند.

جالب توجه است بدانید که اوراق بهادار چیست و تفاوت بیت توکن کاربردی (توکن مورد استفاده در ICO) و توکن اوراق بهادار (توکن های مورد استفاده در STO و DSO) چیست. توکن های کاربردی به سرمایه داران خود دسترسی به پلتفرم، خدمات یا شبکه شرکت را می دهند. آنها توسط استارت آپ های کریپتو مورد استفاده قرار می گیرند تا با فروش این توکن ها به فعالان تجاری خود سرمایه دهند.

توکن های اوراق بهادار نوع جدیدی از دارایی می باشند که با دارایی و یا سود شرکت پشتیبانی می شوند. SEC توکن های اوراق بهادار را معرفی کرد و این توکن ها تحت نظارت و قوانین رسمی SEC قرار می گیرند.

STO و DSO دقیقا چیستند؟

به عبارت ساده، STO و DSO ها، نوعی ICO های قانونمند شده می‌باشند. ذکر این نکته مهم است که ICO، DSO و STO ها برای اینکه به طور کامل قانومند شوند مسیر طولانی در پیش دارند. این موضوع بدان معنا است که هم اکنون. نیز DSO ها و STO ها می توانند فعالیت کنند و در آینده تغییرات بسیار خوبی خواهند داشت.

بنابراین، مفاد STO و DSO ها بر اساس شرایط کمیسیون SEC می‌باشند و معرف مسیری جدید و‌ نوآورانه در توکنیزه کردن اوراق بهادار سنتی است.

مزایا و معایب STO و DSO

STO

همانطور که اشاره شد STO و DSO قانونمند می‌باشند، یعنی حداقل از نظر تئوری از ICO ها امن تر هستند. STO و DSO توسط استانداردهای قانون گذاری کمیسیون SEC محافظت می‌شوند. مزیت دیگر آنها این است که توکن های دیجیتال تا ۱۸ رقم پس از اعشار تقسیم پذیر می‌باشند که امکان نقد شدن دارایی های مورد نظر خود را بیشتر می کند.

مزیت بسیار خوب دیگر این نکته می‌باشد که STO و DSO ها انعطاف پذیری بیشتری به صاحبان کسب و کار ارائه می‌دهد. در عوض، این موضوع به STO و DSO ها کمک می‌کند تا سرمایه گذاری بیشتری جذب کنند و هم چنین موانع پیش روی آن ها برای ورود به بازار کاهش می‌یابد. با رعایت مجموعه استانداردهای سختگیرانه، STO و DSOها بسیار شفاف تر از ICO ها می‌باشند.

با تمام این تفاسیر، با در نظر گرفتن اینکه بازار STO و DSO ها هنوز نوظهور است، بنابراین معایبی نیز دارند. یکی از معایب آن ها این نکته است که ممکن است فرصت های سرمایه گذاری را فقط محدود به سرمایه گذاران معتبر کند.

ممکن است که STO و DSO ها امن تر باشند اما تمام این امنیت بهایی دارد و سرمایه گذاران باید رویه های KYC و AML را پشت سر بگذارند. بدون شک این فرآیند پیچیده تر می‌شود. ICO ها بسیار خوب بودند زیرا فارغ از پیشینه، وضعیت مالی و سن افراد، به هر سرمایه گذار فرصت مشارکت ارائه می‌دادند. هرچند فرآیند سرمایه گذاری در ICO ها بسیار ریسکی و خطرناک بود اما ناشناس و تقریبا بدون هزینه نیز بودند. نکته آخر این است که به دلیل ماهیت STO و DSO ها ممکن است برای مدیریت فروش به پلتفرم های ایمن نیاز داشته باشند. این موضوع می‌تواند سرعت فرآیند را بسیار کند و گران کند.

آیا STO و DSO جایگزین ICO خواهند شد؟

پاسخ به این سوال آنطور که به نظر می‌آید ساده نیست. این احتمال وجود دارد که ICO ها پس از این دوره کاملا حذف نشوند و علی رغم شهرت و ماهیت خطرناک خود برای همیشه فعال باقی بمانند. در آخر باید گفت که STO و DSO ها بسیار خوب می‌باشند زیرا به بزرگترین مشکلات ICO ها در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ پاسخ خواهند داد.

نتیجه گیری: DSO در مقابل STO

باید منتظر ماند و دید که آیا STO و DSO ها در آینده صنعت جذب سرمایه کریپتو حضور خواهند داشت یا خیر، زیرا ایده STO و DSO نوپا است و هنوز در مراحل اولیه قرار دارد. هرچند به نظر می‌رسد که دوره ICO ها رو به پایان است و کاملا مشخص است که STO و DSO ها نقش مهمی در این امر ایفا می‌کنند.

منبع
coindoo

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا