اخبار خارجی

آغاز ناامید‌ کننده فورک‌های اثبات کار اتریوم؛ بررسی وضعیت ETHW و ETF

مدت کوتاهی پس از به‌روزرسانی تاریخی مرج، دو شبکه جدید مبتنی بر اثبات کار با نام‌های EthereumPoW و EthereumFair از شبکه اصلی فورک شده‌اند. اما این فورک‌های نوپا که با هدف حفظ ماینینگ راه‌اندازی شدند، چه وضعیتی دارند؟

به گزارش میهن بلاکچین، پس از مدت‌ها بحث و مناقشه در مورد حفظ اثبات کار در شبکه اتریوم، با انجام به‌روزرسانی مرج در صبح پنجشنبه، ۲۴ شهریور، و بسته شدن پرونده اثبات کار در این شبکه، هواداران فورک اثبات کار سرانجام وارد عمل شدند. تا زمان نگارش این مطلب که کمتر از ۴ روز از اجرای دقیق و بی درد سر به‌روزرسانی پیچیده مرج در شبکه اتریوم می‌گذرد، ۲ فورک اثبات کار از شبکه اتریوم شکل گرفته است.

این دو فورک عبارتند از فورک تیم EthereumPoW که تحت رهبری چندلر گوئو (Chandler Guo) ماینر معروف چینی قرار دارد و نماد رمزارز آن ETHW است؛ و فورک EthereumFair که با حمایت جاستین سان و صرافی پولونیکس (متعلق به سان) شکل گرفته است و نماد رمزارز آن ETF است.

اما برخلاف به‌روزرسانی پیچیده مرج که علی‌رغم دشواری‌های فنی بدون مشکل اجرا شد، اتریوم اثبات کار در آغاز مسیر خود با مشکلات فنی متعددی روبرو شده و این مشکلات فنی با دو دستگی‌ رهبران و مشکلات اقتصادی نیز همراه شده است. در ادامه این مطلب، ماجرای فورک‌های اثبات کار شبکه اتریوم در چند روز اخیر را بررسی می‌کنیم.

مشکلات متعدد چین آی دی

در اولین مشکل فنی‌ که زنجیره جدید اثبات کار ETHW با آن مواجه شد، به نظر می‌رسد که ماینرهای ETHW به دلیل تنظیم نادرست Chain ID به جای ماین کردن در شبکه اصلی، به شبکه آزمایشی آیس‌برگ (IceBerg) هدایت شدند:

:)) ماینرهای اتریوم اثبات کار به Chain ID اشتباه هدایت شدن و دارن شبکه آزمایشی رو ماین می‌کنن!

هش ریت شبکه‌ آزمایشی ETHW
منبع: توییتر

همچنین Wu Blockchain گزارش داد که ظاهرا Chain ID تنظیم شده برای اتریوم اثبات کار با یکی از شبکه آزمایشی امبر (Amber) که متعلق به SmartBCH است، یکسان است. SmartBCH یک زنجیره جانبی برای بیت کوین کش است که با ماشین مجازی اتریوم سازگاری دارد. دارایی‌های موجود در شبکه آزمایشی امبر ارزش اقتصادی ندارند؛ اما کاربران شبکه EthereumPoW در معرض خطر حمله اجرای مجدد هستند.

خطر حمله اجرای مجدد در اتریوم اثبات کار
منبع: توییتر

از سوی دیگر بنابر گزارش BlockSec مشکل دیگری در پروسه تایید Chain ID در شبکه اتریوم اثبات کار باعث شده است این شبکه با اجرای مجدد تراکنش‌های شبکه اصلی اتریوم اثبات سهام، مورد حمله قرار گیرد و ظاهرا هکری در حال تخیله ETHW از طریق پل اُمنی نوسیس چین است. البته باید توجه داشت این موضوع برای کاربران شبکه اصلی اتریوم جای نگرانی ندارد.

جاستین سان به جای EthereumPoW از EthereumFair حمایت کرد

کمی قبل از راه‌اندازی شبکه EthereumPoW، صرافی جاستین سان که از اولین هواداران فورک اتریوم بود اعلام کرد به جای پشتیبانی از ETHW از فورک دیگری از شبکه اتریوم به نام EthereumFair با نماد ETF حمایت می‌کند.

۵ دقیقه قبل از انتشار اطلاعات شبکه اصلی EthereumPoW، جاستین سان اعلام کرد صرافی پولونیکس از فورک دیگری از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند که EthereumFair نام خواهد گرفت و کوین آن میان هولدرهای ۴ رمزارز دیگر توزیع می‌شود که هیچ‌کدام این ۴ تا اتر نیستند!

فضای کریپتو…!

فورک اثبات کار اتریوم
منبع: توییتر

هنوز اطلاعات دقیقی در مورد EthereumFair در دست نیست اما طبق اطلاعات منتشر شده در حساب توییتر پروژه، رمزارز ETF بین هولدرهای بیت‌کوین، دوج کوین، اتر کلاسیک و رمزارز Classzz (با نماد CZZ) توزیع می‌شود. جالب اینکه هولدرهای اتر مشمول ایردراپ این فورک اتر نمی‌شوند و به نظر می‌رسد این پروژه هویت خود را در درجه اول از اثبات کار می‌گیرد تا از شبکه اتریوم.

همچنین علاوه بر پولونیکس صرافی‌های هوبی و Gate.io نیز رمزارز ETF را از روز جمعه لیست کردند و معاملات آن را آغاز کردند.

چندلر گوئو در مورد تصمیم جاستین سان در حمایت از فورک رقیب، با ناخرسندی اظهار داشت: «پولونیکس اشتباه بزرگی مرتکب شد».

تاثیر این اتفاقات بر قیمت ETHW

مشکلات پیش آمده برای ETHW با تبعات اقتصادی همراه شد و قیمت رمزارز ETHW که قبل از انجام فورک و تشکیل شبکه معاملات آن در برخی صرافی‌ها جریان داشت و حدود ۴۵ دلار معامله می‌شد، پس از انجام فورک و مشکلات فنی و از دست رفتن حمایت جاستین سان به شدت نزول کرد و تا زمان نگارش خبر به حدود ۷.۳ دلار رسیده است.

قیمت ETHW
قیمت ETHW از زمان عرضه تا امروز؛ منبع: کوین مارکت کپ

البته سوای این مشکلات، فشار فروش ۳.۱ میلیون ETHW از سوی گری اسکیل نیز یکی از عوامل افت قیمت و شروع ناامیدکننده اتریوم اثبات کار بود.

شاید این ماجراها حول ETHW و ETF بیش از همه نشانه این باشد که برای حفظ اثبات کار در شبکه اتریوم همان شبکه قدیمی اتریوم کلاسیک (ETC) بین تمام گزینه‌های موجود قابل اعتناترین گزینه است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا