مقایسه و بررسی پلتفرم قرارداد های هوشمند اتریوم، کاردانو، EOS و Rootstock

پلتفرم های قرارداد هوشمند به توسعه دهنگان امکان ساخت برنامه های غیر متمرکز (dApp) را می دهند. بعضی از رایج ترین این پلتفرم ها اتریوم، کاردانو، EOS ، Rootstock است. در این مقاله به بررسی این گزینه ها و خصوصیات منحصر به فرد هر یک از آنها می پردازیم.

پلتفرم اتریوم

بر خلاف بیت کوین ؛ اتریوم اکوسیستمی است که بر روی کاربرد های دیگر فناوری بلاک چین تمرکز کرده است. شبکه اتریوم به گونه ای طراحی شده است که به هر کسی در جهان امکان ساخت بر نامه های غیر متمرکز را با استفاده از قراردادهای هوشمند می دهد. این برنامه های کاربردی می توانند بدون خرابی، تقلب یا دخالت عوامل مخرب پیش بینی شده عمل کنند. برنامه های غیر متمرکز اصلی ترین نقطه فروش اتریوم و کانون اصلی شبکه ETH است.

زبان سالیدیتی اتریوم چیست؟

طبق مستندات زبان سالیدیتی:

سالیدیتی یک زبان هدفمند و سطح بالا برای اجرای قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند برنامه هایی هستند که رفتار حسابها را در فضای اتریوم کنترل می کنند.

قواعد این زبان از C ++ ، Python و جاوااسکریپت تأثیر گرفته است. بسیاری از مفاهیم سالیدیتی مشابه سایر زبانهای برنامه نویسی شی گرا هستند، با چند ویژگی جدید که به برنامه ها امکان تعامل با شبکه اتریوم را می دهد.

ماشین مجازی اتریوم چیست؟

ماشین مجازی اتریوم (EVM) محیط زمان اجرای قراردادهای هوشمند در اتریوم است. این محیط سندباکسی و کاملاً جدا شده است، به این معنی که هیچ کدی که در EVM اجرا می شود به شبکه واقعی اتریوم دسترسی ندارد. EVM چند مفهوم مانند حساب کاربری، تراکنش، گس، ذخیره سازی، تماس های پیام ، ایجاد و حتی Self Destruction دارد که به آن در تسهیل برنامه های هوشمند قرارداد کمک می کند

نقاط ضعف و قدرت اتریوم

اتریوم در برنامه های قرارداد هوشمند پیشگام است. این اولین شبکه ارز دیجیتال بود که به کاربران امکان رمزگذاری قراردادهای هوشمند و اجراٍٍی آنها را در شبکه می دهد. قدرت اصلی ETH این است که بیشترین کاربر، برنامه نویس، مستند سازی و برنامه غیر متمرکز را در شبکه دارد.

از طرف دیگر، قدرت اصلی اتریوم ضعف آن نیز هست. از آنجا که اتریوم بیشترین تعداد کاربر را دارد، بیشتر اوقات ازدحام شبکه بالاست. به همین علت، هرگونه تعامل با برنامه های غیر متمرکز هزینه ای بیش از آنچه لازم است را دارد و در بسیاری از مواقع انتظار تائید تراکنش ها طولانی است. خوشبختانه، اخیراً تولیدکنندگان بلاک اتریوم حد مجاز گس(Gas) را تقریباً ۲۵ درصد افزایش دادند، که با افزایش حد بلاک بیت کوین قابل مقایسه است. این کار تراکم شبکه را کم می کند اما ازدحام بیشتری را در بلاک چین ایجاد می کند. اتریوم به دنبال حل مسئله مقیاس پذیری با به روزرسانی ETH 2.0 در ژانویه سال ۲۰۲۰ است.

پلتفرم EOS چیست؟

بعد از اینکه اتریوم اکوسیستم برنامه های غیر متمرکز را محبوب تر کرد، وقتی EOS با ماشین مجازی و پلتفرم قرارداد هوشمند خود بیرون آمد، به حریف اصلی تبدیل شد. بر خلاف اتریوم، شما مجبور به پرداخت کارمزد نیستید – EOS مفهومی از گس ندارد. علاوه بر این، EOS توانایی پردازش تراکنش ها با نرخ بسیار بالاتر از اتریوم را دارد. این دو عامل باعث توجه بیشتر به EOS شد و باعث شد بسیاری از افراد باور کنند که انتخابی بهتر نسبت به اتریوم است.

ماشین مجازی EOS چیست؟

EOS از زمان معرفی در سال ۲۰۱۸ هنگامی که بیش از ۴/۱ میلیارد دلار در عرضه اولیه کوین (ICO)خود جمع آوری کرد، به عنوان رقیبی برای اتریوم ظاهر شد. عرضه اولیه کوین یک سال طول کشید و به عنوان بزرگترین عرضه اولیه کوین تاریخ به پایان رسید! با کمک هزینه های زیادی که از آن پشتیبانی می کرد، EOS توانست یک بلاک چین چشمگیر  و همراه با آن برنامه های غیر متمرکز بسیار جذاب ایجاد کند..

نقطه ضعف اصلی اتریوم در مقایسه با EOS تراکم شبکه است. این امر نه تنها باعث می شود که بعضی از برنامه های غیر متمرکز در زمان ترافیک زیاد غیرقابل استفاده باشند، بلکه برخی از تعامل ها با برنامه های غیر متمرکز  اتریوم می توانند هزینه زیادی را نیز در بر داشته باشند. اینجاست که EOS وارد می شود، نه تنها هیچ کارمزدی برای تراکنش ندارد، بلکه اکثر تعاملات برنامه های غیر متمرکز فوراً اتفاق می افتد. این یک تجربه بسیار بهتر هنگام استفاده از برنامه های غیر متمرکز EOS ایجاد می کند.

EOS در تقابل با اتریوم معایب خود نیز را دارد. به عنوان مثال، از آنجا که یک منحنی یادگیری برای توسعه برنامه های غیر متمرکز  EOS وجود دارد در کل در EOS تعداد برنامه های غیر متمرکز  نابودگر کمتر از اتریوم است. علاوه بر این، از آنجا که EOS جدیدتر است، کاربران کمتری مایل به امتحان کردن برنامه های EOS هستند.

مسئله دیگر EOS، ماهیت نیمه متمرکز پلتفرم آن است. از آنجا که تنها ۲۱ تولیدکننده بلاک وجود دارند که وظیفه نگهداری بلاک چین  EOS را بر عهده دارند، این کار، گروه کوچکی را ایجاد می کند که در اصل می تواند بلاک چین را مطابق میل خود کنترل کند. اگرچه این تمرکز مطمئناً یک ضرر محسوب می شود، این کار احتیاط نیاز دارد که بتوانیم بلاکچین EOS را انتخاب کرده و چنین تراکنش های زیادی انجام دهیم.

پلتفرم کاردانو چگونه کار میکند؟

کاردانو یک پلتفرم فناوری برای اجرای برنامه های مالی است. توکن بومی آن ارز دیجیتال ADA  و بلاک چین آن از یک سیستم اجماع جدید گواه اثبات سهام (POS) به نام اروبوروس استفاده می کند. کاردانو با یک فلسفه علمی به سرپرستی دانشگاهیان و مهندسان ساخته شده است. با توجه به طراحی آن، گواه اثبات سهام POS از نظر ریاضی بسیار امن است.

پلوتوس چیست؟

طبق اسناد Plutus :

Plutus یک پلتفرم اجرایی و زبان برنامه نویسی کاربردی است که روی لایه استقرار کاردانو اجرا می شود و مزایای امنیتی قابل توجهی را ارائه می دهد.

Plutus در اصل نسخه هوشمند قرارداد Haskell است – یک زبان برنامه نویسی که یادگیری آن بسیار دشوار است. مسئله اصلی در مورد یادگیری Haskell این است که یک زبان کاربردی است و نه یک زبان با شی گرا مانند ++Javascript  ،C  و اکثر زبانهای جدید برنامه نویسی مدرن.

 نقاط قدرت و ضعف کاردانو

قدرت کاردانو در شبکه آن نهفته است و امنیت قرارداد هوشمند آن ناشی از نحوه طراحی این شبکه است. علاوه بر این، اکوسیستم کاردانو بر قابلیت جابجایی تمرکز دارد، به همین دلیل می تواند پشتیبانی از پلتفرم متقابل را به بسیاری از برنامه های غیر متمرکز و در زنجیره های مختلف فراهم کند. مشکل کاردانو در وضعیت فعلی آن عدم وجود برنامه غیرمتمرکز در شبکه است. کاردانو اخیراً تست خود را در ماه ژوئن منتشر کرد، اما هنوز این پلتفرم را به طور کامل عرضه نکرده است.

ROOTSTOCK چیست؟

طبق وایت پیپر RSK:

RSK پلتفرمی است اجرای قراردادهای هوشمندی که از بیت کوین به عنوان دارایی بومی استفاده می کنند را امکان پذیر می کند.کمک به ارزش بیت کوین به عنوان ارزدیجیتال پیشرو در جهان و گسترش دسترسی آن به تمام موارد استفاده بالقوه برنامه های غیر متمرکز.

 

پلتفرم قراردادهای هوشمند RSK، زنجیره خاص خود را دارد که به آن زنجیره جانبی می گویند.

Rootstock  بسیاری  از ویژگی های اتریوم را در اختیار شما می گذارد که اجازه می دهد تا با برنامه های غیر متمرکز ETH سازگار باشد. از آنجا که RSK یک وابستگی دو گانه با بلاک چین بیت کوین دارد ، توکن های بومی Rootstock را “Bitcoins Smart”  RBTC می نامند. RSK همچنین به ماینر های بیت کوین انگیزه های اضافی در ماینینگ می دهد. ماینر ها با تأمین  هش (Hash) خود، بدون نیاز به سخت افزار اضافی می توانند درآمد بیشتری کسب کنند.

Rootstock برای با کاربران و توسعه دهندگان اتریوم مزایایی دارد. نکته قابل توجه در مورد RSK این است که با برنامه های غیرمتمرکز اتریوم کاملاً سازگار است که به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه های غیرمتمرکز خود را به بلاک چین Rootstock انتقال دهند. مزایای دیگری که RSK به برنامه های غیرمتمرکز اتریوم می بخشد، کاهش کارمزدهای تراکنش هنگام تعامل با برنامه ها است. RSK رویکرد خاص خود را برای مقیاس پذیری دارد که هم باعث کاهش فضای هر تراکنش شده و هم مکانیسم فشرده سازی دارد که اجازه می دهد تراکنش های بیشتری در همان فضای مشترک انجام شود.  

 

سالیدیتی RSK و ماشین مجازی ROOTSTOCK چیست؟

Rootstock از همان زبان قرارداد هوشمند اتریوم استفاده می کند  (سالیدیتی). در حالی که محیط زمان اجرای اتریوم ماشین مجازی اتریوم یا EVM است، Rootstock دارای RVM است(ماشین مجازی Rootstock). در حالی که اتریوم برای تسهیل عملیات در شبکه خود دارای گس است، Rootstock دارای RBTC است که به قراردادهای هوشمند آنها سوخت می رساند. مهمترین مزیت RVM نسبت به EVM، این واقعیت است که قراردادهای آسیب پذیر بر روی پلتفرم Rootstock روی بلاک چین بیت کوین تأثیر نمی گذارد. در عوض، ممکن است روی زنجیره جانبی Rootstock تأثیر بگذارند که به عنوان نوعی بافر بین بیت کوین عمل می کنند. این رویکرد در مورد امنیت قرارداد به همین دلیل است که قراردادهای آسیب پذیر همان تأثیر آن را در ETH نمی گذارند. به عنوان مثال، هنگامی که سازمان های مستقل غیرمتمرکز (DAO) در اتریوم مورد سوءاستفاده قرار گرفتند، کل شبکه متوقف شد.این پیامدهای منفی زیادی برای سرمایه گذاران و کاربران ETH دارد زیرا باعث می شود کل ارز دیجیتال تا زمانی که یک راه حل ایجاد نشود غیر قابل استفاده باشد.

 

 نقاط قدرت و ضعف RSK

قدرت اصلی Rootstock به امنیت آن مربوط می شود، زیرا RSK به عنوان زنجیره جانبی BTC عمل می کند و یک محیط سندباکسی را برای برنامه های غیر متمرکز ایجاد می کند. قدرت دیگر RSK به شکل RVM است که به راحتی با برنامه های غیر متمرکز اتریوم سازگار است. سالیدیتی یک زبان برنامه نویسی شهودی برای یادگیری است و  توسعه دهمنگان زیادی دارد. به این ترتیب، توسعه دهندگان می توانند به راحتی برنامه هایی را برای Rootstock و اتریوم ایجاد کنند بدون انکه نیاز به ترجمه آنها به زبان های مختلف باشد.

از طرف دیگر، RSK هنوز در حال کار بر روی موارد استفاده بیشتر است زیرا اتریوم که بیشترین توسعه دهنده و برنامه غیر متمرکز را دارد حال حاضر روی پروژه های مختلف کار می کند. اگر RSK بخواهد به گزینه شماره یک برای توسعه دهندگان قرارداد هوشمند تبدیل شود، فرایند پذیرش (هم از نظر موارد استفاده و هم از ابزار و اسناد و مدارک اختصاصی) از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. اگر بیشترین کاربران را برای برنامه غیر متمرکز خود می خواهید، بهترین انتخاب اتریوم است.

نتیجه

ما چهار سیستم عامل قرارداد هوشمند را مورد بحث قرار دادیم: Ethereum ، EOS ، Cardano و Rootstock. هر سیستم عامل  مزایای خاص خود را دارد.اگر امنیت برای برنامه شما بسیار مهم است ، پس بهترین گزینه شما Cardano یا Rootstock است. از طرف دیگر، اگر شما می خواهید یک برنامه غیرمتمرکز پر از ویژگی داشته باشید که نیاز به تعامل زیادی دارد، EOS بهترین انتخاب است زیرا سرعت تراکنش ها بسیار بالاست.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع themerkle
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر