اخبار بلاکچین

پروتکل EigenLayer به دنبال ارائه یک مدل «امنیت مشترک» برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز

پروتکل استیکینگ مجدد (Re-staking) آیگن‌لیر (EigenLayer) قصد دارد یک مدل امنیت مشترک (Shared Security) را برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) ارائه کند که به پروتکل‌های مختلف اجازه می‌دهد با استفاده از یک استخر مشترک از ETH استیک‌شده به این پروتکل بپیوندند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

پروتکل آیگن‌لیر به کاربران خود اجازه می‌دهد از طریق توکن‌های مختلف لیکویید استیکینگ، اتریوم را واریز کرده و مجددا استیک کنند تا با تخصیص این وجوه، امنیت شبکه‌های شخص ثالث را تامین نمایند. مرحله اول این پروژه در ژوئن ۲۰۲۳ (خرداد) در شبکه اصلی اتریوم منتشر شده بود.

به نقل از دبلاک، تیم آیگن‌لیر قصد دارد در آینده پروژه خود را به یک پلتفرم مخصوص اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapp) تبدیل کند تا امکان راه‌اندازی پروژه‌های دیگر را فراهم کرده و به آن‌ها اجازه دهد از امنیت مشترک استفاده کنند.

این سرویس باعث می‌شود اتریوم‌هایِ دوباره استیک‌شده در EigenLayer برای ایجاد یک مکانیسم امنیتی مشترک به طور همزمان در تمام پروتکل‌ها عرضه شود. این امر باعث می‌شود مهاجمان از لحاظ اقتصادی نتوانند یک پروتکل‌ خاص را مورد حمله قرار داده و حذف کنند. سریرام کانان (Sreeram Kannan)، بنیان‌گذار ایگن‌لایر، خاطرنشان کرد:

با این سازوکار مهاجم به ۱ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد تا بتواند به هر یک از سرویس‌های موجود حمله کند. وقتی سیستم امنیت مشترک ایجاد می‌شود، شدت امنیت بیشتر می‌شود.

چنین مدل‌های امنیتی قبلا توسط پروژه‌هایی مثل پولکادات معرفی شده بودند؛ اما سازوکار بسیار متفاوتی داشتند. امنیت اکوسیستم بلاکچین پولکادات توسط یک زنجیره رله و توکن DOT تامین می‌شود، اما آیگن‌لیر به استیکرهای ETH و هولدرهای توکن‌های لیکویید استیکینگ اتریوم (LST) اجازه می‌دهد این دارایی‌ها را مجددا استیک کنند تا امنیت اقتصادی بلاکچین‌ها یا خدماتی را تامین کنند که لزوما روی اتریوم اجرا نشده‌اند.

آیگن‌لیر و سرویس‌های ری استیکینگ

آیگن‌لیر به استیکرهای ETH اجازه می‌دهد ETH خود را با قبول ریسک اسلشینگ، به سرویس‌های موجود در اکوسیستم اتریوم از جمله رول‌آپ‌ها، اوراکل‌ها، پلتفرم‌های مخصوص افزایش دسترسی به داده‌ها یا خدمات مشابه اختصاص دهند. در ازای انجام این کار، استیکرها (یا ری استیکرها) سود مشخصی کسب خواهند کرد.

پروژه‌هایی که روی EigenLayer ساخته می‌شوند، می‌توانند دارایی‌هایشان را بیمه کنند. در نتیجه، اگر شبکه نتواند امنیت پروژه را فراهم کند، مقدار مشخصی از دارایی‌ها به پروژه‌های متضرر پرداخت می‌شود. این پرداخت‌ها به صورت تئوری از ETH استیک‌شده‌ای فراهم می‌شود که از جریمه اسلشینگ استیکرها به دست می‌آید. آیگن‌لیر به این کار «امنیت مشترک قابل‌ انتساب (Attributable Shared Security)» می‌گوید.

طبق گفته آیگن‌لیر، احتمال چنین جریمه‌ای خیلی کم است و تنها به عنوان تضمینی برای تامین امنیت اقتصادی پروتکل‌های مبتنی بر آن در نظر گرفته شده است. شایان ذکر است آیگن‌لبز (EigenLabs)، توسعه‌دهنده آیگن‌لیر، اولین دور جذب سرمایه خود را به رهبری شرکت بلاکچین کپیتال (Blockchain Capital) در مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) انجام داد و توانست ۵۰ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند. مجموع ارزش توکن‌های قفل‌شده در قراردادهای هوشمند آیگن‌لیر هم در حال حاضر به بیش از ۱.۷ میلیارد دلار می‌رسد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا