اخبار بلاکچیناخبار اتریوم

تمام نگاه‌ها به مرج اتریوم؛ رصد زنده اخبار Merge

تمام چشم‌ها به آپدیت مرج اتریوم دوخته شده است. با این آپدیت شبکه اتریوم از سیستم گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام مهاجرت می‌کند. تا لحظه انجام این به‌روز رسانی زمان زیادی باقی نمانده است. در این مطلب به رصد لحظه‌ای این آپدیت و اتفاقات پیرامون آن می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

[۱۹:۳۰] داستان آخرین بلاک اتریوم اثبات کار

آخرین بلاک گواه اثبات کار و اولین بلاک گواه اثبات سهام دارای پیام‌ها و تراکنش‌های منحصر به فردی هستند. آخرین بلاک اتریوم POW تنها شامل یک تراکنش مرتبط با صدور یک توکن NFT است که برای انجام این کار ۳۰.۲ اتر کارمزد پرداخت شده است. همچنین در این بلاک نقل قولی از عارف مشهور ترنس مک‌کنا (Terrence McKenna) قرار گرفته است. متن کامل و توضیحات خاص این بلاک‌ها را می‌توانید در مطلب زیر مطالعه کنید:

[۱۷:۴۵] چارلز هاسکینسون: چیز خاصی تغییر نکرده است!

با اینکه فرآیند مرج تکمیل شده است اما چارلز هاسکینسون بنیان‌گذار کاردانو معتقد است تا تکمیل اتریوم ۲ راه زیادی باقی مانده است. وی در توییتر عنوان کرده است اتریوم ۲.۰ به آپدیت شانگهای نیاز دارد که طبق برنامه توسعه‌دهندگان این شبکه سال آینده انجام می‌شود. وی در این توییت نوشته است:

آیا متوجه نیستید (که در واقعیت) از نظر عملکرد، هزینه اجرا و نقدینگی، چیزی تغییر نکرده است؟

نظر چارلز هاسکینسون در خصوص مرج اتریوم
منبع: توییتر

[۱۷:۲۰] آپدیت‌های بعدی اتریوم چیست؟

پس از به‌روز رسانی مرج، سایر فازهای ارتقا بلاکچین اتریوم انجام می‌شود. این فازها با نام‌های سرج (Surge)، ورج (Verge)، پرج (Purge) و اسپلرج (Splurge) شناخته می‌شوند. ویتالیک بوترین در سالگرد راه‌اندازی بیکن چین در توییتی نقشه‌راه اتریوم را نمایش داده بود. می‌توانید با مراجعه به این مطلب جزییات بیشتری در این خصوص مطالعه کنید.

[۱۴:۱۰] جریمه شدن ولیدیتور شبکه

ولیدیتوری که توسط سرویس استیکینگ Allnodes فعالیت می‌کند پس از عرضه مرج، به دلیل نقض قوانین تایید تراکنش، جریمه شده است. به بررسی تراکنش‌ها توسط تاییدکننده به منظور اطمینان از آنکه تراکنش‌ها از قوانین پیروی می‌کنند، تایید (Attestation) گفته می‌شود. تاییدکننده مذکور چندین بار به تایید مجدد یک تراکنش پرداخته است که این امر به جریمه شدن تاییدکننده منجر شده است.
این تاییدکننده در صف خروج قرار گرفته است. سهام ۳۲ اتری تاییدکننده یک اتر کاهش می‌یابد و این مقدار در هر دوره کمتر خواهد شد تا تمام ۳۲ اتر او تمام شده و از شبکه خارج شود. Allnodes گفته است که این موضوع را پیگیری می‌کند.

[۱۳:۳۰] تغییرات میزان اتر عرضه شده

داده‌های سایت Ultasound.money نشان می‌دهد عرضه اتریوم از زمان مرج تاکنون به میزان ۱۹۸.۷ ETH کاسته شده است. این در حالیست که تنها ۲ ساعت از این آپدیت گذشته است.برخی از تحلیل‌گران تخمین زده‌اند که موجودی اتر در گردش در سال‌های پیش رو می‌تواند تا ۶۰ میلیون ETH نیز کاسته شود و سپس در بازه ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون در نوسان باشد. در زمان نگارش این خبر میزان اتر در گردش معادل ۱۲۰ میلیون است.

از زمان مرج اتریوم تاکنون ۲۰۰ ETH از میزان عرضه این کوین کاسته شده است.
منبع: ultrasound.money

[۱۲:۴۰] تغییرات قیمت رمزارز ETH

در دقایق ابتدایی پس از عرضه مرج، قیمت اتر کمتر از ۱٪ تغییر یافت و به ۱۶۰۵ دلار رسید و می‌توان گفت قیمت اتر بدون تغییر باقی مانده است. در دو هفته منتهی به عرضه مرج، قیمت اتر ۴٪ افزایش یافت، اما هم‌چنان ۱۵.۵٪ کمتر از قیمت یک ماه گذشته خود قرار دارد.
ویل هاربورن (Will Harborne) موسس و مدیرعامل پروتکل rhino.fi گفته است:

بسیاری از افراد معتقدند که مرج ممکن است به سریع‌تر یا ارزان‌تر شدن اتریوم منجر شود. اما این موضوع صحت ندارد. برای کاربران نهایی یا توسعه‌دهندگان هیچگونه تفاوت قابل توجهی قبل و بعد از مرج وجود ندارد.

نمودار ۱ ساعته قیمت اتریوم
نمودار ۱ ساعته قیمت اتریوم؛ منبع: تریدینگ ویو

[۱۲:۳۵] آخرین بلاک اتریوم اثبات کار

گزارش کوین دسک نشان می‌دهد استخر استخراج F2Pool آخرین بلاک شبکه اتریوم با گواه اثبات کار را استخراج کرده است. بلاک ۱۵٬۵۳۷٬۳۹۳ آخرین بلاک قبل مرج بوده است. استخر F2Pool حدود ۳۰ میلیون جی‌وی برای این تراکنش گس پرداخت کرده است.

[۱۲:۰۵] اولین NFT با گواه اثبات سهام اتریوم

گزارش د بلاک نشان می‌دهد شخصی با پرداخت ۳۶ اتر اولین NFT را در شبکه اتریوم اثبات سهام صادر کرده است. این NFT تصویری از پاندای مرج اتریوم است.

این فرد برای این تراکنش حدود ۶۰٬۰۰۰ دلار کارمزد پرداخت کرده است و این توکن اولین آن از یک مجموعه ۱۰۰ توکن بی‌همتا است. همچنین در این تصویر جزییاتی از شبکه اتریوم درج شده است.

اولین NFT در شبکه اتریوم اثبات سهام
اولین توکن NFT ایجاد شده در شبکه اتریوم با گواه اثبات سهام؛ منبع: theblock

[۱۲:۰۰] افزایش هش ریت اتریوم کلاسیک

پس از به‌روزرسانی مرج اتریوم، هش‌ریت اتریوم کلاسیک به ۹۲.۴۸ تراهش در ثانیه رسید که افزایش ۵۵.۱۷٪ طی ۲۴ ساعت گذشته را نشان می‌دهد. هش‌ریت RVN و CFX نیز با افزایش ۳۵.۴۶۳٪ و ۵۵.۷۴٪ به ترتیب به ۱۰.۰۹۲ و ۱.۶۱۵۸ تراهش در ثانیه رسیده است.

[۱۱:۵۰] پیام تبریک ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین بنیان‌گذار شبکه اتریوم در لایو استریم بنیاد اتریوم شرکت داشت و در گفتگویی با توسعه‌دهندگان این شبکه از جمله تیم بیکو این دستاورد مهم را به همه تبریک گفت. وی در توییتر نیز نوشت:

مرج مصرف برق جهانی را تا ۰.۲٪ کاهش خواهد داد. این لحظه‌ای بسیار مهم برای اکوسیستم اتریوم محسوب می‌شود. تمام افرادی که به عرضه مرج کمک کرده‌اند باید به خود افتخار کنند.

تبریک ویتالیک بوترین در خصوص مرج اتریوم
منبع: میهن بلاکچین

[۱۱:۲۰] آپدیت مرج اتریوم انجام شد

آپدیت مرج یا ادغام اتریوم که این شبکه را از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام انتقال می‌دهد، بعد از سال‌ها برنامه‌ریزی و توسعه اجرا شد. این به معنای پایان کار ماینرها برای استخراج ETH است.

نماد پاندا در زمان به روز رسانی مرج اتریوم
آپدیت مرج اتریوم انجام شد

[۱۱:۰۰] اطلاعیه کیف پول لجر

شرکت طراح کیف پول سخت افزاری لجر در توییتی اعلام کرد تمامی سرویس‌های مرتبط با شبکه اتریوم را در نرم افزار Ledger Live به حالت تعلیق در آورده است تا پس از آنکه از پایداری و امنیت شبکه اتریوم مطمئن شود، فعالیت این سرویس‌ها را ادامه دهد. لجر توضیح داد:

ما شدیدا توصیه می‌کنیم که در زمان مرج، تراکنش اتریوم انجام ندهید. با این حال اگر تمایل دارید می‌توانید از سایر کیف پول‌های ثالث برای انجام تراکنش‌ها با لجر استفاده کنید.

[۱۰:۵۰] پاندای اتریوم در حال شکل‌گیری است

 پاندا جزء اصلی شناخته شده فرهنگ میم مرج اتریوم است. بسیاری از وب سایت‌ها از این نماد برای نمایش مرج استفاده کرده‌اند. اما کار جالب دیگری که در پلتفرم Poap.art از طرف جامعه اتریوم شکل گرفته است این است که با تغییر پیکسل‌هایی بر روی یک بوم (بوم Merge در این پلتفرم) طرح پاندا و لوگوی اتریوم به نمایش درآمده است.

پاندای اتریوم در حال شکل گیری است
منبع: Poap.art

[۱۰:۳۰] معرفی دو داشبورد برای رصد مرج اتریوم

برای رصد لحظه‌ای آپدیت Merge می‌توانید از سایت‌های مختلفی استفاده کنید. پلتفرم نانسن داسبوردی برای رصد مرج طراحی کرده است . همچنین از سایت Ultrasound.money نیز می‌توانید زمان و رسیدن TTD به عدد مورد نظر را بررسی کنید. همچنین در ادامه این مطلب سایت‌های دیگری نیز معرفی شده است.

داشبورد رصد مرج اتریوم
منبع: Nansen

[۱۰:۰۰] تعلیق فعالیت صرافی‌ها

صرافی‌های رمزارز داخلی و خارجی از قبل برنامه‌های خود را برای تعلیق واریز و برداشت رمزارز اتر و توکن‌های ERC20 اعلام کرده بودند. توصیه می‌شود پس از اجرا آپدیت مرج، تا مدتی از انجام تراکنش در شبکه اصلی بپرهیزید.

[۰۹:۰۰] لایو استریم بنیاد اتریوم

همانطور که پیشتر در میهن بلاکچین مطالعه کردید، بسیاری از نهادها و فعالان حوزه بلاکچین برای اجرا فرآیند مرج اتریوم لحظه شماری می‌کنند و با برگزاری لایو استریم‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتظر اجرای این به‌روز رسانی هستند.

کانال یوتیوب بنیاد اتریوم با حضور مهمانانی برنامه خود را آغاز کرده است. می‌توانید با مراجعه به این کانال، برنامه بنیاد اتریوم را تماشا کنید. برنامه اصلی این بنیاد ۱ ساعت قبل از مرج آغاز می‌شود.

[۰۷:۳۰] ۲۰۰ دقیقه تا مرج

وب‌سایت‌های مختلفی برای به‌روز رسانی مرج اتریوم شمارش معکوس خود را به نمایش گذاشته‌اند. با رسیدن TTD به عدد نمایش داده شده در تصویر زیر، فرآیند ادغام (Merge) اتریوم آغاز می‌شود.

داده‌های سایت Ethernodes نشان می‌دهد که تا زمان اجرا مرج، ۸۲۱ بلاک دیگر باقی مانده است. تاکنون ۸۸٪ از کلاینت‌های لایه اجرا اتریوم برای مرج آماده شده‌اند.

۲۰۰ دقیقه تا مرج اتریوم
منبع: Blockchain.com

[۲۱:۴۵] ویتالیک بوترین به مشارکت ماینرهای اتریوم افتخار می‌کند

ویتالیک بوترین بنیان‌گذار شبکه اتریوم لحظاتی پیش با انتشار تصویر زیر در توییتر نوشت:

به نظر می‌رسد دروغ بودن شایعه کاهش هش ریت اتریوم هفته‌ها قبل از مرج به دلیل عجله ماینرها برای فروش مشخص شده است.
کمی شگفت‌زده شده‌ام! من با (پیش‌بینی) کاهش ۵۰ درصدی مخالفت کردم اما قطعا انتظار ۵ تا ۱۰٪ کاهش را داشتم.

نمودار هش ریت شبکه اتریوم
نمودار هش ریت شبکه اتریوم؛ منبع: توییتر

هشدار کلاهبرداری: در فضای توییتر برخی حساب‌های تایید شده توسط (با تیک آبی) نام کاربری خود را مشابه نام کاربری ویتالیک بوترین تغییر داده‌اند و با ارسال سایت‌های کلاهبرداری و تبلیغات دروغین، کاربران را گمراه می‌کنند. در مواجهه با سایت‌های تبلیغ شده در زیر پست افراد معروف، نکات امنیتی را فراموش نکنید.

[۲۱:۳۰] مدیر عامل تتر: مرج مشکلات شبکه اتریوم را حل نمی‌کند

پائولو آردوینو، مدیرعامل شرکت تتر معتقد است با توجه به کارمزد تراکنش‌ها و میزان غیرمتمرکز بودن شبکه، مرج اتریوم همه مشکلات این شبکه را حل نخواهد کرد. وی در این رابطه اظهار داشت:

به‌روزرسانی مرج باعث شده تا توجه زیادی به اتریوم جلب شود، با این حال، چه چیزی باقی خواهد ماند؟ ما همچنان به راهکارهای لایه ۲ نیاز خواهیم داشت، گاهی اوقات شبکه شلوغ خواهد شد و کارمزد گس همچنان بالاست و این مشکلات هنوز حل نشده‌اند.

آردوینو معتقد است مرج این مشکلات را برطرف نخواهد کرد. وی خاطرنشان کرد چیزی که در صنعت رمزارز اهمیت ویژه‌ای دارد، تمرکز زدایی است و بیت کوین تنها دارایی جهان است که چنین ویژگی را دارد و سرگذشت آن تغییر نکرده است. به عقیده مدیرعامل تتر، به دلیل تغییرات خود با بیت کوین مطابقت ندارد.

[۲۱:۰۰] جشن بنیاد اتریوم را زنده تماشا کنید

در حال حاضر، کمی بیشتر از ۳۰۰۰ بلاک تا فعالسازی مرج اتریوم باقی مانده است. شما می‌توانید با استفاده از وب سایت‌های زیر، اتفاقات منتهی به مرج را دنبال کنید:

Bordel.wtf این وب سایت سختی ترمینال کلی شبکه را نشان می‌دهد و شما می‌توانید آن را تا مرج مشاهده کنید.
زمانی که به روزرسانی مرج با موفقیت انجام شود، قرار است توسط بنیاد اتریوم، جشنی به همین خاطر برگزار شود. برای تماشای این جشن می‌توانید به این لینک یوتیوب مراجعه کنید.

Beaconcha.in این وب سایت آخرین آمار مربوط به زنجیره اثبات سهام اتریوم و همچنین تعداد ولیدیتورها و مقدار اتریوم استیک‌شده را نشان می‌دهد. در حال حاضر، بیش از 13.66 میلیون واحد اتریوم سهام‌گذاری شده است.

[۲۰:۳۰] چه ریسک‌هایی در راه مرج وجود دارد؟

ایسیدوروس پاسادیس (Isidoros Passadis)، سرپرست ولیدیتورها در لیدو فایننس در گفتگویی در رابطه با سه خطر مرتبط با مرج اتریوم صحبت کرد. وی در این رابطه گفت اولین خطر، خطر فنی است. با هر ارتقای نرم‌افزاری، ما باید باگ‌های احتمالی، اشکالات فنی یا مشکلات کلی را پیش‌بینی کنیم.

البته پاسادیس خاطرنشان کرد با تست‌های فراوان و بررسی نرم‌افزاری در شبکه‌های آزمایشی، این خطر تا حد زیادی برطرف شده است. وی ادامه داد دومین خطر مربوط به عملکرد صحیح نودها در حین و پس از مرج است. بیکن چین سه مرج در شبکه‌های آزمایشی مختلف و همچنین چندین شدو فورک را تجربه کرده است و تیم‌های کلاینت مختلفی در کنار یکدیگر برای اجرای موفقیت‌آمیز کد فعالیت می‌کنند.
از نظر پاسادیس، سومین خطر به فورک اثبات کار اتریوم مربوط است که ممکن است کمی باعث هرج و مرج شود. البته وی معتقد است تاثیر این فورک نباید زیاد به طول بیانجامد.

[۲۰:۰۰] نوسان شدید فاندینگ ریت اتریوم

مشاهده می‌شود که فاندینگ ریت اتریوم در صرافی‌های متمرکز به طرز کم‌سابقه‌ای منفی شده‌ است. فاندینگ ریت معیاری از احساسات معامله‌گران است و مشاهده فاندینگ ریت به شدت منفی در تاریخ ۱۴ سپتامبر (امروز) نشان می‌دهد آخرین باری که بازار تا این حد در مورد ریزش قیمت اتریوم نگران بود به مارچ ۲۰۲۰ (اسفند) و ریزش تاریخی بازارها در آغاز کرونا برمی‌گردد. توجه داشته باشید در این روزها و بسته به اتفاقات مختلف ممکن است شاهد نوسان قیمت در بازار رمزارزها باشیم. با این حال میزان کاهش یا افزایش آن قابل پیش بینی نیست. اگر از اهرم‌های معاملاتی استفاده می‌کنید توصیه می‌شود ریسک پوزیشن‌های خود را مدیریت کنید.

نمودار فاندینگ ریت اتریوم در تمام صرافی‌ها
نمودار فاندینگ ریت اتریوم در تمام صرافی‌ها؛ منبع: کریپتو کوانت

[۱۹:۴۵] اطلاعیه صرافی‌های رمزارز

صرافی‌های ایرانی و بین المللی در خصوص پشتیبانی از آپدیت مرج اتریوم از هفته‌های قبل اطلاعیه‌هایی منتشر کرده بودند. با توجه به نزدیک شدن به اجرا به‌روز رسانی ادغام، اطلاعیه‌های تکمیلی منتشر شده است. می‌توانید این اطلاعیه‌ها را در «اطلاعیه‌های تکمیلی صرافی‌های ایرانی در مورد آپدیت مرج اتریوم» و «برنامه صرافی های ایرانی برای به‌روزرسانی مرج اتریوم چیست؟» مطالعه کنید.

زمان اجرا مرج اتریوم

به‌روز رسانی مرج اتریوم در یک ساعت مشخص انجام نمی‌شود بلکه به جای آن به وسیله سختی کلی ترمینال‌های شبکه (TTD) برنامه‌ریزی شده است. TTD به معنی مجموع سختی شبکه به ازای تمام بلاک‌های استخراج شده توسط گواه اثبات کار است. زمانی که TTD به  ۵۸٬۷۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ برسد مرج انجام می‌شود. با این حال زمان تخمینی این آپدیت را می‌توان در سایت‌های مختلفی همچون Ethernodes.org و یا حتی با جستجو در گوگل مشاهده کرد.

پیش از این در گزارش‌های مختلف میهن بلاکچین، اتفاقات و چالش‌های این به‌روز رسانی را مطالعه کرده‌اید.

هفته گذشته (۱۵ شهریور) فاز اول به‌روزرسانی مرج اتریوم، یعنی «فاز بلاتریکس» اجرا شد. پس از این به‌روز رسانی، افزایش تعداد اسلات‌های از دست رفته در زنجیره بیکن (Beacon Chain) نگرانی‌هایی به وجود آورد. با این حال پس از مدتی این ناپایداری بهبود پیدا کرد. گزارش کامل این خبر را می‌توانید در «ناپایداری شبکه اتریوم پس از آپدیت بلاتریکس؛ چه خطراتی اتریوم را تهدید می‌کند؟» مطالعه کنید.

نگرانی‌های مشابه برای اجرا فاز دوم آپدیت مرج نیز وجود دارد. البته چالش‌های کلان این موضوع، مانند خطر سانسور پذیری در اتریوم همچنان در جامعه بلاکچین و کریپتو مورد بحث است.

در این صفحه با آپدیت لحظه‌ای مطالب (در بالای صفحه) تا زمان مرج اتریوم در کنار شما هستیم. شایان ذکر است در زمان نگارش این مطلب، قیمت اتریوم با ۰.۶٪ کاهش نسبت به روز گذشته به ۱٬۵۹۸ دلار رسیده است.

  • آپدیت مرج اتریوم چیست؟

آپدیت مرج (Merge) یا ادغام اتریوم،مجموعه رویدادها و به‌روز رسانی‌هایی است که به منظور انتقال شبکه Ethereum از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام انجام می‌شود. مرج به دو بخش به‌روزرسانی بلاتریکس و پاریس تقسیم می‌شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا